Kurumsal ağınızı ister adım adım, ister toptan yenileyin

Nortel Networks Netaş, 2002 yılının başarılı çözüm ortaklarını gerçekleştirdiği törenle ödüllendirdi.

GEÇTİĞİMİZ ay düzenlenen toplantıda ayrıca şirketin 2003 kurumsal vizyonu ‘One Network - A World of Choice’ (Tek Ağ - Dünyalar Kadar Seçenek) ve yeni kurumsal çözümler konusunda bilgi verildi.
Etkinlikte açılış konuşmasını yapan Nortel Networks Netaş Kurumsal Ağ Çözümleri Direktörü Sinan Dumlu, 2002 yılını başarıyla geride bırakarak ödül almaya hak kazanan çözüm ortaklarını kutladı ve 2003 yılı için tüm kuruluşlara başarılar diledi. Dumlu, kurumların günün şartlarına uygun olarak geleneksel ağ modellerini yeniden değerlendirerek daha hızlı, karlı ve güvenilir ağlar kurmak zorunda olduklarını belirterek, bu noktada çözüm ortaklarına önemli görevler düştüğünü vurguladı. Dumlu;
“Bilgi yönetimi, kurumsal başarının olmazsa olmaz temeli haline gelmiştir. Nortel Neworks Netaş yeni kurumsal vizyonunu ‘One Network - A World of Choice’ (Tek Ağ – Dünyalar Kadar Seçenek) olarak belirlemiş, kurulacak tümleşik ağ altyapısı ile kurumların iletişimde Internet üzerinden ses aktarımı (VoIP), optik ve Ethernet çözümlerinden en iyi şekilde faydalanmalarını hedeflemiştir” dedi.

2002 yılındaki çalışmalarıyla ödül alan çözüm ortakları ise şöyle:
. Yılın Başarılı Dağıtıcısı / Neteks İletişim Ürünleri Dağıtım A.Ş.
. 2002 Özel Ödülü / Netpa İletişim Sistemleri Pazarlama A.Ş.
. Yılın Başarılı Çözüm Ortağı / Datagrup Bilişim Sistemleri San. ve Tic. A.Ş.
. Yılın Gelişen Ses Çözüm Ortağı / Veritel İletişim Sistemleri
. Yılın Başarılı Ses Servis Çözüm Ortağı / Merpa İletişim Sistemleri Ltd. Şti.
. Yılın Başarılı Veri Servis Çözüm Ortağı/ KoçSistem Bilgi ve İletişim Hizmetleri A.Ş.
. Yılın Başarılı e-Devlet Projeleri Çözüm Ortağı / Verify Veri İletişim Enformasyon Teknolojisi Ltd. Şti.
. Yılın Başarılı Transmisyon Çözüm Ortağı / K-NET Bilgi Teknolojileri San. Tic. Ltd. Şti.
. Yılın Başarılı İş Geliştirme Ödülü / Netser Komünikasyon San. ve Tic. A.Ş.
. Yılın Başarılı Tümleşik Ağlar Çözüm Ortağı / İsnet İstanbul Net Telekomünikasyon Elektronik Servis Hizmetleri Tic. ve San. A.Ş.

Geleceğin kurumsal ağları
Geleceğin iş yapış şekillerini hız, verimlilik, düşük maliyet ve bütünleşik yapıya dayalı kurumsal ağ modeline göre konumlandıran Nortel Networks Netaş, müşterilerine bu yönde çözümler sunuyor. Belirlediği iş gerçellerine temel teknolojilerle yanıt veren firma, bu teknolojileri biraraya getirerek kurumsal ağları yeniden yapılandırırken bir takım özellikleri servislerinde ortaya koyuyor.
Bu özellikler şu şekilde maddeleniyor:
.
Yüzde yüz erişimli uygulamalar, müşteri iletişim kanallarında sorunsuz olarak işler ve olumlu bir deneyim sağlar. Burada şirket müşteriye sadece tepki vermez, onunla
uyumlu hale gelir. Yeni kurumsal ağ, zaman açısından hassas, kritik bilgileri müşterinin tercih ettiği şekilde ve istediği erişim aygıtında sunarak, hızla ticarileşen dünyada; servis ve kolaylığı fiziki bir varlık ve rekabetçi bir farklılık haline getirir. Telefonu Web dünyasına sokarak, yeni kurumsal ağ kullanıcısına nerede, ne zaman, nasıl ulaşacağını kontrol edebildiği çoğul ortam yetenekleri sunar. Optik Ethernet sayesinde daha da merkezileştirilen bilgi teknolojileri ve iletişim altyapısı üzerinden tutarlı bilgi akışı sağlanır.
. Güvenlik ve servis kalitesi alanlarındaki yeniliklerle, Internet, kurumsal uygulamaların omurgası konumuna yükseliyor. Internet ve Internet protokolü (IP) tabanlı kurum içi ağlar daha kıvrak ve ekonomik bir biçimde bilgi işlem ve veri merkezlerini birbirlerine bağlıyor, kullanıcılara içerik sunuyor ve genişleyen tedarik zinciri üzerinde kişisel bilgilerin akışını destekliyor.
. Yeni kurumsal ağ, optik depolama ağları için DWDM, yeni nesil SONET ve Ethernet teknolojilerinden yararlanarak, performans ve güvenilirlik için optik birimler kullanıyor. Bu unsurlar, iş devamlılığı ve arıza giderme uygulamaları için kritik gereksinimler. Protokolden bağımsız optik dalga boyları tüm depolama protokollerini, uçtan uca gecikme, güvenilirlik ve kapasite ihtiyaçlarını desteklerken, optik Ethernet depolama ağ çözümlerinin maliyetini azaltıyor.
. Nortel Networks Netaş’ın IP tabanlı telefon çözümleri tek kullanıcılı şubelerden bölge ofislerine, kampüslerden çok sayıda kullanıcısı olan küresel ağlara kadar ölçeklenebiliyor. IP tabanlı telefon, tam teşekküllü kurumsal uygulamaların temel ihtiyaçlarını karşılayacak kapasitede. Merkezi veya dağıtık kontrol, birleşik mesaj gibi uygulamalara kurumun genelinden ulaşabilme, yüksek ses kalitesi, özellik ve fonksiyonların seçimi, alternatif geçiş yolları ve eski sistemlerle birarada çalışabilme özelliklerine sahip çözümlerle; ses ve veriyi tek bir altyapıda birleştirmek, kritik iletişim yeteneklerini tek bir ortamda bütünleştirerek toplam maliyeti azaltırken, yeni uygulamalarla verimliliği de arttırıyor.
. Yüksek performanslı, çok katmanlı güvenlik, veri bütünlüğünü ve gizliliğini mobil uygulamalar dahil tüm ortamlarda korurken, ağ ve uygulamaların performansında düşüş yaşanmıyor. Yönlendirme, IP sanal özel ağ (VPN) ve güvenlik duvarı kurularak güvenlik protokollerini kendiliğinden algılayan yönlendirme aygıtları tarafından gerçekleştiriliyor.

Kurumsal vizyonun temel prensipleri
Kurumsal vizyonunun merkezine ‘One Network - A World of Choice’ (Tek Ağ – Dünyalar Kadar Seçenek) kavramını oturtan Nortel Networks Netaş, şirketlerin ‘Yüzde Yüz Verimli Kurum’ iş modelini geliştirmelerine yardımcı olacak yetenekleri ürünleriyle onlara sunuyor.
. DNA bazında güvenlik: Çözümler ve iş uygulamaları temelden güvenli performans sunacak şekilde kuruluyor.
. Hatasız iş sürekliliği: Fiziksel düzeyden uygulama düzeyine kadar güvenilir destek ve dayanıklı ağ yapısı ile kritik amaçlı uygulamalar ve veriler için oturum devamlılığı, yük dengeleme, hızlandırma yöntemleri ve optik teknolojiler kullanılıyor.
. Yüzde yüz verimli uygulamalar: Müşteri iletişim yetenekleri kullanıcılara zamanında, konuya duyarlı, kullanıcı bilinçli içeriği mümkün olduğu kadar hızlı ve verimli iletirken, iletişim kanalları üzerinden uyumlu içerik de sağlıyor.
. Kapsamlı yönetim: Ağ yönetimini basitleştiriyor ve politikaların ağ boyunca verimli ve sürekli olarak uygulanmasını sağlıyor.
. Uygulama optimizasyonlu ağ: Uygulama bilinçli altyapı üzerinde optimum çözüm bulma karakteristiği ve kaynak kullanımı sunuyor.
. İletişimin birleştirilmesi: Ses, video, depolama ve veriyi hem lokal olarak hem de Internet üzerinde bütünleştirerek, birleşmenin getirdiği ekonomi ve basitlikten faydalanıyor. Daha az ağ birimi, daha az ağ, daha iyi kapasite yönetimi ve kullanımı, içerik ve depolama ağları için yeni yöntemler. Neticede bu faktörler yeni uygulamalar ve servisler kurulurken, daha düşük toplam yatırım ve işletme maliyeti, daha çok esneklik ve performans sağlıyor.
. Tasarımda ölçeklenebilirlik: İş çapına göre büyüyen, standartlara uygun çözümler yatırımları korurken işletme maliyetlerini azaltıyor. Ethernet ve optik elemanlar yardımıyla yerel, metropol ve geniş alan (LAN/MAN/WAN) ağlarının ekonomisini yeniden tanımlıyor.
Kurumlar, bu çözümleri uygularken değişik alternatifleri seçebilir. Nortel Networks Netaş ‘kurumsal vizyonu’ mevcut altyapıyı yıkmak için değil, onu yeni dünyaya taşımak için var. Geçişi kurumlar kendi seçtiği hızda gerçekleştirebilir, mevcut altyapıyı geliştirmek için yeni birimler ekleyebilir veya tamamen taze, yepyeni bir çözüm seçebilirler.

Internet Telephony’den Nortel VoIP platformlarına “Yılın Ürünü” ödülü

Nortel Networks’ün BayStack 460 “Power over Ethernet Switch” ve “Business Communications Manager (BCM) 2.5” ürünleri Internet Telephony Dergisi’nin verdiği 2002 yılının “Yılın Ürünü” ödülünü kazandı.
Bu ödülle Nortel Networks’ün VoIP liderliği bir kez daha perçinlenmiş oldu. Nortel Networks’ün VoIP ürün portföyü şirketlerin birleşik ağlar uygulamalarını hayata geçirmesine olanak tanıyarak, ağ mülkiyetinin toplam maliyetini düşürmeye yönelik yüksek performanslı bilgi altyapıları sunmakta. Nortel Networks BayStack 460 ve BCM 2.5, yaratıcılığı kanıtlayan ürün olma özelliği ile bu ödülü kazandı.
BayStack 460-24T-PWR Power over Ethernet Switch hem IP telefonlarına, kablosuz erişim noktalarına, Net kameralarına ve diğer cihazlara güç sağlıyor, hem de güç sağlama ve VoIP trafiğini yürütme işlemlerini tek bir kablo ile yapmanın verdiği rahatlıkla 10/100 Mb/s düzeyinde Ethernet bağlanabilirliği sunuyor. VoIP trafiğini arıza ve gecikme sorunlarını ortadan kaldırarak yönetmek için sunulan sağlam ve sahada kanıtlanmış QoS (Quality of Service-Servis Kalitesi) işlevselliği sunan bir ürün olan BayStack 460, dayanıklı, güvenli, üst üste dizilebilir bir anahtar olup, cihaz bağlantısını otomatik olarak tanır ve güç sağlar.
Business Communications Manager ise, küçük ve orta ölçekli işletmelere ve ofislere pazardaki yegane birleşik ses ve veri çözümünü sunmakta ve müşterilerine IP destekli seçenekler sağlamakta. Bu zengin uygulama platformu, tek ve maliyet etkin bir çözüm ile KSU/PBX, QoS ve VoIP bağdaştırıcı ve veri yönlendirme yeteneklerini birleştiriyor.
Geniş ses ve veri ürün portföyü ile kurumsal müşterilere VoIP özelliğini desteklemek için bir dizi seçenek sunan Nortel Networks; Succession, Business Communications Manager, Meridian ve BayStack çözümleri sayesinde VoIP’yi gerçeğe dönüştürmek için müşterilerine birçok olanak sağlıyor.

Nortel Networks
Nortel Networks, iletişim kurma ve bilgi alışverişi yöntemleri üzerinde odaklanmış sektör lideri ve yenilikçi bir şirkettir. Şirket, servis sağlayıcılara ve kurumsal müşterilerine, katma değerli IP servislerini, çoğul ortam ve ses hizmetlerini destekleyebilmeleri için kablosuz ve kablolu ağlar, kurumsal ağlar ve optik ağlarla donatılmış iletişim altyapısı sunmaktadır. Küresel bir şirket olarak Nortel Networks 150’den fazla ülkede iş yapmaktadır. Nortel Networks ile ilgili daha fazla bilgiye www.nortelnetworks.com adresinden ulaşılabilir.