Bilgisayar endüstrisi kategorisinde; “Dünyanın En Beğenilen 2. Şirketi EMC”

 

EMC, Fortune dergisi tarafından, 32 ülkedeki, 698 şirket arasından seçilen 3,855 yöneticinin oylarıyla belirlenen “Dünyanın En Beğenilen Şirketleri” sıralamasında, bilgisayar endüstrisi kategorisinde ikinci sırada yer aldı. “En Beğenilen Teknoloji Şirketleri” sıralamasında da ismi vurgulanan EMC, veri depolama sistemleri ve bulut bazlı çözümleri ile veri çözümlemesinin hayati önem taşıdığı günümüzde bilgi yönetimini sadeleştiriyor.
IDC’nin en son yayımladığı Mart 2012 tarihli ‘Dünyada Veri Depolama Yazılımları Üç Aylık Analiz Raporu’na göre EMC, 10 yıldır ardarda veri depolama yazılımları pazarında lider konumda bulunuyor. EMC’nin 2011 yılında gerçekleştirdiği toplam 24PB’tan fazla kapasiteli Flash sürücü satışı; açık ara bugüne dek pazarda gerçekleşen en yüksek satışı temsil ediyor.
Konuyla ilgili açıklama yapan EMC Bilişim Altyapısı Ürünlerinden Sorumlu Başkan ve Operasyonlar Direktörü Pat Gelsinger, “EMC işletmelerin BT’nin oluşturulma, çalıştırılma ve kullanılma şeklini komple değiştiren karma bulut bilişime geçiş süreçlerini yönlendiriyor. Müşteriler veri merkezlerini daha güvenilir ve verimli kılmaya yönelik olarak eskiden büyük yük oluşturan idari görevleri otomatikleştirmek için EMC FAST gibi ‘akıllı’ yazılımları kullanıyor. EMC’nin veri depolama yazılımları pazarındaki on yıldır süregelen liderliğinde işletme sınıfı Flash sürücüleri gibi güçlü teknolojilerin benimsenmesini sağlayan FAST benzeri ürünleri sunması ve yeniliklere yatırım yapması önemli rol oyunuyor” dedi.
EMC 2011 yılını, küresel veri depolama yazılımları pazarında kaydedilen ortalama %11,3 büyüme oranının çok daha üzerinde; % 13,9 oranında bir büyüme ile kapatmıştı. EMC geçtiğimiz günlerde IDC’nin Mart 2012 tarihli “Dünya Disk Depolama Sistemleri Takipçisi Üç Aylık Raporu”na göre gelirler bazında liderliğini 15 yıldır kesintisiz koruduğunu da duyurmuştu.
EMC’nin 10 yıllık liderliğinde, FAST (Fully Automated Storage Tiering- Tamamen Otomatikleştirilmiş Veri Depolama Kademelendirme) teknolojisinin hızlı bir şekilde benimsenmesi büyük rol oynuyor. EMC FAST, EMC’nin en hızlı büyüme kaydeden veri depolama yazılımı ürünlerinden biri. Bu teknoloji, işletme sınıfı Flash sürücüleri ve kademeli mimarinin faydalarını kullanarak; işletmelerin daha yüksek düzeyde performans elde etmesine, maliyetlerini etkinleştirmelerine ve sanal veri merkezlerinde daha fazla veri depolama kullanım kapasitesine sahip olmalarına olanak sağlıyor.