Bulut Bilişim ile 14 milyon yeni iş olanağı yaratılacak

 

Microsoft’un IDC’ye yaptırdığı araştırmaya göre bulut bilişim 2015 yılına kadar istihdam alanında 14 milyon yeni iş pozisyonunun ortaya çıkmasını sağlayacak.
Microsoft’un bağımsız araştırma kuruluşu IDC’ye yaptırdığı çalışmaya göre özel ve genel bulut bilişim hizmetlerine yapılan yatırımlar ile birlikte dünya çapında geçen yılbaşından 2015 yılına kadar sektörde 14 milyon yeni iş pozisyonunun ortaya çıkacağı öngörülüyor. Microsoft’un yaptırdığı bu araştırmaya göre bulut bilişim ile bilişim teknolojileri alanında yaratılan inovasyon sonucu 2015 yılında yıllık olarak 1,1 trilyon dolarlık bir gelirin elde edilmesi bekleniyor. Bulut bilişim sayesinde en çok yeni iş imkanın ortaya çıkacağı öngörülen sektörlerin başında ise iletişim ve medya (2,4 milyon yeni istihdam), bankacılık (1,4 milyon yeni istihdam) ile kesikli imalat sektörü (1,3 milyon yeni istihdam) yer alıyor.
Yapılan araştırmanın sektörde sanılanın aksine bulut bilişimin istihdam yaratma açısından çok olumlu bir etki sağladığını ortaya koyduğunu belirten Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Münir Kundakçı, “Maliyetleri aşağıya çeken, inovasyonu artıran ve dönüştürücü etkiye sahip bir teknoloji olan bulut bilişim, yeni iş olanakları ve farklı becerilere sahip bilişim çalışanlarının ortaya çıkmasına neden olacak. Bulut bilişim ayrıca şirketlerdeki BT yöneticilerinin operasyonel alandaki yüklerini hafifleterek daha kritik projelerde yer alabilmelerini sağlayacak. Bulut teknolojileri özellikle KOBİ’lerin büyük şirketlerin kullanabildikleri teknolojilere sunucu ve donanım yatırımı yapmaya gerek duymadan erişebilmelerini sağlayarak uluslararası alanda da rekabet edebilmelerinin önünü açacak. Microsoft Türkiye olarak iş ortaklarımız ile birlikte kurumlarımızın bulut teknolojilerinden sonuna kadar faydalanabilmeleri için yeni çözümler sunmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Denizbank özel bulut ile çalışma saatlerinde yüzde 20 tasarruf etti
DenizBank’ın Microsoft teknolojilerini kullanarak kurduğu özel bulut altyapısı sayesinde, çalışanların harcadığı mesai süresinde yüzde 20 oranında tasarruf sağladıklarını söyleyen DenizBank Bilişim Teknolojileri ve Destek Operasyonları Grubu Genel Müdür Yardımcısı Dilek Duman, “System Center çözümleri ile gerçekleştirdiğimiz otomasyon sayesinde çalışanlarımızın mesai saatlerinde operasyonel işler için ayırmak zorunda kaldıkları zamandan tasarruf edebilmelerini sağladık. Özellikle Sytem Center Orchestrator’ı kullanarak yeni sanal makinelerin konfigürasyonunun yapılması ve buluttaki tüm sanal makinelerin güvenlik günceleştirmelerinin gerçekleştirilmesi gibi sıkça gerçekleştirmek zorunda olduğumuz bir çok görevi standart hale getirerek otomasyonunu sağladık. Bu özellikle bilişim teknolojileri alanında çalışanlarımızın zamanlarını daha etkin biçimde kullanabilmelerini sağladı” diye konuştu.

‘Ofisim Bulutta’ ile haberleşme masrafları yarı yarıya iniyor
Bulut Bilişim sayesinde farklı ölçekteki kurumlara iletişim giderlerinde büyük tasarruf edebildikleri “Ofisim Bulutta” platformunu sunabildiklerini ifade eden TESAŞ Ürün Pazarlama Yöneticisi Manolya Özümit, “Microsoft Birleşik Haberleşme ve Birlikte Çalışma ürünlerini günümüzün eğilimi olan bulut bilişim teknolojisi altında birleştirerek, "Ofisim Bulutta" platformunu kurduk. Bu sayede farklı ölçekteki firmalar, bu ürünleri yatırım yapmadan kullanabiliyor ve haberleşme giderlerinde tasarruf edebildikleri gibi operasyon verimliliklerini de etkin bir ölçüde arttırabiliyorlar. Hatta telefon maliyetlerinde yüzde 50’lere varan tasarruf sağlıyorlar. Birçok müşterimiz artık şirket içerisindeki bilişim teknolojisi yöneticisinin telekom altyapısı ile ilgili sorunlar ile uğraşmak zorunda kalmadığını ve kurum için daha stratejik bilişim uygulamaları geliştirme konusuna vakit ayırmaya başlayabildiklerini söylüyor. IDC’nin bu araştırmasında ortaya koyduğu gibi bulut bilişimin sağladığı yaratıcılık sayesinde bilişim teknolojisi yöneticileri şirketleri için daha verimli işlere zaman ayırabiliyor” dedi.

Simternet’in çözümü ile KOBİ’ler sadece kullandığını ödeyecek
Microsoft’un bulut bilişim çözümlerini kullanarak, müşteri profilini orta büyüklükteki firmalara da genişletebilme imkanı yakaladıklarını belirten Simternet Genel Müdürü Ataol Ay, “Microsoft Gold Certified iş ortaklarından birisi olarak, 2006 yılından bu yana Türkiye’deki ilk 500 firmaya ve kamuya SharePoint danışmanlık hizmetleri veriyoruz. Microsoft’un bulut çözümlerini kullanarak, müşteri profilimizi orta büyüklükteki firmalara da genişletebilme imkanı yakaladık. Böylece, dünyada ilk kez paylaşımlı SharePoint Server hizmetini veren firma olarak, en büyük işletmelerin tercihi olan Microsoft teknolojilerini KOBİ’lerin de kolaylıkla kullanabileceği bir modelde sunmaya başladık. Bu sayede KOBİ’lerimiz bulut üzerinden sunduğumuz İnternet, intranet ve extranet paket çözümlerini ücretsiz deneyebiliyor, herhangi bir risk almadan, kullandıkça öde yöntemi ile çok düşük maliyetlerle sahip olabiliyorlar” dedi.
IDC’nin araştırmasının sonuçlarına göre bulut bilişim sanılanın tam tersine BT-Bilişim Teknolojileri sektöründe iş kayıplarının yaşanmasına değil yeni bir çok iş fırsatının ortaya çıkmasına neden olacak. Bulut bilişim tüm kıtalarda ve her boyuttaki işletme için yeni istihdam kapılarının açılmasını sağlayacak. Çünkü gelişmekte olan piyasalar ve küçük işletmeler, gelişmiş ülkeler ve büyük kuruluşların yararlandıkları teknolojilere aynı erişim imkanına sahip olacaklar. Bulut bilişimin farklı sektörlerde farklı oranlarda istihdam artışı sağlayacağına da dikkat çekilen araştırmada genel bulut alanında yapılan yatırımların özel bulut alanında yapılanlara oranla daha fazla iş imkanı yaratacağı öngörülüyor.

Microsoft Türkiye’nin Talent Explorer programı ile gençler yeteneklerini keşfediyor
Microsoft Türkiye, başlattığı Talent Explorer programı ile yeteneğine ve potansiyeline güvenen tüm öğrencilere uzun dönemli staj imkanı sağlıyor. Teknoloji sektörüne ilgi duyan öğrenciler, Microsoft Türkiye’nin profesyonelleri ile birlikte çalışıp, yenilikçi ve eğitici deneyimler kazanma şansına sahip olacak. Başvurular ise 15 Nisan’a kadar devam edecek.
Microsoft Türkiye, Talent Explorer programı ile yüksek potansiyele sahip öğrencileri bilişimin gücü ile bir adım önde olmak için birlikte çalışmaya davet ediyor. Üniversitelerin 2. ve 3. sınıfında okuyan öğrencilere yönelik hazırlanan bu program ile gençler, farklı bölümlerde ve gerçek projelerde yer alarak profesyonel Microsoft ekibi ile sıra dışı deneyimler kazanacak.
Microsoft’un kapılarını gençlere açmaktan heyecan duyduklarını belirten Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Belgin Ertam, ”Geleceğimizi oluşturan gençlerimizin, iş dünyasında daha rekabetçi, tecrübeli ve yenilikçi olabilmeleri için Talent Explorer programını hayata geçiriyoruz. Bu program ile kişisel gelişim yolculuğuna çıkacak olan öğrencilerimiz, Microsoft dünyasının hızlı, yenilikçi, eğlenceli ve öğretici yönünü deneyimleyerek kariyerleri için önemli ve anlamlı bir adım atmış olacak. Staj boyunca öğrencilerimiz, yöneticilerinden koçluk ve geribildirim alarak farklı gelişim fırsatları da elde edecek. Ayrıca, programda başarılı olan öğrencilerimize yarı zamanlı çalışma ve mezuniyet sonrası işe alımlarda öncelik olanakları da sağlıyoruz” dedi. Talent Explorer programında yüksek performans sergileyen öğrenciler, kendi sorumluluklarının yanı sıra, ortak bir projede yer alarak stajlarını tamamladıktan sonra uluslararası bir deneyim için MEA Bölgesinde yer alan Microsoft şirketlerinde staj kazanma fırsatı elde edecek. Ayrıca, Microsoft’un evrensel yetenek programı MACH’a (Microsoft Academy for College Hires) başvuruları öncelikli olarak kabul edilecek. Evrensel kültüre ve hızlı değişime uyum sağlayabilen gençler, başarılı bir kariyere ilk adım için 15 Nisan’a kadar (https://careers.microsoft.com/search.aspx) adresinden Microsoft Talent Explorer programına başvuruda bulunabiliyor. Programa yönelik seçme, yerleştirme süreci ise Haziran ayında tamamlanacak.

Microsoft Türkiye’den Erzurum’a eğitim çıkarması
Microsoft Türkiye’nin düzenlediği çocukların daha bilinçli bilgisayar ve İnternet kullanıcısı olmalarını amaçlayan “Bilgi Toplumunda Aile Seminerleri” devam ediyor. Ebeveyn ve çocuklara özel olarak farklı çalışmaların gerçekleştirildiği ve eğitim içeriklerinin akademisyenler tarafından hazırlandığı bu seminerin yeni durağı Erzurum oldu. 300’e yakın Erzurumlu ailenin güvenli İnternet ve güvenli bilişim konusunda bilgilendirildikleri seminerlerin ilki Erzurum Ticaret Odası, diğeri Aziziye Belediyesi Ilıca Termal Tesisleri’nde gerçekleştirildi. Çocukların ve ebeveynlerinin daha bilinçli bir bilgisayar ve İnternet kullanıcısı olmalarını amaçlayan eğitim seminerinin açış konuşmasını yapan Microsoft Türkiye Kamu İşleri ve Kurumsal Sosyal Sorumluluk Programları Müdürü Erdem Erkul, “Bu seminerleri Anadolu’da ilk defa Erzurum’da gerçekleştiriyor olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Ülkemizde son 10 yılda bilgisayar ve İnternet kullanımı hızla yaygınlaşıyor. Türkiye’de 35 milyon İnternet kullanıcısı ile Avrupa’da 5. sırada yer alıyor. Bilgi Toplumunda Aile” seminerleri sayesinde güvenli İnternet ve bilgisayar deneyimini toplumun her kesimine yayacağımıza inanıyoruz” diye konuştu.
Ticaret Odasında yapılan seminerde konuşan Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Meclis Başkanı Saim Özakalın, İnternet ve bilgisayarın güvenli kullanımı konusunda toplumda daha fazla farkındalık oluşturmak ve bu konuda ailelerin eğitimine yardımcı olmak amacıyla düzenlenen seminere katkı sağlamaktan memnuniyet duyduklarını vurguladı. Seminerin açılışında konuşan AK Parti Erzurum Milletvekili Cengiz Yavilioğlu ise, bilginin öneminden ve elde edilme yöntemlerinden söz ederek, seminerde İnternet üzerinden elde edilecek bilginin aile için ve toplum için en yararlı ve en az zararlı olacak şekilde nasıl kullanılacağının anlatılacağını bildirdi.
Semineri gerçekleştiren Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Veysi İşler, yapılan araştırmaların çocukların teknolojik bilgilerinin ailelerinden daha fazla olabileceğini ortaya koyduğunu söyleyerek, “Çocukların yüzde 45’i sosyal ağ sayfalarına sadece arkadaş ve aile üyelerinin erişimine izin vermeyi, yüzde 40’ı ise durum ayarlarını kullanarak erişimi sınırlamayı biliyor. Yüzde 39’u ailelerinin muhtemelen izin vermeyecekleri İnternet sitelerine giriyor veya çevrimiçi oyunlar oynuyor. Bu nedenle güvenli İnternet kullanımı konusunda çocuklarının eğitimi büyük önem taşıyor” diye konuştu.
Katılımcılara sertifikaların verildiği bu seminerlerin yanı sıra, Erzurum’da Habitat Bilişim Akademisi eğitmenlerine yönelik olarak eğitim ziyareti de gerçekleştirildi.

Turner’ın avrupa turunun önemli durağı İstanbul
Microsoft COO’su Kevin Turner, Avrupa’da 4 ülkeyi kapsayan programı kapsamında İstanbul’a geldi. Almanya CEBIT 2012 Fuarı açılışında yaptığı konuşmanın hemen ertesinde genç nüfusu, potansiyeli ve bilişim yatırımlarına olan yaklaşımı nedeniyle ilk olarak Türkiye’ye gelen Turner, Türkiye’nin önde gelen üst düzey yöneticileri ve bilişim sektörünün önemli isimleri ile Microsoft Türkiye İstanbul ofisinde buluştu.
Microsoft Türkiye’nin İstanbul’daki ofisinde Türkiye’nin önde gelen yöneticileri ve CIO’ları ile buluşan Microsoft COO’su Kevin Turner, bulut bilişimin Türkiye’deki kurumlara küresel alanda rekabet güçlerini artırabilme konusunda sunduğu avantajlara dikkat çekti. Almanya CEBIT 2012 Fuarı’nda gerçekleştirdiği açılış konuşmasının ardından hemen İstanbul’a gelen Turner, Avrupa’da 4 ülkeyi ziyaret edeceği tura güçlü potansiyeli ve bilişim hedefi nedeniyle İstanbul’un eklenmesini istedi. Microsoft’un Türkiye’deki iş ortakları ve önde gelen kuruluşların üst düzey yöneticileri ile biraraya gelen Kevin Turner, Microsoft Türkiye’nin ülkedeki çalışmalarını da baz alarak, yenilikçi teknolojileri kullanmaya ve geliştirmeye açık olan Türkiye’nin çok büyük bir potansiyeli olduğunu kaydetti.

“Kevin Turner’ın İstanbul ziyareti bir tesadüf değil”
Microsoft COO’su Kevin Turner’ın CEBIT’in açılışının hemen ertesi günü Türkiye’ye gelmesinin bir tesadüf olmadığının altını çizen Microsoft Türkiye Genel Müdürü Tamer Özmen, “Kevin Turner’ın ziyaret edeceği ülkeler kapsamında Türkiye’yi seçmesi bizler için çok anlamlı. Türkiye’nin bilişim gücü olarak ülkemizi taşıdığımız yer, Microsoft’un da ilgisini çekiyor. Bizler, Türkiye’nin yeni ve önde olabilmesi için odaklandığımız KOBİ, Kurumsal, Girişimcilik, Tüketici ve Sosyal Sorumluluk alanlarında iş ortaklarımız ile beraber ülkemize daha fazla katma değer sağlamak hedefiyle durmadan çalışıyoruz. Amacımız, bilişimi tüketen bir toplum olmaktan ziyade üreten bir topluma dönüşmek, uluslararası pazarlarda rekabet gücüne sahip olmak ve dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisi arasına girmek. Yürüttüğümüz yenilikçi proje ve programlara olan yoğun talep ve elde edilen başarı, bir taraftan ülkemizde önemli bir farkındalık yaratırken bir yandan da Redmond’daki yöneticilerimizin dikkatini topluyor. Hatta diğer ülkelerdeki Microsoft ofislerine örnek olarak gösteriliyor.” dedi.

“Dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisi Türkiye bizi çok heyecanlandırıyor”
Türkiye’nin Microsoft açısından çok önemli bir konuma sahip olduğunu belirten Microsoft COO’su Kevin Turner, “Dünyada herkes Türkiye’nin potansiyelinden bahsediyor. Beni en çok heyecanlandıran ise; Microsoft Türkiye ekibinin bu ülkedeki her kuruma, her KOBİ’ye, her bireye dokunma ve Microsoft teknolojilerini bu ülkenin hızlı büyümesinde bir kaldıraç olarak kullandırtma tutkusu. 2012 yılı içerisinde Bulut Bilişim konusunda Office 365, Windows 8, Windows Azure gibi ürünlerimiz ile Türkiye’de kurumların uluslararası alanda rekabet güçlerini artırabilecekleri yenilikçi ve güvenli hizmetler sunacağız. Bu ürün ve servislerimiz ile CIO’ların hayatını çok kolaylaştıracağız ve onlara şirketleri için yaratıcı çözümler üretebilecekleri pek çok fırsat sağlayacağız. Gelişen yeni teknolojiler sayesinde CIO’ların görev tanımları yeniden belirleniyor, hatta kurumların en etkili yöneticileri haline geliyorlar. Microsoft’un gücüyle başlayan bu yeni çağda CIO’lar, kurumların inovasyon liderlerine dönüşüyor. Bunun doğuracağı yeni gelişmeleri izlemek için sabırsızlanıyorum.” dedi.

Kevin Turner
Microsoft’un dünya çapındaki satış, pazarlama ve hizmetler organizasyonunun stratejik ve operasyon yönetiminden sorumlu olan COO Kevin Turner, 2005 yılının Ağustos ayından bu yana söz bu görevi yürütüyor. Toplam 45 bin çalışanı ile 2011 mali yılında 69 milyar dolarlık ciro yapan küresel organizasyondan sorumlu olan Turner, aynı zamanda dünya çapındaki deniz aşırı ofislerde yer alan 90 bin çalışanın operasyon faaliyetleri ve bilişim teknolojileri alanındaki ihtiyaçlarının yönetiminin başındaki isim olarak dikkat çekiyor. İş yaşamında Wal-Mart’ta başlayan Turner, Wal-Mart CIO’su olarak yarattığı inanılmaz başarılar sonrasında Microsoft’ta çalışmaya başladı.