Şirketlerin verileri Ankara’da Turkcell’e emanet

 

Şirketler felaket anında Turkcell sayesinde çalışmaya devam edecekler.
Turkcell, ileri teknolojilerle donatılmış yeni nesil olağanüstü durum merkezini Ankara Söğütözü’nde açtı. Tamamı Turkcell mühendisleri tarafından uluslararası standartlara uygun tasarlanan merkez, Turkcell’in kurumsal müşterilerine hizmet verecek.
Tier 3 standartlarına uygun tasarlanan veri merkezi, 96 saatlik kesintide bile çalışmaya devam edebilecek. Bölge içerisinde sistem yönetimi için 6, enerji ve altyapı ile ilgili 5 kişi 7/24 hizmet vermek üzere görev yapıyor.
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Tayfun Acarer açılışta yaptığı konuşmasında, “Veri merkezlerinin Türkiye'de gelişimini çok önemsediklerini ve BTK olarak bu merkezlerin ülkemizde gelişimini desteklediklerini" söyledi. Acarer, Türkiye' de BHT-Bilişim ve Haberleşme Teknolojileri sektörünün her yıl ortalama %10 büyüdüğünü, veri trafiğinin ve veri miktarının ise çok daha hızla arttığını, bu nedenle veri merkezlerinin kapasitelerinin hızla artırılması gerektiğini belirterek özellikle Bilgi Güvenliği ve kişisel verilerin gizliliği açısından, bilişim sistemlerine ilişkin verilerin ve Veri Merkezlerinin Türkiye'de bulundurulmasının çok önemli olduğunu vurguladı.
İlker Kuruöz açılışın ardından şunları söyledi: “Olağanüstü Durum Merkezimiz sayesinde verilerini Turkcell’de tutan şirketler felaket anında da çalışmaya devam edebilecekler. Ekolojik dengeye daha duyarlı, ülkenin enerji tüketimine daha az yük yaratan çevreci bir merkezi hayata geçirmiş durumdayız. Dünya klasmanında yazılım ve uygulamalar geliştiren mühendislerimiz, bu kez veri merkezinin tasarımında görev yaptılar. Merkezin tasarımında kabinetten iklimlendirmeye, veri merkezi tasarım ve uygulama alanında da Türkiye’de ilklerini hayata geçirmeye devam ediyoruz. Ankara aynı zamanda bizim bölgesel ihtiyaçları karşılayacağımız bir bulut merkezimiz konumunda. Bu bölgede bulunan müşterilerimiz, uzaktan veri yedekleme, sanal sunucu ve kurumsal e-posta gibi ihtiyaçlarını Ankara’daki yeni nesil veri merkezimizdeki Akıllı Bulut platformundan sağlayabilecekler.”

Merkez 1,000 şirkete hizmet verecek
Anakara’da Söğüzözü’nde kurulan Olağanüstü Durum Merkezi küçük ve orta ölçekli 1,000 şirketin ihtiyacını karşılayabilecek bir kapasiteye sahip. Ankara’daki Olağanüstü Durum Merkezi’nin, şirketler ve kurumların verileri için ikinci bir adres olması planlanıyor. Burada en temel sunucu barındırma ve disk alanı gibi hizmetlerin yanı sıra; yedekleme hizmetleri, sanal sunucular ve birçok yeni nesil bulut servisleri verilecek. Ayrıca siber saldırılara karşı etkin DDOS koruma sistemleri ve güvenlik duvarı ile donatılmış veri merkezinde Turkcell Superonline fiber omurgası ile yedekli erişim altyapısı sağlanıyor.
Turkcell’in Türkiye’de 3 büyük şehirde bulunan veri merkezleri, Söğütözü’ndeki merkezle birlikte toplamda 7 bölgeye çıkmış oldu. İstanbul’da Maltepe, Davutpaşa, Kartal, Dudullu, Yenibosna; Ankara’da Söğütözü’nde; İzmir’de Bornova’da bulunan veri merkezlerinin büyüklüğü 7,000 metrekareye ulaştı.

Yerli kabinet
Yeni nesil veri merkezinin içindeki kabinetler, Turkcell mühendisleri tarafından tasarlandı ve geliştirildi. Turkcell, artık tüm veri merkezlerinde Türkiye’de üretilen ve Turkcell mühendisleri tarafından tasarlanan bu kabinetleri kullanacak. Üretilen kabinetlerin bölgede ihraç edilmesi planlanıyor.
Söğütözü’ndeki binanın iç bölümlerinin iklimlendirmesi dünyada sayılı “kapalı klima oda” tekniği ile yapıldı. Dünyada AT&T gibi büyük operatörler tarafından kullanılan kapalı klima oda tekniği Türkiye’de ilk kez Turkcell tarafından hayata geçirildi.
Turkcell’in bu veri merkezinin yıllık PUE (Power Utilization Efficiency – Güç Kullanım Etkinliği) ortalaması dünyadaki emsallerini geride bırakıyor: 1,4’ün altında. Bu değer dünyaca tanınmış veri merkezi liderlerine çok yakın. Değerin ölçümlenmesinde toplam güç gereksinimlerini, mekanik soğutma kapasiteleri, kabin başına kilovat değeri, yükseltilmiş zemin alanı ve tesis için kullanılabilirlik seviyesi gibi planlama ölçütleri dikkate alınıyor.

Nobelli Muhammed Yunus’tan Turkcell ve TİSVA’nın ‘Ekonomiye Kadın Gücü’ projesine tam destek
Turkcell, Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) işbirliğiyle başlattığı “Ekonomiye Kadın Gücü” projesi kapsamında, daha çok kadına mikro kredi sağlamak üzere anlamlı bir etkinliğe imza attı. İstanbul Conrad Otel’de iş, siyaset ve sanat dünyasının önde gelen isimlerinin katılımıyla düzenlenen özel destek gecesinin onur konuğu mikro kredi fikrinin öncüsü Nobel Ödüllü Bangladeşli iktisatçı Muhammed Yunus’tu.

Tek gecede 400 bin TL’lik ek kaynak
Geceye katılan iş dünyasının önde gelen isimlerinin katkılarıyla 400 bin TL ek kaynak toplandı. Tamamı Ekonomiye Kadın Gücü fon havuzuna aktarılacak olan 400 bin TL ile yaklaşık bin kadın daha işini kurarak hayallerine kavuşabilecek. Gecede Ekonomiye Kadın Gücü projesi sayesinde ihtiyaç duyduğu krediyi almaya hak kazanan ilk girişimci olan Reyhan Hanım’a da 2 bin TL’Lik sembolik çeki Muhammed Yunus tarafından takdim edildi.

Muhammed Yunus: Turkcell’in teknolojisiyle mikrokredi büyük yol katetti
Aynı zamanda Ekonomiye Kadın Gücü Projesi Danışma Kurulu Onursal Başkanı da olan Muhammed Yunus gecede yaptığı konuşmada, “Türkiye’de mikro kredi 2003 yılında Diyarbakır’da küçük bir proje olarak başladı. O zamandan bu yana Türkiye’ye birçok kez geldim ve her geldiğimde çok büyük yol alındığını ve mikro kredinin hayal dahi edilemeyecek derece büyüdüğünü gördüm. 55 bin kadının hayatını nasıl değiştirdiğine şahit oldum. Ancak bu kez Diyarbakır’da küçük bir program olarak başlayan mikro kredi sisteminin Turkcell’in desteği ve teknolojisiyle çok daha büyük bir yol kat ettiğini görüyoruz. Sistem aynı ama teknolojinin gücü harika“ dedi.

“GSM kadınların dönüşümünü sağladı”
GSM telefonların sadece bir konuşma aracı olmaktan çıkıp bütün toplumu değiştirdiğini vurgulayan Yunus şu örneği de verdi: “Bangladeş’te 90’lı yıllarda köylerdeki kadınlara GSM telefon vermek üzere GrameenPhone’u kurduk. Herkes bunu çılgın bir fikir olarak gördü ve “Yoksul kadınlar kimi arayacak” diye küçümsedi. Amacımız kadınların birilerini araması değildi. Bu telefonları başkalarına kiralayarak para kazanmalarıydı. Lisans aldık, kadınlara kredi ile GSM telefonu verdik. Herkes bu telefonları kiralamaya başladı. Bir anda o kadar ilgi gördü ki 500 bin telefoncu kadın ortaya çıktı. O kadar çok para kazandılar ki… Bu işten para kazanırken, bu süreçte o köylü Bangladeşli kadınların dönüşümü de başlamış oldu. Çünkü dış dünya ile haberleşmeleri başladı. GSM telefonundan başbakanı, içişleri bakanını, emniyet müdürünü, medyayı, yakınlarını aramayla başladılar. Telefonu başka amaçlar için de kullanmaya başladılar. Bir anda telefon Alaaddin’in sihirli lambasına döndü ve içinden her istediğinizi yapan sanal bir Cin çıktı.

Sorunların çözümü için sosyal işletme modeli
Mikro finans kadar sosyal işletme modelinin de önemli olduğuna dikkat çeken Muhammed Yunus; “Hepimizin bir sorunu çözme için kapasitesi var sadece bu kapasiteyi kullanmıyoruz. Eğer bir sorunun küçücük bir parçasını bile çözebilirsek bu dünyayı fethetmek kadar önemlidir. Bu nedenle çok dar kapsamlı da olsa bir ihtiyacı karşılama bir soruna çözüm bulmak için sosyal işletme modeli kullanılabilir. Örneğin biz, Bangladeş’te çok yaygın olan kataraktan dolayı görme kaybıyla mücadele için kendi kendini döndürecek bir hastane kurduk. Parası olan 37 dolar verdi tedavi için, olmayan bir dolar, yarım dolar… Yani parası olmayanın masrafını olandan karşılamış olduk. Bu model öyle başarılı oldu ki peş peşe hastaneler açtık hepsi kendini döndürür hale geldi ve yılda 10 bin ameliyat kapasitesine ulaştık. Bu sosyal işletme ile kar amacı gütmeden yüzbinlerce kişiyi görme kaybına mahkûm olmaktan kurtardık.

Süreyya Ciliv: Daha iyi daha güvenli bir gelecek için kadınlarımızın yanındayız
Gecenin açılış konuşmasını yapan Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv de şunları kaydetti:
 “Turkcell olarak, kadınlarımızın güçlenmesi ve yalnız olmadıklarını bilmeleri için çıktığımız yolda çalışmalarımıza devam ediyoruz. Teknolojik altyapımızla, kadınlarımıza sağladığımız istihdamla, kadınlarımızı ekonomiye katmak için hayata geçirdiğimiz sosyal sorumluluk projelerimizle, Kardelen kızlarımıza verdiğimiz eğitim burslarıyla, girişimcilikle kısacası her alanda kadınlarımızın yanındayız. Kadının güçlenmesi, toplumda hak ettiği yerde olması için fırsat eşitliği çok önemli. Bildiğiniz gibi kısa süre önce GSM’den kalkınma seferberliği başlattık. Hedefimiz, kadınlarımızın işini kurması, kalması, güçlenerek geleceğe güvenle bakmaları. Türkiye’deki 37 milyon kadının sadece 7 milyonu çalışıyor. Kadınlarımızın ekonomiye katkısını artırırsak Türkiye’nin büyümesini de ivmelendirmiş olacağız. Kadınlarımızın hayallerini gerçekleştirmek için, FON yazıp 5886’ya göndermeniz yeterli. Bu seferberliğe destek olmak için bu gece bizleri, kadınlarımızı yalnız bırakmayan başta Muhammed Yunus olmak üzere tüm dostlarımıza teşekkür ediyorum.

Akgül: Yoksulluğun olmadığı bir Türkiye mümkün
TİSVA Başkanı Prof. Dr. Aziz Akgül ise yaptığı konuşmada, “2003 yılında Diyarbakır’da 6 kişi ile başladık, bugün 65 ilde yaklaşık 55 bin kadına mikro kredi sistemimizle ulaşıyoruz. Ama hala milyonlarca kadınımız daha işini kurabilmek için maddi ihtiyaç içerisinde. Turkcell’le birlikte hayata geçirdiğimiz “Ekonomiye Kadın Gücü” bu manada müthiş bir itici güç oldu. Mikro kredi tahsilat sürecini NFC teknolojisiyle bütünleştirerek dünyada bu alanda bir ilke de imza attık. Turkcell teknolojisi ile mikro kredi alanında yepyeni bir çığır açtı. Turkcell’in Ekonomiye Kadın Gücü Projesi ve teknolojik altyapısıyla 2023 yılında Muhammed Yunus’un da benim de sizlerin de hayal ettiği yoksulluğun olmadığı ilk ülke olabiliriz. Bu mümkün, hayal değil. Turkcell’in desteğiyle tek kuruş kamu kaynağı kullanmadan Türkiye’yi kalkındırabiliriz.”

Turkcell’den tek kotayı farklı cihazlara bölüştüren “paylaşımlı İnternet” paketleri
Turkcell, kaliteli ve hızlı İnternetin tadına varmak isteyenlere tek bir İnternet paketi satın alarak, paketin içeriğindeki kotayı paylaşımlı kullanma fırsatı sağlıyor. VINN, VINN Wi-Fi ya da tablet bilgisayar seçeneklerinden birini de içeren paylaşımlı İnternet paketleri, ayda 29,90 TL’den başlayan tekliflerle tüketiciyle buluşuyor.
 “VINN’ı içinde Paylaşımlı VINN”, “VINN Wi-Fi’ı içinde Paylaşımlı VINN Wi-Fi” ya da “Tablet bilgisayarı içinde Paylaşımlı Tablet” paketlerinden birini alan Turkcell’liler, paketlerindeki kotayı aylık 9,90 TL karşılığında istedikleri hatlarla paylaşabiliyor. Kontrat süresince istediği üyeyi kotaya dahil edip çıkarma şansına sahip olan aboneler, çıkardıkları üyeler için herhangi bir cayma ücreti ödemiyor.
Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Emre Sayın, en önemli eğilimlerden birinin mobil İnternet olduğu günümüzde müşterilerinin bu yeni dünyanın sunduğu nimetlerden faydalanması için en uygun koşulları sağlamak üzere ürünler geliştirdiklerini belirtti. Sayın, “VINN’ı, VINN WiFi’ı ya da tablet bilgisayarı içinde seçeneklerle sunduğumuz paylaşımlı İnternet paketlerimiz ile abonelerimiz kotalarını İnternete bağlanmak için kullandıkları farklı cihazlar arasında paylaştırabiliyor. Yoğun İnternet kullanımı olmayan abonelerimiz ise, hayatlarını paylaştıkça güzelleştirmeyi tercih ederek kotalarından sevdiklerinin de yararlanmasını sağlayabiliyor” dedi.
Paylaşımlı VINN, VINN Wi-Fi ve Tablet bilgisayar paketleri için paketlerin kota ve kontrat sürelerine göre aylık ücretleri şöyle:

Paket

Kontrat süresi

Kota

Ön Ödeme

Aylık ücret

Üyelik Ücreti

VINN'ı içinde Paylaşımlı VINN

12 ay

4 GB

29,90 TL

29,90 TL

Eklenen hat başına aylık 9,90 TL

12 ay

8 GB

49,90 TL

VINN Wi-Fi'ı içinde Paylaşımlı VINN Wi-Fi

12 ay

4 GB

38,90 TL

12 ay

8 GB

58,90 TL

Tablet bilgisayarı içinde Paylaşımlı Tablet

24 ay

8 GB

-

74TL’den başlayan fiyatlarla

Sadece İnternet paketi almayı tercih eden bireysel faturalı hat sahipleri de paylaşımlı İnternet paketlerinden aşağıdaki fiyatlarla faydalanabilir:

Kota

Paket Ücreti

Üyelik Ücreti

Aylık

4GB

39 TL

Eklenen hat başına aylık 9,90 TL

Aylık

8GB

69 TL

12 ay kontratlı

5GB

29,90 TL

12 ay kontratlı

10GB

49,90 TL

Turkcell, seste de paketleri ortaklaştırıyor
Abonelerinin tüm haberleşme ihtiyaçlarını en uygun koşullarda karşılamayı hedefleyen Turkcell, ses paketlerinde de ortak kullanım fırsatı sunuyor. Sabit hat yönüne 300 dakika ve Sabah 06:00’dan akşam 18:00’e kadar bedava 1,000 dakika içeren “Paylaşımlı Konuşma Paketi”, 14,90 TL’ye abonelerle buluşuyor. Faturalı abonelere yönelik paket, toplam üç faturalı abone tarafından ortak kullanılabiliyor.

Turkcell Müzik’in yenilenmiş Android tablet bilgisayar sürümü “Turkcell Müzik HD”
Türkiye’nin sayısal müzik platformu Turkcell Müzik, 3 milyonun üzerindeki yerli ve yabancı şarkıdan oluşan geniş arşiviyle müzikseverlere sunduğu kaliteli müzik deneyimini bir adım öteye taşıyor. Turkcell Müzik uygulamasının Android Tablet’e özel olarak geliştirilen “Turkcell Müzik HD”, “Yeni Arama”, “Yeni Oynat” ve “Yeni Paylaş” özellikleriyle fark yaratıyor. Sesli aramaya imkan veren ilk özellik ile aranılan şarkı, sanatçı ya da albüme ulaşmak için ismini sesli olarak söylemek yeterli olurken, “Konuş & Çal” sayesinde bulunan en yakın sonuçlar otomatik olarak çalmaya başlıyor.
“Yeni Oynat” altında yer alan ve müzik uygulamalarında en çok arananlardan olan “Equalizer” özelliği, dinleyicilerin sesi kendi isteklerine göre filtrelemesine imkan tanıyor.
“Salla&Paylaş” özelliği ise iki Android tablet bilgisayar kullanıcısının tek bir sallama hareketiyle sevdikleri şarkıları paylaşmalarını sağlıyor. “Carousel”de şarkı görselini seçip tabletler uygulama açıkken sallandığında, paylaşılan şarkı diğer tabletteki Turkcell Müzik uygulaması tarafından aktarılarak, otomatik şekilde çalmaya başlıyor. 
Turkcell Müzik HD uygulaması (www.tmarket.com) ve Google Play’den indirilebiliyor.

Turkcell Müzik nedir?
Müzikseverlere en ucuz yasal MP3 sunan platform olan Turkcell Müzik sayesinde tüm müzikseverler; 3 milyondan fazla şarkı içinden istedikleri şarkı, albüm ya da sanatçıyı arayarak dinleyebiliyor, sevdikleri sanatçı adını kaydederek sanatçı radyolarına ulaşabiliyor, en iyi ve en yeni şarkı listelerine erişebiliyor ve 16 radyo türü arasından seçim yaparak müzik zevklerine uygun olarak önerilen şarkıları ücretsiz olarak dinleyebiliyor. Beğendikleri şarkıları Facebook, Twitter ya da e-posta ile paylaşabilen ya da özel kullanıcı listelerine ekleyebilen Turkcell Müzik kullanıcıları, SoundHound ile çalan şarkının ne olduğunu birkaç saniye içerisinde öğrenme imkanına da sahip oluyor.

Ekonomiye Kadın Gücü
Ekonomiye Kadın Gücü projesi, dar gelirli kadınların ekonomik üretime katılımını teşvik etmek, sosyal ve ekonomik olarak güçlenmelerine katkıda bulunmak amacıyla, kadınların gelir getirici bir işe başlamasına veya işini büyütmesine destek olmayı hedefliyor. Turkcell ve TİSVA’nın ortaklaşa hayata geçirdiği bu kalkınma seferberliği bir mobil operatör ile mikro finans kuruluşunu bir araya getiren dünyanın ilk sosyal borçlanma projesi.
Bu örnek sosyal borçlanma modeliyle kadınlara ek maddi fon sağlanması ve 4 yılda 100 bin kadına ulaşılması amaçlanıyor. Ayrıca, Türkiye’de ilk defa mikro kredinin verilmesi ve tahsil edilmesi süreçlerine mobil teknolojileri bütünleştirilerek; TİSVA’nın saha operasyonlarında kredi verme ve tahsilat süreçlerinde nakit akışının azaltılarak elektronik paraya geçmesi; operasyon verimliliğinin artırılmasına katkı sağlanması hedefleniyor.
Projeye (www.ekonomiyekadingucu.com) sitesi üzerinden istenildiği miktarda destek vermek mümkün. Dileyenler FON yazıp 5886’ya kısa mesaj göndererek proje havuzuna 5 TL bağış yapılabiliyor. (Operatör farkı gözetmeksizin 5886’ya gönderilen her kısa mesaj ve bilgilendirme mesajı ücretsiz)

Muhammed Yunus
Muhammed Yunus mikro kredi kavramını bulan ve geliştiren bankacı ve ekonomi profesörüdür. Mikro kredi konusunda tüm dünyaya öncülük eden Grameen Bankası’nın da kurucusu olan Bangladeşli profesör, 2006 yılında sosyal ve ekonomik gelişim yönünde yaptığı katkılardan ötürü Nobel Barış Ödülü’ne layık bulundu. 2012’de Glascow Caledonian University’e rektör olarak atandı. Bunun dışında Birleşmiş Milletler Fonu’nda Yönetim Kurulu Üyesidir. 2008 yılında hazırlanan “Dünyanın ilk 100 Entellektüeli” listesinde 2. sırada yer alan Yunus, “Banker to the Poor” (Fakirlerin Bankacısı) kitabının da yazarı.
Mikrokredi serüvenine 70’li yıllarda kendi cebinden verdiği 27 dolar ile başlayan Muhammed Yunus bugün dünyanın pek çok ülkesinde milyonlarca kadına milyarlarca dolar mikro kredi sağlamakta.
Yunus’un Ekonomiye Kadın Gücü projesinin Danışma Kurulu Onursal Başkanı durumunda.
Muhammed Yunus mikro kredi çalışmalarıyla sağlanan başarıdan sonra, şimdi de dünyadaki sosyal sorunların çözümü ve sürdürülebilir kaynaklar için “sosyal işletme”lerin yaygınlaşması konusunda önderlik yapıyor.