Devletin kurumları, korsana karşı mücadelede işbirliği yapıyor


Bilgisayar yazılım ve donanım satıcılarının ağırlıklı olarak faaliyet gösterdiği İstanbul Kadıköy’deki Yazıcıoğlu İş Hanı çevresinde, İl Denetim Komisyonu ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne, çok sayıda CD satan iş yerinde korsan yazılım, oyun, müzik ve film CD’si denetimi yapıldı.
Aramalar sonucunda 13 işyerinde on binlerce korsan CD ele geçirildi. Ümraniye’de ise BSA’nın çabaları sonucu 2 firmada yasal aramalar gerçekleştirildi.
Can elektronik, Ar-Çe Ticaret, Club Dayanışma, Zirve Elektronik, Alas Bilgisayar, Yıldız CD Vizyon, Net Bilgisayar, Özgür Elektronik, Ayşe Club Cinema, Can-3 Elektronik ve Anıl Bilgisayar adlı işyerlerinde on binlerce yazılım, oyun, müzik ve film CD’sinin satışa sunulmak üzere bulundurulduğu belirlendi. CD’ler zabıt altına alınırken işyerlerinin ilgilileri hakkında yasal işlem başlatıldı.
Öte yandan, Anadolu yakasında BSA katılımcısı Microsoft’un avukatlarınca yapılan araştırmalarda iki firmanın korsan yazılım kullandığı belirlendi.
Avukatların Ümraniye Başsavcılığı’nca yaptığı şikayet üzerine İstanbul Anadolu yakasında iki firma yasal aramalarla karşı karşıya kaldı. 11-12 Aralık tarihlerinde yapılan aramalarda, Bortrans ve Maripak Gıda endüstrisi adlı firmaların korsan yazılım kullandıkları belirlendi.
Bortrans adlı firmalarda kullanılan 2 bilgisayarda 1 adet Office 95 ve 1 Office 97 ürünlerinin korsan olarak çalıştırıldığını tespit edildi.
Maripak adlı firmada ise, 11 adet bilgisayar üzerinde 10 adet Windows 98, 1 adet Windows 2000 ve 11 adet Offie 2000 Professional yazılımlarının korsan kullanıldığı tespit edildi. Korsan Yazılım Yüklü bilgisayarlara el kondu, sorumlular hakkında soruşturma başlatıldı. Söz konusu aramalar, BSA Türkiye’den yapılan açıklamada yasal aramaların devam edeceği bildirildi.
Kadıköy ve Ümraniye’deki aramalarla ilgili olarak görüşlerini dile getiren BSA yetkilileri, BSA’nın yazılım kullanma oranlarında azımsanmayacak bir gerileme sağlandığını bildirdiler. 2001’de yapılan yasal düzenlemelerle telif hakkı ihlalleri için öngörülen cezaların ciddi oranda artırıldığını kaydeden yetkililer, bununda korsanlığın gerilemesinde çok önemli bir etken olduğunu söylediler. Yetkililer, Ümraniye’deki aramaların, Anadolu Yakası’nda düzenledikleri Ziyaret ve Denetleme programı çerçevesinde gerçekliştirildiğini bildirdiler. BSA yetkilileri, mevcut oranın hala yüksek olduğunu, bunun da milli ekonomiye ve birçok sektöre büyük zarar verdiğini ifade ettiler. Bu durumun bir an önce ortadan kaldırılması gerektiğini dile getiren yetkililer, "Biz de BSA çatısı altında bu mücadeleyi kararlılıkla sürdürüyoruz. İçinde bulunduğumuz dönemde Anadolu Yakası’ndaki yasal aramaları yoğunlaştırarak sürdüreceğiz" dediler.