Test Merkezi


Zeynep Kurtpınar

Nokia Lumia 920
Windows 8 işletim sistemi ile Nokia tarafından üretilen Lumia 920, son dönemde çıkarılan en popüler akıllı telefonlardan biri olma özelliğini taşıyor. Nokia Lumia 920, Skype ve VoiceOver gibi görüntü görüşme desteğini sunarken bir yandan da bulut bilişim ile kullanıcılarına keyifli bir deneyim edinmelerini sağlıyor.

Kutu içeriği
-
Nokia Lumia 920
-USB kablosu ve şarj adaptörü
-Mikrofonlu kulaklık seti
-Kullanım kılavuzu ve garanti belgesi
-SIM yuvasını açmaya yarayan iğne

Teknik özellikler
-
İşletim sistemi: 1,5 GHz hızında çift çekirdekli ve Krait işlemcisi
-Hafıza: 1GB bellek, 32 GB depolama alanı ve 7 GB bulut SkyDrive alanı
-Ekran: 4,5 inç, IPS TFT teknolojisi ve ekran çözünürlüğü, (1280 x 768) piksel çözünürlüğünde, inç başına düşen piksel sayısı ise 332 dpi
-Kamera: 8,7 Milyon Piksel, çift LED flaş desteği, 1,3 Milyon Piksel ön kamera, Carl Zies optik ve PureView teknolojisi
-Bağlantı: GPRS, HSCSD, 3.Nesil (3N), EDGE
-Ağırlık: 185 gr.
-Boyut: (130,3 x 70,8 x 10,7) mm

Tasarım ve kamera
Windows Phone 8 işletim sistemine sahip Nokia Lumia 920, elinize aldığınızda 185 gr.’lık ağırlığını olabildiğince hissettiriyor. Telefonun boyutlarının büyüklüğü ve ağırlığın sebebi ise, cihazda kullanılan yenilikçi bataryadan kaynaklanıyor. Köşeli hatlara sahip olan Lumia 920’nin arka yüzeyi hafif bombeli ve yan kısımlarından da oval bir görünüşe sahip. Cihazın sağ yan tarafındaki üst kısımda kademeli ses tuşları altında açma/kapatma tuşu ve kamera tuşu bulunuyor. Cihazın üst kısmında orta tarafta kulaklık girişi ve sol tarafında ise, kutunun içinden çıkan bir iğne yardımıyla açabileceğiniz mikro SIM girişi bulunuyor. Telefonun alt kısmında ise iki adet hoparlör ve ortasında mini USB bağlantı yuvası yer alıyor.
Nokia Lumia 920’nin arka yüzeyinde bulunan kamera, 8,7 Milyon Piksel çekim gücüne sahip. Carl Zies merceği sayesinde üstün bir verimlilik sağlayan cihazda PureView teknolojisi kullanılmış. Ön kamera 1,3 Milyon piksel olmakla birlikte; otomatik odaklanma, konum etiketlenmesi ve çift LED flaş desteği ile oldukça iyi görünüyor. Cihazın kamerası gece çekimlerinde bile diğer akıllı telefonlara oranla oldukça verimli kullanılıyor. Diğer akıllı telefonlarda olmayan optik görüntü sabitleme özelliği ile fiziksel hareketlere uyum sağlayarak sarsıntıyı olabildiğince azaltan videolar çekmek mümkün.

Donanım ve yazılım
Nokia Lumia 920’yi en güçlü kılan yanı 4,5 inç’lik ekranında TFT, ClearBlack gibiteknolojilerin kullanılması. Bu sayede cihaz dış ortamdayken bile ekranı net bir şekilde görünebiliyor. Ürünün işlemcisine değinecek olursak; Qualcomm tarafından Snapdragon serisi altında üretilen MSM8960 kod adlı çift çekirdekli ve 1,5 GHz seviyesinde çalışan Krait işlemci bulunuyor. Ancak cihazda oyun oynarken veya video çekimi yaparken, işlemcisini biraz zorladığınızda oldukça hızlı bir şekilde ısınma gerçekleşiyor.
Lumia 920’de hoşuma giden bir özellik de rehberinizdeki tüm kişi listenizi ortak bir alanda topluyor olması. Sosyal ağlarınız, e-posta hesabınız, Web siteniz tüm bilgilere ulaşabileceğiniz rehberiniz tek bir yerde toplanıyor. Fakat diğer Android işletim sistemine sahip telefonlarda olan ekranı bölümlerine ayırarak kişiselleştirme yapmak mümkün değil. Tüm uygulamalarınız ve seçenek listeniz aynı ekranda aşağıya kadar uzayıp gidiyor.
Sonuç olarak; Windows 8 ile gelen yeniliklere alışmak zor değil sadece biraz zaman gerektiriyor. Nokia Lumia 920, özelikle kamerası ve renk seçenekleri ile diğer akıllı telefonlarla sıkı bir yarış içine gireceğe benziyor.

HTC Windows Phone 8X
Microsoft, Windows ürününü tüm dünyada duyurduğundan itibaren, çeşitli donanımların piyasada yer aldığını gördük. Bu donanımlar arasında en hızlı olarak yaygınlaşan cihazlar ise akıllı telefonlar oldu.
Değişim dalgasında yerini alan önemli bir isim de HTC idi. HTC, çıkarmış olduğu Windows Phone 8X ürünü ile kullanıcılarına değişik deneyimler sunmaya devam ediyor.

Kutu İçeriği
- Standart Kulaklık
- Ürün Kılavuzu
- Şarj Adaptörü
- 100cm USB Kablo

Teknik Özellikler

- Boyutlar: (132,35x 66x 10,12)mm
- Ekran: HD 720 çözünürlüğe sahip 4,3 inç dokunmatik ekran
- Ağırlık: Pil ile 130 gram
- CPU Hızı: Qualcomm S4 1,5 GHX, Çift Çekirdek
- Platform: Windows Phone 8
- SIM Kart Tipi: Mikro SIM
- Bellek: 16 GB
- Bağlantı: NFC, Bluetooth 3.1, Wi-Fi
- Ses Zenginleştirme: Dahili Beats Audio özelliği ile stüdyo kalitesinde ses
- Ana kamera: 8 Milyon Piksel
- Ön Kamera: 2,1 Milyon Piksel ön kamera
- Pil: 1800 mAh

Tasarım
HTC Windows Phone 8, elinize ilk aldığınızda inceliği ve geniş ekranı ile dikkatinizi çekiyor. Sade tasarımı ve görsel olarak iyi seçilmiş renk tercihinin kullanıcıların hoşuna gideceği görüşündeyim. Cihazın arka tarafında 8 Milyon Piksellik, ön tarafında ise 2,1 Milyon Piksellik kameralar bulunuyor. Bu kameralar aracılığıyla dilerseniz anlık fotoğraflar çekebilir, dilerseniz de sevdikleriniz ile görüntülü görüşmeler gerçekleştirebilirsiniz. İnce yapısı ile çekiciliğini arttıran HTC 8X’in sağ yanında üst tarafta mikro SIM yuvası, hemen altında ses kontrol tuşları ve onun da altında kamera kısa yol düğmesi bulunuyor.

Donanım
HTC 8X, kolay kullanımı ve yüksek verimliliği sayesinde kullanıcıları cezbeder nitelikte. Windows 8 yazılımın rahat ve etkin kullanılabilmesi, tüketiciler için büyük avantaj. Üründe, 1,5 GHz’lik çift Krait çekirdekli Qualcomm MSM8960 Snapdragon işlemci ve Adreno 225 GPU (grafik işlem birimi) bulunduruyor. 1 GB RAM ve 16 GB dahili bellek barındıran cihazda herhangi bir genişleme yuvasının olmaması, HTC’nin bu telefonla sunduğu 16 GB’lık dahili bellekle yetinmek zorunda olduğunuz anlamına geliyor.
Sonuç olarak; NFC-Yakın Alan Haberleşmesi, İnternet paylaşımı gibi özellikleri üzerinde barından HTC 8X, Windows Phone’lar arasında iddialı olacağa benziyor. Tabi ki, Windows Phone’lar için Microsoft’un biran önce güncelleme çıkarması gerekiyor. Eğer ki, bir Android kullanıcısı iseniz, Windows Phone’lardan daha fazla kişiselleştirme yapabildiğinizi hemen fark edersiniz. Bu eksikliğin Microsoft tarafından giderildiği taktirde, Windows Phone kullanıcıları için daha fazla kullanım kolaylığı söz konusu olacak diye düşünüyorum.