PlayStation Vita satışları, dünya çapında 1 milyon 200 bin adedi aştı


 

Hızlı satışlar, Sony’nin oyunun kurallarını değiştiren yenilikçi sistemine olan güçlü talebi açıkça gösteriyor.
Sony, PlayStationVita (PS Vita) taşınabilir eğlence sisteminin dünya çapındaki satışlarının 26 Şubat 2012 tarihi itibariyle 1 milyon 200 bin birimi aştığını açıkladı. PS Vita satışlarında, 17 Aralık 2011 tarihinde, Japonya, ardından da Hong Kong, Tayvan ve Güney Kore’de gerçekleştirilen tanıtımlar ile büyük bir ivme yakalanmıştı. Kuzey ve Latin Amerika, Avrupa ve PAL bölgeleri ile Singapur’da 22 Şubat 2012 tarihinde gerçekleştirilen son tanıtım ise, beklentileri de aşarak dünya çapında 1 milyon 200 bin adedin üzerine çıktı ve PS Vita’yı dünya çapında mutlaka sahip olunması gereken taşınabilir bir eğlence cihazı olarak sağlam bir konuma oturttu. Gerek perakende satış noktalarında gerekse PlayStation Network üzerinden gerçekleştirilen yazılım satışları da dünya çapında 2 milyon adedi aştı.
Sony Computer Entertainment Inc. Başkanı ve Grup Başkanı Andrew House konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, “PS Vita, en üst düzeyde taşınabilir eğlence deneyimi sunacak şekilde tasarlandı ve gerek müşterilerden almaya devam ettiğimiz olumlu geri dönüşler gerekse PS Vita’nın yakalamış olduğu satış hızından son derece mutluyuz. Pazar cevabını verdi ve gerçek dünya bağlamında zengin oyun deneyimi ve sosyal bağlanabilirliğin devrim yaratan bileşimini sunabilecek kapasitede mobil cihazlara yoğun bir talep olduğunu net şekilde gördük. Elde ettiğimiz bu ivmeyi korumak için en iyi oyun ve serilere PS Vita üzerinde de erişilebilmesini sağlamak üzere üçüncü parti geliştirici ve yayıncılar ile yakın temas içinde çalışıyoruz. 2012 yılının geriye kalan bölümünde de, yazılım yelpazemizde dünyanın dört bir yanındaki herkes için özel bir şeyler olacak.”

Mobil oyun ve eğlence deneyimi yeniden tanımlandı
Mobil oyun ve eğlence kategorisini yeniden tanımlayan PS Vita, bugüne kadar üretilen herhangi bir taşınabilir oyun sistemi için belirlenen en yüksek standartlar ile zengin ve kullanıcıyı saran bir deneyim sunuyor. Çift analog kontrol, nefes kesici 5 inç (16:9), (960x544) piksel, yaklaşık 16 milyon 770 bin renk, organik ışık yayan HD (OLED) çoklu dokunmatik ekran, güçlü dört çekirdek ana işlemci/grafik işlemci, dokunmatik arka yüzey, hareket algılayıcıları, dahili mikrofon, ön ve arka olmak üzere çift kamera ile donatılan PS Vita, taşınabilir eğlence sistemlerinde son noktayı temsil ediyor. En üst düzey oyun deneyiminin yanı sıra, WiFi ve 3.Nesil (3N) ağ bağlanabilirliğine ek olarak, çeşitli uygulamalara da sahip olması ile PS Vita, kullanıcıların, nerede olurlarsa olsunlar, arkadaşları ile “karşılaşmaları,” “temasa geçmeleri,” “keşfetmeleri,” “paylaşmaları” ve “oyun oynamaları” için sonsuz olanak yaratıyor.
Şu anda sırasıyla; Kuzey ve Latin Amerika, Avrupa ve PAL bölgeleri ve Japonya’da* erişilebilen, SCE WorldWide Studios’un sunduğu EA SPORTS FIFA Football, Ultimate Marvel vs Capcom3 from Capcom, UNCHARTED: Golden Abyss, WipEout 2048 ve Escape Plan’ın da aralarında bulunduğu 25 yazılım ve halen geliştirme aşamasında olan 70’in üzerindeki uygulama ile PS Vita, dünya çapında yakaladığı ivmeyi sürdürmeye hazır.
Sony, PS Vita’yı gelecek nesil taşınabilir eğlence platformu olarak desteklemek için aktif şekilde çalışırken taşınabilir oyun pazarını genişletmeye yönelik çalışmalarını da sürdürecek.
*İsimler, ülke ve bölgelere göre farklılık gösterebilir.

Sony’nin yazılım geliştirme teknolojisindeki en yeni hareketi: Move.me
Sony’nin ilk olarak ABD’de piyasaya sürdüğü ve şimdi tüm Avrupa ülkelerinin kullanımına sunduğu PlayStation Move platformunda çalışan Move.me adlı yazılım geliştirme teknolojisi, akademisyenlerden araştırmacılara ve bilgisayar programcılarına kadar bütün yazılım meraklılarını destekliyor. Sony, Move.me’nin tanıtımını ile akademi dünyası, araştırmacılar ve bilgisayar programcılığını hobi haline getirenleri desteklemek için attığı en son adımı duyurdu. PlayStation Move platformunda yazılım geliştirmeyi daha da kolaylaştırmak üzere tasarlanan bu yeni yazılım geliştirme aracı, Avrupa ülkelerinde indirilebiliyor.
İlk önce sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde piyasaya sürülen ve özellikle akademik kurumlar için tasarlanan Move.me, geleneksel oyun anlayışının ötesine geçen uygulamaların yaratılmasına olanak tanıyor. Özellikle Move platformunu genişleten Move.me, PlayStation Move’u bir giriş birimi olarak kullanarak kişisel bilgisayarlar üzerinde oyun ve oyun dışı konseptlerin hızlı prototiplerinin oluşturulmasını kolaylaştırıyor. Yazılım, Move hareket kontrol cihazının geleneksel oyun anlayışlarının ötesine geçen daha geniş deneyimler yaşanması ve fikirler üretilmesinde kullanımına imkan vererek, daha gelişmiş, yenilikçi araştırmalara giden kapıyı da aralıyor.
Move.me yazılımının Kuzey Amerika’nın birçok üniversitesinde en ileri fizik tedavi ve yaratıcı tasarım projelerinde kullanıldığını vurgulayan Sony Akademik Gelişim ve Ortaklıklar Bölüm Başkanı Maria Stukoff, “Bugün artık daha geniş bir coğrafyaya yaydığımız Move.me yazılımıyla daha nelerin yapılabileceğini görmek için sabırsızlanıyoruz. Avrupa’nın her yerinde, akademi dünyası için halihazırda bir deneme sürümü yolda. Bu yıl içinde gerçekten hayal gücünün sınırlarını zorlayacak heyecan verici gelişmeler bekliyoruz.” PlayStation meraklısı yeni kuşak oyun geliştiricilerin becerilerini daha da artırmalarını desteklemek üzere tasarlanan Move.me’nin tanıtımı, Sony’nin akademi dünyası ile birlikte yürüttüğü çok sayıdaki çalışmadan sadece biri.

Sony’den su geçirmez video kamera: Handycam GW55VE
Sony’nin yeni video kamera modeli Handycam GW55VE, beş metreye kadar suya*, toza** ve 1,5 metreye kadar yüksekten düşmelere*** karşı dayanıklı. Exmor R CMOS algılayıcı, düşük ışık koşullarında bile harika Tam HD 50p videolar kaydediyor. 17 kez genişletilmiş yaklaştırma ve 29,8 mm geniş açılı G objektife sahip Sony Handycam GW55VE, hareket halindeyken veya zumlarken daha net çekimler gerçekleştirmek için Aktif Konumlu Optik SteadyShot ile donatılmış. 20,4 Megapiksele kadar son derece detaylı fotoğraflar sunarken, her seferinde mükemmel sonuçlar için ayarları yapan Akıllı Otomatik Ayarlama ve 7,5 cm Xtra Fine LCD dokunmatik panele de sahip. Sony, havuz başında size eşlik edecek mükemmel ortağınızı sunuyor. Plaj ziyaretleri, denizde şnorkelle çıkılan keşifler ve aileyle birlikte evin dışında geçirilecek eğlenceli saatlerde yanınızdan asla ayıramayacağınız Sony Handycam GW55VE video kamera, beş metreye kadar derinliklerde su geçirmiyor*. Toza** ve 1,5 metreye kadar yüksekten düşmelere*** karşı da dayanıklı olduğundan, ani sağanaklara yakalanmak veya havuz başında ya da plajda kazara elinizden düşürmekten korkmanıza gerek yok.

Suya dayanıklı, gelişmiş teknolojisi ile çok ayrıcalıklı
Günlük maceralarınız için üretilen, suya dayanıklı Sony Handycam GW55VE, beraberinde her koşul altında net, titreşimsiz, Tam HD fotoğraf ve videolar çeken gelişmiş teknoloji ile birlikte geliyor. GW55VE, tam da Handycam’den beklenecek düzeyde bir görüntü kalitesi sunuyor. Exmor R CMOS algılayıcı, diğer video kameralarının bocaladığı düşük ışıklı ortamlarda bile mükemmel detaylara sahip, düşük parazitli video ve fotoğraflar çekilmesini sağlıyor.

Görüntüleri tüm ayrıntıları ve netliği ile çekin
Exmor R CMOS Salgılayıcısı, Sony’nin geniş açılı sahnelerden dramatik yakın çekimlere kadar her şeyi yakalama becerisine sahip olan yüksek kaliteli G objektif tamamlıyor. Genişletilmiş yaklaştırma, 10 kez optik yaklaştırma mesafesini, güçlü 17 kez maksimum yaklaştırmaya kadar çıkarıyor. ‘Piksel Süper Çözünürlük’ işlemesi sayesinde ise net, son derece yüksek detaylara sahip yüksek yaklaştırmalı çekimleri mümkün kılıyor. Görüntüyü yaklaştırıken veya yürürken bile sarsılmasız sonuçlar için el titremesinin etkilerini telafi eden, Aktif Konumlu ‘Optik SteadyShot’ sayesinde video çekimleri daha da net gözüküyor.

Akıllı panoramik çekim ile geniş sahneleri yakalayın
Bir Handycam’de ilk defa, Akıllı Panoramik Çekim, büyük bir görüş sahasına yayılmış çok geniş sahneleri yakalamaya imkan veriyor. En büyük sahneleri çekebilmek için tek yapmanız gereken, deklanşöre basarak HD video kamerayı sahne boyunca kaydırmak. Handycam, Yüz ve Hareket tespit uygulamalarını kullanarak, hareket eden insan ve nesnelerin bile, siz kamerayı kaydırırken doğal çıkmasını sağlıyor.

Otoportre çekmenin keyfini yaşayın 
Handycam’deki bir diğer yenilik olan otoportre zamanlayıcısı, video kamera kol mesafesinde tutulurken siz ve arkadaşlarınızın uygun şekilde çerçevelenmiş, net odaklı fotoğraflarını çekiyor. Handycam GW55VE, Yüz Algılama sayesinde yüzün hiçbir kısmını çerçeve dışında bırakmayan, harika otoportreler çekmenize imkan veriyor.

Herhangi bir çekim fırsatından en iyi performansı alın: Sualtındayken bile...
Akıllı Otomatik Ayarlama, 99’a kadar farklı sahne tipini tanıyarak video kamera ayarlarını en iyi sonuçları almanızı sağlayacak şekilde kendisi yapıyor. Hatta, denizaltında çekeceğiniz videoların zengin, doğal renkleri ile daha iyi gözükmesini sağlamak üzere özel bir sualtı seçeneği de bulunuyor.

Yol arkadaşınıza güvenin
Yolculuklarda yanınıza alabileceğiniz ideal bir yol arkadaşı olan su geçirmez Handycam, aynı zamanda tüm video ve fotoğrafların nerede çekildiğini kaydeden yerleşik bir GPS’e de sahip. Mevcut konumunuz ekran üzerinde görülebiliyor veya eve döndüğünüzde GPS’e kaydedilen tüm hatıralarınız diz üstü bilgisayarınızda heyecan verici çevrimiçi haritalar üzerinde görüntülenebiliyor.
Sony’den yeni Handycam GW55VE su geçirmez video kamera, Mayıs 2012 ortasından itibaren Avrupa’da çapındaki mağaza raflarındaki yerini alıyor.
* JIS/IEC Uluslararası Koruma Sınıfı 8 (IPX8) eşdeğeri: Handycam, 60 dakika boyunca sürekli olarak 5,0 metre derinliğe kadar su içinde tutulabilir. Sony test standartları baz alınmıştır.
** JIS/IEC JIS/IEC Uluslararası Koruma Sınıfı 5 (IP5X) eşdeğeri. Sony test standartları baz alınmıştır.
*** MIL-STD 810F Yöntemi 516.5-Darde standartlarını karşılamaktadır. Bu ürün, 5cm kalınlığındaki kontrplak pano üzerinden, 1,5 metre yükseklikten düşürüldüğünde, gerekli testlerden geçmiştir (LCD ekranı, video kamera gövdesine bakacak şekilde, kapalı iken).

Sokaktaki yeni tarzınız: Sony’den şık ve renkli MDR-V55 ve MDR-ZX600 kulaklıklar
Sony’nin bahar gibi cıvıl cıvıl ve rengarenk kulaklıkları, mükemmel ses kalitesinin yanı sıra, şık görünümü tamamlamasıyla da çok ayrıcalıklı. Sony MDR-V55, DJ stili ters çevrilebilir kulaklık başlıkları ile öne çıkarken, Sony MDR-ZX600e renk uyumlu tarzı ve yüksek ses kalitesi ile fark yaratıyor. Sony’nin sunduğu iki yeni kulaklık, kentli tasarımı, zengin detaylara sahip ses ile bir araya getiriyor. MP3 çalarınızın sunduğu sesin keyfine en iyi şekilde varabilmenizi sağlayacak ideal bir alternatif sunan Sony MDR-V55 ve MDR-ZX600, şık görünüm ile müziğe eşit derecede önem veren müzikseverlerin mutlaka sahip olması gereken kulaklıklar olarak öne çıkıyor. Her iki model de, kulaklıklar kullanılmadığında daha az yer kaplamalarını sağlayan, döner kulaklık başlıkları ile tümleşik bir tasarım sunuyor. MDR-V55 ve MDR-ZX600’ye, siyah, beyaz, kırmızı ve mavi olmak üzere dört göz alıcı renk seçeneğinde meraklılarına sunuluyor. Halka stili kulaklık yastıklarının renk vurguları, düğümlenmeyen yassı kablo ile tamamlanıyor.

Her tür müzik için tavizsiz ses kalitesi
Harika görünümlerin yanı sıra, her iki kulaklık da hip-hop’tan caz ve rock’a kadar en sevdiğiniz ezgileri tavizsiz bir ses kalitesi ile sunuyor. Neodimyum mıknatıslara sahip 40 milimetrelik büyük sürücüler, geniş basları ve en ince detayları dahi koruyan canlı tiz sesleri barındıran üst düzey sesi mümkün kılıyor. Sağlam 1000mW güç kapasitesi ile tamamlanan kusursuz hassasiyet, her iki kulaklığı da kaynak tüm cihazlarla günlük kullanım için ideal kılıyor. Renkli ve DJ stili Sony MDR-V55 kulaklık, kulüpte ya da sokakta, nerede olursanız olun, tarzınızı herkesle paylaşmanıza olanak tanıyor. Kapalı tasarım, mükemmel ses izolasyonu için kulağa tam oturan rahat kulaklık yastıklar sunuyor. Ters çevrilebilir kulaklık başlıkları, dans pistindeki miksleri izlerken daha fazla esneklik sağlıyor.
Kullanımı son derece hafif ve rahat olan Sony MDR-ZX600 kulaklık, her gün ev ile okul ya da işiniz arasında yapacağınız seyahatlerde kişisel tarzınızı ifade ederek, ayırt edilmenizi sağlıyor. Gerçek metal vurgular ve düğümlenmeyen yassı kordon ile uyumlu renkli halka detayı klasik görünüme yepyeni bir hava katıyor.

Sony’nin bugüne kadar ürettiği en ince sayısal ses kayıt cihazı: ICD-TX50
ICD-TX50 sadece 6,4 mm inceliği ve 50 gram ağırlığı ile Sony’nin bugüne kadar ürettiği en ince ve şık sayısal ses kayıt cihazı. Bütünleşik klipsi ve okuması kolay OLED ekranı ile zarif görünüme sahip Sony ICD-TX50, özellikle iş toplantıları için son derece ideal. Üç dakikalık
pil şarjı ile bir saate yakın kayıt zamanı sunuyor. CD kalitesinde Doğrusal PCM veya MP3 formatında ses kaydı gerçekleştiriyor. 4GB dahili belleğin yanı sıra, saklama kapasitesini yükseltmek için microSD bellek kartı yuvasına da sahip. ICD-TX50, 6,4 mm inceliği ve sadece 50 gram ağırlığı ile Sony’nin bugüne kadar ürettiği en ince ses kayıt cihazı olma özelliğini taşıyor. Okuması kolay OLED ekran ile dikkat çeken son derece parlak görünümü sayesinde ister toplantı odasında olsun isterse hareket halinde, beklenmedik bir anda aklınıza gelen fikirleri, en şık takım elbisenizin keskin hatlarında en ufak bir bozulmaya neden olmadan kaydetmenize olanak tanıyor. Ek güvenlik için gömlek cebine yerleştirildiğinde kayıt cihazını emniyet altına alacak tümleşik bir klips de bulunuyor. Yüksek kaliteli yerleşik stereo mikrofon ile bir sonraki büyük fikrinizi kayda geçirmenizi çok kolay hale getiriyor. Söyleşiler ve daha fazlası CD kalitesinde Doğrusal PCM veya MP3 dosyaları olarak kaydedilebiliyor. Sözlerinizin duyulması gerektiğinde uygun netlik için ‘Gömlek Cebi’, ‘Toplantı’ ve ‘Söyleşi’ de dahil olmak üzere toplam beş adet Scene Select seçeneği bulunuyor.
4GB büyüklüğündeki cömert yerleşik hafıza, en uzun konferans, toplantı veya beyin fırtınası oturumunu dahi kaydedebilmenize yetecek kadar geniş alan sunuyor. Kayıt zamanı, cihaza seçilebilir bir microSD bellek kartı takarak daha da artırılabiliyor. Düşüncelerinizi bir an önce sözlere döküp kayıt altına almanız gerekiyorsa, USB üzerinden yapacağınız sadece üç dakikalık şarj ile pilinize yaklaşık bir saatlik kayıt için yetecek enerjiyi depolamanıza olanak tanıyor. Tam şarjlıyken, dahili Lityum ion pil, MP3 dosyaları için kesintisiz 24 saat kayıt/çalış süresi sunuyor. ICD-TX50, aynı zamanda hareket halindeyken de kullanımı kolay bir müzik çalara dönüşüyor. Tek yapmanız gereken, en sevdiğiniz şarkıları cihazınıza yüklemek ve beraberinde gelen stereo kulaklık veya yerleşik hoparlör ile ezgilerin tadını çıkarmak.
Dosyalarınızı aktarın, kayıtlarınızı parmağınızı bile oynatmadan yazıya dökün
Kayıt cihazı, beraberinde dosyalarınızı transfer etmeyi, düzenlemeyi ve yönetmeyi kolaylaştıran ve sadece PC’lere özel olarak sunulan Sound Organiser yazılımı ile geliyor. Aynı zamanda, kayıtlarınızı parmağınızı dahi kıpırdatmanıza gerek kalmaksızın yazıya döken en son Dragon Naturally Speaking ses tanıma yazılımı ile de tam olarak uyumlu.
Sony, sayısal ses kayıt cihazı yelpazesini bu bahar piyasaya süreceği diğer yeni modeller ile daha da genişletiyor. Üniversitede dersleri kaydetmek için ideal bir seçenek olan güncellenmiş ICD-UX serisi (ICD-UX522 & ICD-UX523F) artık açılı çift stereo mikrofonları ile artık daha da şık bir görünüme sahip. Masa üstü tarzı ICD-LX30 ise büyük tuşlar, net bir ekran ve güçlü 330mW hoparlörü ile sözlerinizin açık ve net şekilde duyulmasına imkan veriyor. Sony’nin sunduğu yeni sayısal ses kayıt cihazları, Nisan 2012 ortasından itibaren Avrupa’da satışa sunuluyor.