Başar Tunçel

basartuncel@gmail.com


Bay Meraklı

Denemeler ve derlemeler

Geçenlerde Şişli'deki berberime (Kapadokya) gitmiştim. “Berber” mi “Kuaför” mü denmesini tercih ediyorsunuz dedim. “Kuaför” daha havalı dediler. Ben “Berber”i daha çok seviyor ve tercih ediyorum hem antik ve evrensel bir kelime olması, hem de bu işi yapan esnafı daha iyi tanımlaması bakımından. Oradaki gazetelerin birinde Reha Muhtar'ın köşesini okudum, aynen bu formatta yazmıştı. Ben neden önümüzdeki ay bu formatta yazmayayım dedim. Kısa kısa, pek çok konudan bahsederek.
Ev telefonumu kapattırmaya karar verdim. Geçen ay 3,99 TL'lik görüşme yapmış olmama rağmen 20 TL fatura gelmiş. Hiç konuşmasam 15 TL'den fazla fatura geliyor. Aşağı yukarı 50 TL verip evde, işte, sokakta, tatilde, hatta baz istasyonu varsa Ay'da bile GSM hattımla uzun uzun konuşma imkanımın olduğu bir ortamda her ay bu 15 TL'yi vermek, bana paramı sokağa atıyor olduğum hissini veriyor. Pek çok insanın bu sabit ücrete ADSL bağlantısı nedeniyle ses çıkaramadığını tahmin ediyorum.
Bu arada operatörlere de bir çift söz söylemeden geçemeyeceğim. Sınırsız konuşma kampanyaları başladığından beri, ara ara hat düşürememe, ulaşamama sorunları yaşanıyor. Bunun aşırı yüklenmeden kaynaklandığını düşünüyorum. İnsanların GSM telefonunu bebek telsizi olarak kullandığı bir ülkede normal bir durum tabii. İnanabiliyor musunuz, bunu yapan insanlar var: Bebeğin odasına bir telefonu açıyor, eller serbest konumuna geçiyor, diğer odaya diğer telefonu koyuyor ve aynı şekilde bir odadan diğerini dinliyorlar. Hislerimi ancak “Yuh!” veya “.üş!” gibi ifadeler anlatabiliyor. Her şeyi geçtim, el kadar bebeğin odasına cayır cayır mikrodalga yayan bir cihazı, nasıl saatlerce bırakabiliyorlar aklım almıyor.
Şişli Rotary Klübü, “Atık Pil Toplama” adında harika bir çalışma yürütüyor. Biliyorsunuz, içerdikleri yoğun ağır metaller ve zehirli maddeler nedeniyle piller çevreye ve insan sağlığına ciddi zararlar veriyor. Üstelik pek çok insan, pilleri alelade çöplerle birlikte atıyor. Oysa bu pillerin, pil kutularında toplanarak özel merkezlerde imha edilmesi gerekiyor ama bu konuda kim, nasıl, nerede hizmet veriyor belli değil. Sokaklardaki pil toplama kutularının içine kağıt, izmarit vb. atılarak çöplüğe dönüyor. Bu konuda yaptığım araştırmada (http://www.sislirotary.org/atikpilprojesi/Pil%20projesi.htm) adresinde karşıma Şişli Rotary Klübünün projesi çıktı. Yapılması gereken tek şey, kuruma 100 TL bağışta bulunmak. Bu yardımı yapıp kurumla temasa geçtiğinizde kurumunuza 30 cm çapında, 50 cm derinliğinde şık, ayaklı bir pil kutusu, 5 adet atık pillerin zararını anlatan afiş, 10 adet broşür teslim ediliyor. Çeşitli zamanlarda da biriken piller yetkililerce toplanıyor. Bence her KOBİ'nin, sitenin ve okulun katılması gereken bir proje.
Ben kendi adıma atık pil sorununu, şarj edilebilir piller satın alarak çözdüm. Fiyatları neredeyse normal pillerle aynı düzeyde, ama çevirip çevirip kullanma şansım olduğu için hem çevreyi kirletmiyorum, hem de daha ekonomik oluyor. Tek sorunum bizim bebeğin oyuncaklarında kullanılan en büyük boy pillerle ilgili. Hafta sonu Gayrettepe'deki büyük bir elektronik mağazasında bu pillerin şarj edilebilir olanlarını buldum ama şarj aleti yoktu.
Mağazalara ürün talep formu koysalar keşke. Esnafa gittiğinizde “abi haftaya getireyim” deyip istediğiniz ürünü getiriyorlar ama, büyük mağazalarda aradığınızı haftalarca bulamıyorsunuz.
Muhsin Yazıcıoğlu'nun helikopter kazasından sonra enkaza saatlerce ulaşılamaması, “acaba benim başıma gelse” sorusunu getirdi ve GPS kurulu telefonumdan, bulunduğum konum bilgisini nasıl gönderebilirim araştırmasını yaptım. (http://www.instamapper.com) adresinden GPS Tracker isimli bir yazılıma ulaştım. iPhone, Blackberry, Android gibi pek çok işletim sisteminde çalışıyor. Sistem gayet basit. Cihazınıza yazılımı kuruyorsunuz, sonra Instamapper.com sitesinden bir kullanıcı adı ve parola alıp cihazınızı, kullanıcı hesabıyla eşleştiriyorsunuz. Cihazınızda program açıksa, siteye girip kullanıcı adı ve parolayı giren kişi haritada tam olarak nerede bulunduğunuzu görebiliyor. Program, coğrafi koordinatınızı da sayısal veri olarak size sunabiliyor. GPS özellikli ve veri bağlantısı uyumlu telefonunuz varsa, denemenizi öneririm. Bu arada, program telefonunuzda açık değilse, yer tespiti yapılamıyor. Bu nedenle siz istemedikçe kimse sizi izleyemiyor.
Kazadan sonra bir televizyonda operatörlerin konum belirleme hizmetiyle ilgili ileri geri yorumlar yapıldı. Eğer 112 servisindeki görevli bunu biliyor olsaymış, elleriyle koymuş gibi bulacaklarmış. Tamamen yalan. Bu hizmet sonuçta yer belirleme işlemini mevcut baz istasyonlara bakarak ortalama bir değer olarak çıkarıyor. GPS gibi nokta atışı yaparak yer belirlemesi imkansız. Üstelik aynı bilgi kolaylıkla ilgili operatör tarafından da verilebilir (ve alınmıştır da). Dağlık bir bölgede kaç baz istasyonu vardır ve kaç kilometrekarelik bir sapmayla yer belirlenebilir sorularını sormadan böyle yargılarla, gerçek sorumluları aramak yerine sadece yardım etmek isteyen günahsız insanları töhmet altında bırakmak, söz konusu iddiayı yaratanlara hiç yakışmadı.