Bilişim teknolojilerinde e-ticaretin önemi

Baykan Çallı

Bilişim teknolojileri alanında öne çıkan yenilikçi çözümlerin adresi olan Anadolu bilişim hizmetleri, e-ticaretin evrimine yönelik bilgiler aktardı.
Bilişim sektörünün önde gelen kuruluşlarından ABH, projelerinin her aşamasında en son teknolojiyi müşterileri ile buluşturmaya devam ediyor. Yenilikçi yaklaşımlarla teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek uygulayan firma, teknoloji, yöntem ve altyapı çalışmalarındaki uzmanlığıyla dünya standartlarında hizmetler veriyor. Yüksek kalitede, hızlı ve bütünleşik çözümler sunan ABH, gelişen teknolojide e-ticaretin rolünün önemine dikkat çekiyor. Sosyal alandaki gelişmeler şirketlerin yapılanmalarında önemli farklılıklar yaratıyor.

E-ticaret rekabet gücü yaratıyor
Dünyada yeni teknolojilerin oluşumu ile İnternet’in çok farklı yenilikler getirdiğini ve bu yeniliklerin inanılmaz dinamik yarattığını belirten Anadolu Bilişim Hizmetleri Genel Müdürü Çetin Uygun, konuşmasında: “E-ticaret artık geleneksel iş yapış süreçlerimizi değiştirmiş bulunuyor. Son on sene içerisinde yaşamış olduğumuz değişiklikler bunların en büyük göstergesidir. Belli dinamikler yoğrularak farklı bir temel üzerinde yeniden şekillenmiş durumda. Şirketler bu yeni finansal düzende rekabete ayak uydurabilmek için pozisyonlarını dikkatli şekilde belirlemelidirler. Teknolojinin elzem olduğu günümüzde çeşitli uygulamalarla uyum sağlamamız gerekiyor. Bu yenilikleri göz önünde bulundurarak, hizmet ve çözümlerimizi müşterilerimiz ile buluşturuyoruz. İlerleyen teknoloji karşısında bilgi işlem organizasyonu yapılanmasından, altyapı tasarım ve operasyonuna, isteğe bağlı özel uygulama geliştirilmesinden, ERP uygulamaları ile iş süreçlerinin iyileştirilmesine kadar çok çeşitli alanlarda proje yönetimi, danışmanlık, değişik platformlarda yapısal ve yapısal olmayan uygulama geliştirme, destek ve eğitim hizmetleri sunuyoruz. Dev bir yatırımla hayata geçirilen, genel ve özel ihtiyaçlar için yenilikçi ve üstün hizmetler sunan; maksimum iş verimi ve her alanda tasarruf sağlayan düşük maliyetli özel teknolojiler sunarak müşterilerimizin ihtiyaçları karşılıyoruz. 2010 yılında gerçekleştirmiş olduğumuz 4,5 milyon dolarlık yatırım ile 4,500 metre karelik alan üzerinde uluslararası standartlarda çözümler üretiyoruz. Yüksek performanslı, hızlı ve güvenli çözümlerimizle, Avrupa’nın sayılı bilişim merkezlerinden biri olarak çağın ötesindeki teknolojileri kullanıcılar ile buluşturuyoruz. Tier III standartlarındaki altyapımız ile farklılık yaratıyoruz (Henüz, sertifikalandırılmamış). Olağan üstü durumlarda 72 saat kesintisiz hizmet sunarak müşterilerimizin mağdur olmalarının önüne geçiyoruz. 2020 yılında bölgemizde bilişim hizmetleri alanında lider şirket olmayı hedeflemekteyiz” dedi.

Anadolu bilişim veri merkezi avantajları
Anadolu bilişim hizmetlerinin sunmuş olduğu veri merkezi çözümleri müşterilerinin bilgilerini en üst düzeyde 7/24 etkin olarak korumakta. Maksimum iş verimliliğini tasarrufla birleştiren düşük maliyetli hizmetler sunmakta. Şirketlere yönelik olarak genel ve özel ihtiyaçlar karşılanmakta. Firmalara yüksek performanslı, ek yatırıma gerek bırakmayan ekonomik altyapılar sunulmakta.

Satışı arttırmanın yolu sosyal medya içerisinde yer almak
Şirketlerin gelişimlerinin sosyal medya ile paralel olarak ilerlemesi gerektiğine dikkat çeken Yeditepe Üniversitesi Öğretim Görevlisi Hasan Başusta, “Şirketler sundukları çözümlerin yanı sıra yeni teknoloji gelişimlerini yakından takip ederek kendi yapılanmaları ile bütünleştirmeleri gerekmekte. İnternet’in gelişim göstermesi ile iş yapış şekilleri de değişiklik göstermekte. Yapılanmaya uyum sağlamak çok önemli. E-ticaret ve sosyal ağların bir araya gelmesi sonucu oluşan sosyal ticaret artık firmalar için önemli müşteri potansiyeli anlamına gelmekte. Sosyal medya içerisinde en çok müşteri potansiyelini 20-33 yaş arası kişiler oluşturuyor. Büyük firmalar yeni oluşum gösteren ve ilgi duyulan çözümleri satın alma yönüne doğru ilerliyorlar. Yakın bir süre zarfı içerisinde sosyal medya içerisinde yer almayan kimsenin kalmayacağını öngörülebilir.”