Telefonica, Mobil Teknolojide Lucent Dedi

Telefonica Moviles, UMTS altyapısı için Lucent teknolojisinden yararlanacak. Tedarik anlaşmasının, önümüzdeki 6 yıl boyunca yaklaşık 900 milyon EURO'luk değere ulaşacağı tahmin ediliyor.
İspanyol Telefonica firmasının mobil servisler alt kuruluşu Telefonica Moviles, UMTS (Evrensel Mobil Telekomünikasyon Hizmetleri) altyapısı için çalıştığı tedarikçi firmalar arasına Lucent'ı da kattı. Telefonica'nın UMTS ağı projesi, Finlandiyalı operatör firma Sonare ile birlikte Almanya'da kurduğu 3G (üçüncü nesil) konsorsiyumunun bir parçasını oluşturuyor.
Ürün ve hizmetleri kapsayan tedarik anlaşmasının değerinin, 900 milyon EURO (yaklaşık 800 milyon ABD Doları) civarında olduğu tahmin ediliyor. Bu anlaşmanın Avusturya, İtalya ve İspanya'daki şirketlerin birlikte çalışma ve ortak hizmet sunma kabiliyetini artırması bekleniyor. Telefonica Moviles, adı geçen ülkelerde UMTS lisansları almış bulunuyor. Şirketin önümüzdeki yıllarda lisans alacağı diğer ülkelerin de anlaşma kapsamına dahil edilmesi planlanıyor.
Neden Lucent?
Telefonica Moviles'in Lucent'ı seçmesinde, Bell Laboratuvarları'nın UMTS'e yönelik kablosuz teknolojilerde öncü olması ve Lucent'ın dünya standartlarındaki mobil ağ sistemleriyle bütünleştirilmiş ileri düzey IP (Internet Protokolü) tabanlı altyapı çözümleri önemli rol oynuyor.
Lucent - NTT DoCoMo Dayanışması
Lucent, dünya çapında 160'dan fazla taşıyıcı altyapısında kullanılan 40.000'in üzerinde baz istasyonu kurulumuyla ticari CDMA teknolojisinde bir dünya lideri olarak tanınıyor. Ayrıca, 1996'dan bu yana, UMTS'e yönelik kablosuz teknolojinin (W-CDMA - Geniş Bant Kod Bölümleme Çokluerişim) yaygınlaştırılması konusunda Japon NTT DoCoMo ile işbirliği yapıyor. Lucent, stratejik ürünlerinden 3G Flexent OneBTS kablosuz baz istasyonu serisinin geliştirilmesi için de yeni nesil W-CDMA teknolojisinde kazandığı deneyimden yararlanıyor.
Çok Özel Bir UMTS Mimarisi
Lucent'ın UMTS mimarisi, geleneksel telefon ve IP tabanlı ağlar üzerinden ses, veri ve çokluortam iletişim hizmetlerini yönetmeye yönelik özel Uygulama Programlama Arayüzü (API) yazılım platformuna (softswitch) dayanarak geliştiriliyor. Lucent'ın UMTS altyapıları, mobil Internet'e geçiş için taşıyıcılara yönelik yeni nesil sunucu teknolojisi ile söz konusu özel API yazılım platformunu bütünleştiriyor.
Lucent Türkiye Genel Müdürü Şahin Tulga, Lucent ve Telefonica'nın, yüksek kapasiteli optik, IP, mobil ve akıllı ağlar konusunda uzun yıllardır işbirliği yaptığını; Telefonica Moviles'in, 3G UMTS ağına yönelik ve sürekli gelişmeye açık bir altyapı çözümü için Lucent'ı seçen ilk Avrupalı müşteri olması açısından önem taşıdığını belirtiyor. Lucent, Telefonica Moviles'in müşterilerine en gelişmiş mobil hizmetleri sunmasına ve UMTS yatırımından en kısa zamanda en yüksek geri dönüşü alabilmesine destek olmayı hedefliyor.