Alcatel Teletaş mühendisleri Suudi Arabistan’da

Dünyada 20 milyonun üzerinde sayısal telefon hattı ile dünya liderlerinden olan Alcatel, yeni nesil şebekeler (NGN - Next Generation Networks) konusunda da öncülüğünü sürdürüyor.

GEÇTİĞİMİZ aylarda merkezi Riyad’da bulunan ve 23.000 çalışanıyla krallığın haberleşme hizmeti veren tek kurumu olan STC (Saudi Telecom Company) ile bir sözleşme imzalayan Alcatel, bu kapsamda araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin yürütüldüğü önemli merkezlerinden biri olan İstanbul’daki Alcatel Teletaş Ar-Ge Departmanı bünyesindeki Türk mühendislerden oluşan “Competence Center” ekibinin katkılarıyla projeyi hayata geçiriyor.
Alcatel’in sunduğu NGN çözümü ile STC, uyumlu ve esnek bir çözüme sahip olacak. Sunulan çözüm, aynı zamanda STC’nin ihtiyaçlarını ideal olarak karşılayabilmek için günümüz yüksek teknolojisi ile aşamalı yaklaşım sunmakta.
NGN teknolojisi SIGTRAN, MegaCo, H.323, SIP-T ve MGCP gibi gelişmiş protokollerle öne çıkıyor. Alcatel Softswitch, MegaCo, H.323 ve SIP protokollerinin birlikte çalışmasına olanak sağlayan çok protokollü yönetici sistemlerin ilk ürünlerinden.
Alcatel grubunda içerisinde önemli sayıda Teletaş mühendislerinin bulunduğu Ar-Ge ekibi tarafından tasarlanan sistem ile STC kendisine gelir getiren servisleri uygun zaman çerçevelerinde çok büyük yatırımlara gerek kalmadan oluşturmasına izin veren, genişlemeye açık ve esnek bir ağa sahip olacak. STC’ye sağlanacak Alcatel Softswitch paketi “trunking” servisleri, yerel arama ve sınıf 5’in tamamlayıcı ilk set servislerini (arama yönlendirme, arama bekletme, arayan tesbiti gibi) destekleyecek.
Çözümün modüler yapısı nedeniyle, önerilen Alcatel 5020 Softswitch paketi, tamamlayıcı servisleri de içeren SIP ve H.323 tabanlı servisleri sunmakta. Alcatel 5020 Softswitch, hem SIP hem de H.323 son kullanıcılarını yönetmek üzere tasarlanmış bir ürün. Alcatel 5020 Softswitch aynı zamanda VoIP (Internet Protokolü üzerinden ses aktarımı) işlevselliğini H.323 protokolüyle sağlayan, IP tabanlı bir PBX olan Omni PCX 4400’den kaynaklanan çağrı kurulumlarını H.323 yoluyla yönetmekte.

Servis sağlayıcıların gözdesi 7670 RSP

Alcatel, bu yıl içerisinde pazara sunduğu, telekom ağları için kesintisiz anahtarlama ve yönlendirme yapan, ATM, IP ve MPLS özelliklerine sahip dünyadaki ilk ve tek çoğul servisli - çoğul protokollü platformu Alcatel 7670 RSP (Routing Switching Platform – Yönlendirme Anahtarlama Platformu) ile; ATM, IP ve MPLS teknolojilerini tek bir çatı altında birleştirmenin yanı sıra, kesintisiz anahtarlama ve yönlendirme yapabilme özelliği sayesinde telekom sektöründe önemli bir gelişmeye daha imza attı. Alcatel, 2002 yılının dördüncü çeyreğinde yüzüncü Alcatel 7670 Yönlendirme Anahtarlama Platformu’nu hizmete verdi. Sistemin, piyasaya arz edildiği ilk yıl içerisinde ulaştığı bu başarı, kullanıcı ihtiyaç ve gereksinimlerinin ne denli doğru karşılandığı ve sektörde hızla kabul gördüğünün ispatı oldu.
7670 RSP, Alcatel’in ACEIS (Alcatel Carrier Environment Internet System – Taşıyıcı Tipi Internet Sistemi) teknolojisine sahip ürünlerinden. ACEIS ile hedeflenen, telekom operatörleri için telekom sınıfı cihazların üretilmesi ve her koşulda kesintisiz servis verilmesine olanak tanıyan ve yine kesintisiz olarak IP yönlendirme, ATM ve MPLS anahtarlama yapabilen sistemlerin geliştirilmesi. Alcatel 7670 RSP, kesintisiz Internet hizmetleri ve çoğul servis, çoğul protokol olgusu ile dünyada servis veren ilk ve tek sistem.
RSP platformu, üzerinde verilen servis ve hizmetlerde herhangi bir kesinti olmaksızın, 14 Gb/s’den 450 Gb/s’ye kadar yükseltilebilmekte ve böylece, operatör ve servis sağlayıcıların ağ yatırımlarını, trafik artışına paralel olarak doğru ve zamanında yapmalarına olanak sağlamakta. Operatör ve servis sağlayıcılar açısından, çoğul protokol esnekliğine sahip olan Alcatel 7670 RSP, hem yapılan yatırımın geri dönüş hızı hem de ATM anahtarlamadan IP yönlendirmeye ve MPLS tabanlı katma değerli servislere kadar farklı teknolojilerin tek bir platform ile desteklenmesi sayesinde uzun bir kullanım ömrü sunmakta.
Bugün servis sağlayıcılarının karşılaştığı en önemli sorunlardan biri, gelişen teknolojilere paralel yatırım yapmak ve bu sayede hem yeni servisler sunabilmek hem de karlılığı koruyabilmek. Ancak teknolojide yaşanan çok hızlı değişim ve gelişmeler yatırım kararlarını oldukça güç hale getirmekte. Aynı platform üzerinde, ATM, IP ve MPLS teknolojilerini destekleyen aynı zamanda yeni teknolojilerin kolayca uygulanmasına olanak sağlayan 7670 RSP platformu, yatırım kararlarında büyük esneklik ve kolaylık sunuyor. Aynı platform üzerinde çok farklı servis ve protokollerin desteklenmesi sayesinde, en düşük riskle en yüksek kâra ulaşmak mümkün oluyor. Aynı zamanda, operatörler müşterilerine ekonomik ve esnek çözümleri hızla sunma olanağına kavuşmaktalar.
Alcatel, bugüne kadar aralarında SBC (A.B.D.), British Telecommunications, Bell Canada, Deutsche Telekom, Belgacom, France Telecom, Cegetel, China Telecom, NetCologne (Almanya), Hanaro Telecom (Kore), Cable & Wireless, 1-Net (Singapur), Telekom Austria, Telecom New Zealand ve TELUS’un (Kanada) da bulunduğu dünyanın önde gelen telekom operatör ve servis sağlayıcılarına, 7670 RSP sisteminin kurulumunu yapmış olup, bu en son teknoloji platform ile gerek pazar başarısını gerekse kullanıcı sayısını hızla arttırmakta.