Avea Yelken Takımı,9. Çanakkale Deniz Zaferi Yat Yarışı’nda üçüncü oldu

17-18 Mart tarihlerinde 9. Gerçekleştirilen gerçekleşen “Çanakkale Deniz Zaferi Yat Yarışı”nda, Avea çalışanlarından oluşan Yelken Takımı 5 aylık eğitimin ardından ilk kez yelken açtı ve büyük bir başarıya imza atarak IRC 1 sınıfında yarışı üçüncülükle tamamladı. 46 yelkenlinin kıyasıya mücadele ettiği yarış, Marmara Denizi’nde tam bir görsel şölen yaşattı
Türk sporunun gelişmesine ve uluslararası arenada daha fazla söz sahibi olmasına destek vermeyi görev kabul eden Avea, denizdeki rekabetten de başarıyla çıktı. İstanbul Yelken Kulübü’nün 2011-2013 dönemi destekçiliğini üstlenen Avea, tamamı kendi çalışanlarından oluşan yelken takımı ile ilk kez katıldığı “9. Çanakkale Deniz Zaferi Yat Yarışı”nda, IRC 1 sınıfında 46 yelkenli arasından yarışı üçüncü olarak tamamladı. İki etap halinde düzenlenen 9. Çanakkale Deniz Zaferi Yat Yarışı’nın; 17 Mart, Cumartesi günü, Fenerbahçe-İstanbul Yelken Kulübü önünden verilen ‘start’ ile başlayan ilk etabı, Tuzla Deniz Harp Okulu’nda tamamlandı. Gece, Deniz Harp Okulu Komutanlığı’nın yeni marinasında konaklayan 46 yelkenli; 18 Mart, Pazar günü Deniz Harp Okulu – Fenerbahçe İstanbul Yelken Kulübü rotalı ikinci etapta kıyasıya mücadele etti.
Yarışa IRC 1 sınıfında Beneteau First 40 marka yelkenlisiyle katılan, toplam 26 Avea çalışanından oluşan ve 10 kişilik ekip ile denize açılan Avea Yelken Takımı; ilk kez profesyonel olarak katıldıkları yarışlarda kendi sınıfında kazandıkları üçüncülük ile, yelken kariyerlerine çok iyi bir başlangıç yapmış oldu.
Avea bünyesinde, her kademeden konuya meraklı çalışanlardan seçilen 26 kişiden oluşan ekibin arasında yer alan ve kazanılan üçüncülük ödülünün, takımı en az birincilik kadar sevindirdiğini ifade eden Avea Müşteri Hizmetlerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Orçun Onat, “Avea olarak, ‘rekabeti denize taşıyacağız’ diyerek çıktığımız yolculukta; uzun ve özverili çalışmalarımızın meyvesini, ilk kez katıldığımız 9. Çanakkale Deniz Zaferi Yat Yarışı’nda almanın mutluluğunu yaşıyoruz. Başarımızın arkasında, takım oyununu tüm kurallarıyla oynamayı bilen motive bir ekip var. Daha katıldığımız ilk yarışta, üçüncü olarak ipi göğüslemek; ekip olarak bizi daha da motive etti ve bundan sonraki yarışlar için galibiyet umudumuzu artırdı. Tabi önümüzde uzun bir sezon ve çok da güçlü takımlar var. Umuyoruz, bu başarımıza nicelerini ekleyeceğiz” dedi.
Sezon süresince, Mart-Ekim 2012 arasında yapılacak 16 yarışta daha yer almayı planlayan “Avea Yelken Takımı”, İstanbul Yelken Kulübü eğitmenlerinden aldıkları 5 aylık zorlu bir eğitim döneminden geçmişti.
Öte yandan; küçük tekneler için kullanılan özel, hafif ve su geçirmez GPRS sistemler ve Avea mobil modem altyapısı sayesinde tekneler üzerindeki cihazlardan alınan veriler ile; yarışlar anında karadan sayısal olarak takip edilip, ekranlardan canlı izlenebildi.

2012 Yarış Takvimi

Tarih

Yarış Adı

Trofe Adı

17–18 Mart

9.YIL ÇANAKKALE ZAFER KUPASI

İYK

14 Nisan

TYF YELKEN FESTİVALI

BOĞAZ

21-22 Nisan

MARİNTÜRK İSTANBUL CİTYPORT KUPASI

KOG

05 Mayıs

9.YIL İSTANBUL BOĞAZI YAT YARIŞI

İYK

12 Mayıs

W COLLECTİON KUPASI

BOĞAZ

29 Mayıs

AMEX BOSPHORUS CUP

BOĞAZ

3 Haziran

AMEX BOSPHORUS CUP

BOĞAZ

10 Haziran

6.YIL NOSTALJİ KUPASI

İYK

23–24 Haziran

10.YIL NAVIGA CUP

İYK

30 Haziran

XVII. KİA BOGAZİÇİ KUPASI

BOĞAZ

01 Temmuz

5.YIL ATATÜRK MODA’DA

İYK

07 Temmuz

8. YIL MEDYA CUP

İYK

08-09 EYLÜL

UNO SAİLİNG CUP

KOG

14–16 Eylül

27.YIL AMİRALLER KUPASI

İYK

22–23 Eylül

52.YIL DONANMA KUPASI

İYK

13-14 Ekim

TYV KUPASI

KOG

20 Ekim

60.YIL ALTIN KİLİT KUPASI

İYK