eTR Ödülleri 10. kez sahiplerini buldu

TÜSİAD ve TBV tarafından bu yıl 10.’su düzenlenen “eTürkiye (eTR) Ödülleri”nde kazananlar, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde düzenlenen törenle ödüllerini aldı.
TÜSİAD ve TBV (Türkiye Bilişim Vakfı) tarafından bu yıl 10.’su yapılan eTürkiye (eTR) Ödülleri, 17 Aralık 2012, Pazartesi günü Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Toplam 56 başvuru arasından finale kalmayı başaran 22 projeden ödül kazananlar 16 kişiden oluşan jürinin elektronik oylaması sonucunda belirlendi. Buna göre:
“Kamu Kurumlarına Yönelik Kategoriler”de;
‘Kamudan Vatandaşa e-Hizmetler’ kategorisinde iki proje ödülü paylaştı:
Milli Kütüphane Başkanlığı “Görme Engelli Vatandaşlara Sesli Kitap Hizmeti” projesi ve Söke Ovası Sulama Birliği, “Söke Ovası Akıllı Sulama Projesi (Akıllı Ova)”,
Kamudan İş Dünyasına e-Hizmetler’ kategorisinde Adalet Bakanlığı “UYAP Kurum Portal Bilgi Sistemi”,
‘Kamudan Kamuya e-Hizmetler’ kategorisinde ise İçişleri Bakanlığı “e-İçişleri” projesi
adlı projeler ödül aldı.
“Yerel Yönetimlere Yönelik Kategorilerde ise;
Büyük Ölçekli Belediye Kategorisi’nde Konya Büyükşehir Belediyesi, “Konya Şehir Rehberi Uygulaması”,
Orta Ölçekli Belediye Kategorisi’nde Bakırköy Belediyesi “Artırılmış Gerçeklik (AG) Destekli Afet Yönetimi ve Mobil Belediyecilik Uygulamaları” adlı projeler ödüle layık görüldü.
Ayrıca 10.eTR Ödülleri’ne özel olarak, önceki yıllarda eTR ödülü almış olan projelerin gelişimlerinin takip edilmesi ve projelerin kazanımlarının değerlendirilmesi sonucunda TÜSİAD-TBV eTR Yürütme Kurulu tarafından verilen En İyi Gelişim Gösteren Proje” ödülüne Orman Genel Müdürlüğü, “Orman Yangın Yönetim Sistemi” projesi ile sahip oldu.
Bu kategorilerin dışında modern devlet anlayışını destekleyen, şeffaflık, sosyal sorumluluk gibi ilkeleri benimsemiş uygulamalar arasından Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı’naİtfaiye Araç Eğitim Simulasyonuprojesiyle TÜSİAD-TBV eTR Yürütme Kurulu tarafından Özel Ödül verildi.
“TÜSİAD-TBV 10. eTR Ödülleri” töreninde TBMM Başkanı Cemil Çiçek, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner, TBV Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Eczacıbaşı, TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Teknoloji, İnovasyon ve Bilgi Toplumu Komisyonu Başkanı Erman Ilıcak birer konuşma yaparken, National Center for Digital Government (NCDG) Direktörü ve Dünya Ekonomik Forumu, Devletlerin Geleceği - Küresel Gündem Konseyi Üyesi Prof. Jane Fountain konuk konuşmacı olarak yer aldı.
TBMM Başkanı Cemil Çiçek yaptığı konuşmada, 10 yıldır TÜSİAD ve TBV tarafından düzenlenen ve TBMM olarak 3 yıldır ev sahipliği yaptıkları eTR Ödülleri’nin, Türkiye’nin geleceği açısından desteklenmesini önemli bulduğunu belirtti. Kurum ve belediyelerin vatandaşa eDevlet hizmeti sunmasının bir gereklilik olduğunu paylaşan Çiçek, kamu hizmetlerinin etkin olmasında en vazgeçilmez unsurun bilgi ve iletişim teknolojileri olduğunu belitti. Çiçek, Dünyadaki rekabet gücümüzün artması için bilgi ve teknolojiyi tüketmek kadar üretmenin de önemine değindi.
TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner; “eTR Ödülleri ile, e-Türkiye amacına yönelik çalışan kamu kurumları ve yerel yönetimleri kamuoyunda daha fazla görünür kılmayı, iyi uygulamaları ve deneyimleri paylaşmayı hedefliyoruz. eDevlet uygulamaları, daha verimli hizmet ve daha demokratik bir yönetişim anlayışını güçlendiriyor. eDevlet katılımcı, paylaşımcı ve etkileşimli bir vatandaş-devlet ilişkisi kurmak için önemli bir fırsat sunuyor.” dedi.
TÜSİAD-TBV işbirliği ve Deloitte'un katkılarıyla "eDevlet/e-Belediye Kullanıcı Memnuniyet Araştırması" yayınladıklarını belirten Boyner, “eDevlet/e-Belediye uygulamalarının vatandaş ve iş dünyası için en önemli avantajları, zamandan ve maliyetten tasarruf sağlaması... Bu kolaylıkların daha geniş kitlelerce bilinmesini sağlamak için farkındalık çalışmalarını artırmak önemli. Çünkü bu hizmetlerin bilinirliği ve internete güven arttıkça, eDevlet kullanımı da artacak.” açıklamasında bulundu.
Boyner, ”eTR Ödülleri, TÜSİAD ve TBV olarak, daha müreffeh bir Türkiye için, kamu yararına düzenlediğimiz bir etkinliktir. eTR Ödülleri için aldığımız her başvurunun, yeni geliştirilen her projenin bilgi toplumuna dönüşüm yolunda çok önemli katkı sağladığına inanıyoruz” dedi.
Bu yıl onuncusu düzenlenen eTR Ödülleri’ne 56 projenin başvurduğunu ve 10 yılda alınan toplam başvuru sayısının 297'ye ulaştığını belirten TBV Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Eczacıbaşı ise, "eTR ödülleri kapsamında 2003-2011 yılları arasında 48 kamu kurumu çeşitli ödüller aldı. Bu sayılar, eTR Ödülleri’mize başvurma heves ve isteğinin sürdüğünü gösterirken bizi de yüreklendiriyor" dedi.
Gençlerin hem internete hem de eDevlet/eBelediye uygulamalarına daha çok güvendiğini ve bu uygulamaları kullandığını söyleyen Eczacıbaşı, "Eğitimde çığır açmasını umut ettiğimiz FATİH Projesi gibi girişimler, çağdaş ve modern içerikle donatılarak, çağdaş bir eğitimi bütün ülke gençliğinin hizmetine ne kadar etkin, hızlı ve verimli bir şekilde sunmaya başlanırsa, gençliğimiz, kendisini, dünyanın acımasız rekabetine o kadar hızlı, etkin ve verimli bir şekilde hazırlama fırsatı bulacak" açıklamasında bulundu.
Eczacıbaşı, eDevlet uygulamalarının, o kuruma, dolayısıyla da devlete tasarruf sağladığını belirterek “Bu uygulamalar sayesinde işler daha çabuk, kolay ve hızlı yapılıyor. Bunun, iş tatminine sağladığı getiriyi para olarak ölçemeyiz. Ancak çalışanın, kurumun yaşam kalitesine yaptığı görünmez katkıyı görmezden gelemeyiz. Bu doğrultuda, on yıldır eTR Ödülü kazanmış bütün kurumlarımızı, tasarruf ve verimlilik hesabı yapmaya davet ediyorum. Hepimiz ülkemizin kaynaklarını bilinçli ve idareli kullanmakla yükümlüyüz. eTR Projeleri, neticede vatandaşın ödediği vergilerle yapılıyor. Vatandaşa, bu projelerle ne kadar tasarruf sağlandığını göstermek, devletin saydamlığına katkı sağlayacaktır. Böylece vatandaşın devlete olan güveni de artacaktır" şeklinde konuştu.
TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Teknoloji, İnovasyon ve Bilgi Toplumu Komisyonu Başkanı Erman Ilıcak, “eTR Ödülleri’nin artan değerinin, eDönüşüme verilen önemin bir göstergesi olduğunu düşünüyoruz. eDevlet uygulamaları, kamu hizmetlerinde kolaylık ve hız sağlarken aynı zamanda şeffaf ve hesap verebilir bir devlet yapısının oluşmasına da katkı sağlamaktadır. e-Dönüşüm Türkiye Projesinin başlatılması ile birlikte kamu hizmetleri sunumunda bilişim ve haberleşme teknolojileri kullanımı giderek yaygınlaşmıştır. eDevlet uygulamalarının, yapılan yatırımlarla hem yaygınlığının hem de kullanımının artığını gözlemliyoruz” açıklamasında bulundu.
“eTR Ödülleri Töreni”ne ana tema konuşmacısı olarak katılan National Center for Digital Government (NCDG) Direktörü ve Dünya Ekonomik Forumu, Devletlerin Geleceği - Küresel Gündem Konseyi Üyesi Prof. Jane Fountain de, TÜSİAD-TBV işbirliği ile düzenlenen eTR Ödülleri töreninde bulunmaktan onur duyduğunu belirterek “eDevlet uygulamalarının daha şeffaf, daha ulaşılabilir ve daha basit olması kullanılabilirlik ve etkinlik açısından önemlidir. Türkiye eDevlet uygulamalarında yenilikçi yaklaşımlar geliştiriyor. eTR Ödülleri finalist projeleri de yenilikçi uygulamalar olarak ön plana çıkıyor. Türkiye eDevlet uygulamalarında yaptığı yeniliklerle dikkat çeken bir ülke oldu." dedi.
eTR Ödülleri Jürisini oluşturan isimler şöyle sıralandı (soyadlarına göre alfabetik sırayla): TÜSİAD Ankara Daimi Temsilcisi ve TÜSİAD TBMM ile İlişkiler Sorumlusu Eray Akdağ, Index Ankara Bölge Müdürü Özcan Akdeniz, ODTÜ Enformatik Enstitüsü Müdür Yardımcısı ve eDevlet Araştırma Merkezi Başkanı Dr. Ali Arifoğlu, Kalkınma Bakanlığı Bilgi Toplumu Dairesi Başkanı Emin Sadık Aydın, TODAİE Öğretim Üyesi ve TODAEİ eDevlet Araştırma Merkezi (eDEM) Başkanı Prof. Dr. Türksel Kaya Bensghir, ODTÜ Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kürşat Çağıltay, Posta Gazetesi Ankara Temsilcisi Hakan Çelik, Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Metehan Demir, TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Kıvanç Dinçer, TBMM Genel Sekreter Yardımcısı (Bilgi ve Bilişim Hizmetleri) Ercan Durdular, Microsoft Türkiye Kamu İşleri ve Sosyal Sorumluluk Programları Müdürü Erdem Erkul, SİNERJİTÜRK Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Raşit Gülhan, TBV Ankara Temsilcisi ve Verisis Genel Müdürü Aydın Kolat, Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Şeref Sarıoğlu, TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı Başkanı Ali Özer veIBM Satış Mehmet Ziya Telli.
eTR Ödülleri, TÜSİAD ve TBV tarafından Türkiye’nin AB’ye uyum sürecinde rekabeti artırıcı, bilgiye dayalı, e-hizmetlere odaklanmış dönüşümünü hızlandırmak amacıyla ilk olarak 2003 yılında düzenlenmişti.  Ayrıntılı bilgi için: (www.etrodulleri.org)