Webrazzi Ödeme Sistemleri’12 “Nakitsiz Türkiye” sloganıyla gerçekleşti

Bu yıl e-ticaret, m-ticaret ve çevrimiçi oyun odağıyla yeni nesil ödeme sistemlerini mercek altına alan Webrazzi Ödeme Sistemleri’12, yaklaşık 500 katılımcıyı sektörün önemli isimleriyle buluşturmak ve yenilikçi ödeme sistemlerini masaya yatırmak üzere Point Hotel Barbaros’ta gerçekleşti. Konferansın açılış vurgusu, “nakitsiz ödeme”, ön ödemeli kartlar, mobil para ve temassız ödeme gibi merak uyandıran geleceğin ödeme sistemleri oldu.
Zengin içeriğiyle İnternet dünyasına, telekom ve bankacılık sektörlerine yön veren Webrazzi Ödeme Sistemleri Konferansı, Point Hotel Barbaros’ta başladı. Bankacılık, e-ticaret, mobil ticaret ve çevrimiçi oyun konularını ön plana çıkararak sektörün önde gelen isimlerini konuk eden konferans, Webrazzi Kurucusu Arda Kutsal’ın açılış konuşmasıyla başladı.
Açılıştan yaklaşık bir saat sonra Twitter’da Trending Topic (TT) olan konferansın ilk konuşmacısı MasterCard Güneydoğu Avrupa Genel Müdürü Mete Güney’di. Güney, Türkiye ve dünyada ödeme sistemlerinin geleceğine dair yaptığı konuşmada Türkiye’nin 2023 hedefi olarak “Nakitsiz Türkiye” ideali üzerinde durdu. Türkiye’deki tüm harcamalar içinde kartlı ödemelerin payının yüzde 30 olduğunu belirten Güney, ödeme sistemlerinin mobil sistemlerden ayrılamayacağını, “65 milyon GSM telefon sahibi olan bir ülkede”, gelecekte mobil platformların ve ödeme sistemlerinin de paralel bir hızda ilerleyeceğini belirtti. 75 milyon nüfuslu Türkiye’de 54 milyon yetişkin, 25 milyon kredi kartı hamili ve 30 milyon banka kartı olduğunu söyleyen Mete, “Nakiti üretmenin ve korumanın yüksek maliyetine ve kayıtdışı ekonomiye karşı mücadele amacıyla nakitsiz bir dünya için yeni teknolojiler, ürünler ve çözümlerle kanun koyucular da e-ticaret ve m-ticarete öncelik vermeli; devlet kanalları, bankalar, üniversiteler ve e-ticaret firmaları ekosistemin temellendirilmesi için beraber çalışmalı, mevzuat hazırlanmalı, tüketiciyi ve girişimcileri teşvik ederek ekosistemi canlandırmalı. Kartlı ödemelerde KDV oranlarının düşürülmesi bile çok iyi bir teşviktir çünkü çok yakın zamanda buzdolabımız üzerinden, temassız NFC sistemleriyle bile alışveriş yapabileceğiz.”
Provus Satış ve Pazarlama ve Müşteri Hizmetleri'nden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Serkan Ömerbeyoğlu ise, yaptığı konuşmada yakın alan iletişimi (NFC), sanal cüzdan, biyometrik ödemeler, karekodlar ve mobil ödeme gibi yeni nesil ödeme sistemlerinden bahsederken geleceğe yönelik en önemli adımın, perakende, bankacılık ve telekom gibi birçok farklı sektörün farklı aktörleriyle bir araya gelerek yepyeni ödeme platformları ve çözümleri oluşturması gerektiği üzerinde durdu.
Yöneticiliğini Arda Kutsal’ın yaptığı oturumda ise, Gittigidiyor’dan Cenk Angın, Biletix’ten Kemal Erdine ve PayU’dan Yunus Emre Güzer, e-ticaret ve ödeme sistemlerini kendi şirketlerinden verdikleri örnekler üzerinden tartıştı. Biletix Genel Müdürü Kemal Erdine, “Ön ödemeli kartların nakde alternatif olacağını düşünüyoruz” dedi ve çok yakında ön ödemeleri kartlarla müşterilerinin karşısına çıkacaklarının duyurusunu yaptı.
PayU Türkiye Ülke Direktörü Yunus Emre Güzer de, ödemelerin yüzde 87’sinin kredi kartıyla, yüzde 5’inin havaleyle ve yüzde 5’inin de kapıda ödemeyle gerçekleştiği bilgisini verirken, bankaların katılımının önemine değindi.
Yakın zamanda Turkcell ve BKM ödeme sistemleriyle bütünleşme sağlayacaklarını, iPhone’a ek olarak iPad ve Android mobil uygulamaları piyasaya süreceklerini duyuran Gittigidiyor Genel Müdürü Cenk Angın ise, 18 yaşından küçüklerin de kullanabildiği ön ödemeli kartlarla Türkiye’nin kalabalık genç nüfusunun e-ticaret içine çekilebileceğini söyledi. Kendi sitelerinde kredi kartıyla ödemelerin yüzde 98,5 oranında olduğunu, taksit seçeneklerinin zenginleştirilmesi gerektiğini, aynı zamanda ödeme sistemlerinin yalnızca teknik bir aşama olmaması, aynı zamanda müşterilerine geri alma işlemleri, iade koşulları gibi konularda doğru deneyimleri sunmak gerektiğini belirtti.
BKM Ürün Yönetimi ve Üye İlişkileri Genel Müdür Yardımcısı Serkan Yazıcıoğlu, konuşmasında “kolay, hızlı, güvenilir ödeme sistemi” olarak tanımladığı BKM Express adlı yeni ödeme sistemini tanıtarak, artık kredi kartı numarasının tamamını vermek yerine yalnızca ilk altı ve son dört hanesiyle birkaç saniye içinde GSM telefonunuza gelen onay mesajıyla internetten alışveriş yapılabileceğinin bilgisini verdi. “Kartınızı ve telefonunuzu sanal bir cüzdana dönüştürebiliyorsunuz” diyen Yazıcıoğlu, 2013 ortalarında 1 milyon BKM Express üyesine ulaşacaklarını tahmin ettiklerini belirtti.
Garanti Ödeme Sistemleri Üye İşyeri Pazarlama Müdürü Altan Taşkıran, Gençlerdeki e-ticaret iştahını ve hevesini överek konuşmasına başladı ve BKM verilerine göre her yıl ortalama yüzde 50 büyüyen e-ticaret hacmi olduğunu belirtti. Bunun nedenini daha fazla kullanıcının ve platformun sisteme dahil olmasına bağlayan Taşkıran, konuşmasının sonlarına doğru mobil uygulama ve oyun pazarının ödeme sistemleriyle bütünleşmeye de değindi. Mobil pazarının 2010’da 7,3 milyar dolarla seneyi kapattığını, 2011 cirosunun 14 milyarı geçtiğini ve 2015’te de tahmini mobil cirosunun 36,7 milyar dolar olacağını belirtti. Çevrimiçi oyun pazarının 30 milyar dolarlık bir hacme sahip olduğunu söyleyen Taşkıran, Türkiye’de 20 milyon oyuncunun olduğunu belirtti.