Fiber için esnek düzenleme gerekir


 

35 Avrupa ülkesini kapsayan 40 üye şirketi temsil eden Avrupa Telekomünikasyon Ağ Operatörleri Birliği (ETNO) Yönetim Kurulu Başkanı Luigi Gambardella, Türk Telekom'un fiber yatırımının, teknoloji alt yapısını yeni bir seviyeye taşıyacağını ve Türkiye'nin hızlı büyüyen ekonomisine destek olacağını belirtti.
AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Gamberdella, Oxford Economics tarafından yapılan bir çalışmada, 2020 yılında Avrupa'nın kendi Bilişim ve Haberleşme Teknolojileri (BHT/ICT) sermaye birikimini ABD ile aynı nispi seviyeye getirmesi durumunda, AB'nin Gayri Safi Yurtiçi Hasılasında yaklaşık 760 milyar avroya denk gelen yüzde 5 artış gerçekleşeceğini gösterdiğini kaydederek, ‘Digital Agenda for Europe’ tarafından da kabul edildiği gibi, sanal ekonominin büyüme ve istihdama belirgin şekilde katkıda bulunabileceğine işaret etti.
Günün zorlu ekonomik koşullarında Avrupa için bu potansiyelin kaçırılmaması gerektiğinin altını çizen Gambardella, ''Ancak yüksek hızlı geniş bant şebekeleri ekonomi ve toplumun bir bütün olarak sanal ekonomiden fayda elde etmesinin ön koşuludur'' dedi.
ETNO Yönetim Kurulu Başkanı Luigi Gambardella ilaveten: ''Türk Telekom'un fiber yatırımı, teknoloji alt yapısını yeni bir seviyeye taşıyacak ve Türkiye'nin hızlı büyüyen ekonomisine destek olacak''.
''Rekabetçi bir pazarda, eski şebekeler için tanımlanmış prensipleri, yeni kurulan şebekelere aynen uygulamak doğru bir yaklaşım değildir'' dedi.

Türk Telekom’un Fiber yatırmı çok heyecan verici
Gambardella, 700 binden fazla hane için binaya ve eve kadar fiber döşeyen Türk Telekom'un, bu sayıyı 3 milyon haneye yükseltme ve 2012 yılında Türkiye'nin 81 ilinde yatırım yapma hedefini ''Türkiye için çok hırslı ve çok heyecan verici bir plan'' olarak tanımlarken, böyle bir yatırımın, teknoloji alt yapısını yeni bir seviyeye taşıyacağını ve Türkiye'nin hızlı büyüyen ekonomisine destek olacağını söyledi.

''Fiber için esnek düzenleme gerekir''
Avrupa'nın her yerinde olduğu gibi Türkiye'de de geniş bant şebekeleri için yapılan yatırımların yüksek risk taşıdığına dikkati çeken Gambardella, ''Yatırımcıların, yatırımlarının adil geri dönüşü olacağına güvenmeleri gerekir. ETNO, gelecek nesil erişim şebekelerinin, riskleri hesaba katan ve operatörlere yeni iş modelleri geliştirmeye yetecek esnekliği veren odaklı ve orantılı bir düzenleyici yaklaşım gerektirdiğine inanmaktadır. Eski şebekeler için tanımlanmış prensipleri, rekabetçi bir pazarda yeni kurulan şebekelere aynen uygulamak doğru bir yaklaşım değildir'' şeklinde konuştu.
Gambardella, AB Komisyonunun 2013'te yüzde 100 İnternet kullanım oranı ve 2020'de tüm kullanıcılar için en az 30 Mb erişim hızı hedefiyle; AB'nin İnternet kullanıcılarının yüzde 50'sine 100 Mb ve üzeri hız sunma planı açısından Türkiye'nin geniş bant performansını, ''Son 3 yılda Türkiye'de, yüksek hızlı geniş bant abonelerinin sayısı 3 katına çıktı ve Türkiye bölgede FTTH/B'nin (eve ve binaya kadar fiber) en hızlı büyüdüğü pazarlardan biri oldu'' şeklinde değerlendirdi.
Geniş bandın toplum ve ekonomi açısından potansiyeli dikkate alındığında, yüksek hızlı şebekelerin kurulmasını teşvik etmek ve yatırım için en iyi şartları oluşturmanın, Avrupa'daki tüm politika belirleyicilerin en büyük önceliği olması gerektiğini belirten Gambardella, ''Avrupa'nın, bir yandan yeni şebekelerde özel yatırımı teşvik ederken diğer yandan kamu ve özel sektörü de geniş bandı tam olarak kucaklamaya teşvik edecek cesur bir stratejiye ihtiyacı var. Bu iki unsurun birlikte ilerlemesi gerekir. Avrupa uzun vadeli bir görüşe ihtiyaç duymaktadır. Aksine, bakırın fiyatını düşürmek gibi kısa vadeli önlemler pazarda güveni sarsmakta ve tüm operatörler açısından fibere yatırım yapılması için uygulanan her türlü teşviki değersiz kılmaktadır'' dedi.
Luigi Gambardella, son 3 yılda ETNO üyesi operatörlerin ortalamadan fazla gelir kaybı yaşamalarına rağmen, gelirlerinin yüzde 15'ine kadarını sabit şebekelere ve hizmetlere yatırmaya devam ettiğini ve 2010 yılında yatırımlarını yüzde 4 oranında artırdığını kaydederek, bu eğilimin, 2011 yılında da devam ettiğini, ETNO üyelerinin FTTx şebekesi kurulumlarının geçen yıl yüzde 35 artığını söyledi.
Birçok pazarın, büyüme ve istihdam açısından, yüksek hızlı geniş bant şebekelerinden fayda sağlayacağına dikkati çeken Gambardella, ''Yeni şebekeler aynı zamanda sağlık hizmetleri, eğitim ya da kamu hizmetleri gibi kilit öneme sahip sektörler için de muazzam fırsatlar yaratacak ve bu da daha fazla kullanıcı yaratacaktır. Çevrimiçi içerik de, kullanıcıları fibere yönelten başka bir önemli faktör olacaktır'' şeklinde konuştu.
Gambardella'nın verdiği bilgiye göre, ETNO'nun 40 üye şirketi, Avrupa'daki toplam bilişim ve haberleşme teknolojileri faaliyetinin önemli bir bölümünü oluştururken, 600 milyar avronun üzerinde, toplam yıllık ciroyu temsil ediyor ve 1,6 milyon kişiye istihdam sağlıyor. Geniş bandın temel sağlayıcıları olan bu şirketler, sistemin Avrupa'daki gelişimiyle yoğun olarak ilgileniyor.

Çevrimiçi eğitim dünyasının kapıları artık tüm öğrencilere açık (vitaminegitim.com) açıldı
On yılı aşkın süredir sayıları milyonu aşan ilköğretim ve lise öğrencisi ile öğretmenlere zengin bir öğrenme ortamı sunan Vitamin yenilendi. Yüzde 100 Türk Telekom iştiraki Sebit'in 24 yıllık birikimi ile oluşturulan yeni (www.vitaminegitim.com)'u tüm öğrenciler özgürce deneyebilecek. Öğrenciler artık ücretsiz üyelik modeli ile Vitamin’deki binlerce eğitsel içeriğe ulaşıp, dilediklerini kullanabilecek.
Sınırsız konu anlatımları, İngilizce öğrenme programı alternatifleri, canlı SBS, YGS ve LYS deneme sınavları gibi ayrıcalıklı hizmetlerle benzersiz bir içerik sunan (vitaminegitim.com)'da sadece Sebit'in değil, Türkiye’nin önde gelen eğitim kurumlarının güvenilir, kaliteli içeriklerine de Vitamin referansıyla tek noktadan, kolayca ulaşılabilecek.
Eğitimde e-dönüşüm rüzgarını arkasına alan, Türkiye'nin İnternet üzerinden ulaşılan en kapsamlı ve zengin içerikli eğitim destek hizmeti Vitamin, ücretsiz üyelik modeli ile tüm öğrencilere açıldı. Daha önce Vitamin’e erişim sağlayan tüm adreslerin (www.vitaminegitim.com)’da toplandığı yeni Vitamin’de, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) müfredatı ile uyumlu ilköğretim ve lise derslerine, çalışma planlarına, etkileşimli etkinliklere, üç boyutlu canlandırmalara ve sınav uygulamalarına, günlük kısıtlamalar dahilinde ücretsiz olarak ulaşılabilecek.
(vitaminegitim.com) ile sadece Vitamin uygulamalarına değil, eğitim alanında kalitesini kanıtlamış markaların içeriklerine de Vitamin referansıyla ulaşılabilecek. Aralarında İnternet’te ilk kez uygulanacak olan ve başka hiçbir yerde bulunmayan çok özel hizmetlerin de bulunduğu bu platformdan, Özel Dershaneler Birliği Derneği (ÖZ-DE-BİR) tarafından Vitamin kullanıcılarına özel hazırlanan canlı SBS, YGS ve LYS sınavlarına da ulaşmak mümkün. Öğrencilerin istedikleri yerden katılabildikleri bu çevrimiçi sınavlarda adaylar, sınava girenler arasında, Türkiye genelindeki sıralamalarını görebilecekler.

Benzersiz öğrenme deneyimi yeni Vitamin’de
Yüzde 100 Türk Telekom iştiraki Sebit Eğitim ve Bilgi Teknolojileri AŞ'nin 24 yıllık birikimi ve eğitim teknolojileri tecrübesiyle geliştirilen, 1 milyon 300 bin öğrenci ve 230 bin öğretmenin tercihi Vitamin yeni modeliyle, milyonlarca öğrenci ve öğretmenin hayatına yeni bir soluk getiriyor. Tüm ilköğretim ve lise öğrencilerine çevrimiçi eğitimi deneyimleme fırsatı sunan (www.vitaminegitim.com) MEB öğretim programına uygun olarak, onaylı ders kitapları ve öğrenme alanları ile ilişkilendirildi. Öğrencilerin dersleri severek, heyecan duyarak öğrenmesini sağlayan yeni Vitamin’in içeriğini, ilköğretimde Matematik, Fen ve Teknoloji, Sosyal Bilgiler, Türkçe, İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük; lisede ise Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik, Geometri, Dil Bilgisi ve Anlatım, Tarih, Coğrafya ve İngilizce oluşturuyor.

İzlenebilir öğrenci performansı
Öğrencileri geleceğe eksiksiz hazırlamak için tüm detayların düşünüldüğü (www.vitaminegitim.com) ile "Çalışmaya nereden başlasam?" sorusu da tarihe karışıyor. Vitamin'in akıllı performans sistemiyle öğrencilerin hangi konuyu öğrenip öğrenmediği, hangi konularda çalışmaları gerektiği tek bir tıkla görüntülenebiliyor. İlgili konular, öğrencinin eksikliklerini sıkılmadan tamamlayacağı etkileşimli etkinliklerle aktarılıyor.

Anadili İngilizce olan öğretmenlerle “canlı canlı İngilizce”
Yeni Vitamin’in “Canlı Canlı İngilizce” uygulaması, İngilizce öğrenme sürecini hızlandırarak, öğrencilere konuşma pratiği de kazandıracak. Canlı Canlı İngilizce sınıflarında, klasik çevrimiçi eğitimlerden farklı olarak öğrenciler, tıpkı gerçek bir sınıf içerisindeymiş gibi öğretmeni eşzamanlı olarak görüp, iletişim kurabiliyor. Anadili İngilizce olan öğretmenler tarafından gerçekleştirilen canlı derslerde, İngilizceyi doğru telaffuzuyla öğreniyor. ‘Tell Me More’u tercih eden öğrenciler ise İngilizce’ye kendi seviyelerinden başlayarak eğitim alabiliyor.
Vitamin’deki bir diğer İngilizce uygulama ise Sebit tarafından Türkiye’de üretilen ve eyalet müfredatlarına uyarlanarak bugün ABD’de 200 binin üzerinde öğrenci tarafından kullanılan Adaptive Curriculum içeriği. ‘Math & Science Activities in English’ adıyla 6, 7, 8. sınıf ve liseye yönelik Matematik ile Fen ve Teknoloji derslerini öğrenciler, etkileşimli etkinlikler ve deneyler eşliğinde ister İngilizce, ister Türkçe çalışabiliyor.
Kazanım Değerlendirme Uygulaması, sınırsız konu anlatımları, canlı sınavlar gibi uygulamalarıyla ön plana çıkan (www.vitaminegitim.com)’da "Vittrin" alanı aracılığıyla, “Vitt” adı verilen eğitsel uygulamalara abone olan kullanıcıya, seçtiği içeriklere doğrudan ulaşma fırsatı veriliyor.

Veliler de unutulmadı
Tam öğrenme modelini destekleyen Vitamin’in yeni içeriği, ekosisteminde bulunan içerik ortaklarıyla her geçen gün zenginleşmeye devam ediyor. Veliler ise sorgulamak zorunda kalmaksızın, Türkiye’nin en kaliteli içeriklerine Vitamin ile kolayca ulaşabiliyor. Çok yakında veliler, öğrenci performanslarını izleyebilecekleri raporların yanı sıra rehberlik hizmetlerini de Vitamin’den almaya başlayacaklar.
Vitamin’le öğrencilerin düzenli çalışabilmeleri, çok özel sınav sistemini deneyimleyebilmeleri ve Vitamin Puanları, Başarı Armaları kazanarak zevkle öğrenebilmeleri için kısa bir kayıt işlemi yeterli. (www.vitaminegitim.com)'a ücretsiz üye olan öğrenciler, kendi sınıf düzeylerinde 1 adet sınav hakkı kazanarak, Vitamin’in gelişmiş ölçme değerlendirme sistemi ile düzenlenen benzersiz sınavlarını deneyimleme şansına da kavuşuyor.

Türk Telekomünikasyon A.Ş.
Türk Telekom tüm ülkeyi kapsayan modern şebeke altyapısıyla Türkiye'nin öncü haberleşme ve yakınsama teknolojileri şirketi durumunda. Sabit hat ve geniş bant İnternet alanında bireysel ve kurumsal müşterilerine geniş bir hizmet yelpazesi sunan Türk Telekomünikasyon A.Ş.’nin 31 Aralık 2011 itibariyle 15,2 milyon sabit erişim hattı, 6,8 milyon ADSL hattı (toptan) müşterisi bulunmakta. Türk Telekom’un hisselerinin yüzde 55’i Ojer Telekomünikasyon A.Ş. ve yüzde 30’u Türkiye Hazine Müsteşarlığı’na ait bulunmakta.

Türk Telekom Grubu
Türk Telekom Grubu, sabit hat ve GSM’den geniş bant İnternet’e kadar bütünleşmiş telekomünikasyon hizmetleri sunmakta. Türk Telekom grup şirketlerinin 31 Aralık 2011 itibariyle 15,2 milyon sabit erişim hattı, 6,8 milyon ADSL hattı (toptan) ve 12,8 milyon GSM abonesi bulunmakta. Grup şirketleri, tüm ülkeyi kapsayan modern şebeke altyapısıyla Türkiye genelindeki bireysel ve kurumsal müşterilerine geniş bir hizmet yelpazesi sunmakta. Geniş bant operatörü TTNET, yakınsama teknolojileri şirketi Argela, BT-Bilişim Teknolojileri çözüm sağlayıcısı Innova, çevrimiçi eğitim yazılımları şirketi Sebit A.Ş., çevrimiçi oyun şirketi Sobee ve çağrı merkezi şirketi AssisTT şirketlerinin %99,9’una, toptan veri ve kapasite servis sağlayıcısı Pantel International AG ve iştiraklerinin ise %100'üne sahip olan Türk Telekom, aynı zamanda Türkiye’deki üç GSM operatöründen biri olan Avea’nın hisselerinin %81,4’üne de sahip durumda. Bunun yanı sıra Türk Telekom, Arnavutluk’taki yerleşik telekom operatörü Albtelecom şirketinde de dolaylı azınlık hissesine sahip bulunmakta. Türk Telekom’un hisselerinin %55’i Ojer Telekomünikasyon A.Ş. ve %30’u Türkiye Hazine Müsteşarlığı’na ait. Geriye kalan %15’lik hissesi de halka arz edilmiş durumda. Türk Telekom hisseleri, Mayıs 2008 itibariyle İMKB’de işlem görmekte.

Sebit
Sebit, Türk Telekom'un grup sinerjisinden de aldığı güçle, Türkiye’deki eğitimin gelişmesine, teknolojinin yenilikçi ve etkin kullanımıyla katkıda bulunmakta. 24 yıllık araştırma-geliştirme deneyimi ve uluslararası örgütlenmesi ile, Türkiye'nin en büyük eğitim teknolojileri şirketi konumunda. Kuruluşundan bugüne geliştirdiği eğitim çözümleri ile yalnız Türkiye içinde değil, yurtdışında da etkin olarak yer almakta. Toplumsal fayda ve bireylerin ihtiyaçlarına özel ulusal ve uluslararası eğitim çözümleri sunmakta. Sebit, ABD’de Arizona ofisi ve Türkiye’de Ankara ofisinde görevli toplam 300’e yakın yetkin ve yaratıcı çalışanının geliştirdiği eğitim ürünleri ile 5 ülkenin pazarında yer almakta. Eğitim teknolojilerinde dünyada lider şirketlerden biri olma yolunda donanımlı insan kaynağıyla çalışmalarını sürdürmekte.