Yeni ulusal program için revizyon çalışmaları başladı

Türkiye, yeni Ulusal Program’ın (UP) hazırlanması için revizyon çalışmalarına başladı. Bu çerçevede Türkiye, AB Komisyonu’nun 2003 Mart ya da Nisan ayında sunacağı yeni Katılım Ortaklığı Belgesi (KOB) ışığında hazırlayacağı yeni Ulusal Program’ı 2003 Haziran ya da Temmuz ayında tamamlamayı planlıyor.
AB’ye tek bir Ulusal Program ile üye olan hiçbir aday ülkenin olmadığını hatırlatan kaynaklar, hazırlanacak yeni Ulusal Program’ın “daha kısa olacağını ve daha somut bir takvim içereceğini” belirttiler. Kaynaklar, Kopenhag siyasi kriterlerin karşılanması açısından fazla bir konunun kalmadığını, bu çerçevede yeni Ulusal Program’da Türkiye'nin yaptıklarının tekrarlanmayıp, yapılacak olanların yer alacağını kaydettiler. Kaynaklar, bundan sonra yapılması gerekenlerin başında “Yargı reformu”nu gösteriyor.
Temel yasalar çerçevesinde TCK, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası ve Dernekler Yasası’nın daha basit ve çağdaş şekilde değiştirilmesi gerektiği ifade edilirken, adalet alanında yapılması gereken çalışmalar arasında ayrıca, yargının çabuklaştırılması, DGM Yasası’nın revize edilmesi ve ihtisas mahkemelerinin kurulması gibi konular sayılıyor.