Teknolojik geleceğimiz de gençlere emanet

27 Şubat - 1 Mart 2009 tarihlerinde Koç Holding sponsorluğunda ve Koç Bilgi Grubu desteği ile düzenlenen 5. First Lego® Ligi Türkiye Turnuvaları, Türkiye’nin 17 ilinden 80 takımın katılımıyla gerçekleşti.
İklim değişikliklerinin sebep olduğu olumsuz sonuçlara çözüm arayan çocuklar, 1 Mart Pazar günü, Feshane Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle ödüllerini aldı.
Bu yıl 5.si düzenlenen ve asıl amacı çocuklara bilim ve teknolojiyi sevdirmek, bu alandaki yaratıcılıklarını geliştirmek olan FLL (FIRST LEGO® LİGİ) Türkiye Turnuvası şampiyonları belli oldu. Şampiyonluk ödülünü kazanan takım YOROZ, ödülünü Koç Holding Kurumsal İletişim Direktörü Oya Ünlü Kızıl’ın elinden aldı. Kızıl, “Çocuklarımızla çok keyifli bir 3 gün geçirdik. Araştıran, sorunları kavrayıp çözüm üretebilen, kendini iyi ifade eden, ekip çalışmasına önem veren, zamanı ve teknolojiyi iyi kullanabilen bir nesil yetişiyor. Biz de Koç Topluluğu olarak ülkemizin geleceği olan bu kuşağa yatırım yapmaktan çok mutluyuz.’”dedi.
Turnuvada, İstanbul Pirates takımı İstanbul Koleji, en iyi proje ödülünü, Yaratıcı Çocuklar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Didem Çapa’nın elinden aldı. ES.O.ES, TEGV Eskişehir takımının kazandığı, Prof. Erdal İnönü en iyi araştırma ödülü ise, Hayri İnönü tarafından verildi.
Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç da, 5.FIRST LEGO® LİGİ Türkiye Turnuvaları’na konuk oldu. Rahmi Koç, çocuklar tarafından iklim değişikliklerinin sebep olduğu olumsuz sonuçlara çare bulmak üzere hazırladığı araştırma projelerini ve tasarladıkları robotları inceledi. Tasarımları yapan tüm çocuklar ile tek tek ilgilenen Rahmi Koç, hazırladıkları proje sunumlarını izleyerek başarılarının devamını diledi.
Çocuklara bilim ve teknolojiyi sevdirmek, yaratıcılıklarını desteklemek, zihinsel gelişimlerine yardımcı olmak ve takım çalışması deneyimini yaşatmak amacıyla 1998 yılından beri her yıl FIRST LEGO® LİGİ TURNUVALARI düzenleniyor. Dünyanın gündemini oluşturan farklı bir tema seçilerek gerçekleştirilen turnuvalara dünya çapında 49 ülkeden 9-16 yaş arasında 130 bin çocuk katılıyor.
Türkiye’de bu yıl Koç Holding’in sponsorluğunda ve Koç Bilgi Grubu’nun desteği ile beşincisi düzenlenen turnuvanın başlığı, “Çocukların İklim Zirvesi” idi. Çocukların küresel ısınma ve iklim değişiklileriyle ilgili projelerini sundukları 5. FIRST LEGO® Ligi Türkiye Turnuvası; 17 ilden 80 takım, 800 öğrenci, 400 öğretmen ve danışmanın katılımıyla 3 gün boyunca Feshane Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin katkıları ile sürdürülen turnuvalar; Yaratıcı Çocuklar Derneği, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü ve Smartkids Gelişim Merkezi işbirliği ile düzenleniyor.
Bu yılki etkinlikte çocuklar; LEGO Mindstorms™ setlerini kullanarak yaptıkları robotları programlayarak yarıştırdılar; iklim değişikliklerinin olumsuz sonuçlarına çözüm bulmak üzere hazırladıkları araştırma projelerini seçkin jüri üyelerine sundular.
“Akıllı Hareket“ temalı 2009-2010 sezonu FLL Avrupa Açık Şampiyonası 49 ülkeden 80 takımın katılımı ile 22 – 24 Nisan tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek.

Ödül alan okullar
Turnuvada Türkiye Şampiyonluk Kupası’nı alan Ordu Bilim Sanat Merkezi, YOROZ takımı 15-18 Nisan 2009 tarihleri arasında Atlanta'da yapılacak olan Dünya Festivali’ne (World Festival) katılmaya hak kazandı.
Turnuvanın en iyi proje ödülünü alan İstanbul Koleji’nden İstanbul Pirates takımı, 1-3 Mayıs 2009 tarihlerinde Danimarka Kopenhag'da, “Çocukların İklim Çağrısı” etkinliğinde Türkiye’yi temsil etmeye hak kazandı.

FLL turnuvalarının kapsamı ve amacı
FIRST LEGO® Ligi Turnuvaları, Segway’in mucidi Dean Kamen’ın kurduğu FIRST Vakfı (Foundation For Inspiration and Recognition of Science and Technology) ve LEGO® firmasının ortaklığından doğmuş, çocuklar için oluşturulmuş uluslararası bir programdır.
Programın asıl amacı, çocuklara bilim ve teknoloji sevdirmek bu alanındaki yaratıcılıklarını geliştirmektir. İlk olarak 1998 yılında ABD’de pilot uygulama olarak ortaya çıkmıştır. Bugün 11.yılını dolduran 130 bininin üzerinde çocuğun katıldığı 49 ülkede uygulanan ve 40 bin gönüllünün desteklediği bir proje olarak uluslararası boyutta devam etmektedir.
FLL farklı beceri seviyesindeki çocuklara her yıl dünya gündeminde yer alan önemli bir konuda uluslararası alanda çalışma fırsatı vermektedir. Turnuvalar çocukların çözüm üreterek topluma her an katkıda bulunmaya çalışan bilim insanı modeli olan, “duyarlı profesyonellik” ve toplumların kutladıkları kişilere benzediklerini öngören evrensel değer ve düşünce modellerini hayat geçirmelerine fırsat verir.
2007 senesinde ülkemizde yapılan turnuva sonucunda; Avrupa Şampiyonası’na katılan Türk Takımı, “Avrupa Şampiyonu” ve “En İyi Proje Ödülü” alarak yurda dönmüştü.

Editör’ün notu
Bu yarışmada, yaratıcılık vardı. Pratik zeka vardı. Ekip ruhu vardı. ARGE ve innovasyon çalışması vardı. Hem de bunlar, bir tiyatro düzeni içinde sanat gösteri halinde ve zamana karşı yapılıyordu. İşte geleceğimizi emanet edeceğimiz genç nesil de, bizi utandırmayacağını yaptıklarıyla kanıtlıyordu.
Bizim ülkemiz zengin bir ülke değil ama, yapılacak yatırım da aman aman bir rakam değil. Koç bilgi Grubuna ve emeği geçen herkese teşekkür ediyor, ülkemizdeki teknoloji devleri bu uğraşa ilgi göstermeli ve destek vermeli diye düşünüyorum. Yerel seçimlerde partilerin, sokak ve caddelerin kirletmesi işinden başka bir işe yaramayan bayrak, flama, poster gibi giderleriyle bile, yapılanların on katı yapılabilir. Haydi hep birlikte sokağa atacaklarımızı, geleceğe yatırıma dönüştürelim.