Siemens: Rekor Kazanç Sadece Başlangıç Hedef Karlılıkta Sürekli Büyüme

Siemens, karlılıkta sürekli bir büyüme yakalamayı hedeflediğini açıkladı. 30 Eylül itibariyle kapanan 2000 mali yılında elde edilen rekor kazancın, şirketin başarı yolculuğunda sadece bir basamak olduğunu ifade eden Siemens Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Heinrich von Pierer, geçtiğimiz ay sonu Münih'te düzenlenen basın toplantısında mali yıl sonuçlarını değerlendirdi. 30 Eylül 2000 tarihinde sona eren mali yılda Siemens'in net geliri yüzde 80 oranında artarak 3.4 milyar Euro'ya ulaştı.

Önümüzdeki yıllarda şirket, vergi ve faiz öncesi yıllık kar marjını yüzde 20 oranında artırmayı planlıyor. "Hedefimiz açık: Faaliyet gösterdiğimiz her alanda pazar lideri olmak" diyen Dr. Pierer, buna ulaşmak için belirlenen 6 itici gücü şöyle açıkladı: İş mükemmelliğini geliştirmek, yaratıcılık ve yeniliklerle büyümek, portföy organizasyonunun en iyi şekilde devamı, sinerji yönetimini geliştirmek, Siemens'i e-şirket haline getirmek ve özellikle ABD ile Çin pazarına ağırlık vererek küresel pazar payını artırmak.

2000 Mali Yılı
Konferansta bir konuşma yapan Dr. Pierer, başarılı geçen bir yılın ardından sadece 3.4 milyar Euro'luk net gelir elde etmekle kalmayıp, 1.5 milyar Euro'yu aşan ekonomik değer ürettiklerini de belirtti. Başarılı bir yeniden yapılanma çalışmasının ardından olumlu sonuçlar alındığını vurgulayan Dr. Pierer, son birkaç yılda şirkete adım adım yeni biçim verildiğini, geleneksel tutumları bir tarafa bıraktıklarını belirtti.
Stratejik olarak kritik ve yüksek büyüme potansiyeli olan sektörlerde yoğunlaştıklarını ifade eden Dr. Pierer, varolan bilgi birikimini kullanabilecekleri ve başarılı olabilecekleri yeni pazarları görebilmek için faaliyet göstedikleri alanlarda kritik analizler yaptıklarını kaydetti. Enformasyon ve mobil iletişimin yenilikler ve büyüme için stratejik bir hedef olduğunu da belirten Dr. Pierer, sağlam bir yere sahip oldukları GSM sektörüne GPRS'i kattıklarını, adım adım üç bant, GPRS ve UMTS özelliklerini içeren hücresel telefonlar konusunda genişleme sağladıklarını ifade etti.
Internet ve e-işin, şirketin sinerjisini daha verimli kullanmada kendilerine manivela özelliği sağlayan enstrümanlar olduğuna işaret eden Dr. Heinrich Pierer, elektronik ağ ve e-bilgi yönetiminin, teknik, bilgi birikimi, girişim ve rekabet gücünü artırma konusunda kendilerine yardımcı olacağını söyledi.

E-şirket Olma Yolunda
E-şirkete geçişi sağlamak için Center of E-Excellence'ı kurduklarını hatırlatan Dr.Pierer, e-ticaretin, müşterileriyle iş ilişkilerinde elektronik ağ oluşturma anlamına geldiğini, bunun da müşteriye daha hızlı ulaşmayı olanaklı hale getirdiğini vurguladı. Dr. Pierer, kısa dönemde tüm faaliyetlerin yüzde 25'ini, müşterilerle olan iş ilişkilerinin yüzde 50'sini 'online' hale getirmeyi amaçladıklarını bildirdi.
Gelecek 18 ay içinde Siemens' i bir e-şirkete dönüştürmek için 1 milyar Euro yatırım yapacaklarına işaret eden Dr. Heinrich v. Pierer, bununla büyük oranda tasarruf sağlamayı umduklarını kaydetti.
Büyümelerinin yıllardır dış pazar ağırlıklı olduğuna işaret eden Dr.Pierer, geçtiğimiz yıl Amerika'daki yeni siparişlerin ilk kez Almanya'yı geçtiğini, bunun da dikkate değer bir nokta olduğunu vurguladı. Dr. Pierer, birkaç yıl sonraya bakıldığında, beş yıl önce ağırlıklı sıralamanın Almanya, Amerika ve Avusturya şeklinde olduğunu, bugünkü durumun ise küreselleşmedeki başarılarına işaret ettiğini hatırlattı.

2001 Yılı Beklentileri
Dr. Heinrich v. Pierer, 2001 yılında satış ve siparişlerde iki haneli bir artış beklediklerini, kazançlardaki artışın satışlardakinden daha yüksek olması beklentisini taşıdıklarını ifade ederek, amaçlarının çok açık olduğunu ve faaliyet göstedikleri her bir alanda pazarda öncü konumda bulunmayı hedeflediklerini söyledi.
Dr. Heinrich v. Pierer, konferansın ardından Türk gazetecilere yaptığı açıklamalarda, telekom söktöründeki pozisyonlarını geliştirmek istediklerini ifade ederek, Türkiye'nin enflasyonla mücadele etmesi ve kontrol altına alması gerektiğini vurguladı. Dr. Pierer, son zamanlarda bu alanda önemli adımlar atıldığını belirterek, Türkiye'nin problemlerin ve zorlukların üstesinden geleceğine inandığını kaydetti.

Rakamlarla 2000 mali yılı (*)

(milyon euro) 2000 1999

Yeni siparişler 83.425 69.537

Net satışlar 78.396 68.592

Ar-ge harcamaları 5.593 5.236

Çalışan sayısı (000) 447 443

(*) 1 Ekim1999 - 30 Eylül 2000