2003 yılı EMV tabanlı akıllı kartların yılı olacak


AVRUPA ile eş zamanlý olarak Türkiye’de üzerinde yonga-çip bulunan kartları ilk defa hayata geçiren MasterCard Türkiye, 2003 yılında bir adım ötesini hedefliyor. MasterCard, 2005 yılına kadar bankalar düzeyinde EMV tabanlı yonga teknolojisindeki gelişimi tamamlamayı hedefliyor. Yonga-çip teknolojisindeki uluslararası standartları ifade eden EMV, ödeme sistemlerinde en güvenli platform olarak kabul edilen akıllı kartlar ile tüm dünyada işlem yapılabilmesini mümkün kılıyor. Bugüne kadar EMV tabanlı akıllı kartların gelişimi konusunda öncü rol üstlenen MasterCard, bilindiği gibi ilk kıtalararası EMV tabanlı yonga kart işlemini Avrupa’da basılmış bir MasterCard kredi kartıyla Brezilya’da gerçekleştirmişti. MasterCard Türkiye, 2003 yılı içinde ödeme sistemlerinde EMV tabanlı kart teknolojisine geçiş için çalışmalarını hızlandırıyor. Avrupa’nın birçok gelişmiş ülkesinden önce tüm Türkiye’nin çipe geçiş konusunda öncü rol üstlenen ve bu alanda teknolojik bilgi birikimi yatırımı gerçekleştiren MasterCard, 2005 yılına kadar bankacılık ödeme sistemlerinde EMV tabanlı kart teknolojisine geçiş sürecini tamamlamayı
hedefliyor.
Bu geçiş süreci kartların yonga teknolojisine sahip olmasından bankaların ödeme sistemi altyapısının kurgulanmasına ve alışveriş noktasındaki POS terminallerin tüm dünyada birbirlerini tanımaları ve akıllı kartları okumaları yeteneğine sahip olmasına kadar geniş bir alanda yatırımı ifade ediyor. Şu anda MasterCard’ın tüm dünya üzerinde 125 milyondan fazla MasterCard ve Maestro markalı akıllı banka ve kredi kartı bulunmaktadır.

EMV tabanlı akıllı kart teknolojisi ne tür faydalar sağlayacak?
Yonga teknolojisine geçiş, öncelikle kart sahtekarlığı konusunda banka ve kart sahibini tam anlamıyla koruyabilecek. Akıllı kredi kartı öncelikle kartın gerçek bir kart, kullanıcısının da gerçek bir kullanıcı olduğunu ispatlayan ve birçok yeni ve güvenilir fırsatlar sunuyor. Akıllı kart teknolojisindeki uluslararası standartları ifade eden EMV, ödeme sistemlerinde en güvenli platform olarak kabul edilen çip kartlar ile tüm dünyada işlem yapılabilmesini mümkün kılıyor.

Önce sahtekarlığa karşı güvenlik
Kredi kartı ile yapılan bir işlemin güvenli olması için banka ile anında erişimli bağlantı kurulmasına gerek kalmıyor. Çünkü akıllı kart ve kartın kullanıldığı terminal, bankanın öngördüğü tüm güvenlik tedbirlerini alabiliyor. Böylece, banka için işlem ve telekomünikasyon maliyetleri önemli ölçüde düşüyor. Akıllı karta geçiş ile birlikte kredi kartları kart hamilinin limitini de biliyor. Kartın üzerinde, belirlenen limit dolduğunda, ne yapılacağına banka karar veriyor. Kart sahipleri ise kartın üzerindeki çip sunduğu güvenlik avantajları ile kart sahtekarlığına maruz kalma risklerinden kurtuluyor. Akıllı kartlar bankalara, müşterileri ile daha fazla yakınlaşmalarını sağlıyor, değer katan birçok hizmeti sunma imkanını getiriyor.

EMV Nedir?
Ödeme kartlarında yonga-çip teknolojisinin standartlarını oluşturmak üzere, 1994 yılında MasterCard International’ın da dahil olduğu EMV adında bir çalışma grubu başlatılmış ve bu başlangıç, EMV standartlarının geliştirilmesi ile sonuçlanmıştır. MasterCard kredi kartları ve Maestro banka kartları, üzerlerinde ödeme amaçlı yonga taşıdıklarında, bu kartların üretimi EMV standartlarında yapılmaktadır. EMV standartları, üzerinde çip taşıyan MasterCard ve Maestro kartların dünyada tüm terminallerde sorunsuz olarak kullanılabilmesi için alınan önlemlerin temel taşıdır. EMV spesifikasyonlarının yönetilmesi ve geliştirilmesi için bu amaçla EMVCo adlı bir şirket kurulmuştur.