Interoute’tan, ikinci fiber optik hattı

 

Interoute ve Turkcell Superonline, İstanbul'un Avrupa ile olan bütünleşmesini hızlandırmak için güçlerini birleştiriyor.
Avrupa'nın en büyük bulut haberleşme hizmetleri platformuna sahip operatörü Interoute, Türkiye'deki şebeke çeşitliliğini sağlamak için, Türkiye'nin yenilikçi telekom operatörü Turkcell Superonline ile işbirliğine gittiğini duyurdu.
Son yıllarda uygulanan dış finansman ve devlet destekli özendirici ekonomik önlemler sayesinde, ekonomik kriz öncesi yüzde 10’dan fazla üretim oranına sahip olan Türkiye, yerel ve uluslararası işletmelerin en önemli ticaret merkezi haline gelmiş durumda. Bu gelişimi sürdürmek ve güvenilir İnternet erişimini sağlayabilmek için ülkenin ağ alt yapısına yatırım yapılması çok önemli. Bu hedefler doğrultusunda Interoute pan-Avrupa fiber optik ağına bağlanan Turkcell Superonline, gelişmekte olan ekonominin ihtiyaçlarını karşılayarak, yüksek ses ile veri hizmetlerine erişim sağlayıp yerel ve uluslararası iş sahaları yaratıyor. Bu işbirliği sayesinde, Turkcell Superonline’ın da belli kapasitede uluslararası bant genişliği kullanması söz konusu olacak.
Konuyla ilgili görüşlerini açıklayan Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat Erkan, "Türkiye'ye, BDT (Bağımsız Devletler Topluluğu)'ye ve Ortadoğu Bölgeleri’ne değer katan yatırımlarımızla, 'ipek yolunu fiber yoluna çevirme' hedefimizle Avrupa ve Ortadoğu arasında Türkiye üzerinden köprü inşa ediyoruz. Interoute, bu bölgelere yüksek hızda ve yeni nesil şebeke ağı ulaşımı temin etme amacımıza uygun ve rekabetçi fiyatlamayı sunarak bize yardımcı olacak olan Avrupa'daki en ileri ve gelişmiş olan şebeke ağına sahiptir. Ayrıca, Ortadoğu’daki karasal şebeke ağını geliştirmek için tasarlanan “Regional Cable Network”(RCN) projesi içinde de yer alıyoruz" dedi.
Interoute EVP Servis Sağlayıcısı Renzo Ravaglia da, "Bu eşsiz pozisyonundan dolayı, Türkiye Avrupa'da doğal bir iş merkezi haline gelmiştir. İş hayatıyla ilgili İnternet hizmetleri talebinde artış görmemize rağmen, şebeke ağı çeşitliliğinde kayda değer bir gelişme olmamıştır. Türkiye'nin telekom pazarındaki yenilikçi anlayışını ispatlamış olan bir şirket olan Turkcell Superonline ile Türkiye gibi bir iş merkezine şebeke ağı çeşitliliğini sağlamada ortak çalışacağımız için memnuniyet duyuyoruz. Türkiye'nin şebeke ağının, gelecekte Avrupa'daki iş taleplerini karşılayabilmesi için korunması ve güçlendirilmesi çok önemlidir" dedi.

Çocukların İnternet’teki güvenliği için yepyeni bir hizmet: ‘Online Family’
Türkiye’de dünya ile aynı anda fiber İnternet çağını başlatan Turkcell Superonline, tüm İnternet kullanıcılarına sunduğu çevrimiçi hizmetlerine bir yenisini daha ekleyerek ailelerin, çocuklarının İnternet etkinliklerini izleyebilmelerine olanak sağlıyor.
Turkcell Superonline ve Norton iş birliğinden doğan ‘Online Family’ ile anne-babalar, artık evlerinden uzaktayken bile çocuklarının İnternet’te güvenle dolaşmalarını sağlayarak sakıncalı sitelere (şiddet, cinsellik, korku, kumar, sohbet içerikli vb.) girmelerini önleyebilecek, İnternet’te nasıl vakit geçirdiklerini eş zamanlı olarak görebilecekler. Böylece hem derslerinden hem de sosyal etkinliklerinden geri kalmayan çocuklar da, herhangi bir tehlikeye maruz kalmadan bilgiye ve eğlenceye güvenle ulaşabilecekler.
Sadece Turkcell Superonline abonelerine değil, tüm İnternet kullanıcılarına açık ve tamamen ücretsiz olarak sunulan Online Family hizmeti ile çocuklar ihtiyaçlarını karşılamak için yaş ve olgunluk kıstaslarına göre önceden belirlenmiş ve istenildiğinde değiştirilebilen “Ev Kuralları” doğrultusunda korunuyor. Böylece ebeveynler, çocuklarının İnternet’te yaptıklarını özet halinde görebiliyorlar. Online Family uygunsuz bir İnternet etkinliği gerçekleştirilmeye çalışıldığında, aileyi bilgilendiriyor ve ailenin gerekli aksiyonu almasına fırsat tanıyor.
Windows ve Mac gibi tüm işletim sistemlerinde kullanılabilen programla, kişisel bilgilerin paylaşımı sınırlandırılabiliyor, yabancılardan alınan mesajlar önlenebiliyor veya İnternet’te geçirilen zamana kısıtlama getirilebiliyor. Ayrıca çocukların ziyaret ettikleri Web sitelerini kategorilere ayırıp özel bir tabloda grafik şeklinde görme imkanı sunan program sayesinde izlendiklerini bilen çocuklar da otokontrol mekanizmalarını geliştirmiş oluyorlar.
Online Family hizmetinin kullanımı çok kolay: Ailelerin tek yapması gereken çocuklarının kullandığı tüm bilgisayarlara “Norton Safety Minder” adı verilen küçük bir program yüklemek. Böylece birden fazla bilgisayarda kullanılabilen ve herhangi bir bilgisayardan bağlanılan Online Family ile aileler, çocuklarının İnternet etkinliklerini izleyebiliyor ve yönetebiliyorlar. Sadece birkaç dakika içinde, çocukların ziyaret ettikleri siteler, yaptıkları aramalar, sohbet ettikleri kişiler ve vakit geçirdikleri sosyal ağ siteleri öğreniliyor; böylelikle ebeveynlerin çocuklarını hem korumaları hem de onlara yol göstermelerine imkan tanınıyor.
(http://superonline.net/baglan/superdunya/guvenlik/online-family)