Türkiye 7’inci Zeka Oyunları Yarışması sonuçlandı


Oyun 2002 Türkiye 7’inci Zeka Oyunları Yarışması, 22 Aralık 2002 günü ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. İnsanların düşünme alışkanlıkları ve yeteneklerini geliştirmeye katkıda bulunmayı amaçlayan yarışmanın birincisi Ankara Fen Lisesi öğrencisi Fatih Keleş oldu.
Soruların Türkiye Zeka Vakfı Başkanı Emrehan Halıcı tarafından hazırlandığı “Oyun 2002” Türkiye 7’inci Zeka Oyunları Yarışması; Milli Eğitim Bakanlığı, Kültür Bakanlığı, ODTÜ, TÜBİTAK ve Selçuk Üniversitesi tarafından desteklendi. Üç aşamadan oluşan yarışmaya yaş, tahsil gibi sınırlamalar olmadan, düşünmeye ve zekaya önem veren herkes ücretsiz olarak katıldı. İlk elemeyi başarıyla geçen 1052 kişi; 22 Aralık’ta Ankara, İstanbul, İzmir ve Adana’da 35 kişi yarı final heyecanı yaşadı. Finalden sonra aynı gün TÜBİTAK’ta düzenlenen ödül töreninde, birinci Fatih Keleş’e 15, ikinci Emrah Gürşahbaz’a 10, üçüncü Barış Efe’ye 5, dördüncü Rıdvan Bektaş’a 3 ve beşinci Cihan Altay’a 2 Cumhuriyet altını; finalistlere ise şilt ve çeşitli ödüller verildi. Dereceye girenlere ödülleri, AKP Konya Milletvekili Atilla Kart, ODTÜ Rektörü Ural Akbulut, TÜSİAV Başkanı Veli Sarıtoprak ve TÜBİTAK Başkanı Namık Kemal Pak tarafından verildi.
Türkiye Zeka Vakfı Başkanı Emrehan Halıcı, ülkemizin sorunlarının çözülmesi için bilgiye ve zekaya daha fazla önem verilmesi gerektiğini belirtirken, ODTÜ Rektörü Ural Akbulut bu tür yarışmaların özellikle gençler açısından önemli olduğuna işaret etti. TÜBİTAK Başkanı Namık Kemal Pak da Türkiye’nin yaşanan bazı koşullar nedeniyle zaman zaman akıl ve zekadan daha çok kurnazlığı kullanmak zorunda kaldığını söyledi. Törende ayrıca Türkiye Zeka Vakfı’nın düzenlediği Soru Maratonu 2002 Bahar ve Güz dönemlerinin galipleri de ödüllerine kavuştu.