Akbank'tan Türk şirketlerine küresel destek

Dubai'de düzenlenen gıda fuarına katılan Türk şirketlerinin yanında yer alan Akbank, ticari ve ortaklık amaçlı ilişkilerin kurulmasına aracılık yaptı.
Türkiye'nin küresel güç olma hedefine büyük destek veren Akbank, dünyanın her yanında Türk firmalarını yalnız bırakmıyor. Akbank, Dubai'de düzenlenen Gulfood Fuarı'na yoğun ilgi gösteren, gıda üretici ve dağıtımcısı Türk şirketlerinin yanında yer alarak, ihtiyaç duydukları konularda destek oldu. Dubai World Trade Center’da gerçekleştirilen Gulfood Fuarı’na katılan 135 Türk firması, fuar süresince dünyanın her yerinden birçok şirketle iş bağlantılarında bulundu. Aynı zamanda onlarca Körfez şirketi ile ortaklık görüşmeleri de başlatan Türk şirketleri, ticari ve ortaklık bağlantılarında Akbank desteğini arkalarında buldu.
Dünyanın en büyük gıda fuarı etkinliklerinden biri olan Gulfood'da tek Türk bankası olarak Türk şirketlerinin yanında yer alan Akbank, fuara Ticari ve KOBİ Bankacılığı'ndan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Kaan Gür ile Ticari Bankacılık Bölümü Başkanı Mehmet Tugal , Akbank Dubai Genel Müdürü Cem Ataç ve Akbank Dubai yöneticileri Alper Güleç ve Mehmet Sezgin ile birlikte katıldı.
Hızla büyüyen Türkiye ekonomisinin daha çok ihracat artışına ihtiyacı olduğunun bilincinde olarak hareket ettiklerini söyleyen Kaan Gür, "Bu nedenle, dünyanın neresinde olursa olsun, ihracatçı Türk şirketlerinin her türlü ihtiyaçlarının karşılanmasında yanında olmayı, onların faaliyetlerini kolaylaştırmayı ilke edindik" dedi ve ekledi: "Özellikle, tüm dünyanın gözönünde olan Türk şirketlerinin küresel ölçekte büyüme için ihtiyaç duydukları uluslararası ortaklıklar için Dubai Gulfood benzeri etkinliklerin çok iyi birer ortam olduğunu iyi biliyoruz. Bu nedenle, böylesine önemli bir ortamda Türk şirketlerinin yanında olmayı çok önemsedik ve etkinliğe geniş bir ekip ile katılarak, hedefledikleri ortaklıklar için ilk adımları atmalarında destek olduk".
Fuara katılan Türk şirketlerini geniş bir ekip ile yalnız bırakmayan Akbank, firmalara dış ticaret konusunda Ticari Bankacılık’ın ürünleri, danışmanlık ve aracılık hizmetleri alanlarında çözümler sundu. Türk firmalarının iş bağlantılarının en hızlı ve uygun koşullarda gerçekleşmesine destek olan Akbank, yabancı ortaklıklara sıcak bakan firmalar ile de daha kapsamlı görüşmelerde bulunmak üzere ilişkiler kurulmasına aracılık yaptı.
Gulfood Fuarı'nın açılış günü Akbank, bölgenin önde gelen yerel bankası Emirates NBD ile birlikte Türk firmalarına bir de kabul töreni düzenledi. Türkiye’den ve Birleşik Arap Emirliklerinden iş adamları ve ithalatçılarının katıldığı kabul töreni, fikir alışverişinde bulunularak yeni işbirlikleri geliştirilmesi konusunda zemin yarattı.
Yerel firmaların da ilgi gösterdiği kabul törenine; Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Yakıcı, Türkiye'nin Birleşik Arap Emirlikleri Büyükelçisi Vural Altay ve Dubai Başkonsolosu Elif Çomoğlu Ülgen de katıldı. Resepsiyonda ayrıca; Emirates NBD’den Ticari Bankacılık Grup Başkanı Giel Jan Van Der Tol ve Akbank’dan Ticari ve KOBİ Bankacılığı'ndan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Kaan Gür, Ticari Bankacılık Bölümü Başkanı Mehmet Tugal ve Akbank Dubai Genel Müdürü Cem Ataç da yer aldı. Programda Emirates NBD Grup Başkanı tarafından Emirates NBD tanıtılırken, Akbank Dubai Genel Müdürü Cem Ataç tarafından ise Türkiye ekonomisi ve ihracat bilgilerinin verildiği ve Akbank’ın tanıtıldığı bir sunum yapıldı.