Bilinçli İnternet’i Keşf@

Baykan Çallı

Google TürkiyeToplum Gönüllüleri Vakfı ve İnternet Geliştirme Kurulunun desteğiyle hayata geçen Keşf@, İnternet kullanıcılarını bilinçlendirmek için çalışıyor.
Sayısal dönüşüm günümüzde giderek yaygınlaşıyor. Dünya genelinde hızla artış gösteren bu gelişim süreci, beraberinde birçok avantajı ve dezavantajı getiriyor. İnternet’in sunmuş olduğu kolaylık dünyası günümüzde hiç kimse için küçümsenebilir ölçüde değil. Yaşamımızın her alanında kullanmakta olduğumuz İnternet için bilinçlenmenin de önemli gerekiyor.
İşte bu kapsamda Google Türkiye, Toplum Gönülleri Vakfı ve İnternet Geliştirme Kurulunun ortak olarak başlattıkları ‘Bilinçli İnternet Hareketi: Keşf@’, İnternet’teki bilincin oluşmasını sağlayacak. Hızlı bilgiye erişimin doğru kullanımı proje ile oluşturulmaya çalışılıyor. Uzman akademisyenlerden eğitim alan ve proje dahilinde ‘Web Gezginleri’ olarak adlandırılan toplum gönüllüsü gençler, ilk etapta dört ilde yaşları 13-15 yaş grubundaki öğrencilerine ulaşacak ve onlarla atölye çalışmaları yapacak. Eğitimlerin ardından ‘Web gezginleri’, çevrelerine İnternet bilincini yaymak amacıyla kampanyalar düzenleyecek. Proje ilk etapta İskenderun, Gaziantep, Bursa ve Sakarya’da pilot olarak uygulanmaya başlanacak. 

İnternet’i Keşf@
Bugüne kadar hep çevrimiçi ve çevrimdışı olmak üzere iki farklı dünyadan bahsettiğimizi söyleyen Google Türkiye Ülke Direktörü Bülent Hiçsönmez, “Kısa zaman içerisinde çevrimiçi ve çevrimdışı olan iki farklı geleneğin olmayacağını düşünüyoruz. Bu iki alan artık iç içe geçerek hayatımızın içerisinde tek bir alan oluşturdu. İnternet nüfusunun giderek büyüdüğünü görüyoruz. Bugünkü İnternet nüfusunun 2 milyar olduğunu ve bu rakamın 2020 yılına kadar 5 milyara çıkacağını öngörüyoruz. Bu yansımaların etkisini de Türkiye’de hissetmeye devam edeceğiz. İnternet’in gelişimini sağlayacak birkaç tane önemli unsur bulunuyor, bunlardan biri; İnternet’in gelişimine katkı sağlayan cihazların gelişimi. Tek ekranla çıkmış olduğumuz yolculuğa, birbirinden farklı ekranlar aracılığıyla devam ediyoruz. İkinci temel öğenin de; insanların artan cihazlarda yaptıkları işlemleri paylaşma ihtiyacı istemeleri ve üçüncüsü de; bu işlemlerin artık servis olarak alınabiliyor olması. Bu büyüme etkisini ilerleyen zamanda daha da gösterecek. Ortadaki temel faktörlerin hızla yaygınlaşmaya devam etmesi ve ihtiyaçların giderek artması, gelişimin hızını daha da arttırmaya devam edecek. Tabi ki bu da bize şunu getirdi: Daha fazla bilgiye erişen, daha fazla güçlü, daha fazla bilgiyle adım atan bireyler olmamızı sağladı. Bu gelişmeler ışığında, hayatımızın içerisinde önemli fırsatlar oluşmaya başladı. Buradaki fırsatların doğru ve yerinde değerlendirilmesi gerekiyor. Ama aynı zamanda bu fırsatlar beraberinde bir takım dezavantajları da getiriyor. Bu sorunların en başında, çocuklarımızın ne kadar güvende olduğu soruları ortaya çıkıyor. İnternet’e ve teknolojiye uyum konusunda hiçbirimizin sıkıntısı, derdi, tasası bulunmuyor fakat bu gelişim ile oluşan problemleri de görmezden gelebilmemiz mümkün değil. Biz ebeveynler olarak veya bu işin içerisinde olan insanlar olarak, bilinçli İnternet kullanımını çocuklarımıza yaymalıyız. Bu alandaki bilinci oluşturabilmek bizim için çok önemli. Google olarak bu bilincin oluşturulması için elimizden gelen çabayı göstermeyi sürdüreceğiz. Çocuklarımızın ve kullanıcıların, İnternet’ten en iyi şekilde yararlanmaları gerektiğini ve güvenli bir şekilde bilgi edinilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu aynı zamanda İnternet’in etkin kullanımı anlamına da geliyor” dedi.

Vazgeçilmezimiz: İnternet
İnternet kullanımının sadece çocuklar açısından değil herkes için vazgeçilmez bir durumda olduğunu belirten Google Türkiye Kamu İlişkileri Müdürü Pelin Kuzey, İnternet’in etkin ve doğru kullanımının yaratıcılığı geliştirdiğini ifade etti.
Hızlı bilgiye erişimden kimsenin vazgeçemeyeceğine dikkat çeken Kuzey, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Günümüzde İnternet kullanımı giderek yaygınlaşmaya devam ediyor. Bu süreç içerisinde daha fazla insan bu kullanıma dahil oluyor. İnternet’teki kullanım koşulları ve etkileşim biçimleri insan ihtiyaçlarına göre değişim gösteriyor. İnternet’teki en temel nokta; kullanılacak fırsatların ne kadar güvenilir ve düzgün olduğu sorusudur. Bu noktada bizim gibi firmaların da kullanıcıların güvenliğini sağlaması gerekiyor. Gençler için çok önemli olan bu ortamda, eğitimin teknolojinin hızına yetişmesi çok önemli. Bugün artık sayısal okur-yazarlık dediğimiz şey; hayat bilgisi olarak konumlanıyor. Bugün sayısal dünya ile ilgili bilgi sahibi olmamak, aslında okuma-yazma bilmemek kadar önemli bir durum. Bu sebeple de; sayısal okur-yazarlığı en hızlı bir şekilde üst sıralara taşımamız gerekmekte. Bu noktada kullanıcıları öncelikle bilgi ile güçlendirmeliyiz. İnternet’i doğru konumlandırmamız lazım. Öncelikle 4 şehirde başlayacağımız bu projede çok güzel sonuçlara ulaşacağımızı düşünüyorum. Çocuklarımızı bilgiyle eğitip, korumamız mümkün. Bunun için tabi ki, ebeveynlerin de rolü çok önemli. Güvenliği sağlamanın yolu bilgilenmek ve bilgiyi paylaşmaktan geçiyor.”

Toplumsal dönüşüm
İnternet’in hızla yaygınlaşmasına paralel olarak insanlar arasındaki etkileşim şekillerinin de dönüşüm gösterdiğini ifade eden TOG Genel Müdürü Yörük Kurtaran, sözlerini şöyle sürdürdü: “İnternet’in gelişimi aynı zamanda insanların değişim gösteren ilişkileriyle paralel olarak ilerlemekte. Dünya genelinde oluşumunu sürdüren bu değişime uyum sağlamak gerekiyor. Toplumsal barış, dayanışma ve değişimi gerçekleştirmek üzere on yıl önce çıktığımız bu yolda, çevresindeki sorunlara çözüm üretebilen, kendine güvenli, girişimci ve duyarlı gençleri destekliyoruz. Gerçekleştirdiğimiz bu projeyi, gençlerin dilinden konuşarak yürütmemiz çok önemli. Gençlerin dilinden anlayarak, onlara bir takım faydaların sunulması daha etkin şekilde fayda üretecektir. Gençlerimizi bilinçlendirmek için hizmet sağlayanlara, anne babalara, çevredeki abi ve ablalara da belli eğitimlerin verilmesi lazım. Kuşaklar arasındaki farkların ortadan kaldırılmasını amaçlıyoruz. Bunu amaçlıyoruz çünkü bugün gençler ve eski nesil arasında çok büyük farklılıklar söz konusu. Eski nesil ile yeni neslin İnternet’te yapmış oldukları kullanımlar veya uygulamalar arasında çok büyük farklılıklar var. İşte bu noktada, doğru olarak konumlandıracağınız eğitim şekli sayesinde farklılıkları ortadan kaldırabileceksiniz. Farklılıkların kalkması demek, sayısal dünyanın daha iyi ve etkin olarak anlatılması, tanıtılması demek anlamına geliyor. Sayısal dünyadaki faydaların ve zararların en düzgün şekilde aktarılması gerekiyor. Toplumsal dönüşüm platformu yaratan bu proje ile gençleri sayısal okuryazarlık konusunda güçlendirerek 13-15 yaş aralığındaki çocukların güvenli İnternet konusunda farkındalık kazanmalarını sağlayacağız.”

Gelişmiş düzeyinin artması için bilinçli İnternet kullanımı gerekiyor
Türkiye’nin son on yıl içerisinde büyük mesafeler kat ettiğini belirten İnternet Geliştirme Kurulu Başkanı Serhat Özeren, “İnternet, dünya çapında hızla gelişiyor. Bu gelişime Türkiye’nin de dahil olduğunu görebilmemiz mümkün. Türkiye’nin son on yıl içerisinde gerçekleştirmiş olduğu başarılı büyüme stratejilerinin İnternet için de geçerli olduğunu söyleyebilirim. Bugün geniş bant İnternet abone sayımız 20 milyona ulaşmış bulunuyor.
Geçmişte “yolumuz yok” diyen vatandaş, bugün “İnternet” istiyor. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanımızın öngörüsüyle bilişimde ülkemiz çok önemli atılımlar yapıyor. Türkiye’nin gelişmişlik düzeyinin artması ve ekonominin verimliliği açısından bilişim teknolojileri lokomotif bir rol üstlenmiş durumda. Bilişim yaşanan bu gelişmeleri eğitim alanına da aktarmamız gerekiyor. Sosyal hayatın parçası haline gelene İnternet’in, güvenli kullanımı toplumun her kesimine yaymamız lazım. Ülkemizin gelişim düzeyini arttırmak istiyor isek, sadece teknolojilere hızlı uyum sağlamamız değil aynı zamanda bilinçli bir şekilde uyum sağlamamız çok önemli. İnternet ortamında oluşan suçlardan çocukları ve gençleri korumak, bilinçli ve güvenli İnternet kavramını anlatabilmek ve bilinçli İnternet kültürünü de oluşturabilmek için eğitim çalışmaları son derece gerekli. Bilinçli İnternet’in yaygınlaşması için yalnızca kamu kuruluşlarının çalışması yetmez, sivil toplum kuruluşları ve özel sektörün bu konuda rol üstlenmelerini destekliyoruz. Bu çalışmanın ülkemizin her köşesine yaygınlaşması büyük önem taşımaktadır” dedi.