Tamino Mobile 4.0 piyasaya sürüldü

Tamino Mobile 4.0; avuç içi cihaz ve sistemler için tasarlanmış, taşınabilir, az yer kaplayan bir veritabanı. Hareket halinde olan çalışanlar Tamino Mobile ile merkezden idare edilen verilere, doğrudan kablosuz bağlantının mümkün veya ekonomik olmadığı durumlarda, kolaylıkla çevrim dışı ulaşabiliyor.

TAMINO Mobile’nin yeni sürümü, XML veri sunumunun ihtiyaçlarına göre ayarlanmış bir mimariye sahip tüm özellikleri bünyesinde bulunduran bir veritabanını destekliyor.
C++ ve Java için XML ara yüzlerine sahip bir XML veritabanı olarak, XML özellikleri, XML verilerinin saklanması ve geri döndürülmesi için endüstri standardı SAX, DOM ve XPATH arayüzlerini barındırıyor. Gelişim dönemi boyunca Tamino Mobile, küçük kod ve veri saklama alanı, taşınabilirlik ve en düşük düzeyde hafıza şartları gibi hususlar dikkate alınarak tasarlanmış. Buna ek olarak ürün, belirli amaçlara yönelik olarak da kullanılabiliyor. Örneğin, kullanıcılar, uygulamanın küçük yapısının veya daha yüksek performans özelliğinin daha da göz önüne çıkarılması istedikleri zaman cihazlarını buna göre ayarlayabiliyorlar.
Kişiselleştirilebilir Net kapısı çözümlerini hızla oluşturularak, önceden geliştirilmiş bileşenler üzerine kurulan (tarz sayfaları gibi) bir Software AG Business Services çerçevesi olan MobileLogic ile ekstra kişiselleştirme özellikleri kazanılabiliyor. MobileLogic, merkezi Tamino XML sunucusundan Tamino Mobile veritabanına verilerin indirilmesi için kullanılan bir veri yükleme modülü olarak kullanılıyor. Sayısal asistan (PDA) veya dizüstü bilgisayarı ortamlarında kullanılan Tamino Mobile, kurumun yerel alan ağı (LAN), kablosuz yerel alan ağı (LAN), GPRS veya UMTS yolu ile senkronize edilebiliyor.
Günümüzde mobil uygulama sayısının artması ile birlikte bu uygulamaların, mevcut iş süreçlerine entegrasyonu önem kazandı. Mobil çözümler, iş süreçlerinin optimizasyonunu sağlayarak, atıl süre ve rapor oluşturma süreleri ile çoklu veri girişlerinin maliyetlerini azaltmakta.

Uygulama alanları olarak;
. Mobil envanter yönetimi
. Mobil olarak verilen hizmetler
. Mobil destek, satış ve diğer alanlardaki çalışanlar
.l Mobil kişileştirilmiş Net kapısı çözümleri
. Mobil e-öğrenme çözümleri
. Otomotiv ve bölge tabanlı hizmetler sayılabilir.
Pek tabii ki söz konusu bu uygulamaların hayata geçirilmesi için müşterinin ihtiyaçları ile örtüşmesi gerekir. Örneğin; tüm gerekli iş uygulamalarının entegrasyonu, kullanıcı grupları hazırlanan kurumsal verilere erişim ve mobil sistem olanaklarının geliştirilebilmesi vb.
Bugüne kadar Software AG, müşterileri ve ortakları ile yakın işbirliği içinde birçok kurumsal mobil çözüm uygulamasını başarıyla hayata geçirmiş durumda.
Tamino Mobile 4.0’ın ana özellikleri
Çalışmalar, XML uygulamasının daha güvenilir, daha kullanışlı hale getirilmesine ve XML endüstri standardı API’ların geliştirilmesine yönelik olarak yapılmakta.
DOM Seviye 2 Desteği: Tamino Mobile 4.0, W3C Document Object Model (DOM) standardına uyumlu. Tamino Mobile 4.0, XML giriş bölümleri desteği, aynı zamanda W3C ile sunulan en gelişmiş DOM uyum testine uyum sağlamakta.
XPath Sorgulama: Tamino Mobile 4.0’da, etkili XML Path Language (XPath) arama motoru bulunmakta. XPath 1.0, çok yüksek seviyeye kadar desteklenmekte. Arama performansı, önceki sürüme göre oldukça geliştirilmiş.
DOM XPath ara yüzü: Tamino Mobile 4.0, DOM Level 3 XPath çözümünün en yeni W3C taslak çözümlerini kullanıyor. Ortaya çıkan DOM/XPath entegrasyon standardı, bugün en yüksek seviyede destekleniyor.
DTD desteği: Genel yapılandırılmamış XML dokümanlarına ek olarak Tamino Mobile, Document Type Definition (DTD) metinlerini kullanarak doküman yapılandırma desteği sağlıyor. Yapılandırılmış veriler indekslenebiliyor; bu da araştırma ve erişim performansını geliştiriyor.
SAX seri: Tamino Mobile, veritabanı içeriğinin zorunlu kısmını bit akışına (örneğin XML dosyası) çevirebilme özelliğine sahip. İşlevsellik, XML (SAX sürüm 2) için Simple API’ye dayanmakta.
Kod aktarım desteği: Artık, Tamino Mobile 4.0, UTF-8, UTF-16, US ASCII ve Latin-1 Unicode kodlamasını yapmakta. Bu özelliği sayesinde uygulama, tüm uluslararası standart karakter setlerini destekliyor.
Küçük boyut: Tüm Tamino Mobile XML Database paketi, platform ve işlev desteğine (örneğin full DOM, XPath ve SAX alım işlevi) bağlı olarak ~430 KB ile ~990 KB büyüklüğünde. Sadece UTF-8 gerekliyse, boyutu isteğe bağlı olarak ~50 KB’ye indirilebiliyor.
Java desteği: XML API, C++ ve Java’da mevcuttur. Bu API, beta ürünü olarak Tamino gelişim bölümünden indirilebilir (http://developer.softwareag.com/tamino/download.htm#tmo)

Şu anda desteklenen platformlar
Win32 (Windows NT4 Workstation/98/ME/2000 Professional/XP Home), StrongARM PocketPC (WinCE 3.0), PocketPC 2002, MIPS PocketPC (WinCE 3.0), SH3 PocketPC (WinCE 3.0), x86em PocketPC (WinCE 3.0 - Emulator).