Kenan CAVNAR
Satış ve Pazarlama Yöneticisi
Sphere Consulting Services
Sphere

 


Danışmanın dediği

Benim bir e-posta grubum var...

ÇOĞUMUZUN başına gelmiştir. Bazen her aklımıza geleni söylemeyiz, düşüncelerimizi de yazma konusunda kararsız kaldığımız dönemler şüphesiz olmuştur. Aslına bakarsanız bu sayıda sizlerle paylaşacağım konuları daha önce yazmak istedim fakat; belki bazı yanlışlıklar düzeltilir diye beklemenin doğru bir davranış olacağını düşündüm. Ben bekledikçe söz konusu yanlışı yapanlar bırakın sona erdirmeyi, varolan yanlışlarına yenilerini de eklediler. Durum böyle olunca bize de bu ayki yazımızda sizlerle bunları paylaşma görevi düştü.
Dünyada yaygın olarak kullanılan ve son iki yıldır ülkemizde de hızla benimsenen Internet’te meslek grupları oluşturma ve buradan tüm grup üyelerine ulaşma çalışmaları hakkında hepimizin bilgisi vardır. Gerçi bu gruplar sadece meslek grupları için oluşturulmuyor, aynı okuldan mezun olanlar, eskiden aynı işyerini paylaşan kişiler vb. bu grupları kullanıyorlar ve birbirlerinden haberdar olabiliyorlar. Üstelik bu tür grupları oluşturmak da çok kolay. Eğer daha önceden ismi alınmamış ise istediğiniz isim altında birçok grup oluşturabilirsiniz. Böylece, tanıdık ya da tanımadık herkesle bilgiyi paylaşabilir, eğlenceli e-postalar gönderebilir ve hatta bir tartışma ortamı oluşturarak grubun tüm üyeleri ile fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.
Internet’te oluşturulan bu gruplar arasında sayıca çok fazla üyeye seslenen ve hedef kitle olarak ismini duyduğumuz birçok tanınmış gruba rastlayabilirsiniz. Sosyal yaşama yönelik olanlardan, iş ya da ticari amaca yönelik gruplara kadar hemen her alanda kurulmuş ve kolaylıkla üye olabileceğiniz gruplar mevcut. Benim de kendime uygun bulup üyesi olduğum birkaç grup var. Özellikle mesleki yaşamla ilgili oluşturulanlar daha çok ilgimi çekiyor. Çünkü bu platformlarda arzuladığım bilgiye kolayca ulaşabiliyorum, yeni kişilerle tanışabiliyorum ve mesleğim ile ilgili gelişmeleri takip edebiliyorum.
Buraya kadar herşey güzel, ancak takip ettiğim bazı gruplar var ki, inanın gruba gelen elektronik iletileri okuyunca şaşırıyorum. Örneğin, insan kaynakları alanında çalışan veya bu konuya ilgi duyan kişilerden oluşan bu gruplara, gerek danışmanlık firmaları gerekse firmaların insan kaynakları bölümlerinden üye olunabiliyor. Genellikle seçme-yerleştirme çalışmaları için ya ilanlar veriliyor ya da bu ilanlar tanıdık kişilere yönlendirilebiliyor. Kişiler değerli buldukları bilgiyi paylaşmak amacı ile her bilgiyi gruba gönderebiliyorlar. Peki yanlış bunun neresinde diye soruyorsunuz? Hiçbir ticari amaç gütmeden, tamamen grup üyelerine hizmet vermek amacı ile kurulmuş olan bu platformlar üzerinden; kişi ya da kurumların personel ilanı vermelerini, bu grupların kuruluşlarındaki amaç ve prensiplerinin dışında bir hareket olarak algılıyorum.
Seçme-yerleştirme çalışmaları, profesyonellik isteyen, alanında uzman kişilerin belli yetkinliklere ve becerilere göre yapabileceği, yüksek sorumluluk ve uzmanlık isteyen bir iş alanıdır. Dolayısıyla, bu iş kolunda çalışan herkes belli bir misyon çerçevesinde çalışır ve ona göre hareket eder. Bizler ve bizim gibi düşünenler bu son derece hassas olan iş üzerinde titizlikle çalışırken, aynı hassasiyeti ve önemi bu iş alanında uğraşan herkesten beklemenin en doğal hakkımız olduğu inancındayım.
Söz konusu olayın bir de firmalar boyutu var. Çoğu firma bu gruplara çeşitli ilanlar veriyor. Ancak verdikleri ilanlar da ne bir firma logosu, ne yetkili kimse adı, ne de firma hakkında kısa bilgi mevcut. İlanı veren şahıs, firma e-posta hesabı yerine kendine ait özel hesabını kullanıyor... Şimdi siz iş arayan bir kimse olsanız, böyle bir ilana başvuruda bulunur musunuz? Önce herkesin ortaklaşa kullandığı gruba şirket ismi vermeden, kurumsallık adına hiçbir işaret bulunmayan bir ilan vereceksiniz, sonra da bu gruptan gelen başvuruların kalitesine güveneceksiniz. Artık o devirlerin geçtiğini, insanların kriz dönemi bile olsa iş başvurularında seçici davrandıklarını ne zaman kavrayacağız.
Sonuç olarak, Internet’teki e-posta grupları amacı doğrultusunda kullanıldığında son derece yararlı platformlardır. Ben bu gibi grupların sayılarının artması taraftarıyım. Hatta yakında moderatörü olacağım bir grup açmayı düşünüyorum. Geçenlerde televizyonda bir haberden esinlenerek böyle bir karar verdim. Haber, Internet ortamında aynı amaç doğrultusunda birleşen bir grup kişinin gereksiz tüm harcamalarını kıstığından bahsediyordu ve böylece ne kadar rahat bir hayat sürdürdüklerini konu ediyordu. Ben de üyelerine mutlu anlar yaşatacak, kendilerini geliştirmelerini sağlayacak bir grup açmayı düşünüyorum. Grubun tek bir prensibi olacak: “Ticari amaca yönelik kullanılamaz”.
Geleceği birlikte paylaşmak dileğiyle…


Köşe Yazarları
Danışmanın Dediği