Av. Tolga İşmen, LL.M. (KCL)
tolga@telepati.com.trKanun-e


2003 iyi başladı

BU ay da gündem yoğundu. Öncelikle Türk Telekom’a yeni bir yönetim atandı. Yönetimde yer alan bütün üyeler son derece saygıdeğer ve konularına hakim kişiler. Daha önceki sayılarda belirttiğimiz gibi, şimdi onları çok büyük bir görev bekliyor; Türk Telekom’da mevcut, yerleşik anlayışı değiştirerek Türk Telekom’un bir özel sektör şirketi olarak faaliyetlerini sürdürmesini sağlamaları gerekiyor. Bu hiç kolay bir görev değil. Geçen ay gerçekleşen bir diğer önemli gelişme ise, Danıştay’ın Telekomünikasyon Kurumu’nun Ulusal Dolaşım Yönetmeliği konusunda almış olduğu karar. Aynı şekilde yine Telekomünikasyon Kurumu’nun Türk Telekom’a verdiği indirimli tarifelere ilişkin cezanın da Ankara 3üncü İdare Mahkemesi tarafından iptal edilmesi geçen ayın bir diğer önemli gelişmesiydi. Telekomünikasyon Kurumu’nun 2003 yılına ilişkin faaliyet programını yayınlaması, bu program uyarınca gerçekleştirilmesi planlanan pek çok düzenlemenin 2003 yılının son çeyreğine bırakıldığının gözlemlenmesi ve yeni hükümetin açıkladığı özelleştirme programı doğrultusunda Türk Telekom’un 2003 yılı içersinde özelleştirilmesinin planlanmadığının ortaya çıkması geçen ayın diğer önemli olaylarındandı.
Bu bir ay içersinde gerçekleşen saydığımız gelişmeler bize 2003 yılının nasıl geçeceği ve nasıl geçmesinin planlandığı konusunda bir fikir veriyor. Öncelikle 2003 yılı Türk telekomünikasyon sektöründe bir yeniden yapılanma yılı olarak gözlemleniyor. Özellikle de sektörün en önemli aktörü olan Türk Telekom’un yeniden yapılandırılma yılı. Ancak bu yeniden yapılandırma için Türk Telekom’un önünde çok uzun bir zaman yok. Yılın ilk yarısında, en geç son çeyreğine kadar yeniden yapılandırmasının sona ermiş olması gerekiyor. Bu aşamada sektördeki diğer şirketlere de uygulanacak kuralların ele alınacağı anlaşılmakta. Bu dönemde Telgraf ve Telefon Kanunu’nun da değiştirilmesi gündeme gelmeli. Bu değişiklik 4502 sayılı Yasa ile Telgraf ve Telefon Kanunu’nda yapılan değişikliklerden çok, 4502 sayılı Yasa ile değiştirilmeden bırakılan, uygulama imkanı kalmamış ya da yeni rejime uyum göstermeyen maddelerin değiştirilmesi suretiyle modern ve kendi içinde uyum teşkil eden yeni bir kanunun çıkarılması şeklinde olmalı.
Bu noktada gerek Telekomünikasyon Kurumu’nun, gerek Özelleştirme İdaresi’nin, gerek Türk Telekom A.Ş.’nin, gerekse Ulaştırma Bakanlığı’nın atacakları adımlarda son derece dikkatli olmaları gerektiğini hatırlatmak lazım. Aslında bu hatırlatmayı biz değil yüksek mahkemeler yapmakta. Danıştay’ın, İdare Mahkemesi’nin ve daha önceki dönemlerde Ticaret Mahkemeleri’nin aldıkları kararlar, önceden detaylı bir şekilde değerlendirilmemiş ve hukuki kurgusu doğru kurulmamış düzenlemelerin yarardan çok zarar, düzenden çok karmaşa yaratacağını bizlere göstermekte. Bu nedenle telekomünikasyon sektörünün serbestleşmesinde geldiğimiz bu son virajda dikkatli hareket edilmesi, ters bir hareket ile içinde olduğumuz arabanın devrilmemesinin sağlanması gerekmekte. Bu ise, Türk Telekom’a yeni seçilen yönetim gibi yetkin kişilerin bu dönemde işbaşında olması ile sağlanabilecektir. Velhasıl 2003 iyi başladı, inşallah iyi de devam eder.

23 Ocak 2003


Köşe Yazarları