Vatan Bilgisayar teknoloji perakendeciliği pazarında ikinci sırada

Cenk Yapıcı

Vatan Bilgisayar Genel Müdürü Hasan Vatan, yenilenen Topkapı mağazasında teknoloji perakendeciliği sektörünü değerlendirdi, planlarını ve düşüncelerini basınla paylaştı.
Teknoloji perakendeciliğinin öncüsü Vatan Bilgisayar’ın Genel Müdürü Hasan Vatan, Topkapı mağazasına geçmiş yıllarda gösterilen yoğun ilgiye layık olmak ve teknoloji severlerin daha ferah ve modern bir ortamda alış veriş yapmalarına olanak sağlamak için mağazalarını çok farklı bir mimari yapıya dönüştürdüklerinin altını çizdi. Basın mensupları aracılığı ile uzun yıllardır müşterilerinin gösterdiği yoğun ilgisine teşekkür eden; Hasan Vatan, yenilen Topkapı Vatan mağazasında personeline aşılamaya çalıştığı “Krizi bitiriyoruz” sloganını anlattı. Sektörler genelinden yaşanan işçi çıkarmaların aksine bu dönemde 2 yeni dev mağaza daha açtıklarının altını çizen Hasan Vatan krize rağmen ülke istihdamına katkıda bulunmaya devam edeceklerini de sözlerine ekledi.

Hasan Vatan: “Krizi bitiriyoruz”
Bilinen şu anki ekonomik duruma rağmen Vatan Bilgisayar olarak 2009 yılı için personeline maaş artışı da yaptıklarını vurgulayan Hasan Vatan, “Krizi bitiriyoruz” sloganı ile en azından Vatan Bilgisayar’da beyinlerde krizi bitiriyoruz dedi. Mart Ayı’ndan itibaren personelinin gelirlerini arttırmaya yönelik ilave düzenlemeler de yaptıklarını söyleyen Hasan Vatan önce psikolojik savaşta krizi yeneceklerini, “yarın işim garanti mi?” diye düşünen çalışanın verimli olamayacağını söyledi. 2002-2007 arasındaki süreçte yüzde 13,000 büyüdüklerini, 2008 ise sembolik bir büyüme kaydettiklerini belirten Vatan, 2008’deki durgunluğu Mart’ta başlayan siyasal gelişmelere ve 10. aydaki küresel krize bağladı. Hasan Vatan; buna rağmen 2008’i kar ile kapatabildikleri için mutlu olduklarını ve sektörün tek karlı firması olmaya devam ettiklerini belirtti. Üstelik bu karın kendisinden 2,200 ve 1,400 kat fazla sermayeye sahip yerli ve yabancı rakiplerinin bulunduğu bir pazarda sağladığına da dikkati çekti. Siyasal gelişmeler ve küresel kriz nedeniyle 2010 ciro hedeflerini ertelemek zorunda kaldıklarını belirten Vatan: “ %100 müşteri, %100 çalışan, %100 tedarikçi memnuniyeti ile ‘dünyanın en iyi firması olmak’ gibi kendimize daha rekabetçi yeni hedefler koymaya başladık” dedi.

“Pazarda ikinciyiz”
Hasan Vatan teknoloji marketlerin ciroları konusunda ilginç bir değerlenmede bulundu: “Rakiplerimiz gerçeği yansıtmayan çok abartılı cirolar veriyorlar. Biz eğer gerçek ciromuzu verirsek çok küçük bir firma olarak görünüyoruz. Fakat bunun yanında yalan bir ciro açıklayıp yukarılarda da görünmek istemiyoruz. Geçtiğimiz günlerde bir paydaşımız cirolarını açıkladı. O firma, teknoloji marketleri arasında o kadar yüksek bir pay yapıyorsa, geri kalan firmalara pek ciro kalmıyor gibi görünüyor. Pazarda, öyle rakamlar telaffuz ediliyor ki, pazarın gerçekte ne olduğu belli değil. Biz şu an itibariyle sektörde ikinci durumdayız ve birinciliğe oynuyoruz.

Eğitime destek
Hasan Vatan 2008 yılında ülkemizin başlıca meselelerinden biri olan eğitime bir katkıda bulunduklarını ve Ardahan ilinde 16 derslikli bir okul yaptırarak okulu Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağışladıklarını açıkladı. Vatan, yapılan bu okul ile ilgili olarak; “Bu ülkede yaratılan değerleri yine bu ülke insanlarının hizmetine sunmuş olmak bizim için her türlü iktisadi başarının ötesinde bir gurur kaynağı olmuştur” dedi.
Müşteri tedarikçi ve çalışanlarıyla Vatan Bilgisayar’ı dünyanın en iyi firması yapmak için önerilere ihtiyaçları olduğunu söyleyen Vatan; bu önerileri İnternet’ten (www.dünyanineniyifirmasi.com) adresinden toplamaya başladıklarını da belirtti.