TBD Bilim Kurgu Öykü Ödülü


Türkiye Bilişim Derneği (TBD) tarafından 4’cüsü düzenlenen "TBD Bilişim Dergisi Bilimkurgu Öykü Yarışması" sonuçlandı. Birincilik, “Gelecekten Gelen Notlar” adlı öykü ile Beyazıt H. Akman’ın oldu.
105 öykün yarıştığı yarışmada 2’ciliğe “Arıza” adlı öyküyle Ümit Yaşar Özkan 3’cülüğe ise “İçeridekiler ve Dışarıdakiler” adlı öyküyle Akın Başal layık görüldü.
Birinci gelen yarışmacıya kişisel bilgisayar, ikinci gelen yarışmacıya avuç içi bilgisayar ve üçüncü gelen yarışmacıya ise MS office XP yazılım paketi verildi. Ödüller; aralarında AKP Denizli Milletvekili Mehmet Yükseltepe, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Namık Kemal Pak ve DYP eski milletvekili İlyas Yılmazyıldız’ın bulunduğu çok sayıda davetlinin katılımıyla 16 Ocak 2003 akşamı TUBİTAK’ta gerçekleştirilen törenle verildi.
4’üncü Bilimkurgu Öykü Yarışması’na gönderilen öykü sayısının geçen yıllara oranla artış gösterdiğine dikkat çeken TBD Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Aktepe, “Bilişim kültürünü kitlelere yaymayı kendine görev edinen TBD, bilimle sanatın kesiştiği bu alanda bugüne kadar 200 üzerinde yapıt üretilmesini sağladı. Bunların arasında, Edirne’nin bir köyünde oturan liseli bir gencimizden, Urfa’da oturan bir esnafımıza ve yurdumuzun dört bir yanındaki üniversite öğrencilerimizden emeklilerimize kadar aklını üretim için seferber eden birçok insanımız var” dedi.
Aktepe, özellikle son otuz yılda bilişim teknolojilerinde yaşanan ilerlemenin, bugün bir bilişim devrimine dönüştüğüne dikkat çekerek, “Bu devrim doğal olarak bilimkurgu türünün inceleme alanlarından biridir. Aslında bilişim teknolojileri ve bilimkurgu, yirminci yüzyılın başlarından günümüze dek, biri “değiştiren” diğeri de “değişimi inceleyen” olarak işbirliği içerisindedir. İşte bu iş birliğinden aldığı güçle, TBD Bilişim Dergisi 1998 yılından bu yana bilim kurgu öykü yarışması düzenlemektedir” dedi.
Aktepe ayrıca, 1998’den bu yana bilimkurgu yazınını temsilen seçici kurul üyeliği yapmış olan Orhan Duru, Sezer Erkin, Zühtü Bayar, Müfit Özdeş, Giovanni Scognamillo, Bülent Somay, Gökhan Tok ile bilişim dünyasını temsilen seçici kurul üyeliği yapmış olan Aydın Köksal, Necdet Kesmez, Akın Evren, Akdoğan Özkan, Ali Arifoğlu ve Yasemin Altun’a TBD adına teşekkür ettiğini belirtti.