Firmalar hızla değişen koşullara teknoloji ile uyum sağlıyor

 

Baykan Çallı

Değişen dünyadaki fırsatları yakalamanın sırrı, SAP Forum’12’de aktarıldı.
Kurumların geleceğe taşınmasında önemli rol oynayan SAP, 16 Mart 2012 Cuma günü düzenlemiş olduğu konferans ile en yenilikçi teknolojileri firmalar ile buluşturdu. Yenilikçi ve etkin çözümlerin sunulduğu konferansta, iş dünyasının izlemesi gereken stratejilerin neler olması yönünde görüşler aktarıldı. Sosyal medyadaki süreçlerin nasıl işlediği ve kurumların iş süreçlerine yönelik olarak sosyal medyanın etkilerinin de masaya yatırıldı konferansı katılımcılar ilgiyle takip ettiler.
“İşte O An” teması ile gerçekleştirilen etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren SAP Türkiye Genel Müdürü Dr. Daniel Holz, konuşmasında: “Kurumlar iş dünyasında başarıyı yakalamak ve fırsatları değerlendirmek için teknolojinin gücünü iyi değerlendirmelidirler. Hayata geçirilecek olan stratejiler çok iyi analiz edilmeli. Anında karar verilemeyen durumlar, kurumların büyük fırsatları kaçırmalarına yol açıyor. Kötü sonuçların önüne geçilmesi için yenilikçi teknolojilerin doğru konumlandırılması gerekiyor. Geleceğe ayak uydurmak ve rekabette öne geçebilmek istiyorsanız, teknolojik kararları hızlı ve etkin bir şekilde yapılanmanız içerisine dahil etmelisiniz” dedi.

40 yıllık tarihin en iyi sonuçları
2011 yılındaki büyük ekonomik zorluklara rağmen, SAP’nin 40 yıllık tarihi boyunca en iyi rakamları elde ettiklerini vurgulayan Holz, “2011 yılında yazılım gelirlerimizde yüzde 25’lik bir artış gerçekleşti. Faaliyet karımız ise 4,8 milyar avroya yükseldi. Kurumsal alandaki uygulamalarımızı, sunmuş olduğumuz çözümler sayesinde daha da ileriye taşıdık. Sunmuş olduğumuz veri tabanı ve bulut bilişim çözümleri ile öncülük görevimizi yerine getirmeyi sürdürüyoruz. Elde etmiş olduğumuz başarılarda müşterilerimizin büyük katkıları bulunuyor. Yelpazemizi genişleterek, Türkiye’deki ekosistemimize 103 tane yeni şirket eklemiş durumdayız. Dünya genelinde sunmakta olduğumuz yenilikçi teknolojileri, Türk firmalarına da sunarak müşterilerimizin güçlerine güç katıyoruz. Müşterilerimizin ihtiyaçlarını her zaman değerlendirmekte ve onların değişen dünyada daha sağlam yapılara kavuşabilmeleri için avantajlar yaratmaktayız. Rekabet gücünün öneminin farkındayız ve bunda ötürü yenilikçi teknolojilerimizi bu doğrultuda geliştirmekteyiz. Müşterilerimize sunmuş olduğumuz SAP Hana çözümümüzün, müşterilerimize verimliliklerini arttırma yolunda önemli bir teknoloji olduğunu söyleyebilirim. SAP Hana ürünümüzün gelmiş geçmiş en çok satılan çözüm olacağını düşünüyorum. Bu ürünümüz ile müşterilerimiz, mevcut iş sorunlarını yeniden şekillendirecekler. Ürünümüzün sunmuş olduğu gerçek zamanlı yaklaşım sayesinde firmaların yaşadıkları sorunlar ile mücadele ediş şekilleri değişecek. Müşterilerimiz bu sayede farklı bakış açıları kazanacaklar. Geliştirmiş olduğumuz teknolojiler çok daha fazla şirketin geleceğe daha güçlü ve daha hızlı bir şekilde yol almasına önemli katkılar sağlayacak.”

Yeni teknolojiler saydamlık sağlıyor
Açılış konuşmasını müteakiben gerçekleştirilen oturumda, Sybase’in Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Teknik Başkanı Irfan Khan, SAP BusinessObjects Stratejik Pazarlama Direktörü Timo Elliott ve İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Hakan Aran, değişen dünyadaki yeni teknolojilerin izlemiş olduğu değişimler hakkında bilgiler aktardı.
Oturumda ilk olarak sözü alan
Sybase Kıdemli Başkan Yardımcısı Irfan Khan, “SAP ve Sybase bütünleşmesi çok önemli bir adımdı. Bu sayede firmalara yönelik sunmuş olduğumuz çözümlerin gücünü daha da arttırmış bulunuyoruz. Gelişen teknolojilerdeki veri tabanı yönetimi şirketler açısından ve özellikle de finans sektörü açısından çok önemli. Bilişim teknolojilerindeki rüzgâr çok yönlü olarak esmekte. Bilişim teknolojilerindeki değişim beraberinde mobil hayatın zorunluluğunu da getirdi. IDC’nin yaptığı bir araştırmaya göre, 2013 yılında dünya çapında 1,19 milyar çalışan mobil teknoloji kullanılacak. Dünya çapında oluşan bu rakamın yüzde 34,9’luk kısmını mobil iş gücü oluşturacak. Akıllı telefon ve tablet bilgisayar kullanımı ise 2012 yılında, şu anda kullanmakta olduğumuz masa üstü ve diz üstü bilgisayarların sayısını geçecek. Cihaz kullanıcıları en az iki adet ürün kullanacaklar. İş hayatımızı bu gelişmeleri göz önünde bulundurarak konumlandırmalıyız” dedi.
Khan’ın konuşmasının akabinde konuşma gerçekleştiren SAP BusinessObjects Stratejik Pazarlama Direktörü Timo Elliott, teknolojinin birçok engeli ortadan kaldırdığını söyledi. Yeni teknolojilerin saydamlık sağladığının altını çizen Elliott, “Gelişen ve hayatımızın içerisine hızla giren yeni teknolojiler iş yapış şekillerimizi değiştiriyor. Artık her yerden her zaman erişilebilir ve erişebilir olmak istiyoruz. Karar anına yönelik stratejilerimizi tekrar gözden geçirmemiz gerekiyor. Mobil teknolojiler şirketlerin özgürleşmesine yarayan bir kavram halini almış durumda. Mobil teknolojileri kullanan şirketlerin diğer şirketlere oranla yüzde 75’lik bir verimlilik yakaladıklarını görüyoruz. Ayrıca yeni teknolojiler yeni iş modellerinin ortaya çıkmasında da öncü rolü üstleniyor. Yeni fırsatlar ortaya çıkarak istihdam artıyor. Günümüzde mobil teknolojilerin kullanımı sayesinde kurumlar müşterilerine yönelik olarak büyük avantajlar yaratıyor. Karlılık arttırılıp, maliyetler minimum seviyelere düşürülüyor. SAP’de bu alanda sunmuş olduğu çözümler ile müşterilerinin iş süreçlerini daha avantajlı hale getirmeyi hedefliyor. Müşterilerimizin ihtiyaçlarını en doğru şekilde belirleyip sunduğumuz teknolojiler bizleri oldukça memnun etmenin yanı sıra müşterilerimiz ile olan iş birliğimizdeki bağlılığımızı da arttırıyor” diyerek sözlerini noktaladı.
Son konuşmacı olarak sözü alan İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Hakan Aran, konuşmasında: “Gelişen teknolojiler ile beraber büyük veri patlaması da kaçınılmaz olarak karşımıza çıkıyor. Ben büyük veriyi bir problem olmaktan çok fırsat olarak görüyorum. Bilgilere ne kadar hızlı erişebilirsek, iş süreçlerimizde de o kadar avantaj elde etmiş oluyoruz. Ayrıca bu durum kurum olarak bulunduğumuz sektörde rekabetçi konumda sağlam olarak bulunmamızı sağlıyor. Günümüzde yüzde 80’lik yapılandırılmamış veri olduğunu görüyoruz. Yapılan araştırmalarda 2015 yılındaki veri artışının 7,6 zeta byte olacağı belirtiliyor. 2015 yılından sonra İnternet bankacılığının yerini mobil bankacılığa bırakılacağı ön görülüyor. Bu değişimlere paralel olarak ödeme sistemlerindeki değişiklikleri de görebiliriz. Firmalar değişen ihtiyaçlarına yönelik bütünleştirmeleri ve güncellemeleri bir an önce gerçekleştirmelidirler. Aksi takdirde büyük zararlara maruz kalacaklar” ifadelerine yer verdi.

2012 yılında firmalar kendilerine özgü uygulamalar geliştirecekler
Koç Sistem olarak 2011 yılında 494 milyon TL ciro elde ettiklerini belirten Koç Sistem Kıdemli İş Zekası Danışmanı Orkun Mehmet Kılıçoğlu, her biri kendi alanında uzmanlaşmış, deneyimli 80 kişilik danışman kadrosu ile hizmet verdiklerini vurguladı. Son beş yıl içerisinde yıllık ortalama yüzde 28’lik bir büyüme başarısı elde ettiklerini söyleyen Kılıçoğlu, 2013 yılında iş zekası ürünlerinin kullanımının mobil cihazlar üzerinden yüzde 33 olarak artacağına dikkat çekti. 2012 yılında firmaların kendilerine özgü uygulamalar geliştireceklerini söyleyen Kılıçoğlu, “Firmaların kendilerine özgü geliştirecekleri uygulamalar sayesinde bu alana yapılacak olan yatırımlar giderek artacak. Yapılan yatırımlar iş zekası süreçlerinin de şekillenmesini sağlayacak. Şirketler mobil iş zekası kullanımında bir takım zorluklarla karşılaşabilirler. Bu zorlukları mobil iş zekası kullanımı sırasında gerçekleştirilen 9 hata ile açıklayabiliriz. Bunları; mobil iş zekası uygulamalarının geleneksel iş zekası süreçleri gibi uygulanması, mobil iş zekasının güvenliğinin önemsenmemesi, mobil iş zekasını tüm kullanıcılara açmak, mobil iş zekasını sadece operasyon verileri için uygulamak, mobil iş zekası süreçlerinin tüm veri çeşitleri için uygun olduğunu düşünmek, mobil iş zekası süreçlerini geleneksel iş zekası süreçleri gibi tasarlamak, geleneksel iş zekası uygulamalarının mobil iş zekası için tek veri kaynağı olduğunu düşünmek, sadece bir kez mobil iş zekası süreci olduğuna inanmak ve her cihazın mobil iş zekası süreçleri için uygun olduğunu düşünmek şeklinde sıralayabiliriz. Koç Sistem olarak uzman kadromuz ve SAP’ın Business Objects çözümü ile sizlere uçtan uca hizmet veriyoruz.”

Farklı kullanıcılar ve farklı ihtiyaçlar
SAP iş analitiği ile farklı kullanıcılar ve ihtiyaçlar için çeşitli çözümler sunduklarının altını çizen SAP Türkiye İş Zekası Çözüm Yöneticisi Yücel Yüksel, herkesin kendi raporunu yapabileceğini belirtti. Sunulan tek iş zekası platformu üzerinden istenilen yerden istenildiği zaman kolayca bilgiye erişilebilirliği sağladıklarını ifade eden Yüksel, kolay kullanım sayesinde her türlü ihtiyacın tek noktadan rahatlıkla kullanılabileceğini söyledi.