Dr.Azmi KOÇAK
dr.azmikocak@gmail.com

Medyasör

Çaldıysak biz çaldık. Kime ne?

Evet çaldık. Bundan kime ne? "Kiminle mi çaldık?" Hemen söyleyeyim: Anadolu Ajansı'nın emektar (emekli) foto muhabiri Ali Kılıç ile. Ama biz baklava çalmadık. Yanlış anlaşılmasın. Suçumuz çok daha büyük: Biz, felekten bir gece çaldık. Ama ne gece...
Biyografik bir kitap çalışmam var. Mustafa Keser'in engin bilgisine gereksinim duydum. Sonuçta randevulaştık. Kambersiz düğün mü olur?
Eksik olmasın değerli kardeşim Ali Kılıç da beni kırmadı ve bana eşlik etti. Ve biz, Beylerbeyi'nde Mustafa Keser Müzikholünün yolunu tuttuk. Üstadımızın oğlu Emrah bizi karşıladı. Keser'in özel ofisine alındık. Az sonra Mustafa Keser geldi. Nezaket sözcüklerinden sonra, öyle bir sohbet başladı ki, sormayın gitsin... Keser'in her cümlesi altı çizilecek cinstendi. Aklıma merhum Hocam Cavit Orhan Tütengil geldi. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde öğrenciyiz.
Sanıyorum 2. sınıftı, bir hoca geldi. Cavit Orhan Tütengil. Kendisi gibi ufak tefek bir kitabı vardı. Yine yanılmıyorsam, "Türkiye'nin Ekonomik Yapısı" adında. Ya da buna benzer bir şey. Çalışmaya başladık… O zamanlar, önemli cümlelerin altı çizilirdi. Ben de her sayfada önemli gördüğüm cümlelerin altını çizmeye başladım. Tekrara geldiğimde bir de ne göreyim, kitabın içindeki tüm cümlelerin altı çizilmiş. Yani boş yok. İşte Mustafa Keser de böyle bir kimlik. Boş konuşmuyor. Eğer siz boş konuşursanız, hemen nazikçe düzeltiyor. 5 yaşında mikrofona çıkmış.
Boyu mikrofona yetişmediği için iskemleye çıkmış. O zamanlar Maden'de 3 sinema salonu varmış. Bu cümleyi anlayan anlar. Zamanımızda İstanbul'da sinema salonları yıkılıyor. Mustafa Keser, bizim sayfaya sığacak bir insan değil. Kendisine de söyledik. Mustafa Keser'in mutlaka kitabı yazılmalı diye. Kendisinin böyle bir ihtiyacı tabi ki yok. Ama gelecek kuşaklar için, insanlık için bu şart. Mustafa Keser'i dinlemek müthiş bir zevk. Ama üstadın sahnesi geldi. Müzikholün konukları heyecan ve özlemle onu bekliyorlar. Bizi de salona davet ettiler. "Haydi Abbas Vakit Tamam"... Şiir, söyleşi, fasıl, ‘show’, komedi. Hepsi burada. Duygu, özlem ve sevgi birbirine girmiş dans ediyorlar. Sahnede önce Nigar Ekinci yer alıyor. Çok güzel bir ses. Bir zarafet anıtı. Kendisini tanımıyorum, ama garantör Mustafa Keser. Her ne kadar Nigar Ekinci'yi şahsen tanımasam da, onu da buradan kutlamak istiyorum. Gecenin geç saatimi desem, yoksa sabahın erken saatimi? Ali'yi dürttüm. "Haydi Ali, vakit tamam..."
Keser Müzikhole bir kez bile gitmediyseniz, boşa yaşamışınız demektir.
Net'te "Mustafa Keser" yazın yeter. Ve lütfen siz de bir hırsızlık yapın. Ve felekten bir gece çalın. Nasıl olsa bir cezası yok bunun...