Vodafone Türkiye büyümesini ve pazar payı artışını sürdürürken, kârlılığını da artırdı

 

2012-13 mali yılının Nisan-Eylül 2012 dönemine ait yarıyıl sonuçları açıklandı.
Vodafone Türkiye’nin toplam gelirleri 2012-13 mali yılının ilk yarısında bir önceki mali yılın aynı dönemine göre %19,1 artışla 2,7 milyar TL’ye ulaştı. İlk yarıyıl sonu itibariyle, abone sayısı 18,7 milyona ve mobil gelir pazar payı %28,9 seviyesine yükseldi.
Vodafone, 2012-13 mali yılının Nisan-Eylül 2012 dönemine ait yarıyıl sonuçlarını açıkladı.
Vodafone Türkiye’nin toplam gelirleri 2012-13 mali yılının ilk yarısında bir önceki mali yılın aynı dönemine göre %19,1 artışla 2,7 milyar TL’ye ulaşırken, şirket 12 çeyrektir çift haneli büyümesini devam ettirdi. Vodafone Türkiye’nin mobil gelir pazar payı mali yılının ikinci çeyreğinde, bir evvelki çeyreğe göre 0,4 puan artarak %28,9’a yükseldi.
Şirketin toplam abone sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 0,9 milyon artarak 18,7 milyon olarak gerçekleşti. Faturalı abone sayısı ise geçen yılın aynı dönemine göre 1,2 milyon artış ile 6,5 milyona çıkarak şimdiye kadarki en yüksek seviyeye ulaştı.
Vodafone Türkiye’nin faturalı ve faturasız aboneler için ortalama ARPU’su (abone başına gelir) mali yılının ikinci çeyreğinde 22,3 TL olarak gerçekleşti. Şirketin, 2012-13 mali yılının ilk yarısında Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kâr (FAVÖK)’ü 454 milyon TL’ye ve FAVÖK marjı da geçen yılın aynı dönemine göre 1,7 puan artışla %16,9’a yükseldi.

Mobil internet gelirlerinde %101 artış
Şirketin, akıllı cihaz kullanım oranı geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık iki kat artışla %17,7’lik seviyeye çıkarması, mobil İnternet ve veri gelirlerine de yansıdı. Geçen senenin aynı yarıyılına göre mobil İnternet gelirlerinde %101 ve veri gelirlerinde %54 artış kaydetti.

Kurumsal müşteri sınıfında %39’luk büyüme
Şirket en ileri teknolojileri yenilikçi çözümlere dönüştürerek sunduğu, “toplam haberleşme hizmetleri stratejisi” sayesinde kurumsal müşteri sınıfındaki servis gelirlerinde geçen yılın aynı dönemine göre %39 oranında artış kaydetti.

En çok tavsiye edilen yine Vodafone
Net Tavsiye Skoru’nda 5 çeyrektir sürdürdüğü lider konumuyla en çok tavsiye edilen operatör yine Vodafone Türkiye oldu. Vodafone, küresel “akıllı şebeke” uygulamalarını Türkiye’ye aktararak abonelerine dünya kalitesinde kullanıcı deneyimi sağlayan yüksek teknoloji yatırımlarını sürdürdü. Müşterilerine değer katma odaklı sınıflandırma stratejisiyle yenilikçi ürünler sunmaya devam etti. Özellikle faturasız tarifelerin kontrol avantajı ile faturalı hatların kullanım kolaylığını birleştiren ve Türkiye’de bir ilk olan hibrit tarife” tümleşik tarife modelini uygulamaya aldı. Ayrıca, Vodafone uluslararası haberleşme ağında tüm mobil haberleşme hizmetlerinde yurtiçi-yurtdışı fiyat ayrımını ortadan kaldıran “Her Şey Dahil Vodafone Pasaport”u hayata geçirdi.

** Net Tavsiye Skoru: GFK Türkiye Pazar Araştırması firması tarafından yapılan Net Tavsiye Edilme Puanı İzleme araştırmasından alınmıştır ve abonelerimizin yaşadıkları deneyimdeki memnuniyetlerini yakın çevresine tavsiye etme net skorunu göstermektedir.

Vodafone Türkiye yeni süper İnternet kampanyası ile mobil İnternet atağına geçti
Vodafone Türkiye, kampanyasında abonelere ilk olarak yeni Süper İnternet paketlerini sunuyor. Yeni Süper İnternet paketleri kotası dolduğu zaman duruyor böylece tutarını aşmıyor. Kotasını dolduran aboneler, haftalık veya günlük ek paket satın alarak kullanıma devam edebiliyorlar. Daha önce promosyonlu İnternet paketinden faydalanamayanlar için de paketlerin ilk ayı ücretsiz. Mobil haberleşmenin olanaklarını herkes için kolay, anlaşılır ve erişilebilir kılma hedefiyle faaliyet gösteren Vodafone Türkiye, yeni Süper İnternet kampanyasını tanıttı. Vodafone Türkiye, yeni kampanyası ile “herkes için mobil İnternet” atağına geçtiğini duyurdu. Şirket, yeni kampanyası kapsamında tüketicilere yeni mobil İnternet tarifeleri ve Vodafone markalı yeni tablet bilgisayarlar sunacak.
Yeni kampanyasını düzenlediği basın toplantısı ile duyuran Vodafone Türkiye ilk olarak yeni Süper İnternet paketlerini tanıttı. Yeni kampanyada kotasını dolduran aboneler, haftalık veya günlük ek paket satın alarak kullanıma devam edebiliyorlar. Üstelik daha önce promosyonlu İnternet paketi almayanlar için paketler ilk ay ücretsiz sunuluyor.
Geçen şubat ayında Türkiye’de ilk operatör markalı tablet bilgisayarı piyasaya sunan Vodafone Türkiye, yeni kampanyası çerçevesinde şimdi de Smart Tab II’yi iki farklı boyutta abonelerinin beğenisine sunuyor. 7 ve 10 inçlik boyutlardaki Smart Tab II, dünyanın en bilinen PC ve tablet üreticilerinden Lenovo kalitesini barındırması ve piyasadaki en iyi fiyat/performans dengesine sahip tablet olarak öne çıkıyor. 10 inçlik Smart Tab II ile birlikte birçok popüler uygulamanın yanı sıra ilk 2 bin 500 aboneye Lig TV yarı sezon maçları ücretsiz sunulacak. Smart Tab II, günde 1 TL’den başlayan fiyatlarla ve kotasını aşmayan İnternet paketleri ile Vodafone’lularla buluşacak. Yeni Süper İnternet Kampanyası çerçevesinde yeni reklam çalışmalarının de yer alacağının bilgisini veren Vodafone Türkiye; ilk reklamını da basın mensupları ile paylaştı.
Gökhan Öğüt: “Vodafone dünyada en fazla bağlantı ile 3.Nesil (3N)’de lider, Türkiye’de de mobil İnternet’te liderliğe oynuyoruz”. Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Gökhan Öğüt, toplantıda yaptığı konuşmada haberleşmenin sabitten mobile kaydığını ve bugün toplam konuşmaların yüzde 9’unun sabit, yüzde 91’inin de mobil olduğunu belirterek şunları söyledi: “Bu yıl mobil geniş bant İnternet kullanıcı sayısı, sabit İnternet’i geçti. Toplam 19,3 milyon İnternet aboneliğinin 11,6 milyonu mobil abonelik. Temmuz 2009’da sunulmaya başlanan 3N’den yararlanan abone sayısı, Eylül 2012’de 40 milyonu geçti.”
Vodafone’un küresel birikimi ile mobil geniş bant İnternet’te iddialı olduğunu vurgulayan Gökhan Öğüt, şöyle konuştu: “Vodafone, dünyada en fazla 3N bağlantısına sahip operatör**. Vodafone, öncü bir telekomünikasyon şirketi olarak dünyada yeni nesil LTE teknolojisine yön veriyor. Türkiye’de de mobil İnternet’te liderliğe oynuyoruz. 2012-13 mali yılının Nisan-Eylül 2012 dönemine ait yarıyıl sonuçlarına göre, mobil İnternet gelirlerimiz geçen yılın aynı dönemine göre %101, veri gelirlerimiz de %54 arttı. Şebeke ekipman sayımız üç yılda ikiye katlandı. 2009’dan 2012’nin ilk yarısına kadar yaklaşık 4 milyar TL yatırım yaptık. Vodafone Türkiye olarak faaliyetlerimizin ekseni ve odağımız müşteri deneyimini geliştirmek. Bu nedenle modern ve kaliteli teknolojiye sürekli yatırım yapıyor, altyapımızı yeniliyoruz. Her daim erişilebilirlik için sürekliliğe ve operasyon mükemmelliğine odaklanıyoruz. Böylece; abonelerimizin yaklaşık %35’i mobil İnternet kullanıyor, her iki abonemizden biri 3N abonesi. 2010’da lanse ettiğimiz ‘Herkese Mobil İnternet’ stratejimiz çerçevesinde her ihtiyaca uygun mobil İnternet hizmetleri sunmaya devam ediyoruz. ‘Herkese Mobil İnternet’i ulaştırma hedefiyle en ileri teknolojileri, akıllı kapsama kalitemiz ve uygun fiyatlı akıllı cihazlarla birleştirerek, ülkemizde sayısal uçurumun kapanması ve fırsat eşitliği sağlanmasına katkıda bulunmayı kurumsal sorumluluğumuzun bir parçası olarak görüyoruz.”
Fatih Uysal: “Her saniye değişen dünyayı takip etmek için sürekli ‘bağlı’ olmak gerek”
Vodafone Türkiye Pazarlama Direktörü Fatih Uysal da 2011’de başlattıkları Süper İnternet ile GSM’den İnternet’te fırsat eşitliği hareketine devam ettiklerini belirterek şunları söyledi: “GFK’nın yaptığı araştırmaya* göre, Türkiye’de her 10 mobil telefon abonesinden 6’sı “GSM’den İnternet’e ihtiyacım yok” diyor, 4’ü GSM’den İnternet’i pahalı buluyor, 4’ü kota takibinin zor olduğunu belirtiyor. Oysa dünya her saniye değişiyor. Dünyada her saniyede 4 bin 500 tweet atılıyor, Facebook’ta 32 bin ileti beğeniliyor, 55 bin youtube videosu izleniyor ve 55 bin Google araması yapılıyor. Değişen dünyayı takip edebilmek için sürekli bağlı olmak gerekiyor. Abonelerimiz Süper İnternet ile hayatı yakalasınlar diye mobil İnternet’te yepyeni bir dönem başlatıyoruz. Paket tutarını aşmayan ve kotası dolunca duran yeni Süper İnternet paketlerini abonelerimizin hizmetine sunuyoruz. 10 MB’dan 1 GB’a kadar paketlerin kotası dolunca aboneler, haftalık veya günlük ek paket satın alabiliyor. Abonelerimize paket kotalarının %80’ine ve %100’üne gelince gerçek zamanlı bilgilendirme mesajı gönderiyoruz. Üstelik daha önce promosyonlu İnternet paketi almayanlar için paketleri ilk ay ücretsiz sunuyoruz. Herkes cepten İnternet keyfini doya doya yaşasın diye indirimli fiyatlarla 100 MB mobil İnterneti 9 TL, 250 MB’ı 12 TL, 500 MB’ı 17 TL, 1 GB’ı da 21 TL’den sunuyoruz.”

Lenovo kalitesiyle 7 ve 10 inçlik iki farklı boyutta Vodafone Smart Tab II
Fatih Uysal, Türkiye’de mobil İnternet kullanıcılarının yalnızca yüzde 4’ünün tablet bilgisayar kullandığını ve 2015 yılında tablet bilgisayar satışlarının bilgisayar satışlarını geçmesinin beklendiğini ifade ederek şöyle devam etti: “Bu yılın başında sunduğumuz Türkiye’nin ilk operatör markalı tablet bilgisayarı Vodafone Smart Tab 10 büyük beğeniyle karşılandı ve çok kısa sürede tükendi. Bu başarının ardından, herkes tablet bilgisayar sahibi olsun diye Lenovo kalitesiyle yeni Vodafone Smart Tab II tableti abonelerimizin beğenisine 7 ve 10 inç olmak üzere iki farklı boyutta sunuyoruz. Türkiye’yi yine günde 1 TL’den başlayan fiyatlarla en yeni teknolojiyle buluşturacağız. Müşterilerimizin hayatını daha kolay ve eğlenceli hale getirirken, Türkiye’nin bilgi toplumuna dönüşümüne katkı sunmaya devam edeceğiz.”

Vodafone Smart Tab II teknik özellikler
Smart Tab II - 10 inch

 • Birçok popüler uygulama ile birlikte Lig TV yarı sezon maç izleme keyfi ilk 2,500 kullanıcıya ücretsiz
 • 250 MB, 1GB ve 4 GB’lık İnternet paketi teklifleri
 • (1280x800) piksel ekran çözünürlüğü
 • Android ICS 4.0 işletim sistemi
 • 1,5 GHz çift çekirdekli işlemci
 • 16 GB ‘lık dahili hafıza
 • Çift kamera: arka kamerası 5 MP, ön kamerası 1,3 MP
 • İnce ve hafif tasarım
 • İsteğe bağlı abonelerin satın alabileceği klavye
 • 10 saatlik pil ömrü
 • 580 gram ağırlık

Smart Tab II - 7 inch

 • Piyasadaki en uygun fiyat/performans dengesine sahip tablet bilgisayar
 • 250 MB, 1GB ve 4 GB’lık İnternet paketi teklifleri
 • (1024x600) piksel ekran çözünürlüğü
 • Android ICS 4.0 işletim sistemi
 • 1.0 GHz tek çekirdekli işlemci
 • 4 GB’lık dahili hafıza, isteğe bağlı olarak 8-16 GB’a yükseltilebilir
 • 2 MP kamera
 • Yaklaşık 5 saatlik pil ömrü
 • 400 gram ağırlık

Vodafone icra kurulu başkanı Timuray ile PTT genel müdürü ve yönetim kurulu başkanı Tural, “cep nakit kart” için sahaya indi
Vodafone’un kısa bir süre önce PTT işbirliği ile hayata geçirdiği ön ödemeli kart Cep Nakit’in tanıtımı için Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray ile PTT Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Osman Tural bizzat sahaya indi. PTT’nin Ankara Ulus şubesindeki tanıtımda tüketiciler Cep Nakit kart hakkında bilgilendirildi. Tanıtımda ayrıca, PTT müşterilerinden Mehmet Yıldız’a Timuray ve Tural tarafından Cep Nakit kart verildi. Finansal işlemlerde yepyeni bir dönemi müjdeleyen Cep Nakit kart, abonelerin banka müşterisi olmadan PTT’nin sunduğu parasal hizmetleri mobil teknoloji ile bir araya getirerek kullanmalarına imkân sağlıyor. Para gönderim işlemlerini PTT üzerinden gerçekleştiren milyonlarca kişinin PTT şubelerine gitmeye gerek kalmadan, bu işlemleri GSM telefon ile yapmasına olanak sağlayan Cep Nakit kart, aynı zamanda Visa logolu her noktada alışveriş olanağı da sunuyor.
Tanıtımda konuşan Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray, şunları söyledi: “Vodafone’un mobil finansal hizmetler konusunda dünyanın farklı coğrafyalarında edindiği bilgi birikimi ve tecrübeleri Türkiye’ye yansıtıyor, müşterilerimizin bu alandaki ihtiyaçlarını karşılayacak, hayatlarını kolaylaştıracak ürün ve hizmetler geliştiriyoruz. Kısa bir süre önce ülkemizdeki bankacılık hizmetlerinden yararlanamayan 17 milyon kişi için yeni bir hizmet kanalı açtık. Yeni hizmet kanalımız Cep Nakit kart sayesinde bu kesim de bankacılık hizmetlerinden yararlanarak parasal işlem ihtiyaçlarını hesaplı, güvenli ve yaygın şekilde karşılayacak.
PTT’nin parasal hizmetler alanındaki yaygın hizmeti ile Vodafone’un mobil finansal hizmetler konusundaki birikimini birleştirerek sunduğumuz Cep Nakit Kart sayesinde bankacılık hizmetinden faydalanamayan ve de PTT şubelerinden parasal işlemlerini yapmayı tercih eden müşterilerin hayatını kolaylaştırmayı ve sunduğumuz hizmetlerle artıyor. 17 milyon kişinin hayatını kolaylaştırmayı ve ilave faydalarla memnuniyetlerini artırmayı hedeflediğimiz bu hizmet ile Vodafone ve PTT olarak Türkiye’nin en yaygın ve en kolay erişilebilir mobil finansal hizmet ağını kurmaktan memnuniyet duyuyoruz.”
PTT Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Osman Tural ise, “Gerçekleştirdiğimiz işbirliği Vodafone hat numaralarıyla eşleştirilen PTT, Vodafone ve Visa logolu ön ödemeli kartların hizmete sunulması ile mobil cihaz ve/veya İnternet üzerinden abonelere mobil finansal servisler sunulabilmesini kapsıyor. Bu hizmet sayesinde PTT ile yılda 290 milyon adet para transfer ve ödeme işlemlerini çok daha kolay, mobil olarak yapılabilecek. Bugün itibariyle 4 bin 498 adet işyerimiz otomasyona açık durumda. Artık tüm işyerlerimizde parasal iş ve işlemler saniyeler içerisinde yapılıyor. Bugün itibariyle ülke genelinde en yaygın şube otomasyon ağına sahip olan PTT, 1545 Pttmatik’in devreye girmesiyle de ülkenin her köşesine hizmet götürmekten onur duyuyor. Bu ağa Vodafone’un satış kanalları da eklenince müşterilerimiz toplam 7 bin noktadan Cep Nakit kart hizmetlerine ulaşabilecekler üstelik hem bu kart ile alışveriş yapabilecek hem de Vodafone hatlarına ilave dakikalar kazanabilecekler. Bu hizmeti müşterilerimize sunmaktan mutluluk duyuyoruz” diye konuştu.

Teknolojide kadın hareketi eğitim seferberliğinin Gaziantep ayağı tamamlandı
Türkiye Vodafone Vakfı’nın “Teknolojide Kadın Hareketi” projesi kapsamında, 5 ile yayılan eğitim dönemi Gaziantep’te tamamlandı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in katılımıyla düzenlenen törende, projenin bir sonraki fazı olan ve teknolojiyi en verimli şekilde kullanarak işini kuran 3 kadına can suyu sermayesinin sağlanacağı “Teknolojide Kadın Hareketi Yarışması”nın da duyurusu yapıldı.
26 Aralık 2012 – Türkiye Vodafone Vakfı’nın sosyal ve ekonomik hayatta kadının varlığını güçlendirmek hedefiyle hayata geçirdiği Teknolojide Kadın Hareketi projesinin eğitim dönemi Gaziantep’te tamamlandı. Eğitimin ardından düzenlenen törenle, teknolojiyi en verimli şekilde kullanarak iş fikri geliştirmeyi başaran 3 kadına can suyu sermayesinin sağlanacağı “Teknolojide Kadın Hareketi Yarışması”na start verildi. Yarışmayı başlatmak üzere, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahinile Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray kronometreyi çalıştırdı.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı himayelerinde; Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) ve Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) işbirliğiyle hayata geçirilen Teknolojide Kadın Hareketi projesinin eğitim ayağı, İzmir, İstanbul, Samsun ve Ankara’nın ardından son durak olan Gaziantep ile tamamlandı. Eğitimler, iş gücünde bulunan ve çalışmayan kadınlar olmak üzere 2 ayrı fazda düzenlendi.

Birinciye 15.000 TL’lik can suyu sermayesi
Projenin eğitim fazının tamamlanmasının ardından “Teknolojide Kadın Hareketi Yarışması” başlatıldı. Proje kapsamında eğitim almış ya da almamış, teknolojiye dayalı, uygulanabilir bir iş fikrine sahip tüm kadınların katılımına açık olan yarışmanın başvuruları 6 Şubat 2013’e kadar devam edecek. Yarışmanın sonuçları Mart 2013’te açıklanacak. Adayların Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray, KAGİDER Başkanı Dr. Gülden Türktan ve TBV Başkanı Faruk Eczacıbaşı’nın da aralarında bulunduğu jüri tarafından değerlendirileceği yarışmada, birinci olan kadın 15,000 TL, ikinci 10,000 TL ve üçüncü 7,500 TL can suyu sermayesi ödülü alacak. Ayrıca ilk 3 girişimci kadın, Vodafone’dan 1 yıllık mobil haberleşme hizmetleri paketi ve KAGİDER üyelerinden 1 yıllık mentorlük hizmeti kazanacak.

Fatma Şahin: “Teknolojide Kadın Hareketi projesi, kadınların çalışma hayatına katılımını amaçlıyor”
Törende konuşan Aile ve 
Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin,projenin kadınlar açısından önemine işaret ederek, tüm kadınları düzenlenen yarışmada yer almaya çağırdı. Şahin, şöyle konuştu: “Kadın okuyacak, eğitimini alacak, alana girecek ve bu ülkenin ekonomik hayatında önemli bir unsur olacak. Bunu başarabilmemiz için istihdamda kadın oranını yükseltmemiz gerekiyor. Teknolojide Kadın Hareketi Projesi kapsamında büyük bir yarışma, yine Gaziantep'ten başlıyor. Korkmadan büyük bir mücadele ve inançla bu projenin içinde olabilmenizi ve bu işin eğitimini alabilmenizi çok önemsiyoruz. Türkiye'de kadınları haberleşme teknolojilerinin sunduğu imkanlarla tanıştırarak, kadınların çalışma hayatına katılımlarını ve girişimcilik kapasitelerini artırmayı amaçlayan Teknolojide Kadın Hareketi projesi kapsamında, 43 gün sonra başvuru süresi tamamlanacak yarışmanın geri sayımını başlatıyoruz.”

Serpil Timuray: “Türkiye’nin kadın girişimci gücünü harekete geçiriyoruz”
Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray, kadınların ekonomik hayatın dışında bırakılmasının, tüm toplumlarda işgücüne dâhil olmayan toplam nüfusu yıldan yıla katladığına, sosyal ve ekonomik gelişimi tehdit ettiğine dikkat çekti. Timuray, şöyle devam etti: “Dünyada yüzde 50'yi bulan kadınların işgücü katılımı, ülkemizde yüzde 30 seviyesinde. Kadın potansiyelini ekonomiye kazandırmak üzere çözüme katkı sağlayabilecek tüm ortakların omuzlarında önemli bir sorumluluk bulunuyor. Türkiye Vodafone Vakfı olarak, çalışmayan kadınları ev ortamından bağımsızlaştırarak ekonomik hayata, üretime dâhil etmek, işgücündeki kadınlara ise eğitim yoluyla farklı ufuklar kazandırarak, hedeflerini ve girişimci ruhlarını yükseltmek gayesiyle Teknolojide Kadın Hareketi Projesi’ni hayata geçirdik. Kadınlara sunduğumuz desteğin, Türk toplumunun sürdürülebilir gelişimine ve refahına sunduğumuz destekle eşdeğer olduğu bilinciyle, kadının ekonomik hayattaki varlığına ilişkin öncelikle önyargıları, ardından engelleri kaldırmak üzere önemli çalışmalar yürüttük. Şimdi, teknolojiyi en verimli şekilde kullanarak iş fikri geliştirmeyi başaran kadınlarımıza can suyu sermayesi sağlayacağımız yarışmamızı başlatıyoruz.”

KAGİDER Başkanı Gülden Türktan: “Kadının potansiyelini, teknolojinin gücü ile ortaya çıkarıyoruz”
KAGİDER Başkanı Gülden Türktan ise şunları söyledi: “Günümüzde kadının ekonomiye ve istihdama aktif olarak katılmasının önündeki en büyük engel, eğitime erişimdeki sorunlar. Teknoloji ise eğitim alanındaki kökleşmiş sorunları daha hızlı aşmamız için çok önemli bir araç. Bu proje ile teknolojinin gücünü kadınlara aktarmayı hedefledik. Türkiye çapında beş farklı ilde eğitimler düzenledik, kadınlar ile biraraya geldik. Şimdi bu birikimi Teknolojide Kadın Hareketi Yarışması ile taçlandıracağız. Kadın potansiyeline inanıyoruz. Bu potansiyeli teknolojinin gücü ile daha etkili bir şekilde ortaya çıkarmak için çalışıyoruz.”

TBV Başkanı Faruk Eczacıbaşı: “Kadını iş gücüne katarak, gelişmiş ülke düzeyine gelebiliriz”
TBV Başkanı Faruk Eczacıbaşı da şöyle konuştu: “Ülkemizde, çalışmayan kadınlarımızın yavaş yavaş iş gücüne katılarak yaratacakları değeri düşündüğümüzde, daha gelişmiş ve büyük bir ülke düzeyine geleceğimiz aşikâr. Kadın istihdamını ve girişimciliğini artırmak, aslında bir hükümet politikası olmak zorunda. Bir büyük istihdam stratejisinin bir parçası olmak zorunda. Bunlar olana kadar sivil toplum kurumları ve özel sektör olarak, bu konuda öneri getirebiliriz, proje yapabiliriz, çözüm arayabiliriz. Çözmek zorunda olduğumuz sorun, kadının ikinci sınıf vatandaş olarak görülmemesini sağlamaktır.”

Teknolojide Kadın Hareketi Projesi
Teknolojide Kadın Hareketi Projesi eğitimleri, Türkiye’de haberleşme teknolojileri başta olmak üzere her alanda toplumsal cinsiyet eşitsizliğine kaynak oluşturan problemleri tanımlamak üzere gerçekleştirilen kapsamlı araştırma sonucunda şekillendirildi.
Ağustos 2011'de, 16 şehirde, 15-65 yaş aralığındaki bin 607 kadınla gerçekleştirilen saha araştırmasının ortaya koyduğu; Türkiye’de erkekler arasında %91,1 olan GSM sahipliği oranının, kadınlarda %70,2’ye düştüğü yönündeki veriler, kadınların haberleşme teknolojilerine erişimini güçlendirecek, onlara ekonomik ve toplumsal güç kazandıracak stratejik bir eylem planının gerekliliğini ortaya koyar nitelikteydi. Böylelikle kadınları haberleşme teknolojilerinin sunduğu imkânlarla tanıştırıp, ekonomiye katılımlarına yönelik fırsat eşitliği yaratmak üzere Teknolojide Kadın Hareketi Projesi’nin eğitim fazı kurgulandı. Proje kapsamında ilk yıl İzmir, Gaziantep, Ankara, İstanbul ve Samsun illerinde 1,000’den fazla kadına teknoloji eğitimleri verildi. Eğitimler, ev kadınları ve çalışan kadınlara yönelik düzenlenen iki ayrı programda gerçekleşti.
Ev kadınları, temel teknoloji okuryazarlığı, güvenli İnternet, etkin haberleşme becerileri ve satış ve pazarlama teknikleri gibi geniş bir yelpazede eğitim gördü. Bu eğitim programını tamamlayan ev kadınlarına “Teknoloji Pazarlama Uzmanlığı” Sertifikaları verilerek, Vodafone bayilerinde istihdam edilmelerinin önü açıldı. Şu anda eğitim gören bir kadın Vodafone Cep Merkezi’nde çalışmaya başladı. Dahası, eğitimi takip eden 1 yıl boyunca kadınlar e-öğrenme kurslarına devam ediyor ve her konuda destek almak için elektronik ortamda danışmanlara ulaşabiliyor.
İşgücündeki kadınlara yönelik programlar ise ECDL seviyesinde MS Office, e-ticaret, girişimcilik ve pazarlama gibi tamamen onların özgül ihtiyaçlarına yönelik başlıkları kapsıyor. Eğitim programını tamamlayan ya da eğitim almamış kadınlara yapılacak çağrı ile Teknolojide Kadın Hareketi Yarışması süreci başlatıldı. Başarılı bulunan ilk 3 kadın girişimci “cansuyu sermayesi” ödülü ile Vodafone’dan 1 yıllık mobil haberleşme hizmetleri paketi ve KAGİDER üyelerinden 1 yıllık koçluk hizmeti kazanacak. Yarışmaya başvuru için (http://www.teknolojidekadinhareketi.org) adresi ziyaret edilebilir.

VODAFONE Türkiye’ye BTK başkanı ve Kurul üyelerinden ziyaret
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Dr. Tayfun Acarer ile Kurul Üyeleri, Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray’ın ev sahipliğinde Vodafone’un Maslak’ta bulunan Genel Müdürlük binasını ziyaret etti. BTK Kurul Üyeleri, Vodafone’un müşteri memnuniyetinde çıtayı yükseltmek ve Türkiye'yi kesintisiz haberleşme çağına taşımak hedefiyle yürüttüğü çalışmalar ve yatırımlar hakkında bilgi aldı.
BTK Kurul Üyeleri, Vodafone’un ticari ve sosyal yatırımlarını bütün halinde yönetmek suretiyle şekillendirdiği sürdürülebilirlik stratejisinin, Türkiye’nin bilişim alanında yapacağı atılımlar için önemli bir zemin oluşturduğu noktasında görüş belirttiler. Ziyarette sektörün geleceğe yönelik sürdürülebilir büyümesi için aşılması gereken sorunlar ve çözüm önerileri de tartışıldı.

Dr. Tayfun Acarer: “Yatırımlar mobil geniş bandın olanaklarını erişilebilir kılmak üzere şekillenmeli”
BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer, Vodafone Türkiye Genel Müdürlük binası ziyareti sırasında şöyle konuştu: “Mobil geniş bant teknolojisinin sunduğu olanaklar, bilgiye her an, her yerden erişimi destekleyerek, dünyanın her yerinde ekonominin sürükleyici gücü oluyor. Dolayısıyla, dünyanın 10 büyük ekonomisi arasına girmeyi hedeflediğimiz önümüzdeki 10 yıllık süre zarfında, Türkiye’de faaliyet gösteren tüm operatörlerin öncelikle mobil geniş bandın toplumsal dönüşümün ve ekonomik büyümenin önünü açan olanaklarını erişilebilir kılmak üzere yatırımlarını şekillendirmesi gerekiyor. Biz de sektörümüzde hem bu yatırımların teşvik edilmesi hem de sağlıklı rekabet ortamının tesisi adına operatörlerimizle düzenli olarak bir araya geliyoruz. Vodafone’un Türkiye’de faaliyete geçtiği yıldan bu yana mobil geniş banta yönelik artan kapasite ve ihtiyacı karşılamak üzere gerçekleştirdiği sürdürülebilir yatırımları memnuniyetle izliyoruz. Ayrıca geleceği yönelik büyüme eğilimini artıracak çözüm önerileri karşılıklı tartışıyoruz.”

Serpil Timuray: “Teknolojik yatırımlarımızı sosyal yatırımlarımız ile destekleyerek ülkemizin sürdürülebilir kalkınmasına yönelik ekonomik ve sosyal değer yaratmak hedefiyle hizmetlerimize ve yatırımlarımıza devam ediyoruz”
Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray ise, BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer ve Kurul üyelerini Vodafone Türkiye Genel Müdürlük binasında ağırlamaktan, Türkiye’nin bilgi toplumu olma yolunda, sürdürülebilir kalkınmasına yönelik yatırım planlarını ve sektörün büyüme stratejisine ilişkin önerileri paylaşmaktan büyük memnuniyet duyduklarını söyledi. Timuray, buna vesile olan bu ziyaretin karşılıklı etkin diyaloğu geliştirmek için önemli bir fırsat olduğunu belirtti. Timuray, şunları söyledi: “Vodafone Türkiye olarak faaliyetlerimizin merkezine yerleştirdiğimiz müşteri memnuniyeti odağımız ve fırsat eşitliği anlayışımız doğrultusunda, Türkiye’de azami her bireyin ve her kurumun, mobil haberleşme teknolojilerinin sunduğu olanaklardan faydalanabilmesi hedefiyle çalışıyoruz. Bugüne kadar Türkiye’de gerçekleştirdiğimiz 12 milyar TL’ye yakın yatırımımızla, altyapımızı, baz istasyonlarımızı ve şebeke ağımızı dünya kalitesinde, en ileri teknolojilerle yenilemek suretiyle abonelerimizin hayatını kolaylaştırmayı hedefledik. Diğer yandan, şirket ilkemiz olan sürdürülebilirlik prensibimiz doğrultusunda, teknolojik yatırımlarımızı sosyal yatırımlarımızla destekleyerek, toplumsal hayata ve ekonomiye eşit katılım sağlayamayan birey ve grupların yaşam kalitesini mobil teknolojilerin gücüyle yükseltmek hedefiyle önemli çalışmalar gerçekleştirdik. Bu öngörümüzün ülkemizin sürdürülebilir kalkınmasına hizmet etmesi prensibi doğrultusunda ekonomik ve sosyal değer yaratmak üzere hizmetlerimize ve yatırımlarımıza devam ediyoruz.”

Prof. Martin Cave, “Frekans düzenlemelerinde yapılacak hatalı işlemler fiyatları artırır”
Ziyaret esnasında gerçekleştirilen toplantıya konuk olarak katılan Imperial College Business School’da görev yapan düzenlemeler akademisyeni Prof. Martin Cave, geleceğe yönelik geniş bant politikası ve frekans tahsisi ile uluslararası gelişmeler hakkında bilgi verdi. Frekans dağılımının etkinliği gibi konularda İngiltere, Avusturalya, Almanya, İspanya gibi ülkelerde düzenleyici kurumlara danışmanlık hizmeti veren Cave, Avrupa’daki son gelişmeleri aktardıktan sonra, bu konuda yapılacak düzenlemelerin perakende fiyatlarını etkileyebilme gücünün göz önünde bulundurularak karar verilmesi gerektiğini söyledi.

VODAFONE Türkiye desteğinde düzenlenen “CIO ödülleri” gecesinde, kurumlarına yön veren, Türkiye’nin en başarılı bilişim ve haberleşme teknolojileri liderleri seçildi
Vodafone Türkiye ana desteğinde, CIO dergisi tarafından hayata geçirilen ‘CIO Ödülleri’nin üçüncüsü, 20 Aralık 2012, Perşembe gecesi Ceylan Intercontinental’da düzenlenen törenle sahiplerini buldu.
Ödül organizasyonuna üç senedir destek veren Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Tayfun Acarer’in de katıldığı törende, Türkiye’nin öncü kurumlarının 200’ü aşkın bilgi ve haberleşme teknolojileri liderleri ile üst düzey yöneticileri bir araya geldi.
2010 yılından bu yana düzenlenen ve iş dünyasında başarılı projelere imza atmış bilişim ve haberleşme teknolojileri liderlerinin ödüllendirildiği organizasyonda, bu sene ilk defa BT’de Kadın Liderler ve Kamu CIO’ları kategorilerinde ödüller dağıtıldı.
Kamu CIO kategorisinde ödülü İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bilgi Teknolojileri Daire Başkanı Hakkı Tok kazanırken; Nuh Çimento Sanayi A.Ş. Bilgi Teknolojileri Müdürü Saadet Çınar ile Evyap Bilgi Sistemleri ve Süreç Yönetimi Müdürü Fulya Bıçak Muştu ise BT’de Kadın Liderler kategorisinde ödüle uzanan isimler oldu.
Öte yandan; Abdi İbrahim Bilgi Sistemleri Müdürü Hilmi Koçak “En Yenilikçi CIO” kategorisinde, Bağcılar Belediyesi Bilgi İşlem Müdürü Ramazan Yalçın ise, “Geleceğin BT Lideri” kategorisinde ödüllendirildiler.
Gecede ayrıca; Bank Asya, BriSA, Coca-Cola, Demirören Şirketler Grubu, Er-Bakır Elektrolit Bakır Mamülleri A.Ş., Finansbank, IGDAŞ, Kordsa, Merinos ve The Marmara Otelleri CIO’larının başarılı çalışmaları ödülle taçlandırıldı.
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu Başkanı Dr. Tayfun Acarer: “Türkiye’nin 2023 hedefine ulaşmasında BHT-Bilişim ve Haberleşme Teknolojileri sektörü büyük rol oynayacak.”
Dr. Tayfun Acarer törende; Türkiye’nin 2023 hedefinde Bilişim ve Haberleşme Teknolojileri sektörünün büyük rol oynayacağını, bunun etkilerinin de son birkaç yıldır görüldüğünü belirterek şunları ifade etti; “Türkiye geçen yıl %8,5 büyüyerek Çin’den sonra dünyanın en hızlı gelişen ekonomisi oldu, ama Bilişim ve Haberleşme Teknolojileri sektörü %13’lük bir oranla Türkiye ekonomisinden daha hızlı büyüdü. Bu sektörün 2012 yılını da %10 civarı bir büyüme ile kapatacağını öngörüyoruz. Bilişim ve Haberleşme Teknolojileri kadar, bu sektörün içinde bulunan BT-Bilgi Teknolojilerinin yeri de çok önemli. Çünkü bilişim teknolojilerinin Türkiye yararına birçok önemli fırsatı bünyesinde barındırdığına inanıyorum. Bu nedenle bilişim teknolojileri yöneticilerinin ödüllendirilmesini ve bu bağlamda CIO Ödülleri’ni çok önemsiyorum.
Bildiğiniz gibi ülkemizde bilişim teknolojileri sektöründeki yatırımların %80’inin donanıma, %20’si ise yazılım ve servislere harcanıyor. Bu dağılım aslında bizim de üye olduğumuz G8 ülkelerinde %30 donanıma karşın %70 yazılım ve servisler şeklinde gerçekleşiyor. Türkiye’deki bilişim sektöründeki bu donanım oranını yazılımın lehine mutlaka çevirmemiz gerekiyor. Bu nedenle bilişim teknolojileri yöneticilerinin bu yatırımlara ilişkin doğru kararlar alması ve yatırımlara ilişkin süreçleri doğru bir şekilde yönetmeleri Türkiye için büyük önem taşıyor.”

Dünya Şirketler Grubu Başkan Vekili Erdem Top; “CIO Ödülleri gibi değerli bir organizasyonu Dünya Gazetesi olarak Türkiye’de gerçekleştirmekten ötürü çok mutluyuz.”
Dünya Şirketler Grubu Başkan Vekili Erdem Top; “CIO markasını 2007 yılında Türkiye’ye tanıtmıştık. Computer World Türkiye ile sunduğunuz CIO, 2010 yılında basılı bir yayın olarak karşınıza çıktı. Bu ödüllendirme programı 40’tan fazla ülkede düzenleniyor ve bizler bu değerli organizasyonu Dünya Gazetesi olarak Türkiye’de gerçekleştirmekten ötürü çok mutluyuz.”

CIO Ödülleri 2012 kazananları

Hakkı Tok

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi

Kamu CIO

Saadet Çınar

Nuh Çimento

BT'de Kadın Liderler

FULYA BIÇAK MUŞTU

Evyap

BT'de Kadın Liderler

Ramazan Yalçın

Bağcılar Belediyesi

Geleceğin BT Liderleri

Hilmi Koçak

Abdi İbrahim

En Yenilikçi CIO

Tekin Gülşen

Kordsa

CIO Ödülü

Gökhan Öncü

Brisa

CIO Ödülü

Ahmet Tosunoğlu

IGDAS

CIO Ödülü

Barış Topuzlu

The Marmara Hotels

CIO Ödülü

Nihat Aydemir

Demirören

CIO Ödülü

Mehmet Açıkyer

Erbakır

CIO Ödülü

Gökhan Kıpçak

Coca Cola

CIO Ödülü

Mehmet Kürşad Demirkol

Finansbank

CIO Ödülü

Ali Tuğlu

Bank Asya

CIO Ödülü

Suat Ecer

Merinos

CIO Ödülü

VODAFONE Türkiye desteğinde gerçekleştirilen “Capital 500” gecesinde, Türkiye’nin en büyük şirketleri ödüllendirildi
Capital dergisi tarafından bu yıl 15.’si düzenlenen “Türkiye’nin En Büyük 500 Özel Şirketiaraştırmasının sonuçları doğrultusunda, Türkiye’nin en büyük şirketleri Vodafone Türkiye ana desteğinde Conrad İstanbul’da düzenlenen bir tören ile ödüllerine kavuştu.
Citibank’ın yardımcı destekçi olarak destek verdiği ve Türkiye ekonomisinin istikrarlı bir zeminde büyüyerek, küresel rekabet sahnesinde basamakları tırmanmasına katkı sağlayan lider şirketlerin ödüllendirildiği gecede Enka Şirketler Grubu Fahri Başkanı Şarık Tara, “Onur Ödülü”ne layık görüldü.
“Cirosunu En Fazla Artıran Şirketler”, “Karını En Çok Artıran Şirketler” ve “En Çok Kar Eden Şirketler” gibi ölçütlerin içinde bulunduğu toplam 8 kategoride ödüllerin verildiği “Türkiye’nin En Büyük 500 Özel Şirketi” araştırması, Türkiye’de sektör ve şirket ayrımı yapmaksızın özel sektörü tüm yönleriyle kapsayan tek araştırma olarak öne çıkıyor. Bugün dünyanın en hızlı büyüyen ekonomileri arasında yerini alan Türkiye’nin istikrarlı ve sürdürülebilir büyüme performansına katkı sağlayan, ürettiği katma değer ile Türkiye’ye güç kazandıran şirketleri ödüllendiren araştırmanın 15. yıl sonuçlarına göre, tam 123 şirket, 1 milyar TL üzerinde ciroya ulaşmış bulunuyor.

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray: “Vodafone Türkiye olarak mobil haberleşme teknolojilerinin sunduğu verimlilik ve inovasyon araçlarıyla, şirketlerin küresel alandaki rekabetçiliklerini artırarak, Türkiye ekonomisinin üzerinde yükseldiği zemini sağlamlaştırmaya katkıda bulunmaya devam edeceğiz.”
Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray, gecede yaptığı konuşmada, küresel alanda rekabetçiliklerini güçlendirmesi ve büyümelerini sürdürülebilir kılmaları için her şirketin ajandasında inovasyon ve verimliliğin daha kuvvetli biçimde yer alacağını ve bu noktada mobil haberleşme teknolojilerinin son derece önemli bir konuma sahip olduğunun altını çizerken şunları söyledi: “Önümüzdeki 5 yıl içinde iş dünyasının yaklaşık %40’nın mobilize olması beklenmektedir. Dünyada gelişmekte olan ülkelerde mobil kullanım orarnındaki her % 10’luk artışın o ülkenin gayrisafi yurtiçi hasılasına %1,5’luk bir artışa yön vereceği hesaplanmaktadır. İş dünyası bu mobil dönüşüme kayıtsız kalmıyor. Yapılan araştırmalar, ülkemizin de içinde bulunduğu EMEA bölgesinde kurumların %84’ünün önümüzdeki dönemde bulut bilişimi önceliklendireceğini ve 2020’de 50 milyardan fazla cihazın birbirine bağlantılı halde çalışacağını gösteriyor.
YASED’in hazırladığı bir rapor, mobil haberleşme teknolojilerinin kullanımındaki her yüzde artışının ülkemizin GSYİH’ye çarpan etkisinin 1,8 oranında olacağını göstermekte. Günümüzde mobil teknolojiler sayesinde her iş sektörünün başına bir -m takısı geliyor ve bütün iş alanları kendilerini inovatif çözümlerle yeniden tanımlıyorlar. Bu noktada dünyanın en büyük telekomünikasyon şirketlerinden biri olan Vodafone özellikle kurumsal alandaki bilgi ve tecrübelerini Türkiye’ye aktararak, şirketlerin küresel rekabetçiliğini artırma yönünde hizmet vermektedir. Capital 500 şirketlerinin de % 54’üne hizmet vermenin gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Vodafone Türkiye olarak verimlilik ve inovasyon araçlarıyla ülkemizin ekonomisinin üzerinde yükseldiği zemini sağlamlaştırmaya katkıda bulunmaya devam edeceğiz.”

TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK 500 ÖZEL ŞİRKETİ 2012

 

 

 

1

Tüpraş

2

Petrol Ofisi

3

Opet Petrolcülük

 

 

Cirosunu en çok artıran şirketler

 

 

 

1

Enerjisa Enerji Üretim

2

Ak-Yün Mensucat

3

Çebitaş Demir Çelik

 

 

En çok istihdam sağlayan şirketler

 

 

 

1

Türk Telekom

2

TAV Havalimanları

3

Arçelik

 

 

İstihdamını en çok artıran şirketler

 

 

 

1

Enerjisa

2

Oltan Fındık

3

Elita Gıda

 

 

 En çok kar eden şirketler

 

 

 

1

Türk Telekom

2

Turkcell

3

Tüpraş

 

 

Karını en çok artıran şirketler

 

 

 

1

Bossa

2

Nadir Metal

3

TAV Tepe Akfen

 

 

En çok ihracat yapan şirketler

 

 

 

1

Tüpraş

2

Ford Otosan

3

Vestel Elektronik

 

 

İhracatını en çok artıran şirketler

 

 

 

1

Eğretli Gıda ve Tekstil

2

Namet Gıda

3

Ongan Tekstil

 

ONUR ÖDÜLÜ

 

 

Şarık Tara