Huawei Akademi bulut bilişim ve LTE’ye yöneliyor

 

Eğitim alanında endüstri ve akademi dünyasına sağladığı katkıyla kendini kanıtlayan Huawei Akademi, rotasını bulut bilişim ve LTE’ye çeviriyor.
Dünyanın lider bilişim ve haberleşme teknolojileri sağlayıcılarından Huawei bünyesinde bulunan Huawei Akademi, önümüzdeki dönemde gündeme damgasını vuracak yeni alanlara yönelecek. Bugüne kadar eğitim alanında endüstri ve akademi dünyasına sağladığı katkıyla kendini kanıtlayan Huawei Akademi, 2013 yılından itibaren bulut bilişim ve LTE konularında da eğitim programlarına yer verecek.

Kalifiye kadroların yetişmesine katkı sağlayacak
Huawei Akademi Eğitim Direktörü Yücel Aslanbaş konu hakkındaki görüşlerini şu sözlerle dile getiriyor: “Huawei Akademi’de bugüne kadar müşterilerine 3900 sınıf/gün Ürün Teknik Eğitimi sağlandı ve yenilenen eğitim merkezimizin olanakları çerçevesinde 2013 yılından itibaren bu miktarın büyük bir artış göstermesi planlanıyor. Ürün teknik özelliklerine ve müşteri eğitim gereksinimlerine dayanarak, Huawei teknik eğitim bölümü özel öğrenme ve beceri gelişimini kolaylaştıran değişik alanlarda eğitimler sağlıyor. Huawei Teknik Eğitim çözümleri, müşterilere ve iş ortaklarına, işletme-bakım yeteneklerinin geliştirilmesinde, istikrarlı bir ağ operasyonu sağlanmasında, ağ kalitesinin artırması ve rekabet avantajı elde etmelerinde yardımcı oluyor. Önümüzdeki dönemde endüstrinin önde gelen teknolojileri olan Bulut Bilişim ve LTE konusunda vereceğimiz eğitimlerle kalifiye uzman kadroların yetişmesine katkı sağlayacağız.”

Yeni eğitim programları
2013 yılından itibaren LTE, IP ve Bulut bilişim konularında sertifika eğitimlerine başlanacaktır. Bu eğitimler üç sevide verilecek olup katılımcılar ayrı ayrı sertifikalara sahip olacaklardır. Sertifika sınavları Huawei’nin küresel test sağlayıcısı PEARSON VUE tarafından yapılan söz konusu eğitimler telekom operatörleri, kamu kurumları, üniversite öğrencileri ve bilişim alanında kariyer hedefleyen kişilere sunuluyor.
Yerel ekonomiyi canlandırmaya ve faaliyetlerinde toplumsal ilerlemeyi desteklemeye önem veren Huawei, üniversiteler ve sanayi arasındaki işbirliğini bir yatırım önceliği olarak tespit etti ve başlangıçta 20 milyon doları aşan yatırım maliyeti ile Ekim 2008'de İstanbul Teknik Üniversitesi ile ortaklaşa Yeni Nesil Teknolojileri Laboratuarı’nda eğitim hizmetlerine başladı. Eğitim kapasitesi 2010 yılında Huawei merkez binasında üç derslik ve bir laboratuar ile arttırıldı. Huawei Akademi adı altında 2012 yılı başında 1,000 metrekarelik alanıyla hizmet vermeye başlayan yeni eğitim merkezinde 2. Ve 3.Nesil (2N/3N), iletim, veri haberleşmesi, MSAN, NGN, çekirdek ağ, IPDSLAM ekipmanı ile donatılmış 6 derslik, 2 küçük atölye odası ve üç laboratuar ile müşterilere, alt-yüklenicilere ve yerel personele eğitim imkanı sağlıyor. Söz konusu ek yatırımlarla Huawei Eğitim merkezi eğitim kapasitesini iki katına çıkartarak daha geniş kitlelere eğitim vermeye başladı.
2011 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi ile başlatılan yeni bir işbirliğiyle, Huawei Akademi sadece Huawei Türkiye çalışanları ve iş ortaklarına değil, aynı zamanda üniversite öğrencileri ve akademisyenlere de hizmet veriyor.
Kurumsal sosyal sorumluluk anlayışı çerçevesinde Türkiye’nin Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) gibi önde gelen kurumlarının yanı sıra; komşu ülkelerin kamu kurumlarıyla işbirliğine giden Huawei, çeşitli eğitimler gerçekleştirdi. Bu çerçevede bilgi ve iletişim teknolojileri alanında gelişmeyi desteklemek amacıyla Kosova, Bosna Hersek, Makedonya ve Sudan’dan gelen yeni mezunlara çeşitli Huawei’nin İstanbul’daki eğitim merkezinde sektör eğitimleri verilmiş bulunmakta.

Huawei
Huawei lider bir bilişim ve haberleşme teknolojileri çözüm sağlayıcısı durumunda. Müşteri odaklı inovasyon ve güçlü iş ortaklıklarıyla, telekom ağları, cihazlar ve bulut bilişim alanında uçtan uca çözüm avantajları sağlamakta. Telekom operatörleri, kurumlar ve son kullanıcılara sunduğumuz rekabetçi çözüm ve ürünleriyle maksimum değeri sağlamak en öncelikli hedefler arasında yer almakta. 150’den fazla ülkede kullanılmakta olan ürün ve çözümlerden halen dünya nüfusunun üçte birinden fazlası yararlanmakta. Daha fazla bilgi için, Huawei’nin (www.huawei.com) adresindeki sitesine bağlanabilirsiniz.