30 milyondan fazla kullanıcıya hizmet veren güvenlik sitesi


Olası tehditlere karşı güvenlik açıklarını ücretsiz tesbit eden aracın kullanımı hızla artıyor.
CUPERTINO.Calif – Internet güvenliğinde lider Symantec Corp. 30 milyon kullanıcının, kişisel bilgisayarlarına tehdit oluşturabilecek unsurları teşhis edebilmek amacıyla, güvenlik test sitesi Symantec Security Check’i kullandığını açıkladı. Güvenlik tehditlerinin hızla artması sonucu ücretsiz anında servis, ev kullanıcıları arasında daha da popüler hale geldi. Symantec Security Check servisi, Haziran 2002’de 20 milyon kullanıcı tarafından kullanılmaktayken, sonraki dört ayda bilgisayar korsanları, virüsler, Truva atları ve diğer tehditlere karşı korunabilirliklerini test etmek amacıyla 10 milyon kullanıcı tarafından daha kullanılmaya başlandı.
Symantec Security Check tarayıcı sonuçları, her dört ev kullanıcısından en az birinde güncel antivirüs ürün koruması bulunmadığını gösteriyor. Ayrıca kullanıcıların yüzde 50’sinin güvenlik tehditlerine karşı savunmasız olduğu; kullanılan beş makinadan birinin NetBIOS ve ağ saldırılarına açık olduğu ortaya çıktı.
Symantec Başkan Yardımcısı Steve Cullen; ev bilgisayarı kullanıcılarının, sistem ve verilerine zarar verebilecek yeni saldırılarla ve potansiyel yıkıcı tehditlerle hergün yüz yüze geldiklerini belirtiyor ve olası riskleri önleyip bilgisayarlarının güvenliğini sağlayabilmek için ücretsiz, güvenilir ve kullanımı kolay Symantec Security Check ‘den yararlandıklarını sözlerine ekliyor.
Symantec Security Check, yaygın güvenlik tehditlerine karşı kullanıcıların korunabilirlik derecelerini ölçen geniş çaplı güvenlik testlerini gerçekleştirmektedir. Antivirüs taraması, virüs tanımlamalarının güncelliğini kontrol ederek, etkisiz virüs koruma yazılımlarını belirler; truva atı taraması, bilgisayarın truva atı uygulamalarına karşı savunmasız olup olmadığını ortaya çıkarırken; browser taraması browser’ın Net üzerinden kullanıcı bilgilerini, elektronik posta adreslerini açığa çıkarıp çıkarmadığını belirler. NetBIOS taraması ise, sistemin bilgisayara özel bilgileri Internet’te açığa cıkararak korsanların bilgisayarlara erişimlerine olanak verip vermediğini saptar. Ağ güvenlik açığı taraması; bilgisayarın bilinmeyen, yetkisiz Internet iletişimlerine izin verecek, olası saldırılara açık TCP kapısı olup olmadığını belirler. Symantec Security Check güvenlik açıklarını belirledikten sonra bu zayıflıklara uygun öneriler sunar.
Kullanıcılar, aynı zamanda Symantec Security Check’i, saldırıların geldiği bilgisayarın coğrafi mevkiini tespit edebilmek, spam ve gereksiz e-postaların kaynağını saptamak için de kullanılabilirmektedir.