Ocak 2008 Sayı: 148

Konular

Ne Alsak?
Ayın ürünleri...

Binali Yıldırım: “Numara taşınabilirliği ucuzluk getirecek”
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, numara taşınabilirliği uygulamasının işletmecilerin servis kalitelerini artırmalarını ve tarifelerini daha da düşürmelerini sağlayabilecek önemli bir unsur olduğunu bildirdi.

Turkcell'in vizyonu: “sektörü hep birlikte büyütmek”
Mobil imza ile bankadan para çekmek dünyanın hiçbir ülkesinde yok. Sadece ve sadece Türkiye'de var. Hesap cüzdanınız, kredi kartınız olmadan; sadece GSM telefonunuz olsun, gidip ATM'den mobil imzanızı gönderip para çekebilirsiniz. Bu Türkiye'de bir ilk, dünyada da bir ilk. Avrupa'da, Amerika'da bunu yapamazsınız.

Kamu İhale Kanunu sil baştan…
Kamu İhale Kanunu'nu yeniden hazırlayacak olan Kamu İhale Kurumu, kanun taslağını 2008 yılının ilk 3 ayı içinde şekillendirmeyi planlarken, yeni kanun Avrupa Birliği (AB) direktiflerine uygun olacak ve AB ile ortak ifadelerin kullanılmasına özen gösterilecek.

8. Pazarlama Zirvesi'nin ‘Hız' temalı fotoğraf yarışmasında Telepati ailesinden Sebahat Bağbars kullanıcı oylarıyla ‘Zirve Birincisi' oldu
Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenen 8. Pazarlama Zirvesi, ‘Baş Döndürücü Dünya Koşullarında Gerçek Hız' temasıyla, dünya çapında 25 otoriteyi, 35 farklı sektörün pazarlama yöneticileri ile buluşturdu. Zirve'de Sony'nin sponsorluğunu üstlendiği “Hız” temalı fotograf yarışmasının da ödülleri sahiplerini buldu.

TESİD Yenilikçilik Yaratıcılık Ödülleri sahiplerini buldu
Bilişim teknolojileri alanında önemli yatırımlara imza atan Türk Telekom'un ana sponsoru olduğu Türk Elektronik Sanayiciler Derneği (TESİD) Yenilikçilik Yaratıcılık Ödülleri, 6 Aralık akşamı Kadir Has Üniversitesi'nde düzenlenen törende sahiplerine verildi.

7.Teknoloji Ödülleri sahiplerini buldu
Türkiye'nin ekonomik kalkınmasına ve küresel pazarlardaki rekabet gücüne, geliştirilebilen yenilikçi ürün ve teknolojilerle ivme kazandırılacağı inancı ile oluşturulan Teknoloji Ödülleri'ne 10'u Büyük Ödül'e ve 15'i Başarı Ödülü'ne olmak üzere 25 proje başvurdu. Yapılan değerlendirmeler sonucunda; Büyük Ödül kategorisinde 6, Başarı Ödülü kategorisinde 8 proje finale kaldı.

Elektronik Mağazacılık Zinciri Electro World Türkiye'deki dördüncü mağazasını açtı
Türkiye'deki dördüncü mağazasını 12 Aralık'ta Ankara'da açan Electro World, üçüncü mağazasını da İstanbul Bakırköy Capacity Alışveriş Merkezi'nde 6 Aralık 2007 tarihinde büyük bir kampanyayla kutladı. Ocak ayı içinde de, yine İstanbul'da açılacak olan ile mağaza sayısını 5'e çıkarmayı hedefliyor.

Nokia Siemens Networks sınıfının en iyisi ürünlerini Türkiye'de tanıtırken sektörle ilgili başlıca konuları da ele aldı
2015 yılına kadar 5 milyar kişiyi geniş bant bağlantıya kavuşturma ve her zaman “çevrimiçi” kalmalarını sağlama vizyonuyla hareket eden genç Nokia Siemens Networks, dünyayı birbirine bağlamaya hazır. Bu yıl Barselona'daki 3GSM Dünya Konferansı'nda başarılı bir kuruluş duyurusu gerçekleştiren ve 1 Nisan'da dünya çapında kuruluşu resmi olarak duyurulan Nokia Siemens Networks bu hafta Türkiye'de belli başlı çözümlerini sundu.

DRV Mobile ile James Bond hayali gerçeğe dönüşüyor
40 yıla yayılan bir geçmişe sahip Dervişoğulları Şirketler Grubu'nun teknoloji alanındaki girişimi olan DRV Mobile, ilk getirdiği ürün olan çift SIM kart teknolojisine sahip R52'nin ardından şimdi de hem çift SIM kartlı hem de analog televizyon yayınlarını alabilen GSM telefon R67 ile pazarda yerini alıyor. Ayrıca kol saati biçimindeki mobil telefon R007 ile de belki de rakipleriyle birlikte yeni bir döneme geçmemize neden olacak.

Üstün teknoloji ürünleri Compex 2007'de büyük ilgi gördü
İstanbul Lütfi Kırdar Fuar Merkezi'nde Türk Telekom ana sponsorluğunda Rönesans Fuarcılık tarafından düzenlenen ve teknolojinin ulaştığı en son noktanın sergilendiği COMPEX Uluslararası Bilgisayar Fuarı 32'nci kez ziyaretçileriyle buluştu.

Yalova, sayısal kent olma yolunda adımlarını hızlandırdı
Yalova Belediyesi, sayısal kent görüşünü çerçevesinde çalışmalarını hızlandırdı. Yalovalılar'ın yaşam kalitesini yükseltmek amacıyla oluşturulan Yalova Belediyesi Mahalle Bilgi Evi ve Yalova Belediyesi Arı Kovanı Net kapısı, Yalova Belediye Başkanı Barbaros Binicioğlu ve Cisco Türkiye Genel Müdürü Erkan Akdemir 'in katıldığı basın toplantısı ile tanıtıldı.

Küçük dev kabloyu tarihe gömüyor
ARGE yetenekleri geçtiğimiz hafta “TESİD Yaratıcılık Ödülü” ile bir kez daha ödüllendirilen AirTies, masa üstü bilgisayarların da bağlantı kablolarından kurtularak kablosuz dünyaya adım atmasını sağlayacak WUS-201 cihazını kurumsal ve bireysel kullanıcıların beğenisine sundu.
Türkiye'nin önde gelen teknoloji şirketlerinden AirTies, taşınabilir bilgisayar kullanıcılarının yaşadığı kablosuz özgürlüğü masaüstü bilgisayar kullanıcılarının da yaşaması için harekete geçti. AirTies ARGE ekibi; yüksek teknolojik özelliklere sahip, cebe sığacak kadar küçük ve kolay kurulan WUS-201'i üretti.

Türk mühendisler Femtocell ile Alcatel-Lucent'i 3N'de 2012'ye hazırlıyor
Alcatel Lucent Türkiye Uluslararası Yazılım Grubu, femtocell cihazlarının geliştirilmesi, katma değerli servislerin uygulanabilmesi ve cihazların merkezi yönetiminin sağlanarak kolay ve hızlı destek verilmesi ile ilgili ARGE çalışmalarını genişletiyor.

Motorola, Pakistan'daki ikinci WiMAX ağ kurulumu için Mobilink ile anlaştı
Motorola, Pakistan'daki WiMAX uygulamalarını genişletmek amacıyla Pakistan'ın önemli telekomünikasyon şirketlerinden biri olan ve uzun süredir çeşitli iş birlikleri gerçekleştirdiği Mobilink ile anlaştığını duyurdu.

Netron, iş ortaklarıyla birlikte bilişim alanında devrim yaratacak yepyeni bir projeye imza attı
2007 yılında Uluslararası Microsoft İş Ortakları Birliği tarafından dünyada yılın iş ortağı seçilen Netron, iş ortaklarıyla birlikte bilişim alanında devrim yaratacak yepyeni bir projeye imza attı. Netron'un Microsoft Türkiye, Yenibiris.com ve Randstad ile birlikte gerçekleştirdiği IT Pro Factory adını taşıyan projeyle, yetişmiş işgücü açığının yüz binlerce kişiye ulaştığı bilişim sektörümüze nitelikli sistem uzmanlarının kazandırılması amaçlanıyor.

Zyxel'in yeni yatırım üssü Türkiye
Merkezi Tayvan'da bulunan, Avrupa ve Amerika başta olmak üzere tüm dünyada ADSL, DSL ve ağ ürünlerinde bir dünya devi olan ZyXEL , Türkiye'yi yeni teknoloji üssü olarak seçti.

Siemens'in "yeşil" yüzme havuzuna ödül
Gün geçtikçe artan enerji maliyetleri, enerji tasarruf sistemleri alanında yapılan anlaşmaları giderek daha cazip hale getiriyor.

Karel, 2007'yi de pazar lideri olarak kapattı
“Türk tüketicisine bu kadar fiyat bindirilerek satılan ürünlerin, kullanım kitapçıkları ya da içindeki sisteminin mesajlarının bile hâlâ Türkçe olamaması, bence Türk milletine yapılmış ve yapılmakta olan büyük bir saygısızlıktır”

Telekom pazarında 35 yıl…
Bircom bu sene telekomünikasyon sektöründeki 35. yılını kutluyor. 1972 yılında faaliyete geçtiğinden bu yana Bircom, her zaman en kaliteli hizmeti en yenilikçi ürünlerle birlikte sunmayı hedefleyen bir marka oldu. Sunduğu profesyonel ses çözümleriyle sektörümüze öncülük etti ve daima yenilikçi yaklaşımlarıyla farklı bir noktada durmaya gayret etti.

Turkcell “Univercell” projesi ile bilişim sektörüne ilgi duyan üniversite öğrencilerine teknik alt yapısını açacak
“Univercell” projesi ile üniversite öğrencilerine, aldıkları teorik eğitimi pratiğe dökme imkânı sağlamak için altyapısını açarak teknoloji üreten genç beyinlerin ülkemize kazandırılmasını hedefleyen Turkcell, projesini 13 Aralık'ta gerçekleştirdiği bir toplantıyla duyurdu. Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, Turkcell Servis ve Ürün Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cenk Bayrakdar ve IEEE Türkiye Öğrenci Kolları Kurumsal İlişkiler Koordinatörü Ali Servet Eyüboğlu'nun katılımıyla gerçekleşen toplantıda ilk konuşmayı Süreyya Ciliv gerçekleştirdi.

Bluetooth uyumlu ve çift hatlı NG-600
Yeni nesil telefonların öncüsü olmayı hedefleyen Next Generation'dan çift hatlı GSM telefonu NG-600 Touch piyasaya sunuldu. Büyük elektronik ve telefon marketleri ile İnternet satış sitelerinde satılmaya başlanan NG-600, öncelikle Bluetooth özelliği, inceliği ve yükleme gerektirmeden Web kamera olarak kullanılması gibi özellikleriyle dikkat çekiyor.

BlackBerry, Türkiye'de pazar payını büyütme kararı aldı
RIM (Research In Motion) tarafından geliştirilip üretilen BlackBerry, 4 Aralık 2007'de Swissotel'de düzenlediği toplantıda küresel pazardaki büyüme hedeflerini açıkladılar.

Genç girişimciler “Hayatımın Fikri Projesi” ile kendi iş fikirlerini hayata geçirme fırsatı bulacaklar
“Hayatımın Fikri” projesi, üniversite öğrencisi genç girişimci adaylarına ulaşarak, kendi iş fikirlerini hayata geçirmeleri için fırsat sunmayı amaçlayan bir proje. Avea ve Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) tarafından 2006–2007 hayata geçirilen proje ikinci yılında toplam 8 üniversitede fakülte ve bölüm ayrımı yapmaksızın 2.400 gence ulaşmayı hedefliyor.

Telekomünikasyon sektöründe en büyük işe alım: Türk Telekom 700 yeni mühendis ile gücüne güç katıyor
Türk Telekom teknoloji ve ARGE yatırımlarına hız vermek için kadrosunu genişletiyor. 700 yeni mezun Türk mühendisini işe alarak eğitim programına tabi tutan Türk Telekom böylece elektrik, elektronik ve bilgisayar mühendisliği bölümlerinden mezun olan toplam mühendis sayısının % 8'ini tek seferde istihdam etmiş oluyor.

İki yeni cevher: Nokia 8800 Arte ve Nokia 8800 Sapphire Arte
Nokia, zarif ve kaliteli tasarımlarıyla dikkat çeken Nokia 8800 Arte ve Nokia 8800 Sapphire Arte'yi tanıttı. Bu yeni GSM telefonları, kullanıcılara eşsiz deneyimler sunmanın yanısıra, ünlü yapımcı/DJ ikilisi Kruder ve Dorfmeister tarafından yaratılan özel melodiler de içeriyor.
Kullanıcılara benzersiz deneyimler yaşatan Nokia 8800 Arte ve Nokia 8800 Sapphire Arte'nin özel melodileri ünlü yapımcı/DJ ikilisi Kruder ve Dorfmeister, görselleri ise Fritz Fitzke tarafından hazırlandı.

Türkiye'de ADSL hizmeti ulaşmayan yer kalmayacak: TTNet ADSL satışı PTT işyerlerinden de yapılacak
ADSL abonesi olmak isteyenler, TTNet'in PTT ile yaptığı işbirliği çerçevesinde başvurularını PTT işyerlerinden de gerçekleştirebilecek. 2007 yılında 2,4 milyon yeni ADSL abonesi alarak 4,4 milyon aboneye ulaşacak olan TTNet, 2008 yılında bu sayıyı 5,5 milyona çıkartmayı hedefliyor.


Bu Sayı


Köşe Yazarları

 


Finans
UEFA Euro 2008'in resmi maç topu: “adidas EUROPASS”
Garanti müşterileri, mobil telefonlarını kullanarak İnternet'ten alışveriş yapabilecek
Avrupa'da ilk kez… Bonus Trink'le, kredi kartları otobüslerde bilet yerine kullanılıyor
HSBC, “SOA Governance” için Software AG'yi seçti
MasterCard PayPass ile Banque Accord Avrupa'nın ilk ortak markalı temassız kart işlemini gerçekleştirdi
MasterCard yeni hizmetiyle kart programlarına hız ve esneklik kazandırıyor
Alanında iki dünya devi, Ingenico çatısı altında birleşiyor….
NCR'dan Albaraka Türk'e mobil ATM
Piyasanın en küçük mobil PoS terminali VeriFone'dan…

Kısa Haberler

Anel Grup'un yeni iş merkezi teknoloji üssü gibi

İşnet servis, Avaya'nın ‘Kobi Platinum' çözüm ortağı oldu

İstanbul Haziran 2008'de II. Cardist Kart Teknolojileri Fuarı'na ev sahipliği yapacak

Telekom sektörü 2008'e Ericsson Mobility World'de merhaba dedi

Hüseyin Karayağız, Fujitsu Siemens Computers Kurumsal Müşteriler satış direktörlüğüne a tandı

Dünyanın ilk kol saati GSM telefonu GM 500 şimdi Türkiye'de

Mobil cihaz devi Türkiye'de yelpazesini genişletiyor

Hatice Ayas ITD Genel Müdürlüğüne atandı

Tekin Acar Cosmetics haberleşme ihtiyacını İşNet hizmetleriyle karşılıyor

‘Medyasör'e havada ve karada 3 plaket

Microsoft'un Türk yöneticileri küresel başarılara imza atmaya devam ediyor

OYTEK, 11. geleneksel OYAK grubu bilgi işlem yönecileri toplantısını Abant'ta gerçekleştirdi

Mobil cihaz yönetimi hiç bu kadar kolay olmadı

Samsung, yeni 3N ve Mobil Blog telefonuyla teknoloji ve tasarımda sınırları zorluyor

smile adsl'den Türkiye'de bir ilk daha: Limitsiz İnternet

Tesan Türkiye'nin ilk çevrimiçi çağrı merkezi'ni kurdu

Vodafone'un “Gizli Numaraya Kapalı Servisi” devrede


ANKARA
Haberler
İnternet suçları yönetmeliği yayımlandı
TÜİK’den “Bilişim Teknolojileri Kullanımı Araştırması”
PTT’de 2008’de “Gişematik”ler kullanılacak
PTT, HDI Sigorta poliçelerini satacak
Merkezi Kayıt Kuruluşu, Bilgi Güvenliği Projesi’ni 2008’de hayata geçiriyor
Gelir İdaresi’nden ‘elektronik fatura’ modeli
“Mobil Elektronik İmza” ana temalı Bilgi Güvenliği Konferansı yapıldı
Yıldırım; “e-Devlet Kapısı 2008 ortalarında hizmet vermeye başlayacak”
Kamu için büyük düşünme zamanı
Neden IBM-SAP işbirliği?
Siemens tüm dünyada yeniden yapılanıyor


GSM ve DECT Telefonlar Hakkında Bilmek İstediğiniz Herşey

Türkiye'de Satılan GSM ve DECT Telefonların Karşılaştırmalı Fiyat Tablosu


GSM ve DECT Ürünler

GSM ve DECT Tablo

GSM Hatlar