Hem uydu hem GSM hattı, ikisi birarada tek numarada...

1999 yılından bu yana 48 uydusu ile dünya çapında kesintisiz ve sürekli kapsama sunan sayısal telekomünikasyon uydu operatörü Globalstar ile Telsim, imza attıkları işbirliği ile güçlerini birleştirdi.

TELSİM’in Globalstar ile yaptığı anlaşma çerçevesinde Telsim aboneleri, GSM ve uydu telefon sistemini birlikte kullanarak, tek bir numarayla dünyanın hemen her yerinde uydu destekli kesintisiz iletişim kurabiliyor.
Özellikle mesleği gereği kapsama sorunu yaşayan ve sıkça yurtdışı seyahatlerine çıkan kişiler, inşaat firmaları, resmi kurumlar, arama-kurtarma kuruluşları, elektrik ve gaz kuruluşları, orman idaresi ve nakliye firmaları gibi kurum ve kuruluşlar, Telsim-Globalstar işbirliğinin potansiyel aboneleri arasında yer alıyor.
Abonelerin, yetkili Telsim CepShop’lardan temin edebileceği Telsim-Globalstar Başlangıç Paketi’nde yer alan özel SIM kart, dünyanın hemen her yerinde kapsama sınırı olmaksızın iletişim sağlıyor. Böylece aboneler, tek SIM kartla hem GSM, hem de uydu sistemi üzerinden iletişim kurabiliyor.
Türkiye’de ilk kez Telsim ve Globalstar tarafından sunulan uydu destekli kesintisiz iletişim hizmeti ile ilgili ayrıntılı bilgi için 444 0 542 numaralı Telsim Müşteri Hizmetleri’ne veya yetkili Telsim CepShop’lara başvurulabiliyor.

Uydu destekli kesintisiz iletişim
Telsim-Globalstar Başlangıç Paketi’nde yer alan özel SIM kart, dünyanın hemen her yerinde kapsama sınırı olmaksızın iletişim sağlıyor ve aboneler tek SIM kartla hem GSM, hem de uydu sistemi üzerinden iletişim kurabiliyor.
Hem GSM telefonu hem de GMPCS (Uydu Üzerinden Küresel Mobil Kişisel İletişim) telefonu kullanımına uygun olan bu kart ile; GSM sistemi bulunmayan dağlık alanlarda, açık denizlerde, ova, orman gibi yerlerde ve doğal afet zamanlarında Globalstar uydu sistemi devreye giriyor. Tekrar GSM sisteminin kapsama alanına girildiğinde ise, uydu sistemi devreden çıkıyor ve iletişim GSM hattı üzerinden gerçekleştiriliyor.
Telsim-Globalstar Başlangıç Paketi’nde telefon numaraları aynı olan iki adet SIM kart bulunuyor. Hem GSM telefon, hem de uydu telefonu kullanan aboneler böylece SIM kartını çıkartıp diğer telefona takmaya gerek duymadan, her iki telefondan da aynı hattı kullanarak görüşme yapabiliyor. Görüşme yaparken aynı numara kullanıldığı için telefonlardan birini kullanırken diğerini kapalı tutmanız gerekiyor.
Telsim aboneleri, ikiz SIM kart ile GSM konumunda Telsim’in sunmuş olduğu tüm servislerden, uydu konumunda ise EFR,
uluslararası dolaşım, kısa mesaj gönderme, yönlendirme ve telesekreter gibi Globalstar’ın sunduğu servislerden yararlanabiliyor. Telsim ve Globalstar tarafından Türkiye’de ilk kez sunulan uydu üzerinden kesintisiz iletişim için abonelik başvurusunda bulunan kişiler, her iki hat için gereken evrakları tamamlayarak yetkili Telsim CepShop’larda Telsim ve Globalstar için ayrı ayrı abonelik aktivasyonlarını gerçekleştiriyorlar. Abonelik paketinin faturalandırılmasında da faturalar her iki şebeke için ayrı ayrı düzenleniyor. Telsim görüşmeleri Telsim faturalarında, uydu görüşmeleri Globalstar faturalarında yer alıyor. Proje kapsamında, Telsim CepToCep ve Globalstar Dual Mode abonelik tarifeleri uygulanıyor.

Paket paket kontör ve kısa mesaj

Telsim, bir ilke daha imza atarak aylık toplu süreli, toplu mesajlı ve aydan aya devretmeli faturalı hat tarifesi CepPaket’i abonelerinin hizmetine sundu.
Aylık fatura ödemelerinde yüzde 34’lere varan indirim sağlayan CepPaket’de 5 farklı paket seçeneği bulunuyor. Aboneler seçecekleri pakete göre toplu bir süre ve mesajın sahibi oluyor ve her ay sonunda sabit bir fatura tutarı ödüyorlar.
Telsim aboneleri CepPaket içerisinde yer alan 5 farklı paketten, kullanım alışkanlıklarına göre dilediklerini seçebiliyor, ay içerisinde kullanılmayan dakika ve mesajları bir sonraki aya devretme imkanına sahip oluyorlar.
Fiyatların 30 Haziran 2003 tarihine kadar sabitlendiği CepPaket’de ilk abonelik vergileri de Telsim tarafından karşılanıyor.
CepPaket ile ilgili ayrıntılı bilgi için 444 0 542 numaralı Müşteri Hizmetleri’ne veya www.telsim.com.tr adresine başvurulabiliyor.

Uluslararası dolaşım komisyonu yüzde 0

Telsim’in CepRoam servisinden yararlanan aboneler, yurtdışında yaptıkları görüşmeler üzerinden uluslararası dolaşım için artık komisyon ödemiyorlar.
Diğer GSM operatörlerinde dolaşım için ödenen ve yüzde 30’lara varan yüksek komisyon oranı Telsim’de yüzde sıfıra indirildi. Telsim, bu özel uygulaması sayesinde abonelerine sadece yurtiçi görüşmelerinde değil, yurtdışında da avantajlı koşullar sunuyor.
Bugün 106 ülkede toplam 246 operatörle işbirliği yapan Telsim, dolaşım anlaşması yaptığı GSM operatörlerinin sayısını her geçen gün arttırarak dünya çapında iletişim ağını genişletiyor.

Telsim aboneleri artık mobil telefonlarıyla televizyon izleyebiliyor

GPRS ve Cepİmaj ile üçüncü kuşak teknolojilere geçişte önemli adımlar atan Telsim, şimdi de MVS-Mobile Video Streaming (mobil akıcı görüntü alımı) Servisi’ni sunarak abonelerini mobil hayatın içerisinde bir adım daha ileri taşıyor.
Mobil Video Streaming sayesinde faturalı, faturasız bütün Telsim aboneleri, bu teknolojiyi destekleyen GSM telefonlarını kullanarak, telefonlarından televizyon yayınlarını canlı olarak izleyebildikleri gibi, spordan habere, magazinden müziğe kadar pek çok konuda özel kayıt ve video kliplere ulaşma olanağı buluyorlar.
Şimdilik, Nokia 7650 ve Nokia 3650 GSM telefonları ile yararlanılabilen Telsim MVS Servisi sayesinde, Star TV ana haber bültenlerini canlı olarak izleyebiliyor, sevdiğiniz filmleri, dizileri ve diğer televizyon programlarını istediğiniz yer ve zamanda seyretme imkanına kavuşuyorsunuz. Çok yakında Star TV’nin yanı sıra diğer bazı TV kanallarını da izleyebilmek mümkün olacak.
Nokia 3650 ve 2003 model Nokia 7650 GSM telefonlarında bu servisi kullanmak için gerekli olan RealOne programı yüklü bulunuyor. 2002 model Nokia 7650 GSM telefonu için ise program, ücretsiz olarak www.telsim.com.tr adresinden indirilebiliyor.
Telsim’in bu çok özel servisinden yararlanabilmek için, Cepİmaj aboneliğinin açık ve telefonun çoğul ortam mesaj servisi ayarlarının yapılmış olması gerekiyor. Cepİmaj aboneliğini açtırmak için, Telsim Müşteri Hizmetleri’ni aramak ve ardından telefonların çoğul ortam mesaj servisi ayarını otomatik olarak yapmak için, mesaj bölümüne MMS yazmak ve 7070’e göndermek yeterli oluyor.
Bu işlemlerden sonra, Telsim aboneleri, VIDEO yazılı mesajlarını 7070’e gönderiyor ve kendilerine gönderilen "Service Message " başlıklı mesaja tıklayarak MVS ana mönüsüne ulaşıyorlar.
24 saat Star TV’yi, haftanın "Top 10" kliplerini, futbolla ilgili haberleri, maç görüntülerini, Türkiye’den ve dünyadan önemli haberleri ve gelişmeleri ana mönüden seçerek izleyebiliyorlar.
Telsim aboneleri, Türkiye’de sadece Telsim tarafından sunulan Mobil Video Streaming servisinden 1 Nisan 2003 tarihine kadar ücretsiz olarak yararlanılabiliyor. Ayrıca servis ayarları yapılırken alınan ve gönderilen kısa mesajlar da herhangi bir ücrete tabi olmuyor.
Telsim MVS Servisi ayarları ile ilgili ayrıntılı bilgi için 444 0 542 numaralı telefondan Telsim Müşteri Hizmetleri’ne veya www.telsim.com.tr adresine başvurulabiliyor.

Telsim
Telsim, 27 Nisan 1998 tarihinde GSM lisans hakkını 25 yıllığına Ulaştırma Bakanlığı’ndan devralmıştır. Bugün 2.000’e yakın personel istihdam etmekte olan Telsim’in Türkiye çapında toplam 7 Hizmet Merkezi, 10 Satış Bölge Müdürlüğü bulunmaktadır. Satış ağını CepShop’larla oluşturan Telsim bugün, 700’e yakın CepShop’a ve binlerce satış noktasına sahiptir. Ayrıca 9 Teknik Bölge Müdürlüğü, 4.544 Radyo Baz İstasyonu bulunmaktadır.
Faturalı ve kontörlü hat kullanan toplam 6 milyonun üzerinde aktif abonesi bulunan Telsim, dünyadaki 417 GSM operatörü arasında 10. sırada yer almaktadır. Telsim, lisans sözleşmesinde taahüt ettiği süreden çok daha önce, Türkiye’nin nüfusu 10.000’in üzerinde olan yerleşim birimlerinin tümünü kapsama alanına almıştır.
CepRoam servisi ile Telsim aboneleri, dünyanın 106 ülkesinde 246 GSM operatörü ile yapılmış olan anlaşmalar sayesinde, GSM telefonlarıyla hizmet alabilmektedirler.
Telsim, GSM teknolojilerinden 3. kuşağa geçişin ilk adımı olan ve Internet’e hızlı ve ekonomik bağlantı teknolojisi olarak adlandırılan GPRS’yi Türkiye’de ilk, dünyada ise 3. operatör olarak hayata geçirmiştir.
Ağustos 2000’den bu yana bu teknoloji için toplam 100 milyon ABD Doları yatırım yapmış olan Telsim, kurumsal kültürün belirleyici unsurlarından biri olan sosyal duyarlılık bilinciyle, toplumsal yaşamın kültür, sanat, eğitim, spor gibi temel alanlarını da desteklemektedir.
Ülkemizde yaşanan deprem sırasında ve sonrasında, hizmetin tekrar canlandırılması sürecinde sergilediği üstün performanstan ötürü Telsim, 2000 yılında, GSM sektörünün dünyadaki birliği GSM Association tarafından “GSM’nin Toplumsal Yararları” kategorisinde büyük ödüle layık görülmüştür.
Telsim GPRS’ye benzer şekilde çoğul ortam mesaj servislerini de (MMS - Multimedia Messaging Services) dünyadaki tüm GSM operatörleri içerisinde ilk sıralarda abonelerine sunmuştur.
Telsim ayrıca, 14-17 Ekim tarihleri arasında GSM Association’un 48. Genel Kurul Toplantısı’na evsahipliği yaparak GSM sektörüne yön veren 600’ün üzerinde üst düzey yöneticiyi İstanbul Swissotel’de biraraya getirmiştir. Toplantı, sektör için tarihi kararlara sahne olurken, gerek Telsim gerekse ülkemiz açısından son derece başarılı sonuçlar doğurmuştur.
Telsim’de yeni teknolojik platformlar üzerinde ar-ge çalışmaları da devam etmektedir. Bu bağlamda Telsim’in kullanıcılarına sunduğu GSM hizmetleri her geçen gün daha da zenginleştirilmektedir.