Symantec ve VMware işbirliği

 

Symantec ve VMware, ‘Bulut Altyapı Paketi’ ile uyumlu ‘Geniş Güvenlik ve Uyumluluk Yelpaze Bütünleştirmesi’ sunuyor.
Symantec Corp. (NASDAQ: SYMC) ve VMware (NYSE: VMW) sanal ve bulut ortamları için kapsamlı bir koruma çözümünü operasyonel maliyetten tasarruf sağlayacak şekilde sunma amacıyla, VMware bulut altyapı paketine yönelik beş yeni güvenlik uyumunu duyurdu. Symantec, yeni VMware uyumuyla müşterilerinin sanal altyapılarını ve iş sürekliliği için önem taşıyan uygulamalarını veri kaybı önleme, BT risk ve uyumu, veri merkezi koruması, güvenlik bilgisi ve etkinlik yönetimi (SIEM) ve son nokta kullanımı çözümleriyle korumalarını sağlıyor. Böylelikle kurumlar daha güçlü bir güvenlik yapısı, ölçeklenebilirlik, düşük maliyetli hızlı servis ve bulut için gelişmiş iş çevikliği gibi avantajlara sahip oluyor.
Symantec Girişim Ürünleri ve Servisleri Grup Başkanı Francis deSouza konuyla ilgili şu açıklamayı yapıyor: “Günümüzün şirketleri gitgide daha da fazla zehirlenen bir tehdit ortamıyla başa çıkmaya çalışıyor. Gerçek bilgi koruması antivirüs yazılımlarından çok daha fazlasını ifade ediyor. Yeni VMware uyumlarımızla birlikte müşterilerimizin ister fiziksel ister sanal olsun, tüm ortamlarını etkin bir şekilde korumalarını sağlıyoruz. Symantec ve VMware birlikte koruma kavramını bir sonraki seviyeye taşıyarak şirketlere sanallaştırmayı sahip olduğu maliyet ve verimlilik avantajlarıyla birlikte tamamen kucaklayabilmelerine yetecek güveni aşılamış oluyor.”
VMware Bulut Altyapısı ve Yönetim Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Raghu Raghuram ise şu yorumda bulunuyor: “Bulut etrafında yoğunlaşan güvenlik endişeleri zararlı dosyalara karşı korunmanın çok daha ötesinde cereyan ediyor. Symantec ürünlerinin VMware bulut altyapı paketi ile bütünleşmesi, müşterilerin bulut bilişimin faydalarını hızlı ve güvenli şekilde benimseyebilmelerine olanak tanıyacak yeni ve önemli güvenlik becerileri sunuyor.”
Symantec ve VMware, müşterilerin bulut kurulumları için gerek açık gerekse kapalı güvenlik ve gereksinim duyulan uyumluluk kontrollerine sahip olmaları için işbirliklerini sürdürüyor. Symantec son kullanım noktası güvenliği çözümlerinin VMware vShield ile uyumu 2012’nin ilerleyen zamanlarında kullanıma sunulacak. Symantec VMware bulut altyapı paketi ile beş yeni uyumu daha sunuyor: Veri kaybını düzenli olarak önleme.
Halihazırda kullanıma açık olan Symantec Veri Kaybı Önleme, şirketlerin fikri mülkiyetlerini bulma ve koruma konusunda karşılaştıkları artan zorluklara hitap ediyor. VMware vShield Uygulaması ile uyum Symantec müşterilerinin en değerli bilgilerini sanal ortamlarında kolayca bulmalarını sağlıyor. Symantec Veri Kaybı önleme, kullanıcıların sanal ortamlarındaki potansiyel veri kayıplarını tanımlama ve önleme süreçlerini kolaylaştırıyor. Bunu da hassas bilgileri taşıyan sanal makineleri diğerlerinden ayırarak başarıyor.

Yakınsayan altyapılarda uyum iyileştirmesi
Halihazırda kullanıma açık olan Symantec Kontrol Uyumluluk Paketi, bilinmeyen ve onaylanmamış sanal makineleri merkezileştirilmiş hassasiyet ve kontrol değerlendirmelerini kullanarak keşfediyor ve böylelikle fiziksel ve sanal altyapılardaki riskleri azaltıyor. VMware-yayınlı güvenlik standartlarını güçlendiren Kontrol Uyumluluk Paketi muhtemel risk bölgelerini tanımlayan sanal ayarları değerlendirebiliyor ve risklerle baş etme çalışmalarının önceliklendirilmesine yardımcı oluyor. Böylece uygulama hataları ya da sanal makinelerdeki veri bozulmaları önlenmiş olurken PCI ya da HIPAA gibi emirlerle olan uyumu kolaylaştırıyor. Kontrol Uyumluluk Paketi ayrıca VMware süreç adımlarının VMware vSphere üzerindeki yapılandırma değişimleri, yama seviyeleri ve kritik politika ihlallerini otomatik olarak raporlarken prosedüre bağlı sorgulamalar tarafından takip edilmelerini de sağlıyor.

Sanal veri merkezlerinin gelişmiş tehditlere karşı korunması
Symantec Kritik Sistem Koruması halihazırda ESX konuğunu ve misafir sistem arakatmanlarını tanesel, politika tabanlı kontrollerle koruyor. Symantec 2012 bahar aylarında VMware vSphere 5 için destek eklemeyi de planlıyor. Bu destek kapsamında ESXi ve VMware vCenter için alışılmışın dışında VMware reçeteli sunucu güvenlik politikaları kullanılacak. Bu uygulamalar kurumların sunucu uyumluluk ihlallerini ve şüpheli etkinlikleri gerçek zamanlı kontrol etmelerini sağlarken sanal ortamın dosya ve yapılandırmalarının onaysızca değişimini önlemelerini sağlıyor. Symantec Kritik Sistem Koruması’nın imzasız, politika bazlı bir teknoloji olması ile kurumlar sunucularında izinsiz çalışan servisleri durdurabiliyor ve sistem performansını etkilemeden günlük saldırılara karşı korunabiliyorlar.

Bütünleşik tehdit istihbaratı
2012’nin yaz aylarında kullanıma sunulacak olan Symantec Güvenlik Bilgi Yöneticisi (SSIM), kurumların hem sanal hem de fiziksel altyapılarında kritik iş uygulamalarını etkileyebilecek güvenlik tehditlerini kolayca tespit edip bunlara yanıt vermelerini sağlayacak. SSIM VMware vShield kayıt yönetim toplayıcısı ile entegre olarak sanal makine etkinliğini fiziksel ortamdaki etkinlikle ve Symantec’in küresel zeka ağıyla bağlayarak kurumların güvenlik durumlarına bütünsel bir görünüm kazandıracak. Müşteriler de fiziksel ve sanal, tüm ortamları için zararlı etkinlik değerlendirmesi yapabilir hale gelerek zararlı etkinliklere ve tehditlere karşı anında bilgi sahibi olacaklar.
Symantec'in Yönetilen Güvenlik Servisi (MSS) ayrıca bir VMware vShield kayıt yönetim toplayıcısı sunarak bulut tabanlı iş modellerini tercih eden müşterilerinin fiziksel ve sanal ortamlarındaki güvenlik tehditlerini kusursuz bir şekilde görebilmelerini sağlayacak. MSS takibine vShield kayıt yönetim toplayıcısının eklenmesi MSS son kullanım noktası görünürlüğünü daha da artıracağı gibi, küresel tehdit istihbarat ve GIAC sertifikalı Güvenlik Analistlerinin yorumlarına ulaşmak da kurumları tehditlere ve iş sürekliliğinin kısıtlanmasına karşı daha korumalı hale getirecek. vShield kayıt yönetim toplayıcısı 2012’nin yaz aylarında kullanıma sunulacak.
Yüksek yoğunluklu sanal ortamlar için iyileştirilmiş son kullanım noktası koruması Symantec sanal masa üstü altyapısını ve sanal sunucu ortamının performansını güçlü güvenlikten feragat etmeden en yüksek seviyeye çıkarmak için kendi kullanım noktası güvenliğini (VDI) VMware vShield Son Kullanım Noktası ile güçlendirmeyi planlıyor. 2012’nin ikinci yarısında devreye girmesi beklenen bu çözümler, kritik güvenlik analizlerini korunan sanal makinelerden özel güvenlik sanal uygulamalarına taşıyacak. Bu da tarama performansının iyileştirilmesini sağlarken, kaynak kullanımını azaltacak ve yönetim görünürlüğünü artıracak. Symantec Insight üzerine yerleştirilen bu çözümler VMware ortamları için hızlı ve verimli güvenlik sağlayarak, çok biçimli zararlı dosyalara, sıfır gün saldırılarına ve korsan amaçlı programlara karşı benzersiz bir koruma sunuyor.

Symantec
Symantec kurumların ve tüketicilerin bilgi odaklı dünyalarını güvenlik altına alma ve yönetmelerine yardımcı olan güvenlik, depolama ve sistem yönetim çözümleri sunma alanında dünya lideri konumunda. Symantec’in yazılım ve çözümleri daha fazla noktada daha fazla riske karşı daha kapsamlı ve daha verimli koruma sağlayarak bilginin nerede kullanıldığı ya da depolandığı fark etmeksizin güven teşkil etmekte. (www.symantec.com) (go.symantec.com/socialmedia)