Ağ dünyasında, taşıyıcı sınıfı özellikleri şirketlerin hizmetine sunan yeni bir ürün ailesi

Alcatel, ağ dünyasında büyük bir adım niteliğindeki, çok katmanlı yeni ağ platformlarını, Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Yenel’in de katıldığı bir basın toplantısıyla tanıttı.

İLETİŞİM, günümüz dünyasında kuruluşların en önemli ve stratejik fonksiyonlarından birisi haline geldi. Ses ve veri iletişiminin, kesintisiz, güvenli ve hızlı bir şekilde yapılması ve kolay yönetilebilmesi ise kritik öneme sahip. İletişim teknolojilerinde dünya liderlerinden Alcatel, kuruluşların bu ihtiyacından yola çıkarak geliştirdiği yeni nesil anahtarlama platformları ailesini 14 Ocak 2003 tarihinde Hilton Oteli’nde gerçekleştirdiği bir toplantıyla basına tanıttı.
Tanıtımı yapılan OmniSwitch 7000/8000 serileri, %99.999 oranında sağladığı süreklilikle, bu alandaki en yüksek güvenilirliğe sahip. Ürün, bu özelliğiyle, özellikle yaşamsal öneme sahip uygulamaların gerçekleştirildiği finans kuruluşları, servis sağlayıcılar, telekom operatörleri, büyük hastaneler, havaalanları ve çokuluslu şirketler için önemli bir gereksinimi karşılıyor.
Veri iletimi kalitesinde ses iletimi sağlama özelliğine de sahip olan yeni ürün ailesi, orta ölçekli kuruluşlar için de müjdeli bir haber olma özelliği taşıyor. Alcatel, bugüne kadar yalnızca büyük ölçekli firmaların sahip olabildiği bu ağ teknolojisine, orta ölçekli firmaların da sahip olabilmesinin yolunu açıyor. Alcatel, teknolojik olarak muadillerinden daha üstün olan ürünü, rakiplerinden çok daha ekonomik koşullarla kullanıcıya sunuyor.
Alcatel’in yeni nesil anahtarlama platformları ailesi, ‘taşıyıcı sınıfı’ olarak bilinen kompleks altyapı mimarisini orta ölçekli işletmelerin de ulaşabileceği bir imkân haline getiriyor. OmniSwitch 7000/8000 serilerinin işletmelere sağladığı taşıyıcı sınıfı imkânlar arasında; Alcatel’in yeni teknolojisi Smart Continuous Switching ile sağlanan kesintisizlik, üst düzeyde hız, çok katmanlı güvenlik ve esnek platform mimarisi önemli bir yer tutuyor. OmniSwitch 7000/8000 serisi, ses ve veri transferini entegre eden mimarisiyle, işlem hacmi yüksek bankalar, servis sağlayıcılar, telekom operatörleri, büyük hastaneler, havaalanları ve çokuluslu şirketlerin bilgi ve iletişim teknolojisi altyapılarında devrim yapacak
nitelikleriyle rakiplerine üstünlük sağlıyor.

“Daha yüksek kalite, daha ekonomik fiyat”
Basın toplantısında bir konuşma yapan Alcatel Teletaş Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Yenel, OmniSwitch 7000 ve 8000 serileri ile, kuruluşların çok önemli bir ihtiyacına daha yanıt verdiklerini söyledi. Yenel, Alcatel’in geliştirdiği yeni teknoloji sayesinde, dünyada ‘taşıyıcı sınıfı’ olarak bilinen ve yüksek fiyatları sebebiyle sadece çok büyük şirketlerin kullanabildiği geniş tabanlı kesintisiz ağ platformlarına, artık orta ölçekli şirketlerin de sahip olabileceğini belirtti.
Yenel, küresel iletişim çağında hızın ve sürekliliğin vazgeçilmez unsurlar olduğunu belirterek; “Kesintisiz ve hızlı veri transferi birkaç sene öncesine kadar sadece en büyüklere özgü bir ayrıcalıktı. Alcatel, çok katmanlı yeni anahtarlama platformları ile kesintisizliği ve hızı bir ayrıcalık olmaktan çıkarıyor. Üstelik Alcatel, ağ üzerinden ses iletişimini, bugüne kadar hiçbir firmanın sağlayamadığı şekilde, veri iletimi kalitesinde sunuyor” dedi. Yenel, sözlerine şöyle devam etti:
“Avrupa pazarına 2002 yılı Temmuz ayında sunulan OmniSwitch 7000 ve 8000 serileri, çok kısa bir süre içinde olağanüstü bir taleple karşılaştı. Bu yeni seriler, yüksek seviyede güvenlik sağlayan, kesintisiz çalışan hızlı platformlar olarak, büyük kurumların kullanmakta olduğu teknolojiyi orta ölçekli işletmelerin de ulaşabileceği bir imkân haline getiriyor. Alcatel, OmniSwitch 7000 ve 8000 serileri ile iletişim altyapısında rakiplerinden hep bir adım ötede olduğunu bir kez daha gösteriyor.”

NextiraOne’dan kullanıcı tanıtımı
Basın toplantısının ardından Alcatel’in yeni ürünü, sektör temsilcileri ve potansiyel kullanıcıların katıldığı bir toplantıda tanıtıldı. Alcatel’in stratejik iş ortaklarından ve Alcatel ürünlerinin Türkiye dağıtıcılarından NextiraOne Türkiye’nin evsahipliğinde düzenlenen gecede, OmniSwitch ailesinin tanıtımı, NextiraOne Türkiye Genel Müdürü Tayfun Türkalp ve Alcatel eND İş Geliştirme Direktörü Philippe Chadoin tarafından yapıldı. Nextiraone hakkında ayrıntılı bilgi veren Türkalp, gerçekleştirmekte oldukları hizmet ve çözümlere değindi. Kullanıcıların ürün ve çözümleri satın alırken en çok dikkat ettikleri noktaların, hangi ürünü ne zaman satın alacakları ve bu ürünün onlara sunduğu avantajlar olduğunu söyleyen Tayfun Türkalp, şirketlerin enformasyon ve telekomünikasyon teknolojilerine yatırım yapmalarının uzun vadede ayakta kalabilmeleri için şart olduğunu vurguladı ve ekledi: “Bu noktada şirketlerin hangi ürünlere, nasıl yatırım yapacakları konusunda karar vermeleri gerçekten çok zor. Bu yatırımların geri dönüş yapması da çok önemli. Nextiraone, şirketlere bu altyapıda üretici bağımsız olarak yardımcı oluyor. Biz, müşterileri için bilgi otoyolları kuran ve bu otoyollardaki trafiği yöneten, denetleyen bir şirket olmak istiyoruz. Bu anlamda da bugün size burada bu otoyolu oluşturan en önemli cihazlardan biri olan Alcatel’in en yeni ağ cihazları ailesini sunuyoruz. Biliyorsunuz geçmişte veri ve Internet ağlarının en büyük sıkıntısı zaman zaman kesintiye uğramasıydı. Ama bilgi şirketler için o kadar önemli olmaya başladı ki, bu kaynağın bankacılık gibi sektörlerde anında erişimli kullanımı şart
haline geldi. Dolayısıyla şirketler için çok önemli olan bu akışın kesintisiz gerçekleşmesi lazım. Alcatel’in tecrübesi ve bilgi birikimi ile gerçekleşen bu çok önemli ürün ailesini dünya ile birlikte Türkiye pazarına sunuyoruz. Nextiraone olarak bu ürünleri pazara sunmuktan ve bunların servisini vermekten çok mutluyuz.”

Toplantıda verilen bilgilere göre OmniSwitch 7000/8000 serilerinin en önemli özellikleri şöyle:

Ürün ailesinin temel özellikleri
Alcatel’in yeni nesil anahtarlama platformları ailesi OmniSwitch 7000/8000’lerin en yeni üyesi OmniSwitch 7000; IP haberleşmesi ve kritik iş ortamları için tasarlanmış. OmniSwitch 7000’ler taşıyıcı sınıfı özelliklerini ve performansını, büyük işletmeler için basitleştirilmiş yönetimle birleştiriyor. Ses ve veri entegrasyonunu olabilecek en ileri noktaya taşıyan mimarisi ile OmniSwitch 7000, kesintisiz çoklu Gigabit Ethernet kapasitesi, çok katmanlı güvenlik, tayıcı sınıfı olanağı ve kablo hızında akıllı anahtarlama (switching) ve yönlendirme (routing) servisleri ile piyasadaki tüm rakiplerini geride bırakıyor.

Ailenin lideri OmniSwitch 8800
OmniSwitch 7000/8000 ailesinin en güçlü üyesi OmniSwitch 8800, yüksek ağ performansını geniş olanaklarla birlikte sunuyor. Güçlü ve akıllı çok katmanlı bir anahtarlama platformu olarak tasarlanan OmniSwitch 8800; IP haberleşmesi ve çekirdek uygulamalarıyla birlikte, kritik iş ortamları için gereken kapasite (throughput) ve çıkış (port) yoğunluklarını taşıyıcı sınıfı kalitesinde imkânlarla birlikte sunabiliyor. Şu an piyasadaki en yüksek yoğunluğa ve kapasiteye sahip olan OmniSwitch 8800, 1 metreden daha küçük boyutuyla 384 adet Gigabit Ethernet çıkışı destekleyebiliyor. OmniSwitch 8800, kesintisiz 10 Gigabit Ethernet kapasitesi, çok katmanlı güvenlik, taşıyıcı sınıfı olanağı ve kablo hızında akıllı anahtarlama ve yönlendirme servisleriyle rakiplerinin çok ötesinde yerini alıyor.

Farklı ortamlar için çözüm sunuyor
OmniSwitch 7000/8000 serisi platformlar, kurumların çekirdek, sınır ve omurga uygulamalarında, yerel alan ağları (Local Area Network-LAN) protokollerinde, IP telefonu ve yerel ağ toplama noktalarında, yüksek kapasiteli Gigabit Ethernet uygulamalarında, büyük veri ve sunucu merkezlerinde ve MAN olarak bilinen Gigabit Ethernet metropolitan ağlarda iyi bir performans sunuyor.

%99.999 kesintisiz iletişim
OmniSwitch 7000/8000 ailesinin en farklı özelliği, herhangi bir hatada kesintisiz hizmet vermeyi devam ettirmesini sağlayan Smart Continuous Switching, yani Akıllı Kesintisiz Anahtarlama teknolojisi. Smart Continuous Switching tüm kaynak bilgilerin, fonksiyonların ve kurulmuş yönlendirmelerin, merkezi bir motor yerine ağdaki arayüz modülleri arasında dağılmasını sağlıyor. Üretim veya yönetim hatasından kaynaklanan bir problemde, sistem kapasite ve bağlantı kaybına uğramadan otomatik olarak ‘bekleme’ konumuna geçiyor. Böylece o anda akmakta olan bütün veri ve ses trafiği herhangi bir kesintiye uğramadan devam edebiliyor. OmniSwitch 7000/8000 ailesi, %99.999 süreklilik düzeyiyle, rakipleriye arasında önemli bir farklılık oluşturuyor.

Kolay yönetim imkanı
OmniSwitch 7000/8000 ailesi Alcatel’in ileri OmniVista teknolojisi ile ses ve veri trafiğini tek bir tuşla kolay konfigüre edebilme ve yönetebilme olanağı sağlıyor.

Çok katmanlı güvenlik
OmniSwitch 7000/8000 serisi, üstün güvenlik mimarisiyle de dikkat çekiyor. Yeni ürün ailesi, Alcatel’in gelişmiş ‘Distributed multilayer security’ teknolojisi sayesinde çok katmanlı güvenlik sağlayabiliyor. Çok katmanlı güvenlik yapısıyla OmniSwitch 7000/8000 ailesi güvenli yönetim için doğrulanmış kullanıcı erişimi, şifrelenmiş oturumlar için SNMPv3 ve SSL, çok sıralı erişimlerle kısmi ağ idaresi için bölümlü yönetim gibi imkanları entegre bir biçimde kullanıcılara sunuyor.

Esnek ağ, güvenli yedekleme
Alcatel OmniSwitch 7000/8000 ailesinin diğer bir önemli özelliği, potansiyel hatalar sırasında yeni bağlantı yapma yeteneğine de sahip olmaları. Geniş ağ esnekliğine sahip OmniSwitch 7000/8000 ailesinin sunduğu yedekleme protokolleri, anahtarlar, sunucular ve diğer ağ cihazları arasındaki bağlantının hızlı bir şekilde tekrar kurulması için çok geniş destek sağlayabiliyor.
OmniSwitch’lerin, kesintisiz hizmeti sağlayan tam sistem bileşenleri arasında; yedekli şasi alt sistemleri, değiştirilebilir modüller, yük paylaşım bileşenleri, sistemi tekrar başlatmadan yükseltmeye (upgrade) olanak veren “hitless software loading”, indirilebilir önyükleme ve sistemin önceki konfigürasyonlarını ya da yazılım sürümlerini yüklemesine izin veren “image rollback” gibi daha önce denenmemiş pek çok teknoloji yer alıyor.