Yılda 35 dolara diz üstü bilgisayarınızın ömrünü 5 yıl uzatabilirsiniz

Deneyimli ve sertifikalı ekibiyle yılda 20 bin adet monitör, yazıcı, diz üstü bilgisayar, kesintisiz güç kaynağı ve projeksiyon cihazı için bakım ve onarım hizmeti veren ERPA; en sık karşılaşılan kullanım hatalarını ve çözüm önerilerini açıkladı.
Diz üstü bilgisayarlarda marka model ve çevre koşulları dışında kullanıcı davranışları da bilgisayar ömürleri üzerinde etkili oluyor. Bir bilgisayarı doğru kullanarak ömrünü uzatmanız mümkün. Nasıl mı?
Teknolojinin kurumsal ve bireysel tüm kullanıcıların iş ve hayatının ayrılmaz parçası haline gelmesiyle bilgisayar, yazıcı ve monitörlerin uzun ömürlü kullanımları için düzenli bakımın önemli bir yere sahip olduğunu belirten ERPA Genel Müdürü Nihat Erdal, ekstra yedek parça temini gerektirmeyen durumlar dışında yılda 35 dolarlık teknik bakım hizmetiyle tüm cihazların ömürlerinin 3-5 yıl uzatılabileceğini vurgulayarak, sıkça karşılaştıkları sorunları ve bunlar için önerdikleri çözümleri ise şu şekilde aktarıyor:

Diz üstü bilgisayarlarlarınızı yatağınızda ve koltuğunuzda kullanmayın
Dizüstü bilgisayarlarda havalandırmanın engellenmesi en büyük problemlerden biridir. Cihazların alt ve yan kısmında bulunan ızgara havalandırma deliklerinin her zaman açık olması gerekiyor. Toz birikmelerinden dolayı ızgara havalandırma bölümleri kapanıyor ve aşırı ısınma sonucu (kilitlenmelere sebep oluyor) işlevselliğini yitiriyor. Ayrıca havalandırmada bilgisayarların içinde toz birikmesi de problem yaratıyor. Yeni alınan diz üstü bilgisayarların 2 yaşından sonra senede bir kez servise götürülerek bakımının yaptırılması bilgisayar ömrünü 5 yıl kadar uzatıyor.

Bilgisayarlarınızın bataryalarını boş bırakmayın.
Uzun süre kullanılmayan ve tamamen boşalmış bataryalar zamanla kuruyor ve kullanılmaz hale geliyor. Şarj ömrü 2 saat olan bilgisayarlarda batarya şarj olduğunda adaptör fişinin çıkartılması öneriliyor.

Universal (her cihaza uygun) adaptörler yerine orijinal adaptörler kullanın
Universal adaptörlerin her cihaza uyduğu iddia edilen uçları; bazen olması gerekenden sıkı veya gevşek olabiliyor. Bu da zamanla girişlerde ark sorunlara neden oluyor. Kablo uçları takılı haldeyken bilgisayarın hareket ettirilmesi ana karta zarar vermeye kadar varan sorunlara yol açabiliyor. Ark girişleri ve portlardan dolayı notebooklarda problem görülüyor. Bu sebeple cihazınızın birebir uyumlu veya orijinal adaptörünü kullanmanızı öneririz. Adaptör ve batarya alırken mutlaka sanayi bakanlığı onaylı garanti belgesi ile satılan ürünler almayı tercih edin.

Kullanım ihtiyacınıza göre bilgisayar alın.
Grafik çalışmaları, internet, ofis ihtiyacı ve oyunlar için kullanıcının ihtiyacına göre ürün seçilmelidir. Kapasitesinin üstünde verim istenen ürünlerin kullanım ömrü daha kısalır. Gerekirse uzmanlara danışarak ihtiyacınıza en uygun ürünü belirleyin.

Mat ekranlı bilgisayarlar tercih edin.
Göz sağlığı açısından parlak ekranlı yerine mat ekrana sahip bilgisayarlar tercih edilmeli.

Diz üstü bilgisayarlarda klavye üzerinde bir şey bırakmamaya dikkat edilmeli
Sıklıkla karşılaştığımız bir konu da kullanıcıların kalem, yüzük, toka gibi cisimleri klavye ve ekran arasında unutarak bilgisayarın kapağını kapatmalarıyla ekranlarda meydana gelen hasarlar olmakta. Kullanım sırasında bu tip cisimleri klavye üzerine bırakmamaya özen göstermeli; kapak kapatılmadan önce de arada bir cisim olup olmadığı kontrol edilmeli.

Orijinal kartuş ve toner kullanın.
Dolum kartuş ve tonerler yazıcıların bozulmasına sebep olan en önemli unsurların başında geliyor. Kartuş ve tonerlerde maliyet anlamında avantajlı gibi görünen dolum ürünler; dolum işleminden kaynaklanan sorunlar nedeniyle yazıcıları bozabiliyor. Bu ürünler yerine orijinallerini kullanmak uzun vadede çok daha avantajlı bir durum sağlıyor.

Yazıcıya sıkışan kağıtları çıkarmadan önce 5-10 dakika bekleyin.
Yazma işlem yapıldıktan sonra tonerli yazıcılarda tonerin kağıt üzerinde çıkmaması için fuser vasatısyla fırınlama işlemi yapılır, 350 ile 700 derece arasında sıcaklıkta baskının yapıldığı yazıcılarda kağıt sıkışması yaşandığında, kağıdın çıkarılmadan önce 5-10 dakika kadar beklenmesini tavsiye ediyoruz. Çünkü baskı sırasında bu derece ısınan fuser kağıdın çekilerek çıkartılması yazıcılara ciddi zararlar verebiliyor. Bu nedenle makinanın soğumasını beklemek ve sıkışan kağıdı daha sonra çıkarmak bu sorunların oluşmasını engelliyor.

Tasarruf amacıyla aynı kağıdı ikinci kez kullanmak risklidir
Kağıt tasarrufu için arka yüzü boş olan kağıtların kullanılması yazıcılara zarar verebiliyor. Yüksek sıcaklıkta baskıdan geçerek kullanılmış kağıtlar, fırınlama esnasında sıkışmalara yol açıyor. Bu da zamanla yazıcılara zarar veriyor.

İhtiyacınıza göre yazıcı alın.
Sayfa baskı adedi ve sayfa sayıları hesap edilerek kullanıcının ihtiyacına göre ürün almak önem taşıyor. İhtiyacınızı karşılamayan yazıcılar, sonrasında yeni bir yazıcı alma gereği ve daha fazla toner ya da kartuş kullanımına sebep olarak ekonomik olmaktan çıkıyor.

İşiniz bittiği zaman yazıcınızı fişten çekin.
Yazıcıların kullanım esnasında fişe takılması ve iş bittiği zaman fişten çıkarılması hem enerji tasarrufuna hem de kullanım ömrüne ciddi katkılar sağlıyor.

Monitörlerinizi nemli bezle silmeniz yeteri
Cam silmek için alınan ürünleri monitörleriniz için kullanmayın. İçerisinde kimyasal maddeler bulunan bu ürünler ekranlarda kalıcı iz bırakıyor. Monitörler için nemli bezlerin ya da ekran temizliği için üretilen ürünlerin kullanılmasını tavsiye ediyoruz.

Ortam sıcaklıklarında monitörlere dikkat edilmeli.
Yaz ve kış aylarında ortam sıcaklıklarından dolayı monitörlerde sorun yaşandığı görülüyor. Ortam sıcaklık dengesinin sağlanması, monitörlerin uzun ömürlü kullanımı açısından büyük önem arzediyor.

İhtiyaca uygun monitör alın.
Ekran çözünürlüğü düşük monitörlerde yüksek çözünürlüklü oyunların oynanması ile arızalar oluşabiliyor.

Monitörler için topraklama hatlarına dikkat edin.
Topraklama hattı olmaması sebebiyle monitörler arızalanabiliyor. Bu nedenle bu konuya gerekli özenin gösterilmesi gerekiyor.
ERPA Genel Müdürü Nihat Erdal konu ile ilgili son olarak “Firmalar ve kişiler bu basit önerilerimizi dikkate alırlarsa cihazlarında daha az arıza yaşarlar ve ekonomik olarak tasarruf etmiş olurlar” dedi.