Cenk YAPICI
Twitter: @cenkyapici

Muhaberat

Yeni başlayanlar ve herkes için Twitter

Bundan 10 yıl öncesine kadar insanlar sosyal statülerini kullandıkları araba, oturdukları ev, giyindikleri kıyafet, sahip oldukları mobil telefon veya bilgisayar ile ortaya koymaya çalışırlar, arkadaş arasında ön plana çıkmaya çalışırlardı. İnternet ve sosyal ağlarla iç içe yaşadığımız hayatta durumlar oldukça değişti. Araba veya ev halen üst sıralarda yer alsa da artık araya sosyal medya karıştı. Facebook, Twitter, LinkedIn, YouTube ve hatta sadece iPhone’da çalışan Instagram gibi sosyal ağlardaki takipçi, arkadaş ve beğeni rakamları artık İnternet kullanıcıları için kendini iyi hissetme ve bir hava atma unsuru haline geldi. Oysa 7-8 yıl önce bunların hepsinden bihaberdik.
Sosyal statü konusunda Türk sosyal ağ kullanıcısı özellikle son 6 aydır Twitter’a yoğun ilgi göstermekte; akıllı telefonların ve mobil işletim sistemlerinin gelişimi ve kullanım kolaylıkları sayesinde Türkiye’de sosyal ağ ve özellikle Twitter kullanımı üst seviyeye çıktı. Özellikle Arap baharının miladı olarak kabul edilen ve ortaya çıkışında büyük katkısı olan Twitter artık hem televizyondan, hem de radyodan daha önemli bir haber kaynağı haline geldi. Bürokratlar, spor adamları, ünlü kişiler, sanatçılar izleyicilerine ilk kaynaktan yani kendilerinden bilgiler verdiler ve kendi medyalarını kurdular.
Kullanıcılar artık takipçi ve ‘retweet’ sayıları ile birbirlerine hava atmaya başladılar. Sosyal statü sıralamasında belki sahip olunan ev ya da arabadan sonra araya sanal alemden bir veri girdi. Kullanıcılar daha çok takip edilme, kendilerinden daha fazla bahsedilme ve attıkları tweetlerin daha fazla kişiye ulaştırma yarışına girdiler. Aslında bu yarışta başarılı olmanın birçok farklı yolu mevcut.
Popüler olmak için öncelikle ilgi çekici olmak gerekiyor. Size yazılan yorumlara ya da o an gündemde olan konulara dair, diğer insanların pek fazla düşünmedikleri ancak beğenecekleri tweetleri yazmak, ziyadesiyle retweet yapılmanıza ve ziyaretçi sayınızı artırmanıza yarayacaktır. Twitter’da o an çok konuşulanlar listesindeki başlıklar hakkında yorumlar yaparak da izleyici sayınızı artırma şansına sahipsiniz. Yazdıklarınıza gelen yorumları kesinlikle es geçmemeli, uygun cevapları çok gecikmeden vermelisiniz; bu yapacağınız sizin takipçilerinize değer verdiğinizi göstereceğinden önemli bir noktadır.
Şu sıralar televizyon dizilerini izliyorsanız, ekranda ansızın bir Twitter logosu ve ‘#’ ile desteklenmiş bir konu başlığının beliriverdiğini fark etmişsinizdir. İşte bunlar ‘Hashtag’ adı verilen ve konu başlıklarının kolay takip edilmesini sağlayan etiketlerdir; genelde ‘ #’ işareti ile ayrıştırılırlar. Çok fazla takipçiniz olmasa dahi, bu ‘hashtag’ler sayesinde yazdıklarınızı zaman akışında görebiliyorlar; aslında bu da sesinizi duyurmak, izleyici sayınızı artırmak için iyi bir yol.
Sormaktan, insanların fikrini merak etmekten ve bunları diğer izleyicilerle paylaşmaktan çekinmeyin. Kendinizi haber niteliği taşıyan bir olay yerinde bulduğunuzda anı fotoğraflayarak, bireysel gazetecilik örneği sergileyebilirsiniz. Her sosyal ağda olduğu gibi, Twitter’da da esas olan paylaşımdır. Bu paylaşımı Facebook, LinkedIn, Flickr veya FriendFeed hesabınızla Twitter hesabınızı eşleştirerek üst seviyeye çıkarabilirsiniz.
Son olarak da, Türkiye’de Twitter kullanıcıları hakkında olabildiğince güncel bilgileri paylaşmak isterim.

Rakamlarla Türkiye’deki Twitter kullanıcıları

  • Türkiye’de 7,2 milyon tekil Twitter kullanıcısı bulunuyor.
  • Bu kullanıcıların 5,3 milyonu aktif olarak Twitter kullanıyor.
  • Günde 1,7 milyon Türkçe tweet atılıyor.
  • Türkiye’deki Twitter kullanıcıları saniyede 20 tweet atıyor.
  • En çok 21.00-22.00 saatleri arasında tweet atılıyor.
  • En fazla tweet Cuma günü atılıyor.
  • Türkiye’deki Twitter kullanıcılarının yüzde 53'nün erkek, yüzde 47'sinin ise kadın.
  • Türkiye’deki ortalama takipçi sayısı 151.
  • Tweetlerin yüzde 58'i İstanbul, yüzde 13'ü Ankara, yüzde 11'i İzmir’den atılıyor.
  • Türkiye’deki Twitter kullanıcılarının yüzde 59'u mobil cihazları, yüzde 41'i ise Web’i kullanıyor.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınız kutlu olsun.
Saygılarımla.