Yakın Geleceğin Devrimi "Bluetooth" Dünya Pazarında

Geçtiğimiz günlerde, Bluetooth teknolojisi ile çalışan ilk ürünü Kablosuz Kulaklık Mikrofon Seti'ni Avrupa pazarına süren Ericsson, önümüzdeki günlerde ülkemizi de Bluetooth ile tanıştıracak.
Ericsson tarafından kısa bir süre önce Avrupa pazarına giren BluetoothTM Kablosuz Kulaklık Mikrofon Seti ile 10 metre uzaklığa kadar kablosuz olarak bilgi alışverişi yapmak mümkün.
BluetoothTM Kablosuz Kulaklık Mikrofon Seti, içine yerleştirilimiş olan BluetoothTM çipi aracılığıyla GSM telefon ve kulaklık arasında kablo olmadan bağlantı kurabiliyor. Ericsson'un son kullanıcıya sunduğu yeni bir ilk olan BluetoothTM teknolojisine sahip bu akıllı GSM telefon aksesuarı, yakın geleceğin devrimi olarak görülüyor. Oldukça hafif olan BluetoothTM Kablosuz Kulaklık Mikrofon Seti, ergonomik tasarımı sayesinde rahat bir şekilde kulağa takılarak, mobil yaşantıya yeni bir boyut getiriyor. Çok yakın bir zamanda piyasaya sürülecek olan bütün ürünler BluetoothTM teknolojisi ile uyumlu olacak.
Bu teknolojiden yararlanılabilmesi için, kullanılan cihazların BluetoothTM uyumlu çiplerle donatılması gerekiyor. BluetoothTM Kablosuz Mikrofon Seti T28, T28 World, R320, R310, A2618 ve T20 ile kullanılabiliyor. 2001 yılının başında ise Ericsson, dünyanın ilk BluetoothTM GSM telefonu olan R250 modelini piyasaya sürecek.

Bluetooth Nedir?
İnsan-makina ve makina-makina bilgi alışverişinde, kablo iletişimini ortadan kaldırarak basitleştirmeyi hedefleyen bir iletişim standartı olan BluetoothTM, kablo yerine kısa dalga radyo sinyallerini kullanarak birbirinden ayrı olarak çalışan cihazlar arasında bilgi senkronizasyonunu sağlıyor. BluetoothTM teknolojisi sayesinde etrafımızda gördüğümüz bütün iletişim cihazları arasında kablosuz olarak iletişim mümkün hale geliyor. Günümüzde kullandığımız ve birbirinden ayrı olarak çalışan masaüstü veya taşınabilir PC, avuçiçi bilgisayar (PDA), GSM telefon, fotoğraf makinesi ve video kamera gibi çeşitli cihazlar, belirli bir frekans üzerinden birbiriyle kablosuz haberleştirilerek belli bir kapsama alanı dahilinde senkronize olarak çalışabilecekler.