Var olan ve olacak telekom operatörleri için anahtar teslim çözümler

Bir mühendislik firması olan Palmet, 1984 yılından bu yana ürün ve çözümleriyle farklı sektörlere hizmet veriyor.

BİLGİ işlem merkezleri altyapısı ve hazırlığı, telekomünikasyon altyapısı ve hazırlığı, hava trafiği kontrol sistemleri, elektro-mekanik ihaleleri, havalandırma sistemleri, yükseltilmiş döşeme, ofis modernizasyonu, yangın koruma sistemleri, servis/bakım ve mümessillik alanlarında çalışmalar yürüten firma, geçtiğimiz aylarda Nortel Networks Netaş’la gerçekleştirdiği konsorsiyum ve Aycell BTS kurulum ihalesiyle telekom sektöründeki çalışmalarına yenilerini ekledi. Palmet’in son dönem çalışmaları hakkında Palmet A.Ş.’de BT ve Telekomünikasyon Bölümü Satış Müdürleri Ümit Küçükoğlu ve Can Ergör’le sizler için görüştük.
Yaklaşık 20 yıldır bir mühendislik firması olarak başarılı çalışmalara imza attıklarını belirten Palmet Satış Müdürü Ümit Küçükoğlu, kuruluşundan bugüne Palmet’in çalışmaları hakkında şunları söyledi:
“Kendimizi Türkiye’nin en iyi mühendislik şirketlerinden birisi olarak görüyoruz. 2002 yılını henüz bitirdik. Dönüp baktığımızda yangın algılama ve raporlama, yangın söndürme, mimarlık, inşaat, iletişim, hassas kontrollü havalandırma sistemleri gibi mühendislik ve özel uzmanlaşma gerektiren konularda 78 milyon Dolar’lık bir ciro yaptığımızı görüyoruz. Rekabetin bu kadar yoğun olduğu, pazarın daraldığı ve fiyatların hızla aşınma gösterdiği bir dönemde 2001 yılındaki 45 milyon Dolar’lık cirodan 2002 yılında 78 milyon Dolar’a ulaşmak çok büyük bir başarı. Bu yıl ise 90 milyon Dolar’ı hedefliyoruz. Hızlı, sağlıklı bir büyüme içerisindeyiz. Bilgi işlem merkezleri ve sistem odaları kurulumunda sektörde bir numarayız. Bünyesinde 170 kişinin çalıştığı Palmet, %50 Türk hisseli bir şirket ve hissedarlarının büyük bir bölümü firma içindeki departmanlarda çalışıyor. İş hayatına bilgi işlem merkezlerinin hızla çoğaldığı bir dönemde bu sektöre hizmet vererek başlayan firmamız bu süre zarfında, Amec Şirketler Grubu’nun, klima ve havalandırma bölümü Denco ile bağlantı kurdu. 1980’lerin başından günümüze kadar süren bu iş ortaklığı sonucunda Palmet, Denco Klima ve Havalandırma Sistemleri’ni Türkiye’de lider marka konumuna getirdi. 1980’lerin sonuna doğru Palmet elde ettiği tecrübeler ve şirketin doğal gelişiminden hareketle sektördeki faaliyet alanını benzer ürünler ve yeni mühendislik
teknikleri ile genişletme kararı aldı. Günümüzde Palmet, merkezi Istanbul’da olmak üzere, Bursa ve Ankara dahil 3 ofiste faaliyet göstermekte. 1991 yılında Palmet, Denco ile ilişkilerini iyice geliştirerek Türkiye’de yükseltilmiş döşeme üretmek üzere bir ortaklık kurma kararı aldı. Bu ortaklık sonucunda Flopal kurularak Bolu’da fabrika arsası satın alındı. Fabrika resmi olarak 1992 yılında açıldı ve üretime başladı. 1997 yılında Flopal iç ve dış piyasaya satılan 100.000 metrekare yükseltilmiş döşeme üretti. Şimdiye kadar bir buçuk milyon metrekare döşeme yapılmış durumda. Fabrika halen hızla büyüyen Türk inşaat sektörüne ve Türk Cumhuriyetleri’ne devamlı olarak hizmet veriyor.”

Palmet telekom sektöründe neler yapıyor?
Palmet’in kendisini mevcut ve gelecekte oluşacak telekom operatörlerine katma değerli hizmetler vermek üzere yapılandırdığını söyleyen Ümit Küçükoğlu, şöyle devam etti:
“Türkiye’deki mevcut telekom şirketlerinin hemen hepsi Palmet’in ürün ve hizmetlerinden yararlanıyorlar. Bu hizmetlerden bazılarını; hassas klima sistemleri, yükseltilmiş döşemeler, elektrik sistemleri, dağıtım panoları, dizel jeneratör sistemleri, kartlı giriş ve kontrol sistemleri, bina otomasyon sistemleri, yangın algılama ve alarm sistemleri, gazlı yangın söndürme sistemleri, CCTV sistemleri olarak sıralayabiliriz. Türk Telekom, Netaş, Alcatel ve Siemens gibi telekom sektörünün önde gelen firmalarıyla yurt içi ve dışında çeşitli çalışmalara imza attık.”
2002 yılının ikinci yarısında Aycell ile imzalanan baz istasyonu kurulum sözleşmesinin Palmet’in telekom sektöründeki yeni rolünü en iyi tanımlayan örnek olduğunu ifade eden Satış Müdürü Can Ergör bu alanda firmanın çalışmaları hakkında bilgi verdi:
“Biz kendimizi telekom operatörlerinin hızlı hareket yeteneği, uzmanlık, deneyim ve yaygın örgütlülük gerektiren kurulumları, acil saha desteği hizmetleri, yerel hizmet gereksinimleri için hazır bir iş ortağı olarak görüyoruz. Türkiye’de yaygın servis ağı olan, örgütlenmesi düzgün pek çok şirket var. Ancak GSM operatörü ya da GSM teçhizatı tedarikçisi olmayıp da örneğin Erzincan’da bir GSM baz istasyonunu konteyneri, kablajı, F/O bağlantısı, kulesi, radyolinki, anteni dahil tüm donanımıyla bir gün içerisinde bulunduğu yerden on metre öteye taşıyıp antenini, radyolinkini ayarlayıp servise verecek donanım, deneyim ve eğitime sahip bir başka şirket yok. Biz bunu yapıyoruz.”
Ümit Küçükoğlu ise Aycell Projesi hakkında şunları söyledi: “Nortel Networks Netaş’la kurmuş olduğumuz konsorsiyumla Aycell’in baz istasyonu kurulumu projesini hayata geçirdik. Bu çalışmada baz istasyonları ekipmanlarını Netaş’tan aldık ve bunların kurulumunu gerçekleştirdik. Aycell projesinde çok kısa bir süre içerisinde 250 baz istasyonunu saha kiralama işlemleri de dahil olmak üzere kurup servise verdik. Üstelik bu faaliyeti ilk GSM operatörlerinin, onların tedarikçilerinin ve taşeronlarının karşılaştıklarından çok daha fazla halk hareketiyle karşılaşmamıza rağmen başardık. Bu başarının ardında Palmet yönetiminin becerisi kadar taşeronlarımızı o bölgelerden seçmiş olmamız yatıyor. Türk Telekom, karayolları, belediyeler ve devletin yerel temsilcileri ile ilişkilerde Ankara, İstanbul’dan gelen şirket temsilcileri yerine o bölgenin insanlarının yer alması çalışmalarımızı hem maliyet hem de zaman açısından çok olumlu etkiliyor. Telekom tedarikçisi olmayıp da pazarda bizim kadar donanımlı ve hızlı
şekilde çalışan başka bir firma yok.” “Mevcut GSM operatörleri ve gelecekteki telekom operatörlerinin gereksinim duydukları hizmet, işte böylesi bir hizmet. Türk Telekom’un bir devlet kuruluşu olmasının ona getirdiği avantajlar ve dezavantajlar var. 2004 yılı 1 Ocak tarihi itibarıyla yaşamımıza girecek olan yeni operatörler ilk önce kuşkusuz Türk Telekom’un sahip olduğu pastayı hedefleyecekler ve Türk Telekom’a rakip söylemlerle pazara çıkacaklar. Bu söylemlerin en yaygını bugün Internet servis sağlayıcıların da kullandığı gibi Türk Telekom’un çalışma saatleri, yapısı vs. olacak. Kuşkusuz Türk Telekom’un böyle olmasının onlarca nedeni var ve yönetimleri tüm iyi niyetleriyle bununla savaş veriyorlar ve başarı kaydediyorlar. Öte yandan tüm yapının bir günde değişmesini beklemek de çok gerçekçi değil. Yeni operatörler işte bu söylemleri kullanırken kendi müşteriye tepki sürelerini de haklılıklarını kanıtlayacak biçimde oluşturmak zorundalar” diyen Ergör, bu noktada Palmet’in onlara vereceği hizmetin farklılığının gündeme geldiğini söyledi ve devam etti:
“Biz, tüm telekom operatörlerini yaygın örgütlenmenin getireceği ek maliyet ve iş yükünden kurtarabilecek yapıya sahip tek firmayız. Bu hizmetlerimizi herhangi bir operatöre veya tedarikçiye bağımlı olmadan veriyor olmamızın getirdiği tarafsızlık ve bağımsızlık bizim en önemli değerlerimizden birini oluşturuyor. Bu nedenle Palmet olarak 1 Ocak 2004’te pazarda kendimize iyi bir yer öngörüyoruz.” Ergör, başarıları ve hızları konusunda kendilerini pazara ispat ettiklerine inandıklarını söylerken Küçükoğlu, “Nitekim, bir yandan Türk Telekom’la gelir paylaşımı sözleşmemiz yürürken öte yandan hem Telsim’in Pursaklar’daki tüm altyapısını hem de Turkcell Plaza’nın bilgi işlem merkezini kurduk. Palmet’in müşterileri ile kurduğu ve başarıyla yürüttüğü eşit uzaklık politikası, firmanın başarısının ardında yatan önemli etkenlerden sadece birisi. Benzetme yerindeyse, tüm operatörlerin kullanacağı ortak bir kaynak gibi görüyoruz kendimizi. Hedef pazarlarına en hızlı ve en güvenilir erişim için kullanacakları bir kaynak. Bu kaynağı değerlendirirken kullanacakları araçlar ise kendi seçecekleri teknolojiler olacak. Biz, ana ilkeleri birbirinin aynısı olan tüm telli ve telsiz erişim sistemlerini en yaygın, en hızlı biçimde kurup çalıştıracak bilgi ve deneyimle donanmış bir halde pazarda yerimizi aldık ve Aycell baz istasyonu projesindeki başarımızla bu konudaki yetkinliğimizi kanıtladık” dedi.

Operatörlerin her türlü ihtiyacını karşılayabilecek bir merkez: Interport
Telekom sektöründe Palmet’in gerçekleştirmiş olduğu bir diğer proje ise Interport projesi. Bu proje hakkında ayrıntılı bilgiyi Can Ergör’den aldık:
“Telekom sektörüyle ilgili hazırlıklarımızı sadece ana merkezlerde ve bölgelerde örgütlenerek yapmadık, operatörlerin öncelikle gereksinim duyacağı altyapıyı da düşündük ve hazırladık. Kesintisiz çalışmayı hedefleyen bir operatörün gereksinim duyacağı her türlü altyapıya sahip bir merkez kurduk. Adı Interport olan bu merkez, Kartal’da Anadolu fiber optik hattına 300 metre uzaklıkta konumlandırılmış durumda. Bina, özel havalandırma sistemi, yükseltilmiş döşemesi, yakıt deposu, bir felaket anında 48 saatlik enerji kesintisi gözönüne alınarak planlanmış dizel jeneratörü, enerji ve veri kablo dağıtım şaftları, kesintisiz güç kaynağı merkezi, asma tavanı, NFPA standardlarına göre tasarlanmış yangın algılama ve alarm sistemi, 200 tonluk sulu ve gazlı yangın söndürme sisteminin yanı sıra havalandırma, ısı, nem, su algılama, yangın, elektrik alarmlarının gözlendiği alarm monitör sistemi, kartlı geçiş sistemi, iris kontrol sistemi, CCTV izleme ve kayıt merkezi, bağımsız kuvvetli akım-zayıf akım topraklama sistemi, paratoner sistemi, dış etkenlerden korunmak için özel olarak donanmış kalın duvar ve kurşun geçirmez filmle kaplanmış cam özelliklerine sahip. Toplam 7.400 metrekare kullanılabilir alanı bulunan binanın girişleri, müşteri, personel ve yük asansörleri; yükleme, taşıma, aktarma düzenekleri kurulacak sistemlerin özellikleri düşünülerek özel olarak tasarlandı. Binanın ve kiracılara sunulacak olan tüm olanakların yönetimini Palmet yapacak. Böylece operatörler sadece sistemlerini enerjiye bağlayarak inanılmaz kısa sürelerde çok güvenli bir altyapıda hizmete başlayabilecekler. Interport, mevcut operatörler, bankalar, bilgi güvenliği ve yedeklemesi önem taşıyan şirketler için bir yedekleme merkezi olarak da kullanılabilecek. Gereksinime göre raf, kabin, bölüm, oda veya kat olarak kiralanabilecek alanlarda, 7/24 nöbet tutan mühendis ve teknisyenlerimiz, kiracılarımızın sistemlerine en düşük maliyetle sürekli hizmet verebilecekler. Sistemlerin güvenliği hem dışarıdan, hem de içerideki diğer müşterilerden gelebilecek tehditlere karşı Palmet tarafından korunacak.”
Binanın yapım aşamasında özellikle yurtdışından gelen sermayenin arayacağı standartları göz önüne alarak binanın tüm deprem kontrol belgelerini ve özel izinleri aldıklarını sözleyen Ümit Küçükoğlu, binadaki katların birden fazla operatörün çalışacağı varsayılarak ayrı geçiş kontrol sistemleri ile denetlendiğini söyledi ve ekledi:
“Her bir katta operatörlerin ilerideki kapasitelerini de taşıyacak açık alan mevcut. Özetle birden fazla operatörü ve felaket yedeklemesi yapmak isteyen firmayı barındıracak bir yapı kurduk. Bu amaçla binamızın adını Interport koyduk. Bu bina afet yedekleme merkezi olarak kullanılabilecek çok önemli bir yapı. Ayrıca serbestleşmeden sonra operatörlerin sayısı artacak ve bu operatörler bu tip bir altyapıya ihtiyaç duyacaklar. Merkezimiz onlar için de ideal. Bu anlamda binamız iyi konumlanmış durumda. Gördüğünüz gibi sadece bölgelerde değil, İstanbul’da da birden fazla operatörle çalışacak biçimde tüm hazırlıklarımızı tamamlamış durumdayız. Bu bina ve örgütlenmemiz bunun örneklerini oluşturuyor.”
Telekom sektöründe gerçekleştirdikleri çalışmalarla yabancı firmaların da dikkatini çektiklerini belirten Küçükoğlu, “Özellikle yurtdışından, ürün portföyü ile Türkiye pazarına girmek isteyen bir takım kuruluşlar temsilciliklerini yapmamızı istiyorlar. Bu konuda bazı firmalarla ortaklaşa çalışmalar planlıyoruz. Önümüzdeki dönemde Palmet adını daha çok duyacaksınız” dedi.

Palmet’in diğer çalışmaları
Palmet’in telekomünikasyon sektörü dışında da başarılı projeler gerçekleştirdiğini söyleyen Satış Müdürü Can Ergör, şöyle devam etti:
“Taahhüt sektöründe de büyük başarılara imza atıyoruz. Ankara ve İstanbul’da ihale yoluyla aldığımız Ziraat Bankası binalarının yenilenme işleri, İstanbul’da İş Bankası Kuleleri’nin yükseltilmiş döşeme ve elektrik işleri, yurtdışındaki hava kontrol merkezi inşaatlarımız ilk aklıma gelen birkaç örnek. Ayrıca önümüzdeki dönemde doğalgaz konusunda gerçekleşecek bir projede de yer alacağız.

Palmet’in iş alanları

Palmet’in faaliyetleri dört ana başlık altında toplanıyor. Her başlık, gelecekte yeni iş imkanları yaratabilmek amacıyla kendine özgü operasyonel yapıya sahip. Buna rağmen Palmet operasyon alanını genişletecek her türlü yeniliği takip ediyor. Palmet’in organizasyonel yapısı ve bu yapı içindeki sorumluluk ve etkinlikler genel çerçeveler dahilinde şöyle sıralanıyor:

Şantiye Hazırlama Bölümü
Bilgi İşlem Merkezleri Şantiye Altyapı Hazırlığı: Bu operasyon alanı kapalı çevrimli klima sistemlerinin temini ve montajı, yükseltilmiş döşeme, yangın koruma, kesintisiz güç kaynağı (UPS), dizel jeneratörler, asma tavan, ara bölme, dekorasyon, güvenlik kameraları, kartlı geçiş sistemleri ve diğer ince işçilikleri kapsar.
Telekomünikasyon Şantiyeleri Altyapı Hazırlığı: Bu alan da yukarıda belirtilen alanla birçok ortak yöne sahip. Fakat burada uygulama ağırlığı yükseltilmiş döşeme, yangın ihbar sistemlerine verilmiş durumda. Palmet bu sektörde halen önemli derecede aktif rol oynuyor. Firma Rusya, Azerbaycan, Gürcistan ve Kazakistan dahil olmak üzere birçok büyük yurtdışı projeye imza atmış. Bu satışlarda büyük telekomünikasyon firmalarının Ortadoğu ve Doğu Avrupa operasyonlarının Türkiye’den gerçekleştirmesinin de büyük payı var.

Hava Trafik Kontrol Merkezleri
3 yılı aşkın bir süredir yapılan kontrol kuleleri ve kulelere ait çevresel ortamların hazırlanmasıyla ilgili çalışmalar ve edinilen tecrübeler Palmet’i bu konuda uzmanlaştırmış durumda. Palmet, kontrol kuleleri için yükseltilmiş döşeme ve Denco Klima Sistemi’ni içeren bir paket çözüm öneriyor. Şirket tarafından özel olarak tasarlanan bu paket, 360 derecelik görüntüyü engellemediği gibi, kulelerde sağladığı sessizlikle de ön plana çıkıyor. Söz konusu sessizlik çok özel akustik ürünlerin sisteme akuple edilmesi ile sağlanıyor.
Palmet deniz aşırı ülkelerdeki bu tip projelerle ilgileniyor. Şu ana kadar Akmula&Aktjubinsk, Kazakistan ve Kırgızistan’daki hava trafik kontrol merkezlerini başarı ile tamamlamış.

Ofis Modernizasyonu
Palmet bu tip uygulamalara, bilgi işlem merkezlerinin hazırlanması sırasında yan iş olarak başlamış ve sonra geliştirerek bir ana başlık haline getirmiş. Firma; havalandırma, elektrik işleri, asma tavan, yükseltilmiş taban, güvenlik kameraları, iç dekor, kartlı geçiş sistemleri vb. işleri içeren anahtar teslim projelerde çalışıyor. Firma bu projeleri gerçekleştirirken müşterilerinin günlük işlerini minimum derecede etkilemeye çalışıyor.
Bakım Servisleri: Palmet, servis ve bakım müşterilerini 24 saat ve 365 gün esaslı hizmet prensibine dayalı olarak edinmiş durumda ve büyük çaplı müşterileriyle bu bazda çalışmalar geliştiriyor.
Yangın Sistemleri Bölümü
Sprinkler Sistemi: Amerikan menşeli Reliable ürünlerinin Türkiye distribütörlüğünü yapmakta olan Palmet; Ulusal Yangın Koruma Birliği (NFPA) USA 13 standartlarında tasarım ve montaj yapıyor. Sprinkler sistemi tasarımında Firecad yazılımı kullanılarak çözümler üreten Palmet, Reliable’nin desteği ile her türlü sulu söndürme sisteminin tasarım ve montajına cevap verebilecek uzmanlığa sahip.
Köpüklü Söndürme: Palmet bu konuda Amerikan Chemguard’ın resmi temsilciliğini üstlenmiş durumda. Chemguard ozona zararsız kuru kimyasallar, köpük, köpük yapıcılar, monitör, mobil üniteler konusunda dünyadaki lider üreticilerden biri durumunda. Palmet’in tüm tasarımları NFPA 11 standartlarına göre yapılıyor.
Gazlı Söndürme: Palmet tüm uygulamalarına yönelik gazlı söndürme sistemi temin ediyor. Hygood UK firması ile sıkı ilişki içerisinde olan ve FM200, CO2, NAF SIII ve ‘in ergen’ söndürme sistemi ihtiyaçlarının hepsine cevap veren firmada; tüm sistemler NFPA 12’ye uygun olarak tasarlanıyor.
Yangın Pompaları: Yangın pompası, temel olarak her su ve köpüklü yangın söndürme sisteminin kalbi durumunda. Pentair Pompa Grubu’nun resmi mümessili olan Palmet, Pentair Aurora ve Fairbanks Morse adlı iki pompa üreticisinin ürünlerini de bünyesinde bulunduruyor. Pentair Grubu Kontrol Panelleri dahil elektrikli, dizel, dik türbin pompa, dik iç hat pompası modellerinin hepsini üretebiliyor. Tüm pompalar NFPA 20 tasarım standartlarını destekliyor, UL ve FM onaylı.
Yangın Algılama Sistemleri: Palmet müşterilerine her türlü uygulama için yangın algılama ve ihbar sistemlerini temin ediyor. Bu sistemler analog adreslenebilir ve konvansiyonel sistemleri kapsıyor. Bu konuyla ilgili olarak Norveç’ten Autronica ile çalışıyor.

Kontrat Departmanı
Elektro-mekanik Kontratlar: Bu bölüm Palmet’in çevresinde hızla gelişen ve birçok konuyu içeren ihalelerin farkına varılması ile ortaya çıkmış bir departman. Bu tip ihaleler firmaya kısa ve uzun vadede yararlı olabilecek birçok fırsatı beraberinde getiriyor. Türk Cumhuriyetleri ve buradaki işlere ait ihalelerin boyutları göz önünde bulundurulduğunda gelecekte ortaya çıkacak yeni iş potansiyelini görmek zor değil. Halen Palmet’in elinde, Kazakistan’da kurulacak Kazak Oil ve Cheroil ortaklı rafinerinin dev HVAC sistemi projesi bulunuyor. Bu projede direkt olarak Bechtel ile kontrat yapmış olan Palmet, Türkiye’de de büyük şirketlere (Renault, Tofaş, PPG) HVAC sistemleri sağlamış.
İklimlendirme ve Havalandırma: Denco ile oluşan yakınlıktan kazanılan uzmanlık ve tecrübe ile Palmet, klima alanında yelpazesini genişleterek Chiller, AHU, Fan-Coil, VRV, HVAC sistemlerinin tasarım ve uygulamalarına başladı.
Boru İşleri: Trouvay&Cauvin ile olan sıkı bağlantısından dolayı Palmet her türlü borulama sistemiyle ilgili gerekli tasarım ve teknik bilgiye sahip. Firma her türlü sıvı ve gaz transferinde kullanılan boru sistemlerinin temini ve montajını yapabiliyor.

Teknik Ürünler Departmanı
Trouvay&Cauvin: Boru, “fitting”, vana ve bakım ekipmanları konusunda dünyanın en büyük stokçularından birisi olan T&C ayrıca; vakumlayıcılar, lağım temizleme sistemleri, tünel temizleme sistemeleri, duvar deliciler satmakta.
T&C birçok ekipmanı satmasının yanında bünyesindeki Thevignot-Vanadour Fabrikası aracılığı ile kelebek vana ve Plug Vana Rivard Fabrikası aracılığı ile de vidanjör üretiyor.
T&C Türkiye’deki büyüyen sektörün yanı sıra Ortadoğu ve Orta Asya’daki iş yapan uluslararası şirketlerin potansiyelini farkederek, T&C Palmet İstanbul dahilinde bir ofis açmış.
Pentair Grubu: Daha önce yangın bölümünde belirtildiği gibi Palmet bu grubun yetkili mümessili.
Victaulic: Victaulic klasik kaynaklı borulama sistemlerine alternatif olarak iç içe geçme prensibine dayalı gasketli boru “fitting”leri üretiyor. Bu fittingler maksimum 69 bar basınca dayanıklı. Palmet bu yeni teknolojiyi Türkiye’ye tanıttı ve şu anda Palmet Victaulic’in resmi mümessili.

Referanslar
Palmet yurt içinde ve dışında telekom sektöründe birçok projede yer almış durumda. Bu projelerde beraber çalıştığı firmalardan bazıları şöyle sıralanıyor: Siemens, Türk Telekom, Aycel, Alcatel, Ericsson, LukOil, Northern Electrics, Nortel Networks Netaş, Petkim, Aski, Simko, Koçbank ve Ege Üniversitesi