Ocak 2009 Sayı: 160

 


Konular

Ne Alsak?
Ayın ürünleri...

Yüz yüze bedava konuşun: ASUS’tan dünyanın ilk Skype sertifikalı videofon
ASUS, Skype ile ortak bir çalışma ile tasarladığı Eee Videophone AiGuru SV1’i duyurdu. Bu sayede bilgisayara gerek duyulmadan sadece geniş bant kullanılarak görsel ve işitsel çağrılar gerçekleştirilebilecek.

e-Devlet Kapısı mobil devlete doğru yol alıyor…
e-Devlet Kapısı Projesi’nin (www.türkiye.gov.tr) açılışı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirilirken, e-Devlet Kapısı’ndan önümüzdeki aylarda sadece bilgisayarlar üzerinden değil, GSM telefonlar üzerinden de giriş; yani mobil e-Devlet Kapısı mümkün olabilecek.

Gerçek güç zirve’de tartışıldı
İş dünyası 2-3 Aralık 2008’de dokuzuncusu gerçekleştirilen Pazarlama Zirvesi’nde buluştu. Zirve 1,671 katılımcı ile en üst katılım düzeyine ulaştı.

Gelecekçiler ilk kez İstanbul’da buluştu
İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda 21 Kasım günü gerçekleştirilen Fütüristler Zirvesi 2008, farklı konuşmacıları ve etkinlikleriyle dikkat çekti.

Bilgisayar kapasitelerini zorlama devri kapanıyor
NCOMPUTING’in yeni ürünü beş kullanıcılı X550 modeli, yaratıcı düşüncelerle işletmelerde her kullanıcıya avantaj sağlayacak bir platformu sunuyor.

Eğitim, sayısal dünyaya dönüşüyor
Eğitim sitesi, zaman içinde dersler ve ev ödevlerinden sunum ve videolara kadar, eğitime ilişkin giderek büyüyen bir içeriğe sahip olacak.

İş Zekâsı yazılımı QlikView insan gibi düşünüyor, işleri hızlandırıyor
İş dünyası her geçen gün eskisinden çok daha hızlı hareket edip giderek çok daha karmaşık hal almaya başladı.

SAS, İş Zekası çözümleriyle sektöre analitik çözümler sağlıyor
Türkiye’nin en kapsamlı İş Zekâsı Konferansı SAS Forum Türkiye 2008, Dünya ve Türkiye’deki öncü isimleri ikinci kez bir araya getirdi.

Sosyal Ağ Analizi ile hedef kitleye hızlı ve etkili ulaşım
Dünyanın en büyük veri ambarı şirketi olarak adlandırılan Teradata, özellikle büyük kurumları yakından ilgilendiren lider çözümleriyle, kaliteli hizmet anlayışını bir araya getirerek kurum ve kuruluşların ihtiyaçlarına modern çözümler getirmeye devam ediyor.

Sayısal içerik TIME 2008’de tartışıldı
“Pasif tüketicileri İnternet’te aktif tüketici haline getirebilirsiniz ama engelleyerek değil”

Secretcv’den sektörlere dinamik ve kalifiye iş gücü
Akbank’ın ana destekleyiciliğinde gerçekleştirilen “Üniversiteyi Bitiriyorum” projesi üçüncü haftanın sonunda, 16 üniversite ve 24 yerleşke ile projenin İstanbul ayağını tamamladı.

Fideltus, teknolojide öncü olmayı hedefliyor
Yüzde yüz Türk sermayeli olarak Kasım 2007’de kurulan Fideltus İleri Teknoloji; güvenlik, sağlık, telekomünikasyon ve bilişim alanlarında hizmet veriyor. Fideltus İleri Teknoloji Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Susuz ve Fideltus İleri Teknoloji Yönetim Kurulu Üyesi ve Kurucu Ortağı Hakan Aydın ile verdikleri hizmetler, sundukları ürünler ve şirket hedefleri üzerine bir röportaj yaptık.

Güvenilirliği tescilli güvenlik şemsiyesi: Avira!
AV-Comparatives’teki antivirüs test uzmanları Avira AntiVir Premium’u 2008’in en iyi antivirüs çözümü seçtiler.

Microsoft’tan girişimcilere büyük destek
Türkiye’de yazılım sektörünü geliştirmeyi hedefleyen Microsoft, çok önemli katkılar sağlayan BizSpark programını bugünün ve geleceğin girişimcilerine sunuyor.

Mohsen Noohi: “Sony VAIO Türkiye’de 6 kat büyüyecek”
2006 yılında ilk kez Türk kullanıcılarına duyurulan ve bu süre içinde pazarın 4 katı bir büyüme elde ederek profesyonel kısımda yüzde 21’lik pazar payına ulaşan VAIO, artık farklı tüketici kısımlarına yönelik serileri de Türk tüketicisine sunuyor.

Video konferansta da yüksek çözünürlük
Görüntü ve ses konusundaki bütün uzmanlığını ve tecrübesini PC-XG80’de toplayan SONY, Full HD – Tam Yüksek Çözünürlük teknolojisini kullanıcılarının hizmetine Video Konferans ürünlerinde de sunuyor.

VİTAMİN satışından eğitime destek
SEBİT Eğitim ve Bilgi Teknolojileri A.Ş., Genel Müdürü Ahmet Eti, eğitim yazılımları VİTAMİN’in İnternet erişimi yöntemiyle Web üzerinden kullanımından elde edilecek gelirin yüzde 10’unu eğitime destek için ayırma kararı aldıklarını söyledi.

Geleceğin teknolojisi Video Mikro Projektör
Telepati, aylık telekom dergisi olarak geçtiğimiz ay, Alcatel-Lucent’in, Paris’teki merkezinde haberleşmenin geleceği hakkında çığır açan vizyonunu ve ARGE inovasyonlarını paylaşmak amacıyla düzenlediği İnovasyon Günleri 2008’deydik.

TURCom ile haberleşme tek platforma taşınıyor
TURCom Teknoloji, iş dünyasının kullanımına sunduğu “TRC” markalı yazılım ve sistem çözümlerini, sektöre tanıttı.

NG İletişim’den IP tabanlı telefon santralı
NG İletişim’in kurucu ortağı Nusrettin Koçan, Zilabs Telekomünikasyon tarafından geliştirilen ve NG İletişim tarafından pazara yeni sunulan iex-ng IP tabanlı telefon santralın maliyet avantajının pazara giriş sürecinde çok önemli olduğunu belirtti.

Tellcom hizmette sınır tanımıyor
Tellcom gibi farklı bir alternatifin olmasıyla kalitenin artması dışında maliyetlerin de fazlasıyla aşağıya çekilmesi söz konusu hale geldi.

ZyXEL yeni ürünleriyle 3N hızında
Kurumlara ve bireylere yönelik teknolojik ayrıcalıklar sunan ZyXEL’in yeni modelleri hem yüksek haberleşme hızı hem de üstün teknolojileriyle öne çıkıyor.

Nokia N97 ve Ovi ile İnternet kişiselleşiyor
Kişisel İnternet deneyimi sunan yeni Nokia N97 mobil telefonla ya da bilgisayarla tanışıp, Maps ve Mail on Ovi’yi de içeren yeni Ovi servislerini keşfetmeye çok az kaldı.

Trend Micro, Software Business Yazılım Sektörü Ödülleri’nde 2008 Yenilikçi SaaS Şirketi seçildi
İnternet içeriği güvenliğinde bir dünya lideri olan Trend Micro, “Software Business 2008 Yenilikçi SaaS Şirketi (Büyük Şirket)” ödülünü aldığını duyurdu. Software Business Yazılım Sektörü Ödülleri, yazılım, SaaS ve Web 2.0 şirketlerine veriliyor. Bu şirketler, sektördeki başarılı çalışmalarının yanı sıra; modern hizmet, teknoloji ve ürünleri ile de dikkat çekiyor. Yazılım Sektörü Ödülleri, şirketleri büyüklük bakımından iki ayrı seviyede değerlendiriyor: gelirleri 150 milyon Dolar’ı geçen büyük işletmeler ile gelirleri 10-150 milyon Dolar arasında olan orta ölçekli işletmeler. İşletmeler, mükemmellik taahhütleri ve yazılım sektöründeki yenilikçi uygulamaları ile değerlendiriliyor.

Motorola’nın evrensel kulaklıkları gürültüye geçit vermiyor
Motorola Evrensel ürünlerinin en son örneklerinden MOTOPURE H15, özel tasarımı ve sektörde liderliği kanıtlanmış ses kalitesiyle öne çıkarken, Motorola H780 yepyeni ses özellikleri ve ayrıcalıklı tarzıyla göze çarpıyor.

AVEA Numara Taşınabilirliği’nde 1 Numara!
Avea, 106 bin net abone ile Numara Taşınabilirliği’nde en fazla kazanan operatör oldu.
Türkiye’nin en çok konuşturan operatörü Avea, yıl sonu rakamlarına göre, gelen abone ile giden abone farkını gösteren net abone sayısı göz önüne alındığında Numara Taşınabilirliği’nde net 106 bin abone ile en fazla kazanan operatör durumunda..

TTNET’e uluslararası ödül
TTNET, bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen CommsMEA ödül töreninde yılın İnternet servis sağlayıcısı seçilerek ödüle layık görüldü. İnternet servis sağlayıcısı TTNET’in başarısı, yurtdışında da ödüllendirildi.

Türk Telekom’dan yeni ürün atağı
Türk Telekom, Ana Sponsoru olduğu Doğu Akdeniz Bilişim Fuarı’ndaki standında WIRO, Videofon Uygulama ve Kampanyalar, TT Kartlar, KMS, e-fatura ve TTçocuk gibi yeni ürün ve servislerini ziyaretçileri ile paylaşıyor.

Televizyonunuzla cepten “Alo”
Eğlencenin sınırları Lexia ile kalkıyor. Televizyonunuz cebinize giriyor, televizyondan “Alo” devri başlıyor.

Vodafone, haberleşmede engelleri yıkıyor
İdil Dorsan, haberleşmenin önündeki engelleri yıkmayı kurumsal sorumluluk misyonu edinmiş bir şirket olarak tüm engelli vatandaşlarımızın Engelliler Günü’nü kutluyoruz” dedi.

Akıllı plastik ile manyetik ortam bozuklukları sona eriyor
Avusturyalı BiCoTec firmasının geliştirdiği akıllı plastik Alpha Prevent, mobil telefon, bilgisayar ve elektronik cihazların sebep olduğu manyetik ortam bozukluklarını yüzde 97 oranında azaltıyor.

Turkcell dünya devleriyle birlikte gündem belirleyecek
Turkcell, Dünya Ekonomik Forumu’nun Bilgi Teknolojileri ve Telekomünikasyon alanında “Endüstri Ortağı” oldu.

Yeni Philips LED Backlighting TV hislerinizi harekete geçirecek
Gelişmiş Philips teknolojisi ile üretilen LED Backlighting TV, yüksek derecede kontrast seviyesi ve hareket akılıcılığı sunan görüntü kalitesiyle hayatın tüm gerçeklerini ekrana taşıyor.

Test Merkezi
Teknoloji ve tasarım özellikleri açısından ideal bir cihaz olan X360; ileri seviyede performansa, hareket kabiliyetine ve şıklığa önem veren kullanıcılar için tasarlanmış. Büyüleyici ince işçiliği ile X360’ın magnezyum alaşımından yapılma dayanıklı kasası, şaşırtıcı kuvvet ve üstün güvenilirlik sunuyor. X360 tüm bunları, ileri ergonomik tasarımı ve dikkat çekici şıklığı ile birleştiriyor. 13,3 inçlik diz üstü bilgisayar serisi içinde en hafif olan Samsung X360, Apple’ın MacBook Air’ını hem ağırlık hem de donanımsal içerik anlamında geride bırakmayı başarıyor.

Samsung 7 serisi plazma: yeni bir dünyaya açılan pencereniz
Samsung plazmalarda hazır bulunan “İçerik Kütüphanesi” ile sınırsız çoklu ortam deneyimine hazır olun.


Bu Sayı


Köşe Yazarları


Finans
Sigortacılıkta ‘Barter ve Broker’lık dönemi
Turkish Bank, Karel çözümleri sayesinde haberleşme maliyetlerini düşürdü
VeriFone’dan ‘ikisi bir arada’ yenilik: Temassız kart okuyucu ve Pinpad bir arada
Yapı kredi çalışanlarını şube simülasyonuyla eğitiyor
Yapı kredi’den işitme engelliler için Çağrı Merkezi hizmeti

Kısa Haberler

Kablosuz haberleşmenin “N” hızlısı

Amasyalı mucit Cavit Sönmez’in ürettiği siper ve sedyeye dönüşebilen “Çok amaçlı Merdiven” projesine AFM’den ödül

Bircom’da Mobil Yazılımlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı’na Tolga Seçilmiş atandı

“Yeşil ödül”ün sahibi British Telecom oldu

BSA Türkiye 3 maymun projesiyle herkesi lisanslı yazılım kullanmaya davet ediyor

Exper’in taşınabilir bilgisayarları ufak ve hafifliğin yanı sıra 7 farklı renk ile geliyor

“OYTEK” Dell ürünlerinin distribütörü oldu

etohum ve ODTܒden ortak etkinlik

Eutelsat’ın HOT BIRD™ 9 AND W2M uyduları fırlatıldı

Halit Zaim Fujitsu Siemens Computers Genel Müdürü oldu

Nişantaşı’nda yepyeni HP ürünleriyle ışıl ışıl bir yılbaşı

Infonet ve Check Point, işbirliklerini distribütörlük anlaşmasıyla pekiştirdi

Kaspersky Lab Türkiye ofisini açtı

Dünyada büyük ilgi gören ‘bilgisayara ilk adım’ Comfy Leonardini’de

Tolgar Elverici Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı

Teknoloji Holding Yönetim Kurulu Başkanı Emin Hitay, Endonezya İstanbul Fahri Konsolosu oldu

Turkcell Akademi’ye yeni yönetici

Turkcell’liler yeniden haftada iki gün bedava konuşacak

Numara Taşınabilirliği’nin yarattığı tarife karmaşasına 1095’le son verin

ODTÜ WiMAX Uzmanlık Merkezi açıldı


ANKARA
Haberler
2008’in en başarılı e-Devlet uygulamaları
Bilgi Güvenliği ve Kriptoloji Konferansı
123 gümrük idaresi otomasyona kavuştu
Sanal ticaret gelişecek
Girişimlerde bilişim teknolojileri kullanımı
İnternet Konferansı ikinci kez ODTܒde yapıldı
Bilgi kirliliği giderek artıyor…
DARTY, Ankara’da ilk mağazasını açtı
Acer, çağrı merkezi hizmeti veriyor
S&T-Cisco semineri Anadolu turunda


GSM ve DECT Telefonlar Hakkında Bilmek İstediğiniz Herşey

Türkiye'de Satılan GSM ve DECT Telefonların Karşılaştırmalı Fiyat Tablosu


GSM ve DECT Ürünler

GSM ve DECT Tablo

GSM Hatlar