NetApp’la geleceğe hızlı ve etkin ulaşın

Baykan Çallı


Veri depolama alanında dünyanın seçkin markalarından NetApp’ın Türkiye’de ikinci kez düzenlediği İnovasyon Zirvesin’de, büyük veri ve bulut bilişim çözümlerinin iş dünyasına yönelik etkileri değerlendirildi.
‘Büyük Düşünenler’ buluşuyor teması ile gerçekleştirilen konferansta, büyük veri ve bulut bilişim çözümlerinin değerlendirmesi geniş olarak irdelendi. Yeni teknolojilerin hızla geliştiğinin ve bu gelişime nasıl ulaşılması gerektiğinin de vurgulandığı organizasyonda, NetApp’ın şirketlere sağladığı katma değerler ve çözümler sunuldu. Başta Cisco olmak üzere; Citrix, Commvault, Fujitsu, IBM gibi dünya devleri ile Datamarket, Datacore, Matris Net Vizyon, Oytek, Prolink, Sürat Teknoloji ve Tara Sistem gibi birbirinden değerli katılımcılar bilgi ve görüşlerini aktardılar.
Bilginin gün geçtikçe artması ile sektörlerdeki eğilimlerin çok hızlı değişiklik gösterdiğini belirten NetApp Türkiye Ülke Müdürü Behçet Yumrukçallı, “Gerçekleştirmekte olduğumuz zirvenin amacı sadece büyük veri ve bulut bilişim çözümlerinin hayatımıza olan etkileri değil, aynı zamanda büyük düşünerek bu gelişimleri yönetmek. Türkiye’deki güçlü ekibimiz ile her yıl önemli başarılara imza atıyoruz. IDC’ye göre Türkiye’deki veri depolama kapasitelerinde 2013 yılının sonuna kadar her yıl ortalama %40’lık bir büyüme bekleniyor. BT liderlerinin vereceği kararlar sadece bu günkü rekabet yapısını etkilemekle kalmayıp, işletmelerde uzun soluklu başarının da anahtarı olacak. Artık bilişim dünyasında geleneksel yöntemler ile yol almak oldukça zorlaşıyor. Bu noktada büyük düşünmek ve farklı düşünmek gerekiyor.”

NetApp, büyümedeki istikrarını sürdürüyor
Açılış konuşmasını gerçekleştiren NetApp Türkiye Ülke Müdürü Behçet Yumrukçallı, konuşmasında: “NetApp olarak, küresel liderliğimiz devam ediyor. Gelişen dünya içerisindeki hızlı ilerleyişimizi sürekli olarak sürdürüyoruz. Geçtiğimiz yıl küresel olarak yüzde 30’luk bir büyüme elde ettik. Son 5 yıllık sürece baktığımızda; her yıl ortalama yüzde 20 civarı büyüme elde etmiş durumdayız. Bu yıla baktığımızda ise, yüzde 21’lik bir artış bekliyoruz. Elde etmiş olduğumuz büyüme oranları ve beklentilerimiz dışında Türkiye’ye baktığımız zaman, yatırımlarımızı hali hazırda düzenli olarak sürdürüyoruz. Ankara’da yeni bir şube açmış bulunuyoruz. IDC rakamlarına göre, geçtiğimiz yıl Türkiye pazarının 6 katı hızlı büyüdük. Bu yılda aynı şekilde Türkiye pazarının üzerinde gerçekleştireceğimiz büyüme ile yılı kapatacağız. Yapılan bir araştırmaya göre dünya üzerinde çalışılmak istenen 3. firma olarak yer alıyoruz. Dünya çapında müşterilerimiz açısından ağlamış olduğumuz güveni net bir şekilde görüyoruz. Gelişen ve değişen teknolojiler firmalar olarak bizlerin bütçelerini geriyor. Bunu hem gerilmek hem de germek anlamında söylemem mümkün. Bu nedenden dolayı da iş yapış hızımızın olduğundan daha çok artış gerçekleştirmesi gerekiyor. Günümüzden önce 20 yıllık bir gezintiye çıktığımızı düşünelim. Bu süre zarfında 90’lı yıllara baktığımız zaman performansın önemini ve performans arttırıcı çözümleri görüyoruz. 2000’li yıllara gelindiğinde performansın önemi devam etmekle birlikte, verimliliğinde önemini görmeye başladık. Bu süreç içerisinden günümüze kadar NetApp olarak biz ise, pazara sunduğumuz verimli ve yenilikçi çözümlerle müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılamaya devam ediyoruz. Yeni gelişmelere baktığımızda SSD (Solid State Disk) teknolojisinin 1-2 senedir konuşulduğunu görüyoruz. Şu anda yeni yeni konuşulmaya başlanan bu teknolojiyi biz 3-4 yıl öncesinde sistemlerimiz ile bütünleştirerek müşterilerimizin kullanımına sunmuştuk. Bu çözümü sadece fiziksel donanımlar için değil aynı zamanda sanal veri depolama seviyelendirmesi, katmanlandırması ile bütünleştirdik. 2009 yılından itibaren Türkiye’deki müşterilerimiz, bu hizmetlerimizden yararlanmaya başladı. 3 yıllık eğilimler içerisinde bu teknolojinin kullanımı oldukça yaygınlaştı ve kabul gördü. Bu teknoloji verimlilik getirmenin yanı sıra verimliliği arttırıyor. NetApp olarak biz, ön görümüz sayesinde, yeni teknolojilerin gelişimini yakından takip ederek herkesten önce müşterilerimizin kullanımına sunuyoruz. Uçtan uca sunduğumuz teknolojiler sayesinde müşterilerimizin gelişine dünyada hızlı ilerlemelerini ve rekabet güçlerini arttırmalarına yardımcı oluyoruz” ifadelerine yer verdi.

NetApp ile en ileriye
Türkiye’yi teknolojinin çekim merkezi olarak gördüğünü söyleyen NetApp EMEA Bölgesi Gelişmekte Olan Ülkelerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Remo Rossi, Türkiye’nin teknolojiye olan ilgisinin oldukça dinamik bir yapıya sahip olduğuna dikkat çekti. Türkiye’deki gelişmelerin başarılı bir şekilde hayata geçirildiğinin altını çizen Rossi, “Türkiye teknoloji anlamında çok dinamik ve büyük bir pazar. Bu pazarda yer alarak bizde büyümemizi sürdürüyoruz. Türkiye’de her yıl ortalama yüzde 65 civarında büyüme kaydediyoruz. Türkiye bizim için çok önemli bir pazar konumunda. Burada müşterilerimize vermiş olduğumuz daha ileriye daha hızlı gitme sözünü gerçekleştirmek adına yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Müşterilerimiz için en fazlasını yaratabilmeyi istiyoruz. Değişimi önceden yakalayıp müşterilerimizi de bu yolda teknoloji ile olduğundan çabuk buluşturmayı hedefliyoruz. Şu anda elimizdeki imkanlar dahilinde çok güçlü çözümler geliştirebilir durumdayız. Müşterilerimizin kullanımına sunmuş olduğumuz ONTAP platformumuz bu hizmetlerimize örnek teşkil ediyor. ONTAP platformumuzu sürekli olarak geliştiriyoruz. Gelişmekte olduğumuz çözümlerimizde her zaman verimliliği, sağlamlığı ve maliyet tasarrufunu öncellikli olarak göz önünde bulunduruyoruz. Ayrıca sunduğumuz hizmetlerin yönetilebilir olması üzerinde özellikle durmaktayız. Çünkü günümüz itibariyle başlangıç noktasında olduğumuz büyük veri ve bu verilerin yönetilebilirliği çok hızla karşımıza çıkacaktır. Yönetilebilirliğin sağlanmasını en iyi şekilde sağlayarak müşterilerimizin kendi yapılarını daha da ileriye taşımalarına olanak yaratıyoruz.”

Veri merkeziniz başarılı kurulsa, kurumunuz başarılı olur
Kurumların başarıyı yakalayabilmesi için veri merkezlerinin doğru kurulması ve konumlandırılması gerektiğine dikkati çeken Cisco Ortadoğu, Afrika, Türkiye ve BDT Veri Merkezi ve Sanallaştırma Çözümleri İş Geliştirme Yöneticisi Ahmed Rashad, “Bizim çalışmalarımızda her ülkede enerji verimliliği kıt kaynak konumunda. Enerjinin kıt kaynak olmasının sebebi fiyatı değil, veri merkezinin büyüklüğü. Enerji maliyetleri her firma için çok büyük önem arz ediyor. Günümüzde her kurum, hangi durumda olursa olsun maliyet baskısı altında çözüm satın almak durumda kalıyor. Ve bu noktada da bütün harcamaların yanı sıra enerjinin kullanımı ve tasarrufunu sağlamak çok önemli bir alanı kapsıyor. Firmaların veri merkezlerini başarılı bir şekilde oluşturmaları, yapılarının başarılı olmasında büyük avantajlar yaratıyor.”

Bulutta kesintisiz operasyon ve performans
Kurumların çözümlerinin giderek değişmekte olduğu günümüzde yeni nesil operasyonlarda kolay kullanım, kesintisiz çalışma ve performans çok büyük önem teşkil ediyor. Bütçelerin artığı ve iş yapış şekillerinin değişmekte olduğunu belirten NetApp Türkiye Teknik Müdürü Lütfi Yunusoğlu, “NetApp olarak müşterilerimize sunduğumuz ONTAP 8.1 C-Mode çözümümüz ile, bulut operasyonlarında kesintisiz ve verimli hizmetler sunuyoruz. Geçen 20 yıl boyunca verilen servislerde performans ve verimlilik ön plandaydı, fakat bugün bu gösterge çizelgesi verimlilik, performans ve ölçekleme olarak değişmiş durumda. NetApp olarak, depolamaya değer katarak, dünyanın en verimli veri depolama sistemi yönetimini sunuyoruz. Sunmuş olduğumuz esnek veri depolama mimarisi ile müşterilerimiz iş süreçlerini daha hızlı, etkin, performanslı, verimli ve ölçeklenebilir olarak yönetebiliyor. Oyunun kurallarının değiştiği günümüzde, ONTAP 8.1 C-Mode ürünümüz kendini ispat etmiş olarak, kesintisiz operasyon yönetiminin temel taşını oluşturuyor. En yenilikçi teknolojileri müşterilerimiz ile buluştururken BT masraflarınızı büyütmenizi değil, işinizi büyütmenizi sağlıyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.