Ocak 2004 Sayı: 100

Telepati
Konular

100 sayı yayın yaptıktan sonra; biz sorduk, sektörümüzün değerli yöneticileri cevapladı
Türkiye'nin ilk telekom dergisi Telepati nasıl bir yolda?
Büdütör'ün dediği gibi, Telepati dergisinin 100. sayısı, Türk telekom sektörünün serbestleşme tarihine denk gelmesi, güneş tutulmasından da ender bir olay olarak 'takdir-i ilahi' mi? Türk telekom sektörünün serbestleşmesi konusunda neler düşünüyorlar?
Türkçe'mizde bir kelime var ki, herkes eş anlamlı başka Türkçe sözcüklerin de olduğunu sanıyor ve çoğu zaman da yanlış kullanıyor: 'İletişim'. O zaman bilişim ne? Komünikasyon ne? İletişim ne?
Ve son soru olarak da, eklemek istedikleri.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım: "2004 telekomünikasyonda dönüşüm yılı olacak"
Binali Yıldırım, sabit telefon ses ve altyapı tekelinin 2004 başında sona ermesiyle sabit telefon hizmetlerinde yaşanacak rekabet sonucunda daha kaliteli hizmetlerin, daha ucuza alınacağının tartışılmaz bir gerçek olduğunu bildirdi.

Mobil telefonla balık keyfi
Geçen hafta meraklı bir mobil telefon kullanıcısından enteresan bir e-posta aldım...

Bazen tarif edemeyiz...
Gerçekten de bazı mutluluklar tarif edilemiyor. Anlatılamıyor kelimeler ile. Bundan altı sene evvel, adımımı içeri attığım şu kapıdan, 100.sayımızın girmesini heyecan içerisinde bekliyorum.

Türkiye'nin İlk Teknoloji Fuarı Compex'in 28.si, yine İstanbul'un merkezinde gerçekleştirildi
Her yıl olduğu gibi; bu yılki ikinci Compex organizasyonu da ülkenin ilk telekom yayını Telepati dergisi tarafından desteklendi ve dergimiz fuardaki yerini aldı. Açılışı Mustafa Koç tarafından yapılan fuar rekor seviyedeki ziyaretçi tarafından izlendi. Fuarın yanı sıra seminerler ile de göz dolduran organizasyon, profesyonel ve ilgili uzmanların odak noktası oldu.

İnternet servislerinde maliyet hesabı ve ücretlendirme üzerine bir değerlendirme
Teknoloji hızını kesmeden ilerledikçe, İnternet üzerinde sunulan servislerin çeşitleri artmaktadır. Ancak yeni teknolojileri ürünleştirip servis olarak bir an önce sunarak rekabet üstünlüğü sağlama yarışında olan servis sağlayıcılar açısından göz ardı edilmemesi gereken sorunlar bulunmaktadır. Bunların başında maliyet hesabı ve ücretlendirme gelmektedir. Servislerin sürekli ve kaliteli olarak sunulabilmesi için sunulan servislerden bir gelir sağlanması ticari bir gerekliliktir.

"Türkiye'de İnternet" konferanslarının dokuzuncusu gerçekleştirildi
Açılış konuşması Mustafa Akgül tarafından gerçekleştirilen ve bu yıl 11-13 Aralık tarihleri arasında dokuzuncusu gerçekleşen "Türkiye'de İnternet" konferansı İstanbul Askeri Müze/ Harbiye Kültür Sitesi'nde yapıldı.

V. Teknoloji Ödülleri sahiplerini buldu
9 Aralık salı günü İstanbul Grand Cevahir Hotel Kongre Merkezi'nde gerçekleşen V. Teknoloji Kongresi'nin ardından, V. Teknoloji Ödülleri sahiplerini buldu. V. Teknoloji Ödülleri'nde Büyük Ödül kategorisinde 12 ve Başarı Ödülü kategorisinde 9 firma finale kalmıştı.

Kurumlar ve firmalar, Kamu İhale Yasası'na uyumda zorlanıyor
Kamu kurumları yeni ihale yasasına göre nasıl ihaleye çıkacakları yönünde korku, çekinme, endişe ve karışıklık içinde bulunurlarken, ihaleye girecek firmalar da yeni yasanın getirdiği bürokrasi ve ihale sürecinin uzunluğundan şikayet ediyorlar.

Beklenen genelge yayınlandı
E-dönüşüm Türkiye Projesi'nin uygulamaya geçirilebilmesi için uzun süreden beri yayınlanması beklenen genelge Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla 4 Aralık 2003 tarihli Resmi Gazete yayınlandı.

Rekabet Kurulu'ndan 4 telekomünikasyon kararı
Rekabet Kurulu'nun telekomünikasyon sektörüne ilişkin aldığı 4 karar Resmi Gazete'de yayınlanırken; Kurul, Aycell'in bazı hizmetler için indirim yapmasını ve geçen yıl bir süre çok düşük tarifeler uygulamasını rekabete aykırı bulmadı.

23 Ekim 1840 tarihinde başlayan Türk telekom tarihi, 1849'da Antonio Meucci'nin telefonu icat etmesiyle ivme kazandı
Yıllardır süren tartışmalara, Amerikan Temsilciler Meclisi son noktayı koymuş, ölümünden 113 yıl sonra, 11 Haziran 2002’de, Antonio Meucci’ye “iade-i itibar” yapılmıştı.

Cisco IP Telephony çözümleri Borusan Bilişim'de
Ürün portföyüne Cisco IP Telephony ürünlerini de katan Borusan Bilişim, bayi kanalı üzerinden sunduğu komple komünikasyon çözümlerini genişletti. Cisco IP Telephony çözümleri, şirketlerin haberleşme maliyetlerini azaltırken, verimlilik artıran uygulamalardan yararlanabilmelerini sağlıyor.

Ankara Cyberpark'tan küçük şirketlere destek
Bilkent Üniversitesi ve Bilkent Holding işbirliğiyle kurulan bir bilim ve teknoloji parkı olan Ankara Cyberpark, teknoloji kökenli firma ve kuruluşların oluşmasını özendirecek ve büyümesine destek verecek mekanizmalar oluşturuyor.

Telekom'da başlangıcın sonu
2004 yılında Türk Telekom'a ait ses tekelinin kalması, şirketin özelleştirilmesi beklentisi sektörde birçok kişide Türk Telekom'un sonu geldi şeklinde algılanıyor. Oysa Winston Churchill'in bir sözü, "Bu son değil. Sonun başlangıcı hiç değil. Olsa olsa ancak başlangıcın sonudur", konuyu çok iyi özetliyor.

İşinizde Sınırsız Özgürlük
Nortel Networks Netaş, EKT profesyonellerini biraraya getirdiği "Inform İstanbul 2004'e Doğru" toplantısında yeni vizyon ve çözümlerini tanıttı.

Siemens çalışanları, iş ortakları ve müşterilerinin buluşma noktası: SieM@rket
Teknoloji devi Siemens, endüstrinin çeşitli alanlarında sunduğu ürün, hizmet ve çözümlerini tek bir çatı altında topladığı SieM@rket ile e-iş anlayışına yeni bir bakış açısı getiriyor.

Kurumsal alanda bütünleşik haberleşme platformu: Alcatel OmniPCX Enterprise
Alcatel, farklı ölçeklerdeki kurumlara verimlilik sağlamak amacıyla, "Etkileşimli Haberleşme" vizyonu kapsamında geliştirdiği en farklı ürünü IP (İnternet Protokolü) haberleşme platformu "Alcatel OmniPCX Enterprise"yi Türkiye pazarına sunuyor.

Küresel DSL geniş bant pazarı hızla genişliyor
DSL (Digital Subscriber Line-Sayısal Abone Hattı) geniş bant pazarı son 12 ayda eklenen 25 milyon abone ile ciddi bir artış gösterdi.

"2004'de başarı, müşterilere yüksek katma değer sağlayan hizmetler geliştirebilmeye bağlı"
2003 yılında Türkiye GSM sektörü açısından önemli gelişmeler yaşandı.

EkipMobil servisine, proje bedeli ödemeden sahip olun
Turkcell Kurumsal Hizmetler'in kampanyasında, sahadaki ekiplerin uzaktan takip edilip yönlendirilmesini mümkün kılan ve iş verimliliğini artıran EkipMobil servisine, proje bedeli ödemeden sahip olmak mümkün. 2 yıllık İnternet erişimi de kampanyayla hediye ediliyor.

Mobil sağlık çözümleri, sağlık sektöründe maliyetleri düşürecek
Mobil Sağlık Projesi'nde kullanılan teknoloji, Ericsson'un da yer aldığı bir proje konsorsiyumu tarafından geliştirildi ve bugün Avrupa'nın 4 ülkesinde test ediliyor.

P900 ile mobil çalışan kavramı gerçeğe dönüşüyor
Sony Ericsson, mobil çalışanlara ve firmalara iş yapmalarına yardımcı olmak amacıyla, mobil e-posta ve güvenlik alanında lider şirketlerle çalışıyor.

Yeni model telefonlarıyla Alcatel'in ayak sesleri
Yeni Alcatel'ler, telefonundan uygun fiyattan fazlasını bekleyen gençler için uygun. Alcatel'in yeni mobil telefon modelleri, farklı iletişime önem verenler için ve aynı zamanda telefonunun "telefon"dan öte olmasını bekleyenler için tasarlanmış.

Üstün fotoğraf makinası özellikleriyle Samsung E700
Samsung Electronics; kamera, oyun konsolu, e-posta, çoğul ortam mesaj ve 1000 isim hafızalı telefon rehberini yeni mobil telefonu E700'de biraraya getirdi.

Motorola'nın yeni Kameralısı
Entegre VGA kamera, çoğul ortam mesaj, oyunlar ve müzikli zil sesleri. İşte Motorola C550.

Ritmik ışık efekti, renkli ekran, oyunlar ve FM radyo yeni Philips 630'da
Yeni Philips 630, mobil telefon kullanım olanaklarınızı artırmak için birçok özellikle donatılmış.

Yeni kolyeniz Panasonic
Panasonic'in yeni modeli G50, kolye olarak boynunuzda taşıyabileceğiniz kadar küçük. Mavi, kırmızı ve gümüş renk seçeneklerinden stilinize uygun Panasonic G50'yi seçerek bu modaya siz de uyabilirsiniz.

Bluetooth ürünleriyle Jabra Türkiye'de
Bluetooth ürünleriyle iletişimde hareketlere özgürlük getiren Jabra, K.V.K işbirliği ile ürünlerini Türkiye pazarına sundu.

Koç.net Uydu Aracı hat kesintilerinde yanınızda
İnternet servis sağlayıcılar arasında uydu aracına sahip tek şirket olan Koç.net, İnternet altyapısında yaşanacak sorunlara karşı şirketlere uydu üzerinden kesintisiz İnternet erişimi sunuyor.

E-BIRD ile Türkiye'de 7500 aboneye çift yönlü uydu erişimi
Eutelsat Türkiye, Ortadoğu ve Orta Asya Bölge Satış ve Pazarlama Direktörü Ali Korur, "Asimetrik sayısal abone hattı (ADSL) ve diğer karasal erişim teknolojilerinin ulaşamadığı bölge ve şehirlerdeki İnternet kullanıcılarına e-BIRD uydusu üzerinden sabit fiyatlı, sürekli İnternet bağlantısı olanağı sağlanacak" dedi.


Köşe YazarlarıFinans
Akbank'tan "Başvurusuz İnternet Bankacılığı"
Başak Sigorta'da iş süreçleri Web'e taşındı
HP sunucularla, finans kurumlarında performans artışı
Hedef dünya bankaları
Dışbank'ın "Bilgi Yönetimi" dizisi sürüyor
Dış Leasing'den rekor büyüme

Kısa Haberler

Aria aboneleri kazanıyor
Aria'nın sosyal sorumluluğu
Türkçe 'Office Online' yayında
Bilgisayar yazılımlarının yasalara uygun olarak kullanılması için…
HP ve SAP'den, şirketlere daha güçlü destek
Telefon ücretleri şirketlerin ortak sorunu
Türk Telekom'un tahsilat sistemi, Kale Yazılım'ın
Karel'in geliştirdiği tümleşik sistemler
Nortel Networks'ten, İnternet erişim çözümü
Akmerkez'de hem alışveriş hem toplantı
Video konferans hakkında efsaneler ve gerçekler

"Pargem Network Management Center en büyük yardımcımız"

İlaç sektörü geleceğe hazırlanıyor
"Alo belediye" devri
Sosyal sorumluluk örneği Superonline'den
Göndereceğiniz her kısa mesaj için, 1 tane de Superonline'den hediye
Windows kullanıcılarına, ücretsiz güvenlik yazılımı
Oytek'in yeni Web sitesi yayında
İçinizi ısıtacak kampanya

ANKARA
Haberler

Elektronik hükümet endeksinde
Türkiye 49'uncu sırada
Kimlik Bilgileri Paylaşım Projesi ile dava süreleri kısalacak
Öğrenmeyi Öğrenme Etkinlikleri
İş Bankası'ndan milletvekillerine 650 dizüstü bilgisayar
TBMM'de, "e-Meclis" projesi çerçevesinde akıllı kart uygulaması
Milli Eğitim'den e-devlet yolunda iki önemli proje
İnternet'ten meslek kursu
Mobil oyunda işbirliği
Meteksan "kalitesi"sini belgeledi
Türk Akreditasyon Kurumu'nun ilk Akredite Firması; Elimko
Yapı ve Kentte Bilişim
UlaşNet-Gümsis birleştirildi.

GSM Mobil Telefonlar Hakkında Bilmek İstediğiniz Herşey

GSM Ürünler
Türkiye'de Satılan GSM Mobil Telefonların
Karşılaştırmalı Fiyat Tablosu

GSM Tablo
GSM Servisleri


GSM Hatlar