Şubat 2002 Sayı: 77

Telepati Telekomünikasyon

Konular

Dünya Telekomünikasyon Kalkınma Konferansı İstanbul'da
Dünya Telekomünikasyon Kalkınma Konferansı 2002 (WTDC-World Telecommunication Development Conference 2002) 18-27 Mart tarihleri arasında, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleşecek.

Teknoloji Ödülleri finalistleri açıklandı
Teknoloji Ödülleri "Büyük Ödül" finalistleri arasında sektörümüzden yalnızca bir kuruluş var

Yeni lisanslar bu ay veriliyor
Bakanlar Kurulu, Telekomünikasyon Kurumu'nun teklifi üzerine 5 telekomünikasyon hizmetine ruhsat, 2 hizmete de genel izin verilmesini ve bu hizmetlerin asgari değerlerini kararlaştırdı.

Kobilog'dan "maliyet" farkı
KOBİLOG Proje Koordinatörü Atay, KOBİ'lerin ihracatını artırmak için Internet'ten hizmet veren Kobilog, Kobi-Net ve Kobiline'nın hedeflerinin farklı olduğuna işaret ederek, Kobilog'un en önemli farkının malın Türkiye dışındaki maliyetini vermesi olduğunu söyledi.

Telekom, 2001 yatırımlarının tamamını gerçekleştirdi
Türk Telekom Genel Müdürü İbrahim Hakkı Alptürk, 2001'in tüm yatırımlarını yüzde 100 gerçekleştirdiklerini ve bir katrilyona yakın kar ettiklerini belirterek, "Türksat 2A Uydusu'nun fırlatılması 2001 yılının tümüne damgasını vurmuş çok önemli bir olaydır" dedi.

Evliya Çelebi bilişimci miydi?
Türkiye Bilişim Derneği'nin kuruluşundan başlayarak sevgili Aydın Köksal'ın öncülüğünde harcanan bunca emek ve çaba ile elde edilen kazanımlar bu kadar kolay mı yitirilecek? Buna seyirci kalmak ayıp olmuyor mu?

CRM Çözümleri Günü'nde büyük buluşma
Yeni müşteriler kazanmak kadar onları elde tutmanın öneminin bilincinde olan firmalar, zorlu rekabet koşullarında rakiplerinin önüne geçebilmek için her geçen gün kendini yenileyen servis ve ürünlerle hizmet veriyorlar.

Digilane ve BEA işortağı oldu
BEA Systems ve Digilane'i, WebLogic çözüm ailesi buluşturdu.

"Yüzüklerin Efendisi" Setinde Polycom farkı
Yönetmen Jackson, setler arasında video konferans sistemini kullandı.

B2Mobil ile komple kurumlar arası e-ticaret çözümü: "Veritical"
Elektronik iş ve mobil çözümler sunan kuruluşlardan VeriPark, Veritical çözümüne eklediği B2Mobil ile kurumlar arası e-ticaret (B2B) alanında komple bir çözümü hayata geçiriyor.

Superonline Mobil Data Servisleri - Medline işbirliği
Medline, Superonline Mobil Data Servisleri ile araç takibini ambulanslara uyguluyor.

Hesaplı iletişimin yeni adı: PhoneJack
Internet hatlarını kullanarak telefon görüşmesi (Voice over IP) yapılmasını sağlayan PhoneJack ürünü, Mikrobeta tarafından pazara sunuldu.

İnsan sevildikçe insanlaşır, demir dövüldükçe sağlamlaşır
Kobil Sistem akıllı kart pazarında dünyada önemli bir yere sahip.

Compaq, IDC raporuna göre 2001'in ilk 9 ayında Türkiye'de bir numara
Compaq, International Data Cooperation (IDC) raporlarına göre Türkiye'de 2001'in ilk 9 ayında bilgisayar ürünleri pazarında 1 numara olmayı başardı.

Artık e-güvenlik yatırımlarına üst yönetim karar veriyor
InfoNet Genel Müdürü Taner Özdeş, 2002'ye umutlu girdiklerini, bilgi ve iletişim teknolojileri sektöründe ibrenin büyüme yönünde değişeceğini tahmin ettiğini söylüyor.

İlk defa Türklere özel iş takip masası ve sanal ofisboy neKolay.de'de
Sanal dünyada ilk defa yurtdışındaki Türklere yönelik olarak geliştirilen iki Internet projesi (www.ohbee.com ve www.nekolay.de), 2001 Ekim ayında Berlin'de yapılan basın toplantısıyla öncelikli olarak Almanya'daki Türk ve yabancı medya kuruluşlarına tanıtılmıştı.

Arena ağ pazarında da iddialı
Arena Bilgisayar, Temmuz 2001 tarihinde kurmuş olduğu Network Departmanı'yla pazarın büyümesinde etkin rol alma yolunda faaliyetlerini hızlı bir şekilde sürdürmekte.

Nortel Networks'den her ihtiyaca farklı çözüm
Nortel Networks Amerika'nın New York, Florida ve Minnesota eyaletlerinde değişik IP tabanlı ses (VoIP) çözümleri sağlayarak işletmelerin yeni servisler sunmasını ve aynı zamanda maliyetlerini asgariye indirmelerini sağladı.

Comnet 2002'de de "Yatırıma Devam" diyor
2001 yılını krize rağmen dolar bazında % 15 ciro artışıyla kapatan Comnet, 2002'de yeni ve farklılaştırılmış hizmetler sunmaya hazırlanıyor.

Oksijen'den, hızlı, yenilikçi ve katmadeğer yaratan çözümler
Oksijen ekibi iki yıldır, devekuşu misali, başlarını gömmüş yazılıma, bir ar-ge kuruluşu olarak yapmaları gerekeni yapmışlar, çalışmışlar, geliştirmişler, sonunda dünyada bir 'ilk'i gerçekleştirmişler.

Alcatel Teletaş "E-iş uygulamaları için açık ağ altyapıları"nı anlattı
Alcatel, Internet ağ altyapıları ürün yelpazesi ve çözümleri ile dünyada olduğu gibi Türkiye'de de hızla gelişmekte olan e-iş uygulamalarına açık çözümler sunmakta.

CPG Ericsson ve Bağlan Bilgisayar'dan videokonferans için alternatif çözüm
CPG ve çözüm ortağı Bağlan Bilgisayar, 'videokonferans' için alternatif bir çözüm oluşturdu.

Bnet ve Intersection işbirliği
Bnet ve Intersection tarafından geliştirilen e-mpathy, Internet sitelerinde müşteri ilişkilerinin geliştirilmesini ve etkileşimin artırılmasını sağlıyor.

Bilgi cebinizde
SmsIRIS, şu an için sesli görüşmeden sonra en çok kullanılan iletişim şekli olan kısa mesajı (SMS) iş hayatına entegre eden ürünlerden biri.

Taylor Nelson'a göre Türkiye'nin lider Net kapısı Mynet.com
Taylor Nelson Sofres/SIAR tarafından, Türkiye'de Internet kullanım alışkanlıklarını takip etmeye yönelik olarak yürütülen eConsumer Monitor sonuçları açıklandı. Araştırmaya göre, Türk Internet kullanıcılarının yüzde 42'si, son bir ay içinde Mynet.com'u ziyaret etti.

Crea-World Ankara açıldı
Ankara Telsiz Radyo Amatörleri Kulübü (Antrak) ile aynı binada çalışmalarına başlayan Crea-World Ankara, Antrak'la Mobil Internet alanında birçok projeye imza atmayı planlıyor.

Nedir bu "poly, poly"?
Türk marşından kuş sesine, serenaddan 40. senfoniye, "hişşt açsana" diyen insan sesine kadar...

' e-Devlet'e doğru giderken
Hızla gelişen bilgi ve iletişim teknolojileri, ister çalışma hayatı olsun, ister sosyal ilişkiler isterse iletişim ya da alışveriş biçimi olsun, insan hayatını kökten etkiliyor.

GSM sektöründe bilinçli tüketim devri
2000 yılında yaşanan büyümenin ardından, 2001
yılında GSM sektöründe yaşanan küçülme bu sektördeki oyuncuları daha bilinçli davranmaya itmiştir.

36 aya varan vadelerle teknolojiye ayak uydurun: Werimax
Compucom A.Ş. bilgi ve iletişim sektöründeki birikimini yepyeni bir proje ile sunuyor ve bilgi ve iletişim sektörünün girişimcilere yönelik en büyük projesi Werimax başlıyor.

www.sakipsabanci.gen.tr
Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sakıp Sabancı'nın özel yaşamından kariyerine, ailesinden sosyal alandaki çalışmalarına kadar hayatını konu alan Web sitesi www.sakipsabanci.gen.tr, 11 Ocak'ta gerçekleştirilen bir basın toplantısıyla hizmete açıldı.

Contact Center.Time
Time Communications, Microsoft ve Intel Türkiye tarafından düzenlenen ve 15 firmanın, kurulan standlarda ürün/hizmetlerini tanıttıkları CRM Çözümleri Günü'nde Contact Centre.Time çözümünü tanıttı.

Avaya'nın başarı öyküsü
1 Ekim 2000 tarihinde Lucent`tan ayrılıp, bağımsız bir şirket olarak kurulan AVAYA; dünyadaki krize rağmen ilk senenin sonunda rakiplerine oranla inanılmaz bir performans sergiledi.

"Çağrı merkezinin kalitesi önemli" diyor
Metis, çağrı merkezi uygulamalarının başarılı satışlara dönüşmesinde kalitenin taşıdığı öneme dikkat çekiyor.

Motorola ile AOL Time Warner arasında işbirliği
Motorola, dünyadaki ilk Internet destekli medya ve komünikasyon şirketi AOL Time Warner ile teknoloji ve pazarlama alanlarında işbirliği anlaşması imzaladı.

Ağ yatırımları artacak, her yer kablosuz olacak
Bu yıl şirketler, stratejik kurumsal hedeflere ulaşma konusunda ağ altyapısının avantajlarını daha iyi değerlendirmeye çalışacak.

Raks'tan GPRS uyumlu 7530
Raks, 30 yıllık teknoloji birikimi, tecrübesi ve dünya çapında kabul edilmiş markası ve kalitesiyle, 7 yıl önce temelini attığı telekomünikasyon girişimlerinin sonuçlarıyla bugün tüketicilerinin karşısında.

Turkcell, "Mobil PoSCELL"i bankalara tanıttı
Turkcell, alışveriş ve kredi kartıyla yapılan işlemler için geliştirdiği alternatif çözüm Mobil PoSCELL'i bankaların üst düzey yöneticilerine tanıttı.

Siemens Mobile, teknoloji ve pazarla birlikte değişiyor
Gelişen teknoloji ve yenilenen küresel mobil iletişim pazarına uyum sağlayarak Siemens de, ilgili bölümlerini son kullanıcı istek ve gereksinimleri doğrultusunda yeniliyor.

Alcatel'den hepsi birarada: OmniPCX Office
İletişimde devrim yaratacak ilk entegre "e-iletişim cihazı" OmniPCX Office, Türkiye'de satışa sunuldu. OmniPCX Office, Internet, ses ve veri iletişimini tek bir kutudan gerçekleştirerek kuruluşlara önemli ölçüde hız ve maliyet avantajı sağlıyor.

Intel P4 2.2 GHz işlemci Türkiye'ye 'Merhaba' dedi
Dünya duyurusu 7 Ocak'ta Intel Masaüstü Platformlar Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Louis Burns'ün katılımıyla gerçekleşen Intel P4 2.2 GHz işlemci, Intel Türkiye'nin 15 Ocak tarihinde düzenlediği davetle Türk kullanıcılara tanıtıldı.

Ericsson'dan, Türkiye'nin ilk 3. Kuşak görüşmesi
Ericsson Türkiye, 14-18 Ocak tarihleri arasında "WCDMA World Tour" ile Türkiye'yi geleceğin iletişim teknolojisi olan 3G (Üçüncü Kuşak Mobil Teknolojileri) ile tanıştırdı.

Avrupa'nın hava tahminleri IBM'den sorulacak
IBM dünyanın en güçlü "Hava Durumu" tahmin sistemini kuruyor. "Mavi fırtına" adı verilen sistemle tahminler artık daha doğru ve kolay olacak.

Farklı tasarım, dayanıklı yapı: Nokia 5210
Hareketli bir yaşam tarzını benimsemiş insanlar için tasarlanan Nokia 5210 dayanıklı yapısı, değişebilen kapsül seçenekleri ve yeni aksesuarlarıyla kullanıcılara yepyeni bir içerik sunuyor.

Tüpraş İzmir Aliağa Rafinerisi dokümanlarını ve arşivini Kets çözümleriyle yönetiyor
Kets'in sunduğu IBM Content Manager platformunda çalışan Kets Evrak2000 çözümü ile tüm evrak takip ve arşivleme sorunlarını geride bırakan Tüpraş İzmir Aliağa Rafinerisi, gelen ve giden evrakların dağıtımını, iç yazışmalarını ve tüm bu dokümanların arşivini çok daha hızlı ve kontrollü bir şekilde gerçekleştirirken, arşiv problemlerini de başarılı bir biçimde çözdü ve geride bıraktı.

K.V.K. kendi markasıyla GSM aksesuar pazarında: K.V.K. Tools
K.V.K. markalı mobil telefon aksesuarları, K.V.K. bayilerinde satışa sunuluyor.

"2002 senesi GPRS teknolojisi ve uygulamaları için bir dönüm noktası"
Mobil teknolojilerin gelişmesiyle ortaya çıkan yeni bir fırsat mobil ortamda veri iletişimi, yani mobil veri uygulamalarıdır.

 

Köşe Yazıları
Finans
Sistem D paketi yaygınlaşıyor
SAS Institute Kanada'da ödüle layık Görüldü
Dışbank Western Union ile anlaşma imzaladı
Kets çözümleriyle çekler merkezi olarak işliyor
Est'ye yeni genel müdür yardımcısı

Kısa Haberler

COMPEX Digital Fuarı'na giriş ücretsiz "online" davetiye ile
Mobilkom, yurtdışına açıldı
Es Bilgisayar, krizi "es" geçti
Cisco Systems ile Internet dünyasına keyifli bir yolculuk
NEC / Mitsubishi Electronics'in iki yeni LCD monitörü Türkiye pazarında
Telecom Italia Mobile Türkiye'deki mevcudiyetlerini güçlendirmek istiyor
Genpa-Nokia işbirliği ile hediye yağmuru
Kobiline Teknoloji Mağazası açıldı
Takımınızın forması Aria'dan
Telsim'den %40 indirimli tarife
Metis, 2002'ye yepyeni
bir kimlikle girdi
SYS kadrosu genişliyor
Sesli Yanıt sistemleri alanında ilk ISO 9001 belgesini SYS aldı
Intrakets'den Lucent SDH
E-ticarette yeni bir ağ güvenliği platformu
TR.Net, TDİ'yi elektronik ortama taşıyor
Progress Software Türkiye E-posta Grupları
Accenture Türkiye ülke yöneticiliğinde görev değişimi
Başarı'dan THY bileti kampanyası
Ağ pazarında yeni bir okul açıldı
estore'da sevgililere özel hediyeler
Bütçenizi düşünen elektrik sayacı
2002'de 73 milyon Windows XP lisansı satılacak
Telesis PX/100 telefon santralı yenilendi
Virüsler 9 milyar Sterlin'i hortumladı

Kısa Haberler ANKARA

Telekomünikasyonda kamu yansımaları
Vural: "RDSL ihalesi yapılacak"
Telekom tarifeleri yeni baştan
Türk Telekom'dan iddialı kampanya
Aycell'in sermayesi artırıldı
PTT yeniden yapılanıyor
Krizin çözümü teknoloji üretiminde
Internet Haftası 8-21 Nisan'da kutlanacak
TBD temsilciliklerini yaygınlaştırıyor
Türkiye'nin Teknik Sekreteryası TÜBİTAK'ta

Hazine'den tarımsal reform için bilgisayar ihalesi


GSM Mobil Telefonlar Hakkında Bilmek İstediğiniz Herşey

GSM Ürünler
Türkiye'de Satılan GSM Mobil Telefonların
Karşılaştırmalı Fiyat Tablosu

GSM Tablo
GSM Servisleri


GSM Hatlar