Sinan OYMACI

Saydam

Veri sınıflama

‘Verilerinizi bir yerlerde saklıyorsunuz ve zamanı geldiğinde bulmak, kullanmak istiyorsunuz.
Peki bu veriler nelerden oluşabilir? Resimler, filmler, kelime işlem dokümanları, pdf dosyalar, hesap tablosu, metinler, sunumlar ve benzerleri.
Bu kadar karmaşık dosya tipleri sadece işletim sisteminin otomatik indeksleme yöntemi ile kolayca bulunabilir mi? Çok zor.
Aradığınız bilgiye çabuk ve doğru olarak erişmek istiyorsanız, daha profesyonel yaklaşmalısınız konuya.
Bunun yolu verilerinizi sınıflandırmak için bir yöntem kullanmak. Kullanabileceğiniz adımları aşağıda özetleyeceğim.
- Dosyaları sınıflandırmak ve etiketlemek için düşünmeye yeterince zaman ayırın. Bir defa başladıktan sonra hatalı olduğunu gördüğünüzde telafi etmek pahalıya mal olabilir.
- Sınıflandırdığınız verinin güvenliğini ve mahremiyetini ciddiye alın
- Sistemi kullanacak yönetici ve çalışanların desteğini alın, gerekli eğitimleri verin
- Verinin bütünlüğünü koruyun. Düşük kaliteli verinin sınıflandırmasının sonucu da zayıf olacaktır.
- Erişime açık olmasına dikkat edin. Yüksek erişim talebi sağlıklı bir veri depolama ve ağ sistemi ile mümkün olacaktır.
- Etkin bir ‘metadata’ stratejisi kullanın. Böylece verileri düzgün endeksleyebilirsiniz.
- Mükerrer veri ayıklama teknolojileri kullanın. Böylece kendini tekrar eden, gereksiz, hasarlı verileri devre dışı bırakabilirsiniz.
- Verilerin sınıflandırması ile ilgili bir denetim yaptırın. Bu verileri ne kadar düzgün ve güvenilir sınıflandırıp, sakladığınızı size gösterir.
- Denetim sonuçlarına göre veri sınıflandırma yönteminizi sorgulayın ve gerekiyorsa düzeltmeleri gerçekleştirin.
- Zaman içerisinde veri sınıflandırma işleminizi değerlendirin. Elde ettiğiniz bilgiler ışığında yeni indeks alanları ekleyebilirsiniz.
Verileri düzgün sınıflandırmanın en büyük avantajı yasal denetmeler esnasında istenebilecek bilgilere erişimi hızlandırmasıdır.
Ayrıca verilerin sınıflandırılması esnasında güvenlik konusu da gündeme gelecektir. Verilerin güvenliği, sınıflandırılması kadar önemli bir konudur.
Güvenlik konusu hafife alınmamalı, profesyonel yardım alınmalıdır. Benim şirketimin verilerini kim ne yapsın demeyin. Her verinin kıymeti kendisine aittir ve değerini bilecek başka birileri de etrafta olacaktır. Bir defa elden gidip, dolaşıma girdi mi, sanal dünyaya düştükten sonra geçmiş olsun.
Giden veri geri gelmez, herkesin bilgisine sunulur. Ne zaman kimlerin deposundan kimlere servis edileceği, verileri ele geçirenlerin inisiyatifindedir.
Verileri siz çabuk bulabiliyorsanız, başkalarının da o kadar çabuk bulabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Önemli olan ele geçirilmesini zorlaştırmak. Dikkat ettiyseniz ele geçirilmesini engellemek demedim. Ne yapıp, edip, erişim sağlayabilecekler olacaktır. Siz bu aşamayı güçleştirin. Bu sayede veri kaybı olasılığını en aza indirirsiniz.
Görüş ve düşüncelerinizi bana iletin ki, neyi doğru neyi yanlış yapıyoruz görelim. Tüm güzellikler sizlerle olsun. Bilgi paylaştıkça çoğalır. Sağlıcakla kalın. (İstanbul – 8.Ocak.2013)