TESİD 2012 yenilikçilik yaratıcılık ödülleri sahiplerini buldu

 

Türk Elektronik Sanayileri Derneği (TESİD) tarafından bu yıl on birincisi düzenlenen TESİD Yenilikçilik Yaratıcılık Ödülleri”, 21 Aralık 2012 Cuma günü, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Tayfun Acarer’in katılımıyla, Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu.
Dr. Tayfun Acarer’in bu önemli günün gerçekleştirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür etmesinin ardından, teknokentlerin verimsiz ve amaca uygun olmayan bir biçimde kullanıldığını belirtmesi ve yeniden düzenlemelerle olması gerektiği hale getirileceği mesajı memnuniyetle karşılandı. On sene önce binde 4 civarında olan ARGE bütçesinin bugün binde 8,5’lara ulaştığını, ancak hala çok yetersiz olduğunu ve bütçelerdeki ARGE payının 2023 itibariyle %3'ler seviyesine gelmesinin beklendiğini belirtti. Ancak %2’ler aşıldığında sınıf atlayabileceğimizin de altını çizdi. Kurum’un kendi bütçesinden ayrılmaya 2012 yılından itibaren başlanan ve bugün için yaklaşık 300 milyon liraya ulaşmış olan ARGE destek bütçesinin de, 2013 yılından itibaren hak sahiplerine dağıtılmaya başlanacağı müjdesini de veren Acarer, Kurum’u gider kaynağı olarak gösteren ve  eleştiren medya ve köşe yazarlarına da yüklerek: “Kurum gelirinin yaklaşık 1,600,000 TL olduğunu ve bu gelirden 200 milyon TL Kurum genel giderleri düşüldükten sonra kalanın %20’si üniversal destek fonuna, bir %20’si ise ARGE destek fonuna ayrıldığını ve kalanının ise hazineye gelir kaydedildiğini açıkladı. Yani Kurum’un devlet için gider değil, bir gelir kalemi olduğunun anlaşılması gerektiğini vurguladı.
TESİD, bu yıl ARGE’ye gönül verenleri üzdü. Onbir yıldır düzenlenen bu ödüllü yarışmaya aralıksız on yıldır gönül ve destek veren Telepati dergisi, TESİD tarafından yedi yıl önce de olsa  teşekkür şildiyle onurlandırılan tek medya olarak yine oradaydı. Ancak, bu sefer misafir olarak…
Özellikle son 2-3 yıldır hükümetin başlatmış olduğu ARGE destekleri ve açıklanan 2023 hedefleri doğrultusunda, on yıldır her sene neredeyse ikiye katlanarak artan başvuruların, bu yıl geçen yılın çok altında kaldığı gözlemlendi. Ödül törenine de katılımın geçen yıllara göre çok düşük olması, sektör temsilcilerini bir hayli düşündürdü.
Devlet destekleri bu kadar arttırılmışken, ARGE için ayrılan kaynaklar Cumhuriyet tarihinin en üst seviyesine ulaşmışken ve bu köklü STK’mizin on yılı aşkın bir süredir aralıksız desteklerini sürdürken, nedir bu ilgisizlik? Yoksa ilgisizlik değil de sorun, yetersiz duyuru mudur?   
Şirketlerin ARGE faaliyetleri inanılmaz yükselmiş durumda. Ürün yaratma ve patent başvuruları da buna paralel bir artış göstermiş durumda. Buna rağmen, başvurular ve ilgi yarı yarıya azalmış. Sektörümüzün en köklü üretici firmaları, bırakın yarışmaya katılmayı ödül törenine bile gelmediler. TESİD üyesi olan firmalar birer temsilci bile gönderseydi, Boğaziçi Üniversitesi salonuna sığılmazdı.
Ben bu olumsuz görüntüyü, şahsen yine de tanıtım ve duyuru yetersizliğine bağlıyorum. Ümit edelim de, seneye geçen yıldan daha fazla başvuru ve katılım olsun. Bu arada, Arnold Hornfeld gibi sektörün kurucularının da davetliler arasında olması bizleri ziyadesiyle memnun etti. Emeği geçenlere teşekkürler.
Ödül töreninde konuşan TESİD Yönetim Kurulu Başkanı C. Müjdat Altay, “Elektronik sektörü gelişmelerin çok sık ve derin, bunların pazara yansımasının yarış edercesine hızlı olduğu bir sektördür. Bugün elektronik sanayi, hemen her alanda diğer sanayi dallarına ara malı olarak çoğu yerde gömülü sistemler sağlayan, hizmet sektörünün neredeyse tüm alt yapısını kurup işleten bir noktaya ulaşmıştır. Sektör, halen dünya ticaretinde %13’lük bir paya sahip, bu oranın 2020 yılında %21’e çıkacağı öngörülüyor. Türk elektronik sanayi ise 2012’nin ilk dokuz ayında 12 Milyar dolar üretim, 6,5 Milyar dolar ihracat gerçekleştirildi. Geçen yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında ithalatta % 6 azalma, ihracatta % 12 oranında artış gözleniyor. 2023 yılında elektronik sektöründeki ihracat hedefimiz ise, 45 milyar dolar. Bu hedefe ancak kendi teknolojimizi üreterek ulaşabiliriz. Bu da ancak inovasyon ve ARGE kültürünün yaygınlaşması ile mümkün olacaktır. TESİD Yenilikçilik Yaratıcılık Ödülleri’nin bu yolda önemli bir teşvik unsuru olduğuna inanıyor, tüm katılımcıları kutluyorum” dedi.
TESİD Başkanı, bu yıl 100. Kuruluş yıldönümünü kutlayan Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü’nün özel ödülünün de yer aldığı yarışmanın, sektörün desteğiyle gerçekleşebildiğini belirterek bu yılın destekçileri Aselsan, Avea, İnform, Netaş, TTGV, TTNet, Turkcell ve Vodafone’a  teşekkür etti.

Tesid 2012 Yenilikçilik Yaratıcılık Ödülleri
TESİD – Boğaziçi Üniversitesi Jüri Özel Ödülü: ARGELA/Akıllı Mobil İletişim Merkezi    
KOBİ Dalında
Yaratıcı Fikir Ödülü: FİBERLAST/25 W Nanosaniye Atımlı Fiber Lazer
Yenilikçi Ürün Ödülü: SİSOFT/Multifonksiyonel Hastabaşı Uygulama Platformu-SİSOPMİ 
Yenilikçiliğin Ticarileştirilmesi Ödülü: E3TAM/O2KS Optik Kalite Kontrol Sistemi
Büyük Firma Dalında
Yenilikçi Ürün Ödülü: ASELSAN/4900 Atlas Sayısal Haritalı El Telsizi
Ürün Geliştirme Süreci Ödülü : ARÇELİK/Ankastre Mutfaklar için Endüksiyon Ocak 
Büyük Firma Dalında Yenilikçiliğin Ticarileştirilmesi Ödülü : HAVELSAN/Gemi Bilgi Dağıtım Sistemi