Cenk YAPICI
cenk.yapici@turktelekom.com.tr
Twitter: @cenkyapici

Muhaberat

‘Sosyal Türkler’ den güncel rakamlar

Akdeniz’in ve Anadolu’nun dostluğunu, sıcaklığını taşıyan bir toplum olarak, biz Türk’ler çok misafirperver, hatırşinas, hoşsohbet insanlarız; zaten gördüğünüz gibi bizim karakterimizi anlatmaya tek kelime de yetmiyor. Sosyal medya doğdu doğalı, paylaşımlarımızda ve dolayısıyla merakımızda da ciddi yükseliş var. Tabi bunda sabit ve mobil geniş bant, akıllı telefon ve tabletlerin kullanımlarının artmasının rolü de büyük. Türkiye’nin sosyal medya arşivi olarak bilinen Sosyalmedya.in, 2012 arşivinden dikkat çekici ayrıntıları tespit etmiş; haliyle bu araştırmanın sonuçları benim de dikkati çekti.
2012’ye Türkiye’den 3,9 milyon kullanıcıyla başlangıç yapan Twitter’da yıl boyunca 198 milyon ‘tweet’ mesaj  paylaşılmıştı. Yıl boyunca 8,6 milyon yeni kullanıcı kazanan Twitter’da 2012 boyunca bir milyar 681 milyondan fazla mesaj-tweet atılmış.
Türkiye’de 12,5 milyon kullanıcıya ulaşan Twitter’da sadece yılın son günü 7 milyon 913 bin 896 tweet paylaşılmış. Yılın son gününde 275 bin kişi 2013’e dair duygularını paylaşmak için 466 binden fazla mesaj atılmış.
2013’ün ilk saniyesinde 837 tweet atılırken ilk dakikasında toplam 26 bin mesaj gönderilmiş. Akşam saatlerinde saniyede ortalama 400’den fazla mesaj atılırken; yılın ilk saniyesinde bunun ikiye katlanma, 2013’te Twitter’ın daha da büyüyeceğinin bir işareti adeta.
TT listesi olarak da bilinen Twitter Türkiye Gündemi’nde en uzun sure yer tutan etiket 3,191 dakika ile #bencemutluluk olmuş. #karsicinsetavsiyem etiketi 2,976 dakika listede yer alırken #annelafları etiketi de 2,572 dakika zirvede yer tutmayı başarmış.
Yıl boyunca TT listesine ‘hashtag’ etiketi olmadan giren konuların başında ise, ‘Başbakan Erdoğan’ geliyor. Özellikle Salı günleri yaptığı grup konuşmaları esnasında listeye giren başlık toplam 8,787 dakika ile ilk sırada. Fenerbahçe’den ayrılma sürecinde çok konuşulan Alex’in ismi de 5,225 dakika listede yer tutmuş.
Yayınlandığı esnada Twitter etiketi duyurmayan ‘Behzat Ç’ dizisi 15 bin 567 dakika ile diziler arasında ilk sırada. Her sabah TT listesine girmeyi başararak ‘Günaydın’ kelimesi ise, 42 bin 510 dakika ile tüm başlıkların önüne geçti.
Şu anda Twitter kullanıcılarının yaklaşık 2,5 milyonu her gün en az 1 tweet atıyor. Her gün mesaj yazmayan ama takip ettiği kişilerin yazdıklarını okuyan 5 milyon aktif tweet okuru bulunuyormuş (1,5 milyon kullanıcının hesabı korumalı olduğu için, bu gruba dair veri mevcut değil).
Öyle görünüyor ki; yeni yılda da, anlık, yepyeni gündemler ile yine sosyal medyada bir hayli aktif olacağız. Anlık paylaşımlarda -hem Facebook’ta hem Instagram’da hem de Twitter’da- milletçe yeni rekorlara imza atacağız.
2013’te RT edeniniz (mesaj paylaşanlarınız), follower (takipçi) sayınız, favori tweetleriniz (mesajlarınız) bol, Facebook duvarınıza komik video yükleyeniniz çok olsun.
Saygılarımla.