CEBİT bu yıl 29 Kasım - 02 Aralık 2012 tarihinde İstanbul CNR’da

 

Dünya bilişim sektörünün gözü, Almanya’dan sonra en büyük ikinci fuar olan CeBIT Bilişim Eurasia’da olacak.
CeBIT Bilişim Eurasia özellikle bölgemiz adına üstlendiği önemli görevin farkında. 2012 yılında yepyeni bir çehre ile yoluna devam edecek olan etkinliğin ‘partner’ ülkesi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti.
Fuar Direktörü Murat Özer: “KKTC, Akdeniz’in Bilişim Adası olma yolunda önemli adımlar atıyor ve projelendirilmiş planları içerisinde her eve fiber bağlantı konusuna odaklanmış durumda. Gerçekleşmeye hazır olan çok ciddi icraatları var. Pazardaki görünürlüklerini ve bilinirliklerini artırıyorlar. KKTC devlet yöneticileri, bilişim yatırımcıları ve girişimcileri ülkelerini bir adım daha ileri götürmek için çabalıyorlar, onlar da gelişimin bir parçası olma yolunda hızla ilerliyorlar. Bütün bunların doğrultusunda CeBIT Bilişim Eurasia da artık çok daha fazla önem kazanmış durumda. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti de bu durumu önceden çok iyi gördü; bize başvurusunu yaptı. Kısacası ilk gelen kazandı ve 2012’de İstanbul etkinliğimizde ortak ülkemiz oldu. Şunu da belirtmek isterim ki, 2012 ortak ülke başvurusu yapan, bizlerle görüşen iki ülke daha vardı ve onları geride bırakarak bu hakkı elde ettiler.”
Bu durum, bize göre ekonomik olduğundan fazla siyasi bir gelişmedir. Devlet olarak tanınmayan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, uluslararası çok büyük bir platformda ‘Uluslararası İş Ortağı’ ilan edilmiştir. Özellikle AB ülkeleri tarafında büyük yankı uyandıracağını düşündüğümüz bu kararın alınmasında emeği geçenlere teşekkür ediyor, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne atılmış olan bu büyük adımda başarılar ve iyi şanslar diliyoruz.
Fuar, etkinlik ve bu yılki planlama hakkında HİFAŞ Genel Müdürü Alexander Kühnel ve HİFAŞ Fuar Direktörü Murat Özer ile özel bir söyleşi gerçekleştirdik.

Alexander Kühnel: “Dünya bilişim sektörünün gözü, Almanya’dan sonra en büyük ikinci fuar olan CeBIT Bilişim Eurasia’da olacak.”
“Bildiğiniz gibi, dünyada sadece 4 farklı coğrafyada, Almanya, Türkiye, Brezilya ve Avustralya’da düzenlenen, dünyanın en büyük bilişim platformu olan CeBIT’in ilk ayağı 6 Mart’da Almanya’nın Hannover kentinde kapılarını açtı. Fuara, dünya genelinde 70 ülkeden 4 bini aşkın firma katılırken, Türkiye yine ciddi bir katılım göstererek, 31 Türk firması fuarda yerini aldı. 1000 m2 alan üzerinde 21 firma büyük bir başarı. Almanya Başbakanı Angela Merkel, Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rouseff ve Google'ın Başkanı Eric Schmidt gibi çok sayıda önemli isimin katılımı ile açılış töreni gerçekleşti. CeBIT Bilişim Eurasia ve CeBIT Sinerji Zirvesi olarak biz de Hannover’e özel bir stant ile katılarak, İstanbul Fuarı için üst düzey görüşmeler ve işbirliği girişimleri gerçekleştirdik.

Murat Özer: Milli Katılım Organizasyonu 2012 yılında İTO tarafından düzenlendi.
30 dan fazla Türk firmasının katılım gerçekleştirdiği CeBIT Hannover 2012 de Milli Katılım Organizasyonu İTO tarafından düzenlendi. CEBIT’te İstanbul Ticaret Odası tarafından Türkiye milli katılım resepsiyonuna İTO üyelerinin yanı sıra; İstanbul Ticaret Üniversitesi yetkilileri, Hannover Başkonsolosu Tunca Özçuhadar, Ticaret Ataşeleri Kudret Ceran ve Esabil Yurdakul, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşesi Hacı Veli Bikirli, Din Hizmetleri Ataşesi Abdullah Gümüşsoy ve bazı Türk şirketlerin temsilcileri katıldı.

Türkiyede neler oluyor; bu yıl CeBIT Avrasya bu yıl nerede düzenlenecek?
Şimdi dünya bilişim sektörünün gözü, Almanya’dan sonra en büyük ikinci fuar olan CeBIT Bilişim Eurasia’da olacak. Avrasya'nın bir numaralı Bilişim, Teknoloji ve İletişim Platformu olan CeBIT Bilişim Eurasia, yine CeBIT Sinerji Zirvesi ile açılacak. Bu yıl CeBIT yeni adresinde bilişim dünyasının nabzını tutmaya devam edecek. 29 Kasım - 02 Aralık 2012 tarihleri arasında İstanbul CNR’da gerçekleşecek. Sektörden gelen talep üzerine bu kararı aldık. Bu yer değişikliği sayesinde sektörün ihtiyaçlarını karşılıyoruz.

Etkinlik kaç gün sürecek ve bu seneki CeBIT Sinerji Zirvesi temaları belli oldu mu?
Dört tam gün sürecek olan CeBIT Avrasya Etkilikleri, CeBIT Bilişim Avrasya Fuarı ve CeBIT Sinerji Zirvesi ile birlikte içinde bulunduğu coğrafyanın en büyük bilişim, haberleşme ve teknoloji etkinlilği “Sinerji Zirvesi” bu yıl yine, gündem yaratan konu başlıkları ve konuşmacıları ile doyurucu bir zirve olacak. Bir kez daha tüm bilişim sektörü duayenlerinin buluştuğu etkin bir iş platformu yaratacağız.
CeBIT Sinerji 2012 Zirvesinin ana temaları:

  1. İletişim ve Haberleşme Zirvesi 12
  2. Bankacılık ve Finans Zirvesi
  3. E-Devlet Zirvesi
  4. Akıllı Yaşam Zirvesi
  5. Uydu İletişimi Zirvesi

Bu yıl Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ‘International CeBIT Partner’ olarak katılım gerçekleştiriyor geçtiğimiz haftalarda siz Kuzey Kıbrıs’taydınız. Adadaki gelişmeler neler?
2012 yılında ‘International CeBIT Partner’ olmak isteyen bir çok başvuru arasından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, ‘Uluslararası CeBIT Partner’ı olarak belirlendi. Bizler için çok farklı bir anlam ve önemi olan Kuzey Kıbrıs bir çok alanda olduğu gibi bilişim ve teknoloji alanında da atağa kalkmış durumda. CeBIT Bilişim Avrasya’ya ‘International CeBIT Partner’ olarak katılımı ile dünyada bir çok platformda görülmesinde katkıda olacağı inancındayım. KKTC ile bilişim alanında karşılıklı yatırım ve işbirliği yapmak isteyen tüm ulusal ve uluslararası firmalar içinde önemli bir fırsat olduğunu vurgulamak istiyorum.
KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Sayın Hamza Ersan Saner konuyla ilgili olarak, yapmış olduğu açıklamalardan birini sizler ile paylaşmak isterim; Sayın Saner bir konuşmasında ‘Küreselleşme kavramının gelişiminde önemli etkenlerden olan bilişim ve haberleşme teknolojileri ile posta hizmetlerindeki yenilikler, ekonomik ve sosyal yaşamın her alanını ve toplumun tüm kesimlerini çeşitli yönlerden etkilemekte ve toplumu “Bilgi Toplumu”na dönüştürmektedir. Bunun için gerekli olan temel unsur, hizmetleri istenilen hız ve kalitede kesintisiz olarak sunacak bilişim ve haberleşme altyapıları ile posta hizmetleri alt yapılarının oluşturulmasıdır’ dediğini ve İnternet okuryazarlığının arttırılması, İnternet erişiminin yaygınlaştırılması, elektronik ve posta hizmetleri sektöründe haberleşme rekabetinin sağlanması, bilişim ve haberleşme hizmetlerinin ucuzlatılması, uydu hizmetlerinin geliştirilmesi veTelekomünikasyon hizmetlerinin iyleştirilmesi ve düzenlenmesi, konularında kapsamlı çalışmalar yapmakta olduklarını’belirtmişti. Bunun da bizlere aslında KKTC’deki fırsatları çok net bir şekilde özetlediği kanısındayım, diğer bir gelişmede Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Binali Yıldırım ile beraber açılışını gerçekleştirdikleri ‘2 inci Fiber Optik Kablo’ projesinin KKTC’yi Türkiye’ye ve dünyaya çok daha hızlı bağlayacağıdır.
“Gelecek Bilişim İle Gelecek” ve “Herkes İçin Bilişim” sloganları ile HİFAŞ olarak mevcut iş ortaklarımız ve sponsorlarımız; Ana destekçimiz Türksat A.Ş., İletişim Sponsorumuz Huawei ve TV ve Radyo destekçimiz olan TRT ile birlikte, CeBIT Bilişim gov, CeBIT Bilişim lab, CeBIT Bilişim pro, CeBIT Bilişim life’tan oluşan dört bölüm kavram sunacağız.