Apple LTE teknolojili iPad 4G ile arayı açıyor

 

Frost & Sullivan, Apple'ın yeni iPad modelini piyasaya sürmesiyle tablet alanına hâkimiyetinin devam edeceğinin sinyallerini veriyor.
Frost & Sullivan, tablet dünyasına LTE (Long Term Evolution) teknolojisini dahil eden Apple'ın beklentileri yine karşıladığını, iPad 4G'ye eklediği yeni özelliklerle 'oyunun kurallarını' değiştirdiğinin altını çiziyor. Ancak android teknolojisi de pazarda yerini hızla alıyor.
2010 yılında Türkiye’de faaliyetlerine başlayan dünyanın önde gelen araştırma ve danışmanlık kuruluşlarından Frost & Sullivan, Türkiye’de hazırladığı başta enerji, otomotiv, savunma ve sağlık olmak üzere çeşitli sektörlerde uzun vadeli pazar öngörülerini de kapsayan raporlarıyla uluslararası şirketlerin ve yatırım fonlarının Türkiye’deki faaliyetlerine yardımcı olmanın yanı sıra, farklı sektörlerde birçok Türk firmasına özel araştırma ve danışmanlık hizmetleri vererek iç ve dış pazarlarda büyümelerine yardımcı olmayı sürdürüyor. Bu kapsamda Frost & Sullivan, hızla büyüyen Türkiye tablet bilgisayar pazarında yerini almaya hazırlanan Apple'ın iPad 4G modelini ve rakiplerini mercek altına alıyor.

En gelişmiş özellikler
Yeni model, LTE teknolojisini içeren ilk Apple ürünü olarak öne çıkıyor. Frost & Sullivan uzmanları, iPad 2 ekranındaki piksel sayısının dört katı olan HD retina görüntüsüyle Apple'ın tablet bilgisayar alanındaki hakim oyuncu konumunu garanti altına alacağını belirtiyorlar. Yeni iPad'in mobil İnternet kullanıcı pazarında istenilen talepleri karşılayan küresel bir ürün olduğunu belirten Frost & Sullivan Asya-Pasifik ICT Uygulaması Başkan Yardımcısı Jayesh Easwaramony, gelişmiş modelin Asya Pasifik bölgesinde özellikle Güney Kore, Singapur, Japonya, Hong Kong ve Avusturalya gibi gelişmiş pazarlardaki tüketicilere cazip geleceğine vurgu yapıyor. Tablet bilgisayar alanında halihazırda sahip olduğu yüzde 70 pazar payıyla iPad'in en büyük aktör olduğunu belirten Easwaramony, yeni iPad'in gerek HD ekran görüntüsü gerekse çok daha fazla işlem gücü gibi özellikleriyle kullanıcılar açısından daha cazip olduğunu, dolayısıyla Apple'ın arayı açtığının altını çiziyor.

Yeni pazarın güçlü aktörü
Tablet PC pazarı görece yeni oluşmuş bir pazar olarak tanımlanıyor ve bu olgunun Apple açısından avantaj olduğu belirtiliyor. Pazarın yüksek bir hızla büyümesi ise, Apple'ın hâkimiyetinde olan pazardan daha fazla pay alacak olması şeklinde değerlendiriliyor. Buna karşın, büyümeye devam eden akıllı telefon pazarının yeni yeni olgunlaşmaya başladığı ifade ediliyor. Apple'ın hakim marka olduğunu, özellikle Avusturalya'da hem akıllı telefon hem tablet bilgisayar pazarında hakimiyetin Apple'de olduğunu ifade eden Frost & Sullivan Avustralya ve Yeni Zelanda ICT Uygulaması Kıdemli Araştırma Müdürü Phil Harpur, pazar olgunlaşırken ve çoğunlukla android platformda ilerleyen akıllı telefon rekabeti büyürken, bu gelişmenin Apple için giderek daha fazla sorun teşkil edeceğini belirtiyor. Nitekim Avusturalya'da android akıllı telefonlar, akıllı telefon aboneliği bakımından Apple'ı daha yeni yakalamış bulunuyor. ABD gibi piyasalarda ise, bir süreden beri android hâkimiyeti görülüyor.

Android'le rekabet kızışıyor
Android'le rekabetin giderek kızıştığını ve piyasa beklentilerinin çok daha yüksek bir noktaya çıktığını belirten Harpur, Apple'ın yeni sürümüyle pazarda oluşturacağı güçlü ivmenin meyvelerini toplayacağını, ancak her yeni sürümle pazar beklentilerinin daha da artacağını vurguluyor. Bununla ilgili olarak Harpur, Apple'ın şimdiden akıllı telefon pazarında Apple ürünlerine yaklaşan işlevsellikte modeller çıkaran rakiplerine karşı zorlanmayla karşı karşıya kaldığını ifade ediyor. Söz konusu rekabetin önümüzdeki iki ila beş yıl süresince devam edeceğini vurgulayan Harpur, ancak Apple’in akıllı telefon uygulamaları pazarındaki hâkimiyetinin önümüzdeki dönemde de hissedileceğinin altını çiziyor.
Dünyanın en büyük araştırma ve danışmanlık gruplarından biri olan Frost & Sullivan; 1961 yılından beri 40 ülkede 2000’in üzerinde analisti ve danışmanı ile otomotiv, enerji, havacılık ve savunma, telekomünikasyon, sağlık, kimya ve daha birçok sektörde pazar liderlerinden yeni kurulanlara kadar çeşitli ölçeklerde 14,000 firma ve kuruluşa hizmet vermekte, müşterilerinin büyümelerini hızlandırmalarını, gelişme, yenilik ve liderlik alanlarında en yüksek düzeye ulaşmalarını sağlamaya yönelik çalışmakta. (www.frost.com)